Včeraj je moj gledal eno vitko blondinko. Mislila sem, da bom znorela.
He, he, he…. Nismo vse to pišemo zaredi nje 😉
Tako kot se slon živi v zoo in Krivoklunkina mačka na “mačjem drevesu” si želi črnolaska svojega dragega, da bo kot njen maček z “žaltavimi očmi”, ker drugega niti sama ne pozna. Ne ve nič o tem, da bi si njen moral ŽELET bit z njo ne pa da ga ona “lovi” kam gleda, s kom se druži, kaj “konzumira”…..
Čustva pač, ki jih nihče od niju ne razume, kakor tudi mi ne k nimamo ustrezne izobrazbe in sami nismo sposobni rešit enačbe 1+1= …..
Koliko že Krivoklunčica?
Boš vprašala kakšno tebi bizu strokovno usposobljeno osebo in nam sporočila strokovno ugotovljen rezultat podkrepljen s kakšno verodostojno analizo? Hi, hi hi….
1+1= … to ni enačba, saj imamo podani obe vrednosti spremenljivk, vsaj ena od teh dveh vrednosti bi morala biti neznanka pri čemer bi za enačajem imeli podano končno vrednost oz rezultat (toliko o osnovnošolski matematiki).
No pa ti to pojasni, ker tudi nisem ravno prepričana, da znaš. Pogosti alergeni so tudi oreščki, soja, (stročnice nasplošno), a si res vegan? No kaj boš pa zdaj? Boš raje pil mleko?[/quote]
Tako pogosti ne, kot mleko. Največ težav je zaradi raznih strupov v sami hrani in zaradi križanja vrst, s katerimi želi človek ustvariti takšne, ki dajo več koristi. Naše telo pa seveda ni prilagojeno.
Primer je pšenica…Tisti, k imajo celiakijo, ne prenašajo glutena. Lažje pa prenašajo piro, ki prav tako vsebuje gluten.
Pač tistega ne ješ, kar ti ne paše…Ne vem, zakaj bi pil mleko ali izbral mleko ?
ta ima že izraženo neznanko.
On, samo za tebe linerna enačba, kdor pa mu hoče zagodit pa mu naj da še kakšno polinomsko s kompleksnimi rešitvami: :)))
4x=-2x+12[/quote]
Matjažko ,da še ne bo kdo znorel zaradi enačb, ne samo zaradi blondink…:)[/quote]
Nismo vsi isti. Daj Katenjki kakšno težko diferencialno enačbo, boš videl, kako jo bo to “podžgalo”! To bi jo tako nadražil, da bi verjetno kar planila po tebi, ko bi bila blizu rešitve… 😀
No pa ti to pojasni, ker tudi nisem ravno prepričana, da znaš. Pogosti alergeni so tudi oreščki, soja, (stročnice nasplošno), a si res vegan? No kaj boš pa zdaj? Boš raje pil mleko?[/quote]
Tako pogosti ne, kot mleko. Največ težav je zaradi raznih strupov v sami hrani in zaradi križanja vrst, s katerimi želi človek ustvariti takšne, ki dajo več koristi. Naše telo pa seveda ni prilagojeno.
Primer je pšenica…Tisti, k imajo celiakijo, ne prenašajo glutena. Lažje pa prenašajo piro, ki prav tako vsebuje gluten.
Pač tistega ne ješ, kar ti ne paše…Ne vem, zakaj bi pil mleko ali izbral mleko ?[/quote]Robi, nisem vedela, pri tebi gre verjetno za alergijo na mleko. Zakaj nastane alergija, je prilično še nepojasnjeno, znamo pač odpravljati simptome, vzroke težje, žal tako pač je. Nekateri imajo zdaj na primer alergijo na cvetni prah. Si predstavljaš, da bi matjažko imel tako alergijo in to tam sredi ptujskega polja? Verjetno ven iz hiše ne bi mogel, cele dneve bi bil pred računalnikom- mogoče bi celo začel študirati diferencialne enačbe, ko je že prebral vso jungovo čtivo… ali pa saj ne vem, mogoče bi pisal še kam drugam ne samo na ta forum… zdaj smo pa za to prikrajšani, ali ne pač?
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] A res? Mačke so srečne, ko jim nekdo s kosilnico odreže eno nogo, ko dobijo razjede v gobčku zaradi zastrupitve, ko se 3x letno gonijo in breznajo, kotijo, ko se ravsajo in tepejo in če imajo srečo po trku z avtom hitro poginejo.
Uf, kaka sreča, prava svoboda! Malo manj romanticiraj, On pa boš spoznal realo takšno kot je.
Še vedno pa nisi odgovoril, kako skrbiš za svoje muce, poleg tega da jim daješ sveže meso (kar je pohvalno, mačke ponavadi dobijo maščobo, kože, oglodane kosti), jih redno razgliščuješ, so mačke sterilizirane in samci kastrirani, jih redno cepiš? Zaupaj nam še starosti svojih mačic.
Če jo je začel udomačevat, je logično da bo poskrbel tudi za njeno pravilno prehrano. Mačko niso udomačili z včeraj na danes. To, kar opisuješ, je pač nek kompromis med zdravo hrano (ki vsebuje potrebne vitamine, minerale, kvalitetne proteine, pravilno razmerje med maščobami in ostalimi sestavinami) in junk hrano, če je prepuščena sama sebi ali naivnim lastnikom, ki mislijo, da je Whiskas/Friskies/Purina/Trainer jackpot. Je potem že bolje jo hranit s suhim kruhom in žganci.
Pa prosim ne mi primerjat risa z domačo mačko. Prostoživeče mačke so konstrukt zanemarjanja živali, ne pa svobodnega načina življenja. Svoboda ni v njeni prostosti, ampak veterinarski in prehranski oskrbi! Ni neke sreče v “uživanju svobode”, medtem ko ti stotine glist prehaja iz želodca v pljuča in potem skozi gobček ven. Ali ko hrope zaradi nezdravljene pljučnice. Ali izgubi oko zaradi sitnega soseda ali pa hitro napredujočega virusa. To so vse realni primeri. Upam da je zdaj jasno, zakaj tako poudarjam pravilno oskrbo.
Krivokjunka, oprosti, ampak a ti verjameš, da živali v naravnem okolju nikoli ne zbolijo? Naravno okolje pa niso ceste in kosilnice. Žal je pač tako, da je bil prostor živalim odvzet in smo si jih ljudje prisvojili večinoma iz lastne sebičnosti, zaradi potrebe po pozornosti, zaradi bega iz realnosti. Naša primarna potreba je ljubezenski odnos s človekom, ne z živaljo.Ok, nič ni narobe s tem, da imamo radi živali, to je celo naravno in razumljivo. Škodljivo postane, ko živali nadomestijo ljudi. To ne leti nate, pač pa na ljudi nasplošno. Lepo je, da skrbiš za žival. “On” želi le povedat, da tudi veliko staršev skrbi za svoje otroke. Vsi to počnejo na njim najboljši način, pa še vedno jih večina to počne narobe oziroma ne z ljubeznijo. Enako pa ravnami z živalmi in On je opazil nepravilnost v tvojem ravnanju z mačko. Če se tebi zdi tvoj način pravilen, ne vidim potrebe po obrambi. Počni enako naprej, pri tem pa ostani odprta za nova spoznanja in se ne zapiraj pred njimi, kot da veš že vse.
A res, in to je? Lepo te prosim, cel kup mitov je natrosil, točno s takimi osebki, kot sta vidva, se ubadamo in jim odpiramo oči. Ene se prime, druge ne. In, koliko se jih prime, nima veze z izobraženostjo, ampak drugačnim dojemanjem.
Pa saj se lahko sam prepričaš na svoje oči, pridruži se kakemu društvu za zaščito živali, prosi jih, da bi rad videl, kakšno je stanje teh živali, ko ostanejo brez oskrbe.
Še enkrat, za pse in mačke si dolžan zakonsko poskrbet. Če tega nisi zmožen, ne imej živali.
Je razlika, če zunanjo mačko poskrbiš kot maksimalno lahko, pa kljub temu zboli (saj zbolijo tudi notranje, ampak tam imaš vsaj nadzor in lahko takoj ukrepaš, medtem ko se zunanja bolna nekam zavleče in hira v samoti) ali pa jo povsem prepustiš sami sebi. To je Razlika.
Veš v čem vidim jaz razliko?
V tem, da ta tvoja živalca živi v “zlati kletki”, res je zlata samo še vedno je kletka 😉
Tudi tebe lahko povozi avto in ti kosilnica poreže noge (ko bi nabirala travniške rože za v tvoje lepe lase;), pa mislim, da se zato ne bi dala nekomu v oskrbo, najboljšo oskrbo in si za ugodno življenje dala še odstranit rodila. 🙁
Tiste mačke, ki so bile najprej udomačene, pred davnimi časi, so še vedno bile svobodne le da so živele blizu ljudi in še za njih opravljale svojo naravno vlogo. Danes temu ni več tako in šlo je še tako daleč, da so ljudje prepričani, da če ji nudijo vse najboljše iz “štarcune”, da živijo mačke srečno.
Verjetno so tudi res srečne v svoji omejenosti, kot bi bil vsak, ki ne bi poznal drugega kot štiri stene v katerih se je rodil in bo tam umrl.
A si prebrala pasmico o mačku z iskricami v očeh, ki sem jo nalimal oni dan, vidiš v njej pomen svobode?
Isto to želi avtorica te teme, ko se pritožuje nad tem da “njen” gleda druge. Najraje bi ga zaprla med štiri stene, mu nudila “popolno” oskrbo in bila srečna. Seveda bi zahtevala, da je srečen in hvaležen tudi “njen”, ko tako lepo skrbi zanj. Verjetno vi tudi bil, da pozna samo njo, srečen v svoji omejenosti.
A vidiš nesmisel take “sreče” Krivokljunka?
To je Razlika
Vidiš, stvari ne vidiš realno, ampak romanticirano. Razlogi za S/K so opisani, vse ostalo tudi. Po napisanem sodeč ni sterilizirana oz. kastrirana niti ena tvoja mačka in vsa skrb zanje se zaključi pri obroku hrane. Odlično.
P.s.: Moji mački prav nič ne manjka. Je vitka, brez zajedalcev, poležava na polici, drevesu ali kavču, dirka ko ji je do tega, se crklja, ko ji je do tega. In po vsej verjetnosti bo živela 3x dlje kot tvoje “svobodne”.
Želim ti da ti muca dočaka čez 30let (3x več kot moja, računaj koliko ne stara;) Ostalo ti ne bom razlagal, pa hvala za skrb za mojo mačko, ki se po mili volji sprehaja po naravi (gozdu, travnikih) in se vrača k hiši ko si ona to želi in je vedono lepo sprejeta, brez bolh, klopov, parazitov, odrešena skrbi za potomstvo (po moji egtoistični želji 🙁 ), kakor se spodobi za žival od nekoga “iz foha” 😉
V skrajni obliki to drži; včasih imaš še posebej strarejše ljudi, babice in dedke, ki imajo raje psa, ki ga oblačijo v nekakšne oblekce in ga “spedenajo” kot nekakšne njihove dojenčke, kot pa da bi se ukvarjali z vnuki recimo. Čeprav žival v splošnem menda pozitivno vpliva na naše počutje, poznane so celo terapije z delfini.
A res, in to je? Lepo te prosim, cel kup mitov je natrosil, točno s takimi osebki, kot sta vidva, se ubadamo in jim odpiramo oči. Ene se prime, druge ne. In, koliko se jih prime, nima veze z izobraženostjo, ampak drugačnim dojemanjem.
Pa saj se lahko sam prepričaš na svoje oči, pridruži se kakemu društvu za zaščito živali, prosi jih, da bi rad videl, kakšno je stanje teh živali, ko ostanejo brez oskrbe.
Še enkrat, za pse in mačke si dolžan zakonsko poskrbet. Če tega nisi zmožen, ne imej živali.
Je razlika, če zunanjo mačko poskrbiš kot maksimalno lahko, pa kljub temu zboli (saj zbolijo tudi notranje, ampak tam imaš vsaj nadzor in lahko takoj ukrepaš, medtem ko se zunanja bolna nekam zavleče in hira v samoti) ali pa jo povsem prepustiš sami sebi. To je Razlika.[/quote]
Na kmetih so mačke lepo zunaj, to je še najbližje naravnemu okolju, kot pa v mestu med betonskimi zidovi. Čeprav določene pasme mačk niso za zunaj, ker so jih pač namensko križali in genetsko selekcionirali, da je bolj “hišna varianta”.
Kaj manjka zaporniku, za katerega je poskrbljeno v vseh ozirih…..Redno dobi hrano, je bivanjsko preskrbljen, ima zdravstveno oskrbo…In obstaja velika možnost, da bo živel dlje, kot nekdo, ki mora vsak dan v službo in živi v strahu, če jo bo še jutri imel…Je vsak dan na cesti in v nevarnosti, da se mu kaj zgodi….
primerjaš človeka z možnostjo svobodne izbire (on bi lahko poskrbel zase, da ne bi kradel etc. in se spravil v zapor), žival tega ne more, žival deluje po nagonu. Morda še nisi slišal za primer nekoga, ki je bil ogloben zaradi zanemarjanja živali, dovolj razvpit primer je bila Močilnikova, s tem da je ona imela še problem bolezenskega zbiranja živali. Zanje ni ustrezno poskrbela niti jih ni oddajala. Živele pa so zunaj, na prostosti heh
Primeri mačk iz svobode (travnik, rožice pa to): odrezana okončina zaradi košnje, izgubljeno oko, odgriznjen uhelj zaradi vaških pretepov, izpad danke (pozimi je zmrznila v košari), rana na bedru zaradi kanje (?), izginotje mačk (lisica, kuna, avtomobili, traktorji, mačja kuga), napihnjeni želodcu zaradi glist (medtem ko naivneži mislijo, kako so lepo rejene od dobre papice), večkratne kotitve (sej pride sosed pa jim vratove polomi ali pa jih izvirna soseda vrže žive v potok, njej pa že ne bodo srali po vrtu) …
Izkušnje iz 1. roke. Zdaj res ne vem, kje se nahaja ta Indija Koromandija, ki jo opisujete, tudi jaz bi jo rada odkrila in tja namestila nezaželjene mačke, ki jih nihče noče, zavetišča in prostovoljke pa so polne.
On, končno si se izjasnil, je bilo res treba toliko nepotrebnega jajcanja?
Sicer imajo tudi moji sorodniki mačke (vse so S/K in veterinarsko zdrave) na prostem na vasi, ena je stara 10+, ampak večina jih na “svobodi” ne doživi 3 let. Je torej zaradi redkih izjem treba pisat, da je življenje zunaj na cesti njena najbolj optimalna izbira?
Za svobodo se največkrat skriva ignoranca človeka, ki dojema mačke kot zastonj lovilca miši.
Krivokljun
Ti pa ga tudi malo biksaš, kot da splohj nimaš stika s podeželjem in naravo. Mi imamo mačke tudi zunaj oz. niso hišni mački, čeprav jih spustimo tudi notri, ko je imela maldiče smo jo imeli notri v kartonski škatli, ampak si jih je ves čas premeščala. Mačka je stara kakih 8 let, maček 4 leta, čisto zdrava, z lepo dlako, edino mačka je predebela, kar pa je ne ovira, ker je odličen lovec, ulovi vse živo. Hranita se raznoliko, od domače do kupljene (konzerve ,briketi) hrane.
Krivokljun, ampak a ni to še huje, da mačka pa sploh nima izbire, ampak mora živet v zaporu, ker človek tako hoče?
Ampak tu je težava v tem, da je življenjski prostor za živali vse ožji, zato te razumem, kar zagovarjaš. Vseeno pa bi domače živali naj ostale čim bolj v stiku z naravo. Ne pa da bodo počasi začele gledat televizijo in uporabljati wc-je, človeška oblačila ipd. Veliko od tega se tako že dogaja.
Ne ni bilo treba, samo ti ne dojemaš kaj ti hoče človek povedat, eno je tisto kar je napisano, drugo kaj želimo z napisanim povedat. Tu se tebi “malo” zatakne…. 😉 Oprosti. 😉
Tebi gre bolj za tehnični pogled, za mačko ti najbolje veš kaj je dobro, ker ona je zase preveč tupa, a ne?
Tudi tisti ki je bulil blondinko je preneumen in rabi “oskrbnico”. Verjetno boš tudi sama precej podobna do bližnjega…. Srečen tisti ki se te bo izognu….. He,he,he
Očitala si mi selektivno branje in izmikanje vprašanjem (ne samo meni), daj odgovori še na tista druga, neprijetna, spregledana vprašanja “trdobučnežev” :). Če ti le ne povzročajo preveč (čustvene) bolečine….
Forum je zaprt za komentiranje.