Nikoli in nikdar
Če bi slo gospodarstvo vodili ljudje, ki imajo svoje firme nam ne bi bilo tako kot pa nam je sedaj ko nam slo vodijo “izobražence višjih intelektualnih sposobnosti”…. :/
Malo se ozri okoli sebe in boš lahko hitro videla kdo ima svojo firmo…. mnogo je takih, ki imajo zgolj poklicno šolo, “izobraženci višjih intelektualnih sposobnosti” praviloma ne odpirajo svojih firm, vsaj ne takih v katerih bi kaj konkretnega ustvarjali. Kaj pa vem zakaj, kot da so predolgo v šoli in izgubijo oz jih šola ne opremi s tistim kar se rabi v življenju, da bi samostojno uspeli.
In še nekaj, večina podjetnikov, ni iz mesta, so otroci delavskih staršev, ne izhajajo iz malomeščanskega sloja.
A ni to zanimivo? ;)[/quote]
Samo kot zanimivost:
Ivo Boscarol, slovenski letalec, poslovnež in politik, * 15. april 1956, Postojna.
Že v srednji šoli se je ljubiteljsko ukvarjal s fotografijo, z letalskim modelarstvom in s politiko. Med študijem je bil umetniški fotograf, večletni uradni fotograf Šentjakobskega gledališča v Ljubljani, glasbeni novinar in menedžer glasbenih skupin.[/quote]Še je upanje….. 😉
Koliko lastovk rabimo, da pride pomlad? 🙂
Jo rabiš zato, da lahko na osnovi tega znanja, ki ga izkazuje doktorat, delaš tam neko delo ali rabiš zato, ker na inštitutu pač zahtevajo to stopnjo izobrazbe, da te lahko zaposlijo (vpišejo na njihovo plačilno listo ;)?
Ma kaj pa vem. Midva imava kar nekaj razlike pri izobrazbi (on 3 letna poklicna, jaz zaključujem magisterij). Pa nikoli, res nikoli nisem opazila, da bi bilo to narobe. Je pa imel sicer na začetku tako mnenje kot Robi, sedaj pa je name ponosen, tako kot sem jaz vedno bila nanj. Izobrazba ni bila nikoli merilo splošne razgledanosti. Cenim to, da rad dela, da je sposoben in splošno razgledan. Z njim se lahko meniva vse – od vesolja, politike, gospodarstva, narave, do tehničnih stvari kot so avtomobili, ….
Mislim da vse preveč posplošujete oz. se ne prepričate sami. Je pa tako, imam svoje mnenje – glede marsičesa. Svoje področje dela dokaj poznam, sem sposobna in zelo zagnana pri delu. Če je komu to prevzetno pa naj bo.
Moje mnenje je tudi, da formalna teoretična izobrazba nima veliko skupnega z prakso in sposobnostjo delat in kaj ustvarit. Precej bolj spoštujem tiste, ki so nekaj ustvarili (ne glede na izobrazbo) kot tiste, ki so visoko izobraženi in visijo na položajih kamor so (upam da ne) prišli po vezah ali še slabše, doma čakajo da jim bo nekdo ponudil dobro plačano menedžersko delo, kjer ne bodo delali drugega kot zajebavali podrejene.
Nekdo se je sposoben cele dneve učiti na pamet, izdelovati letnike z 10ko, dejansko pa je lahko popolnoma nesposoben – kaj ustvariti, logično misliti itd… To sicer velja bolj za družboslovne faxe. Logično je, da zdravnik po pridobljeni izobrazbi zna precej precej več kot pa npr. magister upravne, pravne ali podobne fakultete.
Pa še to: bolj ko sem študirala bolj sem ugotavljala, kako zelo malo vemo!
Kakšni podjetniki pa so to? S kafičem, čistilnim servisom? Ali z lastno blagovno znamko avtomobila?
Če bi bilo res toliko podjetnikov z vsaj srednjo veliko firmo, ne bi bilo slovensko gospodarstvo na podnu.[/quote]Če bi slo gospodarstvo vodili ljudje, ki imajo svoje firme nam ne bi bilo tako kot pa nam je sedaj ko nam slo vodijo “izobražence višjih intelektualnih sposobnosti”…. :/
Malo se ozri okoli sebe in boš lahko hitro videla kdo ima svojo firmo…. mnogo je takih, ki imajo zgolj poklicno šolo, “izobraženci višjih intelektualnih sposobnosti” praviloma ne odpirajo svojih firm, vsaj ne takih v katerih bi kaj konkretnega ustvarjali. Kaj pa vem zakaj, kot da so predolgo v šoli in izgubijo oz jih šola ne opremi s tistim kar se rabi v življenju, da bi samostojno uspeli.
In še nekaj, večina podjetnikov, ni iz mesta, so otroci delavskih staršev, ne izhajajo iz malomeščanskega sloja.
A ni to zanimivo? ;)[/quote]
On, sploh ne oporokem tvojim trditvam 🙂 Pravzaprav se strinjam s tabo, da imajo tudi manj šolani ljudje uspešna podjetja z dejavnostjo, ki je ne more početi vsak, ter presegajo dejavnosti tipa kafič in čistilni servis. A glej ga zlomka, jaz v nasprotju s tabo opažam tudi šolane ljudi, ki imajo podjetja. V tem primeru se ne morem strinjati s tabo, da so predolgo v šoli in jih šola ne opremi z znanjem. Pred kakšnim letom sem gledala na nacionalki oddajo, v kateri so predstavljali uspešne Slovence, ki so ustvarili uspešna podjetja v Ameriki. Med drugim so predstavili tandem filozofa (le kako je to mogoče, kajne?) ter računalniškega inženirja, ki sta ustvarila uspešno podjetje in služita milijone. Spomnim se še ene gospe, ki je ustvarila uspešno znamko naravnih sokov, zdaj se dejavnosti uspešno loteva še njensin. Bilo je še nekaj primerov, ki se jih ne spomnim.
Imeli pa so vsi – kdo bi si mislil, če so pa samo piflarji po mnenju mnogih – diplomo, večinoma celo magisterij. Kdo bi si mislil?
Tako kot poznam uspešne šivilje z s. p-jem (tudi moja teta je ogromno zaslužila s tem), poznam na drugi strani tudi uspešne pravnike z zasebno odvetniško pisarno. Je nekaj uspešnih tekstilnih inženirk – modnih oblikovalk, prav tako uspešnih. Pa zobozdravniki z zasebno ordinacijo, uspešnih mizarjev in frizerjev je tudi precej.
Za svojo frizerko lahko rečem, da služi dobro in jo spoštujem. Da bi pa uspela v tujini, bi pa potrebovala nekaj splošne razgledanosti (vsaj geografske) in znanja jezika 🙂 To pa imajo res, vsaj tako opažam, večinoma bolj šolani ljudje. Več ljudi, ki niso apatačni, s katerimi najdem več skupnih tem za pogovor, so občutljivi za določena vprašanja in teme, najdem med bolj šolanimi ljudi. Več ljudi, ki se govorijo samo o tem, kdo se je napil na zabavi, kdo je pokozlal pult od pijanščine, katera v vasi je radodarna, kako je Slovaška isto kot Rusija, kako je nujno imeti gelirane nohte, kako si je treba redno barvati narastek, kako so učene teme brezvezne, najdem med manj šolanimi.
Kot mlada frklja (srednješolka) sem nekaj časa hodila s takšnim fantom. Njemu je bilo vse isto (Slovaško je enačil z Rusijo, pa še prepričati se ga ni dalo, da ni res), vse teme za pogovor so mu bile brezvezne, pa ne bom naštevala. Tu se strinjam s Spiderjem, da so takšni ljudi za pogovor pogosto naporni.
Mislim, da niti ni čudna. Zdravnik ima v teoriji (vsaj po mojem mnenju – ne poznam njihove študijske obveznosti in gradiv) precej bolj usmerjeno temo, kot npr. nekdo iz FDVja ali upravne fakultete.
Če gledam moj študij, sem komej do diplome ugotovila katera smer me zanima in se potem bolj natančno začela izobraževat v tej smeri (sicer ne na fakulteti, ker tega žal ne omogoča).
Mislim pa da je post ki sem ga napisala čisto razumljiv.
Če bi slo gospodarstvo vodili ljudje, ki imajo svoje firme nam ne bi bilo tako kot pa nam je sedaj ko nam slo vodijo “izobražence višjih intelektualnih sposobnosti”…. :/
Malo se ozri okoli sebe in boš lahko hitro videla kdo ima svojo firmo…. mnogo je takih, ki imajo zgolj poklicno šolo, “izobraženci višjih intelektualnih sposobnosti” praviloma ne odpirajo svojih firm, vsaj ne takih v katerih bi kaj konkretnega ustvarjali. Kaj pa vem zakaj, kot da so predolgo v šoli in izgubijo oz jih šola ne opremi s tistim kar se rabi v življenju, da bi samostojno uspeli.
In še nekaj, večina podjetnikov, ni iz mesta, so otroci delavskih staršev, ne izhajajo iz malomeščanskega sloja.
A ni to zanimivo? ;)[/quote]
On, sploh ne oporokem tvojim trditvam 🙂 Pravzaprav se strinjam s tabo, da imajo tudi manj šolani ljudje uspešna podjetja z dejavnostjo, ki je ne more početi vsak, ter presegajo dejavnosti tipa kafič in čistilni servis. A glej ga zlomka, jaz v nasprotju s tabo opažam tudi šolane ljudi, ki imajo podjetja. V tem primeru se ne morem strinjati s tabo, da so predolgo v šoli in jih šola ne opremi z znanjem. Pred kakšnim letom sem gledala na nacionalki oddajo, v kateri so predstavljali uspešne Slovence, ki so ustvarili uspešna podjetja v Ameriki. Med drugim so predstavili tandem filozofa (le kako je to mogoče, kajne?) ter računalniškega inženirja, ki sta ustvarila uspešno podjetje in služita milijone. Spomnim se še ene gospe, ki je ustvarila uspešno znamko naravnih sokov, zdaj se dejavnosti uspešno loteva še njensin. Bilo je še nekaj primerov, ki se jih ne spomnim.
Imeli pa so vsi – kdo bi si mislil, če so pa samo piflarji po mnenju mnogih – diplomo, večinoma celo magisterij. Kdo bi si mislil?
Tako kot poznam uspešne šivilje z s. p-jem (tudi moja teta je ogromno zaslužila s tem), poznam na drugi strani tudi uspešne pravnike z zasebno odvetniško pisarno. Je nekaj uspešnih tekstilnih inženirk – modnih oblikovalk, prav tako uspešnih. Pa zobozdravniki z zasebno ordinacijo, uspešnih mizarjev in frizerjev je tudi precej.
Za svojo frizerko lahko rečem, da služi dobro in jo spoštujem. Da bi pa uspela v tujini, bi pa potrebovala nekaj splošne razgledanosti (vsaj geografske) in znanja jezika 🙂 To pa imajo res, vsaj tako opažam, večinoma bolj šolani ljudje. Več ljudi, ki niso apatačni, s katerimi najdem več skupnih tem za pogovor, so občutljivi za določena vprašanja in teme, najdem med bolj šolanimi ljudi. Več ljudi, ki se govorijo samo o tem, kdo se je napil na zabavi, kdo je pokozlal pult od pijanščine, katera v vasi je radodarna, kako je Slovaška isto kot Rusija, kako je nujno imeti gelirane nohte, kako si je treba redno barvati narastek, kako so učene teme brezvezne, najdem med manj šolanimi.
Kot mlada frklja (srednješolka) sem nekaj časa hodila s takšnim fantom. Njemu je bilo vse isto (Slovaško je enačil z Rusijo, pa še prepričati se ga ni dalo, da ni res), vse teme za pogovor so mu bile brezvezne, pa ne bom naštevala. Tu se strinjam s Spiderjem, da so takšni ljudi za pogovor pogosto naporni.[/quote]
Precej je posploševanj, če se omejimo na splošno razgledanost, je pogosteje seveda korelacija med izobraženostjo, ampak zdaleč ni pravilo, ampak bolj nekih soebnih, značajskih značilnosti, kako je nekdo radoveden, kaj ga zanima. Imaš po drugi stran tudi (zelo) izboražene ljudi, ki so pa spet strašno ozki v svoji poklicni stroki.
Ne razumem, zakaj vedno izobraženost povezujete z nemožnostjo imeti svojo firmo. Kot da bi si vsi želeli imeti svoje firme. Kot, da samo to, da imaš svojo firmo nekaj velja in je to dokaz tvoje sposobnosti. Za tiste, ki nimajo svoje firme, še ne pomeni, da je niso sposobni imeti ali da so ‘preveč izobraženi in da jih šola ni opremila s tistim kar se rabi v življenju’. In celo, nekje je nekdo napisal, da ‘če si preveč izobražen in si predolgo hodil v šolo, da potem ne znaš funkcionirat v zasebnem življenju’. Kakšni predsodki in kako ozko gledanje.
Sicer pa se strinjam, da ne gre posploševati. Tako kot se ne moreš pogovarjat s kakšnim manj izobraženim se tudi ne moreš pogovarjat s kakšnim visoko izobraženim in obratno. Kljub temu pa opažam, da so teme pogovorov vseeno nekoliko drugačne.
Noelle bilo je “posplošeno”, da :s čimer se nisem strinjal in kot protiargument navedel, da če bi bili vsi ostali brez “intelektualnih sposobnosti” ne bi imeli/se preživljali in bili celo (nekako) uspešni v življenju s čim tako zahtevnim kot je imeti svojo firmo/obrt.
Po Spiderju je uspešnost (že) to, da se je človek sposoben z njim pogovarjat, s čimer se bi celo na nek način strinjal ;), pa vendar on kljub vsej svoji izobraženosti, načitanosti in celo formalni izobrazbi, ki jo (menda) ima, se ni sposoben pogovarjat s širšim spektrom ljudi in v tem pogledu ni bistveno drugačen od Alexisine frizerke ali pa od njenega bivšega fanta, ki je gonil svojo za vsako ceno. Potem se postavlja vprašanje kako to, da kljub vsem formalnim pokazateljem človekovih intelektualnih sposobnosti ti ljudje(oz vsaj on) niso sposobni imet lastnih firm/obrti oz, da ni več njih na tej poti in je ravno obratno?
Alexis je navedla nekaj primerov, svetlih zvezd, ki pa se utopijo v poplavi množice formalnih izobražencev in napram “neizobraženim, nerazgledanim, brez diplome” ljudem kot so razni inovatorji ali pa en čisto “navaden” človek z neko usnjarsko šolo, ki je postal uspešen modni čevljar (Lopatec), pa množica njih kot so krovci, tesarji, strugarji, trgovci (človek ima navadno trgovsko šolo in je “sam” ustvaril podjetje ki zaposluje preko 50ljudi tudi izven slo) pa množica njih, ki niti nimajo “svetovno znanih firm” in čisto dostojno živijo s svojim delom v svojih (mikro) podjetjih brez človekovih intelektualnih sposobnosti….
Mar so res brez?
On_ , jaz nisem tako materialističen človek kot ti. Jaz ne ocenjujem človeka po tem, koliko denarja je sposoben zaslužiti. Ti pa kar naprej vlačiš naprej to: so sposobni zaslužiti, so sposobni zaslužiti…
Ja prav, me veseli, da so. Sem vesel za njih. Ampak jaz pišem o nečem drugem, On_, o nečem, česar ti zaradi svojih frustracij ne želiš dojeti. Pišem o tem, s kom se jaz raje družim in pogovarjam. Pravico do svojih osebnih referenc pa menda imam?
In pišem pač o tem, da se raje družim z izobraženci, pa čeprav imajo četudi recimo nizke dohodke. Zakaj, sem že povedal. teme , ki mene zanimajo v življenju so kultura, knjige, filmi, avanturistična potovanja. In vsega tega skupnega imam več z izobraženimi ljudmi, taka je moja izkušnja.
Če tebi gredo moje preference v nos, to najbrž ni moj problem.
Včasih se res čudim, kakšnoje tvoje razumevanje napisanega. Poleg tega, edini, ki omenja besedo “služiti”, si ti.
Kaj pa vem Spider, sem brez izobrazbe, nimam firme, se ne zanimam za kulturo, knjige, filme, avanturistična potovanja…. Ne vem, slabo se mi piše 😉
_________
Če bi malo bolj pozorno prebral bi opazil, da nisem dajal poudarek na služiti, bolj je bil poudarek na živeti oz danes preživeti in na to, da se tudi ljudje brez intelektualnih sposobnosti relativno dobro znajdejo v življenju.
In kot eno od referenc sem uporabil tudi tebe, ki zase trdiš kako si…………..karkoli, se kljub vsej svoji………….karkoli, nisi sposoben “prilagodit?”, vživet, razumet, se pogovarjat, z ljudmi z nižjimi intelektualnimi sposobnostmi. Vsaj tako te jaz dojemam.
Če je to človek višjih intelektualnih sposobnosti…. kaj pa vem 🙁
So šole ki so zastonj, so pa tudi zaman…. 😉
🙂 No me veseli, da si v naši družbi ;)[/quote]
Zdaleč nas prekaša na “intelektualnem nivoju”, on je čisto višjega ranga, da bi ga razumela navadna raja in povprečneži, kot smo mi. :))) On, ne moreš ti dojeti takšnega veličastnega uma in mu parirati, ker čita knjige! :), sploh si lahko srečen, da se pogovarja s tabo. Za takšne velike ume je njihova zla usoda, da ostanejo nerazumljeni in vedno v miselnem precepu z ostalo družbo, ker kdo jih je sposoben razumeti? :)))
Nč bat. Pametovala ti bo glih tko, tud brez izobrazbe in denarja :D.[/quote]
Edino kar je, pri tisti z izobrazbo bi se moral kdaj pa kdaj malo zamisliti nad sabo, tako pa se zdaj ne rabi, saj je on tisti, ki je pametnješi in ima vedno prav. :))
Forum je zaprt za komentiranje.