Nikoli in nikdar
Alexis, morda me intuicija vara, ampak pri tej poslovni sekretarki s triletno poklicno šolo se mi zdi, da je imela “druge atribute”, saj veš, kaj mislim…:)) Tiste izobražene mogoče z njim niso želele imeti tovrstnega opravka, pa so končale kot prodajalke. No, morda se motim, ker ne poznam tvojega primera.
Občutek te ne vara, imaš prav 🙂 Sama sem želela poudariti predvsem to, da ni nujno, da so izobražene ženske nujno na boljših delovnih mestih in z višjo plačo.
Saj, če ne gre za kakšno pomembnejšo, večjo firmo, ki bi imela stranke v tujini, je pri nadrejenih znanje jezikov, računalniška podkovanost itd. skoraj irelelevantno, pa je dovolj dobra tudi tajnica s poklicno šolo 🙂
Ena tajnica s srednjo šolo in tudi poklicno šolo lahko dobro obvladuje potrebno računalniško znanje, domač jezik in tuje jezike, tudi računovodstvo in ji ni potreben noben faks.
Podobno se dogaja tudi v “moških poklicih”. S srednjo šolo lahko vrhunsko obvladaš sodobne računalniške programe in tuje jezike.
S papirom ti ne moreš opravičevati svojega poklica, če si drugače nevešč dela.
V praksi je potrebno to dokazati, koliko je t voje znanje praktično uporabno in koristno.
Saj večina delodajalcev se drži pravila, da pokažeš, kaj znaš – in ne kakšno diplomo imaš, razen če si v državnih službah oz. javni upravi :))) , kjer te nihče nič ne vpraša, pa še štrajkaš lahko vsak mesec kot naši vrli učitelji…
S papirom ti ne moreš opravičevati svojega poklica, če si drugače nevešč dela.
V praksi je potrebno to dokazati, koliko je t voje znanje praktično uporabno in koristno.
Saj večina delodajalcev se drži pravila, da pokažeš, kaj znaš – in ne kakšno diplomo imaš, razen če si v državnih službah oz. javni upravi :))) , kjer te nihče nič ne vpraša, pa še štrajkaš lahko vsak mesec kot naši vrli učitelji…[/quote]
Kakšno brezvezno nakladnje! Preživete puhlice iz leta 1815. Oprosti, ampak tebi marsikaj ni jasno. (sem zbrisal eno sočno)
Krneki, res.
Ko sem kot srednješolec delal prakso v nekem podjetju sem spoznal žensko, ki je bila vodja oddelka, razgledana, izobražena, načitana, z njo si se lahko pogovarjal marsikaj. Bila je dipl. Delala je od pon-pet, samo dopoldan. Vodila je skupino ljudi, ki so delali tri izmensko delo, svetke in petke, imeli so srednješolsko izobrazbo (ali pa še to ne) in zaradi pogojev dela in izmen (nočno delo, prazniki) so se zelo približali njeni plači. In to ji je šlo zelo v nos, tako je šla k direktorju z zahtevo, da morajo tem ljudem znižat plačo ker, da dobijo preveč glede na to koliko ima ona šole in kakšno plačo dobiva. Ni se šla potegovat za večjo razliko v plači z argumenti, da si ona zasluži več ampak, da oni MORAJO dobit manj od nje, da je med njo in njimi (neizobraženci) premajhna razlika.
V kakšnih pogojih, koliko in kdaj vse so delali ni videla iz svoje pisarne…… Bruh….
Kolikor vem je še danes samska, kot je bila takrat, v super stanovanju z dobrim avtom in kmalu bo v penziji…..
Evo, spet neke floskule. Zdaj pa ti meni povej, kakšni so pa po tvojem tisti brez izobrazbe, s poklicno in srednjo šolo? Splošno zelo razgledani?
Na faksu so nam večinoma predavali ljudje z doktorsko izobrazbo in lahko rečem, da so tri četrtine njih spoštovale študente in njihovo (ne)znanje … Ti tudi niso pričakovali strahospoštovanja, temveč samo dolžno spoštovanje do sebe kot do osebe. Daleč najbolj izrazito je to veljalo za profesorja z največjim mednarodnim ugledom. Imam nekaj kolegov in kolegic z dr. izobrazbo in nihče tega naziva ne piše ob imenu in priimku, kaj šele, da bi se zaradi tega počutili kaj več v družbi navadnežev.
Komur pa ego puca, se je pa sposoben ven metat in druge dajati v nič tudi z najbolj banalnimi stvarmi; dober primer je recimo avto. Ma ko bi se vsaj z umetninami, recimo, ali dizajnerskim pohištvom.[/quote]
Sem podobnega mnenja. Formalna izobrazba je dober pokazatelj clovekovih intelektualnih sposobnosti.
Moj komentar je bolj letel na slovensko akademsko srenjo. Ni nakljucje, da so prav profesorji z bogatimi mednarodnimi izkusnjami najmanj naduti in najbolj skulirani. Ce ne drugje, se prav v ZDA vsak akademik hitro nauci koliko je ura. Kdor pozna razliko med odnosom student:profesor v Evropi in ZDA ze ve o cem govorim…
Moje mnenje je sicer, da je vecina ljudi, izobrazenih ali ne, z ali brez denarja, nerazgledanih populistiv s crednim nagonom. Vecina tistih s poklicno, srednjo, … so pa sploh “asi”, lol.
No, ja 🙂 Če ima veze, ji jezikov in računalniških programov ni treba obvladovati, še v maternem ji ni potrebna 100 % pismenost – preverjeno, sem čisto po naključju brala take pogodbe. Ampak, saj sem omenila – odvisno od firme. Če je manjša firma, ne komunicira s tujci in direktor niti nima ambicij, da bi jo kdaj razširil, ji v končni fazi niti ni treba 🙂 Za tajnico v svojem primeru lahko dam roko v ogenj, da ni znala niti besede angleškega jezika, pogodbe in dopise pa je tudi pisala tako, da glava peče.
Za računovodstvo pa so potrebna leta in leta prakse ter sprotno samoizobraževanje. Tu diploma na faksu ni dovolj, zaključni izpit na triletni trgovski z osnovnošolsko matematiko pa še veliko manj, še zdaleč ne da kompetenc za to. No, “moška resnica”, če bi ti z veseljem zaposlil tako žensko, ki jo zagovarjaš, bi ti inšpektor hitro trkal na vrata.
Sama sem obiskovala kar nekaj tečajev tujega jezika in večina udeleženk na njih so bile študentke ali pa izobražene ženske. Pa ne mi rečt, da ni bilo nobene s triletno šolo zaradi tega, ker jezik tako obvladajo?
Alexis, danes ali pa že od nekdaj je tako, da nekateri v svojo izobrazbo vlagajo zelo malo, nekateri pa “pretiravajo” in se učijo stvari, ki jih nikoli ne bodo koristili. Na ta način nekako tudi dvigujejo svojo “vrednost”, seveda v prepričanju, da bi to lahko ali pa bodo nujno potrebovali, ter da so tako več vredni. Z znanjem nisi nič več vreden (to nekateri napačno razumejo) v primerjavi z ostalimi ljudmi, je pa res, da imaš večje možnosti za kak “višji” položaj pri delu. In to je vse. Nekateri se potem tudi tako obnašajo, kot da so zaradi tega višjega položaja več vredni v običajnem življenju. Vsekakor nobeno znanje ni nekoristno, ampak za življenje samo in odnose z ljudmi običajno potrebujemo drugačno znanje in tega nas nauči šola, ki se mu reče Življenje. Še tako izobražen in inteligenten človek je lahko poln dvomov vase na ostalih področjih življenja, ti pa najbolj pridejo do izraza v partnerskem življenju. In takrat se ljudje pogosto obesijo na tisto, kar je zgradilo njihovo vrednost. Če je to večinoma izobrazba ali pa položaj v službi, pri tem pa ni čuta za sočloveka, so s takim človekom seveda velike težave, saj je prepričan, da je že samo zaradi tega vreden spoštovanja in ljubezni, ne glede na njegovo vedenje, ki je seveda vedno bolj ali manj upravičeno. To so v resnici ljudje, ki so zelo nesigurni vase, kljub vsej svoji izobrazbi in prepričanosti v svojo inteligenco.
Seveda pa so med izobraženimi tudi ljudje, ki stojijo trdno na tleh skupaj z ostalimi, ki so tudi tam.
Družboslovcev, kolikor jih je trenutno brezposelnih v Sloveniji, ne potrebujemo toliko. Slovenija je mala in jih je ene par 10, da nam soli pamet čisto dovolj.
Naravoslovne vede, tega se je v zadnjih nekaj letih premalo stimuliralo, ki vzgajajo strokovnjake, inženirje, tehnologe ter jim dajajo znanje, s katerim lahko marsikaj na marsikaterem področju ustvarijo in razvijajo dodano vrednost.
Na teh ljudeh je prihodnost.
To je res.
Je pa težava nastala zaradi tega, ker so obstajale dobre plačane službe v JU, zapostavljalo pa se je naravoslovne in tehnične poklice, kot nekaj manjvrednega in slabo plačanega.
Saj so v gospodarstvu na splošno slabše plače.[/quote]Tako je nastala ta luknja ja. Se pa trend obrača, končno!
To je res.
Je pa težava nastala zaradi tega, ker so obstajale dobre plačane službe v JU, zapostavljalo pa se je naravoslovne in tehnične poklice, kot nekaj manjvrednega in slabo plačanega.
Saj so v gospodarstvu na splošno slabše plače.[/quote]Tako je nastala ta luknja ja. Se pa trend obrača, končno![/quote]
………………….vmes pa se (je) izgublja znanje in izkušnje……………
Tole pa sploh ne drži.
Poznam kar nekaj uspešnih podjetnikov v svojem kraju, ki so bili v oš podpovprečni, naredili poklicno/srednjo šolo in sedaj zaposlujejo v svojih firmah “izobražence višjih intelektualnih sposobnosti”…. Medtem, ko ne poznam nikogar, ki je v šoli kazal “višje intelektualne sposobnosti”, da bi imel svojo firmo/obrt. :/
Višja izobrazba je lahko le nek odraz pridnosti-zicleder in danih možnosti (materialno preskrbljenih staršev, ki so plačevali ure in ure inštrukcij 😉 in še zdaleč ne pomeni tudi večjih intelektualnih sposobnosti človeka oz, da so tisti z nižjo izobrazbo totalni bebci, ker so izključno brez intelektualnih sposobnosti in se ne znajo znajt v življenju.
Mogoče niso totalni bebci, prav gotovo pa so manj razgledani in bolj naporni za pogovore.
Ja, z manj izobraženimi ljudmi se težko pogovarjam. To nima zveze z njihovim stanjem na računu, ima pa zvezo s tem, da so čas, ki sem ga jaz porabil za knjigami, oni zapravili v gostilni ali na fuzbal igrišču. Sej to ni nič slabega, ljudje smo različni.
Nisem mislil, da je kaj slabega, samo sem mnenja, da stopnja izobrazbe ni neka garancija, da bi se s kom lahko pogovarjal o…..
Poznam neizobraženo (tudi oš ni končala) starejšo osebo (vedno zanimiva za pogovor) in eno svojih let, ki je resnično strokovnjak na svojem področju, ena redkih pri nas in bi to izobraženo raje nosil kot poslušal pa ima min. 100kg 😉
Nekaj drugega mora bit tisti faktor, ne izobrazba… 😉
Tole pa sploh ne drži.
Poznam kar nekaj uspešnih podjetnikov v svojem kraju, ki so bili v oš podpovprečni, naredili poklicno/srednjo šolo in sedaj zaposlujejo v svojih firmah “izobražence višjih intelektualnih sposobnosti”…. Medtem, ko ne poznam nikogar, ki je v šoli kazal “višje intelektualne sposobnosti”, da bi imel svojo firmo/obrt. :/
Višja izobrazba je lahko le nek odraz pridnosti-zicleder in danih možnosti (materialno preskrbljenih staršev, ki so plačevali ure in ure inštrukcij 😉 in še zdaleč ne pomeni tudi večjih intelektualnih sposobnosti človeka oz, da so tisti z nižjo izobrazbo totalni bebci, ker so izključno brez intelektualnih sposobnosti in se ne znajo znajt v življenju.[/quote]
Ze prav, ce vstrajanje v solah povezujes s pridnostjo. Samo vedi, da se brez pridnosti malo tega doseze. In vecina tistih, ki ze v soli niso bili “pridni”, tudi kasneje ne bodo. Se manj pa je za pricakovati, da se bodo neformalno vsestransko izobrazevali. Ti uspesni a slabse izobrazeni obrtniki so izjeme, kar najbrz tudi sam ves. Gotovo pa tudi zivis v malem kraju za katere je tako stanje bolj obicajno. 😉
V bistvu ni nič bolj bizarnega, kot ljudje nizke izobrazbe, ki poslovno uspejo. To pa je pravi material za pravo hohšpalerijo. In ravno taki se praviloma niso sposobni pogovarjati o drugem, kot koliko kdo zasluži, kakšen avto ima in kakšno jahto.
To so ljudje žalostnega pedigreja, ki jim delavski starši kakopak niso mogli dati svetovljanske vzgoje.Vendar hkrati, ko je rasla njihova številka na računu, ni zrasel tudi njihov resničen socialni status. Še vedno so v glavi isti preprosteži, kar se kaže skozi pretiravanje kopičenja zunanjega šmeka in luksuznih materialnih dobrin. Takšen človek ne bo šel v Madrid v muzej Prado, ampak izključno v trgovino Prada, če se malo pohecam.
Dober primer so ti nogometaši, tipa Cristiano Ronaldo. To so res samo bogataši, ki dejansko živijo stil življenja, ki ga na nižjem nivoju živi kakšen mladenič iz Fužin. Enake superge, enaka kičasta oblačila, avto je pač maserati in ne rabljen opel.
Vsega se z denarjem pač ne da kupiti, predvsem pa ne nadomestiti manjka privzgojenih meščanskih vrednot in obnašanja.
Se strinjam in kot pravijo “kad se seljak pogospodi svašta može, da se dogodi”Nisem pa prepričan, da so “meščanske vrednote” tisto za čemer bi človek stremel :/
Na asfaltu tudi plevel ne zraste…. 😉
Zakaj ne? Aja, sej res, zato, ker smo Slovenci kao kmečki narod, pri nas te mora biti sram reči, da so ti všeč mesta.
Meni so pač všeč ljudje, ki imajo en mestni intelektualni štih, ne znam se drugače izrazit. Ta štih se dobi skozi vzgojo ( odraščanje v družini mestnih intelektualcev ) ali pa skoz izobraževanje in samoiniciativo.
Tebe nekam neznansko vleče 150 in 200 let nazaj, si se kaj posebno poglabljal v takratne razmišljanje ali pač je to samo ena puhlica več? Sicer pa to ni noben argument, nekaj najvržeš, se zmrdneš in to je to. Si ziher, da si naredu SŠ?
On_, pozabu si na “Nije žvaka za seljaka” ;)[/quote]
Sem naredil srednjo šolo. Oprosti, ampak puhlice mi res gredo na živce. Tako zelo, da se mi niti ne da več utemeljevati nasprotno. Sem obupal… 🙁
Forum je zaprt za komentiranje.