Psihoterapija – koliko časa
Vsak odnos, je odsev odnosa do samega sebe.
Tako na forumu, kot v realnem življenju, srečujemo takšne in drugačne ljudi. A od nas je odvisno kateri bodo deležni naše pozornosti. Kdor je žalosten, nezadovoljen in obtožuje sebe, se bo hitro znašel v konfliktu, saj bo opazil predvsem razne žaljivke, obsodbe….
Srečen in zadovoljen človek, bo ob vseh žaljivkah le zamahnil z roko in šel veselo naprej.
Seveda smo vsi včasih slabe volje..Če pa se nam to redno dogaja, pa je nujno treba spremeniti odnos do sebe.
Jaz sem tudi primer osebe brez prijateljev, nezaželena kot otrok, deležna psihičnega in fizičnega nasilja kot otrok.
Šla sem na nekaj skupinskih delavnic. Zadeva mi je dobro dela. Potem sem šla še k psihologu. Žal le parkrat. Ampak je dobro delo.
Da sem zdaj tipi topi nikakor ne morem reči. Sem pa na teh pogovorih in delavnicah marsikaj spoznala.
Tako, da so koristne. Se pa tudi odločam za resno psihoterapijo.
Tistim, ki imate toliko za povedat. Naj povem, da pokažite malo sočutja. Ljudje imajo resne težave. Včasih se pokaže, da je nekdo debel zato, ker je bil žrtev nasilja in zadeve ni predelal. Včasih se pokaže, da se ženska oblači v široke puloverje samo zato, ker ne sprejema sebe kot žensko, ker je bila deležna zaničevanja v otroštvu, ker je bila pač deklica in ne fant.
Nezaželeni otroci ponavdi to pomeni, da je bilo zadaj tudi kako nasilje. Zato dobro premislite preden se spravljate na osebo, ki rabi pomoč.
Ne pričakujte da bo oseba javno razgrnila vse svoje težave.
Jaz osebno jih niti pod razno ne bi. Tudi v teh skupinah, ko sem bila, sem šla tja, kjer sem vedela, da ne bo kakih znancev.
In daleč od tega, da vsi, ki rabimo pomoč psihologov, da bi bili kaki luzerji, zgube ali kaj takega. Navzven sem recimo jaz povem uspešna ženska, vedno nasmejana. Znotraj pa bolečine. Sploh glede na to, da sem v domačem okolju, regiji precej znanan, pogosto v časopisu, sem zelo pazila, da sem šla na drug konec Slovenije na te pogovore, delavnice.
Si predstavljate, da je avtorica recimo učiteljica ali pa kaka vodilna oseba v kakem podjetju in se tu gor razpiše o svojih problemih in kako je ranljiva?
:/
Ne vem, mogoče res ne razumem.
Glede na tvoje (finančne) pomisleke smo ti predlagali nekaj drugačnih oblik pomoči, mogoče ne ravno “strokovno usposobljenih” pa vendar. Nisem te imel namena silit, da tu zapiši svojo zgodbo, sem pa namigoval, da se lahko komu zaupaš od tu zaposlenih. Vem da imajo na MON-u zaposlene strokovnjake za ta namen in mislim, da ne raznašajo okoli teh zgodb. Mogoče ti je bil kdo “simpatičen” od teh, ki so sodelovali v tej temi in bi bil pripravljen na pogovor, dopisovanje, da ti prežene (vsaj) kak črni oblak iz tvojega neba. Tebi je pa že grozna misel na to, da bi o tem govorila in si vsak namig v to smer vzela kot napad nate, vsaj tako je bilo videti na tej strani ekrana ;). Tudi Z_ sam. je na začetku (vsaj zame) čisto zgledno sodelovala, no potem ji je pa nekdo stopil na žulj…. 😉 in kot izgleda ima kratko vžigalno vrvico……
Samo kaj češ sedaj, take stvari moraš vzet v zakup. Na forumu se (skoraj) vedno najde kdo, ki nekoliko bolj burno reagira, se nerodno izrazi….. Tega ne moreš spremenit.
Si pa tisti, ki se resnično profesionalno ukvarja s svetovanjem ne sme privoščit kakšnih izpadov, čeprav verjamem, da marsikomu “brbota”, ko že xyz krat razlaga isto stvar pa dotični ne razume, noče, ne zmore…. Namesto da “eksplodira” mora sebe vprašat ali je imel sploh pravi pristop, če na drugi strani ni bilo ustreznega odziva, uspeha….. 😉
No, če sem iskren bi se tudi tisti, ki smo toliko nedojemljivi in kar gonimo svojo čez celo temo 😉 lahko to večkrat vprašali ali res rabi vodo, kruh mogoče ocvirke…..
Včasih pa kdo kriči, da je žejen, čeprav stoji do pasu sredi vode….. 😉 :))
A ne družba ? :))
Si predstavljam. Še bolj živo si predstavljam tako osebo (učiteljico) v svojem delovnem okolju kako taji svoje težave in prihaja v stalni konflikt s otroci, na njih “zdravi” svoje težave…..
Kaj pa so vsi tej ljudje, ki si jih naštela, da ne bi smeli govorit o svojih problemih?
Za njih se spodobi da lažejo, da se pretvarjajo kako so ok kako so vso drugi krivi za njihovo stanje, da ne priznajo svojih napak……?
Kaj so to kakšni nadljudje, ki MORAJO imet lepo podobo pred drugimi čeprav je zlagana…? :/
Tega res ne rabiš razlagat, to se vidi, če le nisi slep pa ni važno na kakšnem položaju je človek…. 😉
Se pa strinjam, da avtorica ni pisala sem, če si tega ne želi. Zakaj je to tako sporno že ves čas?
Jaz pa ne vidim, kako lahko nek forum razkrije tvojo anonimnost. Saj ne rabiš objavljat osebnih podatkov v stilu imena in priimka, ali kraja bivanja ipd., je pa to idealen način, da razmišljaš, zakaj ti je bolj všeč rumena barva, namesto rdeče. Naprimer.
Zakaj je idealen forum… ker o tem razmišljaš, ker ti drugi, ki ti ne prikimavajo kot kokoške, postavljajo s svojim razmišljanjem, dojemanjem… izziv, da razmišljaš še več, še bolj, globlje, da se sprašuješ in si odgovarjaš, se spoznavaš…
Bi pa vsem skeptičnim prišepnila, da nas je kar nekaj, na tem forumu, ki smo pravzaprav čist v redu ljudje.
Skupaj z On_ – om, Zmedeno samičko… pa čeprav je bilo brati, da mogoče temu ni tako.
Če bi nas videli, se z nami pogovarjali, bi se nas drugače bralo. Definitivno.
P.S.
So pa drugače kakšne delavnice, v stilu utrjevanja kakšnega partnerskega odnosa ipd., pravzaprav dobre. Kot neka osvežitev odnosa. Če si le pripravljen sodelovat in ne kot otrok zavihat nosu in rečt, jaz pa v to ne verjamem… Dobre so pa zato, ker se sprostiš, na plan pridejo občutki podobni kot so bili pri neki igri… v glavnem, (lahko) se imaš fajn. Vsaj slišala sem tako.
Si predstavljam, verjamem, da ljudje poklicnih profilov, ki veliko delajo z ljudmi, imajo odgovorna in morda javno izpostavljena delovna mesta, da so ravno tako ranljivi oz imajo biti do tega enako pravico kot vsi (pre)ostali ljudje. Kje se kdo razgali in če se sploh pa je njena oz njegova odločitev/rešitev.
Mene zanima zakaj sami ne izpostavite sebe, če se vam zdi tako enostavno in tako anonimno se izposatvljat na forumu.
Recimo en napiše neko težavo, potem ga sprašujejo, potem pove še starost pa mu svetujejo da naj gre tja in tja na neko delavnico pa pove, da on ni od tam, ampak je od tam… pa pove po možnosti izobrazbo in pove še hobije, ker so mu svetovali recimo športat, navede s katerimi športi se ukvarja… in počasi se anonimnost izgubi.
Sem že prepoznala tu gor ljudi iz svoje okolice. Nisem sicer nič rekla, ampak vedela pa sem, kdo je tisti anonimnež.
Kdor je pameten takih zgodb ne razkriva javno.
Upam, da si ponosna na svoj vrhunski in izjemno plemenit dosežek, ker si nekatere ljudi tu prepoznala 🙂
Se izpostavljam koliko se želim ob zavedanju, da nisem vsem bralcem nepoznana, niti se ne sekiram, kaj si kdo misli ali ne misli – moj life moj boj. Skratka, tisti, ki smo tu gor skracali kakšno morečo zgodbico ali dve o sebi, smo neumni – spet nekaj novega o nas.
Sicer je pa tako, eni se radi fotografirajo in dajejo na FB vse mogoče fotke, drugi nareidjo vse, da pristanejo v kakem časopisu, tretji da pristanejo na TV. Enim pa preprosto ni do tega, da bi veliko ljudi videlo kaj počno, kje so in tako naprej. Enim pač paše, da objavljajo svoje zgodbe na forumih, blogih. Drugim pač ne.
Samo dejstvo pa je, da s tem, ko se takole pojavljaš, zgubljaš svojo zasebnost. Odvisno pa koliko ti je pomembna. Ko sem bila čisto neznana, sem imela vedno mir, ko sem imela tako službo, da me je precej ljudi poznalo, so se pa začele težave. Razno razni klici, teženje po telefonu, obrekovanja, nočni klici, ‘osvajanja’… splača se biti previden pri varovanju svoje zasebnosti.
Sedaj si uporabila isto logiko kot avtorica…. 🙂 Ne to počet vidiš, da ni varno 😉
To si ne smemo vsi privoščit oz. se za nekatere ne spodobi…. 😉 :)))
Saj vseskozi (nehote ali hote) vsak opisuje svojo zgodbo. Smo pa tudi taki, ki smo si upali napisat tudi kakšne podrobnosti o sebi in preživeli… 😉
Dobra si 🙂 da si tako prepričana v sebe, da gre ravno za to osebo, ki jo ti poznaš, da ne obstaja nihče več, ki bi mu lahko bil podoben in bi se izkazalo, da si se zmotila….
Sploh pa kaj ti to sedaj koristi, tudi če je pravi? Po moje nič.
Pameten je pa v čem? Da skriva nekaj kar vsi doživljamo, da si domišlja da je sam tako poseben, da se to ne dogaja nikomur drugemu in je potrebno to skrivat…?
Ne vem v čem je ta “pamet”?
Aha, spet ena “pametna”, ki je nekaj slišala, videla na youtube in sedaj nas “futra” s tem….. 😉 :)))
Ne bo ti uspelo, ker eni (smo;) so se že pametni rodili in se jim ni treba (skoraj) nič in od nikogar, učit…đabe ponujaš svoj kruh…. 😀
Sedaj si uporabila isto logiko kot avtorica…. 🙂 Ne to počet vidiš, da ni varno 😉
To si ne smemo vsi privoščit oz. se za nekatere ne spodobi…. 😉 :)))
[/quote]
On_, mene ne moti, da sem neumna, sem navajena s tem živeti, zakaj pa imajo drugi s tem problem to pa ni več moja stvar. Reci temu kakor hočeš ista logika ali whatever: kdor je pameten svojih zgodb ne razkriva javno – torej obratno od tega samo neumneži (ljudje, ki niso pametni) pišemo sem; zanimivo, da sem zaradi tega ista, zelo zanimivo…dual personality pa te fore….hja, čas je da si najdem psihoterapevta :)))))
Forum je zaprt za komentiranje.