Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Kaj mi preostane?

Kaj mi preostane?

Odgovor na objavo uporabnika
Upravicenka asistence, 05.11.2023 ob 12:31

Evo vidim, da se uzigate zelo na tole temo. Da se vam predstavim. Tudi jaz sem upravicenka OA/ sicer 24/7 pa da vam pojasnim.
Invalidne osebe si najbolj na svetu zelimo hoditi, posaditi kaj na vrt, odtrgati jabolko in ga pojesti z svojimi rokami,tudi morda napisati to sporocilo pa ga ne moremo in imamo zato asistenta, ki je placan zato, da tipka to po navodilu, nahrani osebe, namesto nje odtrga jabolko, ji posadi paradiznik in ji ga otrga in ga vmes zalije, podela vse okoli hise kar je potrebno, ker uporabnik tega ne more. Ga zapelje v trgovino, frizerju, zdravniku, na kavo tudi na kak izlet ali na morje oddide z njim. Dobro no ceprav morje tudi meni kot upravicencu OA in nasemu zakonu ne sodi v opis dela, ker v tem pojmu je delavec 24/7 z uporavnikom placan pa le 8. Ampak povedati hocem, da str nase roke, noge, nase vse in ja zal premalo placano delo, ampak dejansko to je vase delo, da nam z vaso pomocjo nudite samostojnost.

Tvoj vrt ni skrb OA. Imej travo, najami vrtnarja. Tudi barvanje ograje in podobno ni delo OA, vzdrzuj svojo hiso sama ali najami nekoga, ki jo bo vzdrzeval.

Jes lahko kupljen paradiznik in jabolko, ki ti ga OA kupi v trgovini, ce ti tega ne zmores.

 

Tole bo res neprimerno, ampak kaj, ce se ti jutri dcigne in bi seksala, tudi to je potreba, ki si je ne mores sama zadovoljiti. Jo bo OA?

OA ni suzenj, je zgolj zato, da zagotovi, da imas pokrite osnovne cloveske potrebe.

Videvam vsakodnevno oglase oseb ki iscejo na facebuku asistente. Zfaj mi je vsaj jasno zakaj jih iscejo na tak nacin. Grem pa raj na socjalno kot da igram srednjeveskega hlapca

Odgovor na objavo uporabnika
ne, ne, 05.11.2023 ob 12:55

Tvoj vrt ni skrb OA. Imej travo, najami vrtnarja. Tudi barvanje ograje in podobno ni delo OA, vzdrzuj svojo hiso sama ali najami nekoga, ki jo bo vzdrzeval.

Jes lahko kupljen paradiznik in jabolko, ki ti ga OA kupi v trgovini, ce ti tega ne zmores.

 

Tole bo res neprimerno, ampak kaj, ce se ti jutri dcigne in bi seksala, tudi to je potreba, ki si je ne mores sama zadovoljiti. Jo bo OA?

OA ni suzenj, je zgolj zato, da zagotovi, da imas pokrite osnovne cloveske potrebe.

Ocitno nimas pojma kaj OA je. Delavec dela po navodilu opravicenca, to pomeni, ce upravicenec rece pokosi travo to pomeni, da jo pokosi!

Ojoj berem ne morem verjeti. Sem slisala pa ze veckrat da se te ki imajo asistente izzivljajo nad njimi, rekoc saj jih drzava placa zato da delajo namesto mene. Bogi ljudje ki morate za pretivetje pozirati vsa ta sranja res

Odgovor na objavo uporabnika
Vidim da si izkoriscevalec, 05.11.2023 ob 13:03

Ojoj berem ne morem verjeti. Sem slisala pa ze veckrat da se te ki imajo asistente izzivljajo nad njimi, rekoc saj jih drzava placa zato da delajo namesto mene. Bogi ljudje ki morate za pretivetje pozirati vsa ta sranja res

Res je, sem delala pa nism zdzala rn mesec. Zagrenjeni so ker so pac nemocni in invalidi in si zato predstavlajo da ce drzava placa revezu 800€ to pomeni da je njegov hlapec in je njegova last. Sem delala za eno gospo ki mi je v obraz rekla da sem njena last in da me drzava placa in da bom zato delala vse kar mi ukaze. Smo hitro zgotovle

Odgovor na objavo uporabnika
Upravicenka asistence, 05.11.2023 ob 12:59

Ocitno nimas pojma kaj OA je. Delavec dela po navodilu opravicenca, to pomeni, ce upravicenec rece pokosi travo to pomeni, da jo pokosi!

Rabis pokoseno travo za zivljenje? Ne rabis. Placaj dodatno.

Rabis zelenjavo z vrta za zivljenje? Ne rabis. Placaj dodatno.

Ljudi je res kot morja in trave, a osebnih asistentov ni niti priblizno toliko in to tocno zaradi takih, ki imajo OA za osebnega suznja.

 

Tudi menjati OA vsake pol leta ali se bolj pogosto ni smisel, ker to je pa dejansko tako delo, ko se morata oba ujeti na vec nivojih in si biti vsaj malo simpaticna in ko ti je nekdo simpaticen, ga ne tretiras kot suznja, ampak kot sodelavca, ki ti pomaga, da lahko vsaj kolikor toliko dostojno zivis! Pokosena trava in solata z vrta nimata nic z dostojnim zivljenjem!

Odgovor na objavo uporabnika
Ves da, 05.11.2023 ob 11:59

Pa ne vem ce imate ravno prav. Sem imela znanko ki je bila oa, ampak dejansko je delala vse, ker je to zaposlitev v smislu pomagati osebi delati to kar sama ne more-tako da tudi mija znanka je bila taxi sluzba cistilka kuharica vrtnarka ni da ni, ker je pac to namen oa

 

hja, lahko pelješ , če ima oseba avto, ali gre s taksijem. Svojega avta in bencin pa za to ne dam.

Hja  draga moja , tudi jaz bi to pa ono pa tretje. Pa sem zdrava, pa pač določene stvari ne grejo.   Sori, določene zadeve so preseravanje. Če ne moreš saditi solate, jo pač ne moreš. To ni stvar osebne asistence. Osebna asistenca je pomoč pri osnovnih zadevah.

Odgovor na objavo uporabnika
hja308, 05.11.2023 ob 13:23

Hja  draga moja , tudi jaz bi to pa ono pa tretje. Pa sem zdrava, pa pač določene stvari ne grejo.   Sori, določene zadeve so preseravanje. Če ne moreš saditi solate, jo pač ne moreš. To ni stvar osebne asistence. Osebna asistenca je pomoč pri osnovnih zadevah.

Ja.

Očitno si uporabniki OA zamisljajo kot sužnja. I say “jump”, you jump

Zato, so prikrajšani tisti, ki res želijo OA v takem smislu kot je bila zamišljena in jo ne dobijo, zaradi slabih izkušenj.

Uporabniki OA izkoriščajo altruiste, ki si sploh želijo opravljati to delo za tako plačilo…

Toliko mahinacije inokoriscanja je pri OA da jo je potrebno čimprej prepovedati oz preoblikovati v neke domove, kjer ena oseba skrbi za par ljudi, jim zagotovi osnovne življenjske potrebe. Tisti, ki se šolajo ali tisti, ki so zaposleni, naj imajo OA. Vsi ostali v institucije

 

Omy god! Posaditi kaj na vrt in ne vem, kaj še vse! In kar ne moreš, zdaj izkoriščaš do daske drugega! Sramota in grdo! Upam, da taki izkoriščevalci ne dobite nikogar, pa si sami pomagajte do svoje mere! Takih nesramnosti pa še ne!

Odgovor na objavo uporabnika
Osebna asistenca, 05.11.2023 ob 11:38

Eno vprasanje. Zaposlila sem se kot osebni asistent osebi, ki potrebuje pomoc-delno gibalno ovirana- dodeljena pomoc 8 ur dnevno. Do tukaj vse ok, pomoc po navodilu uporabnika OA. Prvi teden je bilo to pomoc pri hranjenju, higieni, pac pospravljanje, likanje, spremstvo….vse ok. Sedaj so se pa zacela navodila dobesedno suzenjstva za moje pojme. Vrt, pa je treba njivo pripravit za zimo, pa drva- ima svoj gozd-bo treba nazagat prpelat, zloziti. Pa je treba 5x dnevno sem pa tam pa na kavo pa v to trgovino pa uno…pa bi sla v lj pa ce pa ne vem na bled…z mojim avtom na moje stroske ker svojega nima.Nevzdrzno je postalo tole dobesedno sem suzenj nekomu za minimalca. Imam pravico zavrniti ta dela? Ker konec koncev nisem prisla igrat sluge ampak pomagati osebi pri njenem samostojnemsem zivljenju.

svetujem ti,

– da ali osebi jasno poveš, da prevozi so njen strošek (taxi, bus…) in da za to ne boš uporabljala svojega avta,

– da zavrneš težaška dela (drva…), in naj si za to naroči  in plača osebo, ki to fizično zmore,

itd… postavi jasne meje, kaj boš delala in kaj ne.

Pa išči si drugo osebo za osebno asistenco in pogodbo prekini, ko boš imela pogodbo z drugim.. Verjetno imaš odpovedni rok

Če smo že pri drvah, vrtu, gozdu, bi se to delo štelo kot pomoč in ne asistenca

https://vizita.si/novice/osebna-asistenca.html

 

Prav imas, dejansko vsi uporabniki oa le to izkoriscajo in imajo ljudi za tako imenovane sluzabnike in veliko ljudi poznam, ki so povedali enako, da so enostavno deklice za vse ker uporabniki mislijo da ce drzava placa neko osebo da jo ima ob sebi to pomeni, da jo ima ob sebi za vsa mozna dela. Tudi jaz bi oa prepovedala ker je to samo izkoriscanje in izzivljanje

Ampak ti povem iz prve roke da imajo po dva do tri asistente ki jih imajo za suznje in jih izkoriscajo za 24/7. Ko sem jaz to pocela, res da je tega ze 10 let je od mene celo zahtevala da bi ji urejala vinograd, ker ga ona ne more pa ker je imela kmetijo in je postala invalid da bi jaz to zdj vse rihtala od zivali do njive v istem obsegu kot ona. Celo tako dalec je slo da se je vsak dan kregala z mano da jaz sem tukaj namesto nje in da to pac moram delat. Katastrofa so nekateri

Glede del in nalog se je potrebno prej dogovoriti kaj in kako, da potem ni slabe volje. OA ste zaposleni preko nekega podjetja, se ne bi posvetovala tudi z njimi?

Kar se mene tiče, je tako, da sigurno si tam zaradi človeka, da mu pomagaš pri osnovnih stvareh kot so kuhanje, čiščenje, umivanje … Če greš kdaj v trgovino da, ampak v času 8 ur, pa ne na svoje stroške, to gre za dodatni strošek. Delo na vrtu se mi ne zdi sporno, saj ni treba, da pri delu hitiš in noriš. Pač gresta z varovancem na vrt, ti pa počasi sediš na pručki, pleješ, se pogovarjaš … Če je treba prinesti drva, pač nosis po dva, če ti je več pretežko. Tam nisi, da bi bila suženj, tam si, da v normalnem tempu opravljaš delo.

Jaz sem bila mislim da lani na enem razgovoru. Sicer ni bilo OA ampak pomoc na domu preko CSD ampak sem delo zavrnila ko mi je povedala, da dejansko to kar avtorica opisuje naj bi bile moje zadolzitve za minimalca. Ker ta oseba pri kateri naj bo delala ni imela avta je bil pogoj seveda tudi lastni prevoz z nameno razvazanja osebe. Ja seveda malo morgen kaj ne bom res z svojim vogilom amortizacija gume vinjeta servisi itd vsakodnvno prevazala nekoga

Odgovor na objavo uporabnika
hnrn, 05.11.2023 ob 14:05

Glede del in nalog se je potrebno prej dogovoriti kaj in kako, da potem ni slabe volje. OA ste zaposleni preko nekega podjetja, se ne bi posvetovala tudi z njimi?

Kar se mene tiče, je tako, da sigurno si tam zaradi človeka, da mu pomagaš pri osnovnih stvareh kot so kuhanje, čiščenje, umivanje … Če greš kdaj v trgovino da, ampak v času 8 ur, pa ne na svoje stroške, to gre za dodatni strošek. Delo na vrtu se mi ne zdi sporno, saj ni treba, da pri delu hitiš in noriš. Pač gresta z varovancem na vrt, ti pa počasi sediš na pručki, pleješ, se pogovarjaš … Če je treba prinesti drva, pač nosis po dva, če ti je več pretežko. Tam nisi, da bi bila suženj, tam si, da v normalnem tempu opravljaš delo.

Ja ce bi bilo tako kot opisujes bi bilo bajno, ampak ti povem je moja mama tole probala in je bolj podobno afriskem suzenjstvu kot normalnemu delu. In ne v trgovino mores ce hoces kaj skuhati drugi dan ker pac tvoje delo je tudi kuhanje, po delovniku ker osebe ne smes pustiti niti minute same vozil ki so primerne za njih pa nimas. Seveda gres zastonj na svoje stroske izven delavnika. Pa tole da grete na vrt lepo sprosceno tudi ni glih tako. Mama je bila pod stalnim nadzorom in pridaganjem o hitrosti ker v 8 urah je morala se veliko postoriti, tako da ni glih rozno

Naredi to kar lahko narediš v dogovorjenem času, to je 8 ur. Naredi to kar je življenjsko pomembno. Razne izlete in ostalo naredi, če ti je ok in če ti povzroča stroške, tvoj avto oz. sredstva, zahteva dodaten čas povej znesek. Če noben ne misli plačati tega pač ne počni tega, ker nisi dedek Mraz.

 

 

 

Poročaj nadrejenemu.

Kaj so tvoje prioritete in kaj ne.

V sanjah ja.

Seveda imaš pravico zavrniti. Postavi meje takoj!

Ja ja malo morgen je mel moj oskrbovanc podobne zelje, nadrejeni ga je se vpodbujal naj mu pomagam ne vem na pamet govorim pokosit travo.

Odgovor na objavo uporabnika
Niti ne, 05.11.2023 ob 14:47

Ja ja malo morgen je mel moj oskrbovanc podobne zelje, nadrejeni ga je se vpodbujal naj mu pomagam ne vem na pamet govorim pokosit travo.

Zato pa dajo poskusno delo pa en in isti isce novega asistenta vsak mesec. Raje na socjalni kot pa k tem izkoriscevalcem

Recem tako. Izvajam OA preko sp in lahko recem da sem v 4 letih odkar imam sp naletela ze na vsega in svasta. Od dobrih dusic, ki te imajo raje kot lastnega otroka do ciste zlobe, ki te prisilijo na obiranje 10 tisoc sadik jagod. Vsega imas pac ljudje smo si razlicni.

Najprej si preberi pogodbo,jaz sem en čas to delala v tujini in v pogodbi je bilo točno napisano kaj je delo katero spada v moj obseg .Kako vrtnarjenje itd.če oseba tega ne zmore ,se za ta opravila najame drugega in se ga za to tudi plača.Ti si tam zato,da poskrbiš za človeka pri osebni negi,oblačenju,in ostalih opravilih kot so kuhanje,pospravljanje,pranje perila,likanje …To kar opisujete je suženjstvo in sami ste si krivi saj pristanete na vse kot,da niste zmožni ali sposobni najt druge zaposlitve ali dela.Te na socialni pa vam bodo tako rekle,da spada vse v vaš obseg dela,da se resijo vas in uporabnika.Pa grem prvo minuto in naj si iščejo dekle in hlapce ,ker ima vse svoje meje.Da ga še na svoje stroške vozim kam pa bi videl/a koliko je od tu pa do Čačka.Tam imaš taxi in adijo ! Eno je pomoč drugo pa je izkoriščanje ,ki se ga nekateri posložujejo na vse načine.Preden začnete to delat preberite pogodbo ,ali pa pojdite raje čistit in ne boste imeli opravka s takim profilom ljudi .Tako ni veliko ljudi,ki bi to delo opravljali .Tisti kateri smo,pa smo šli stran čeprav v tujini kjer je zaslužek precej višji in tudi odnos drugačen.To kar opisujete je hlapčevanje za drobiž .Imate Avstrijo blizu ,če že zelite to delo opravljat pa še tam je treba znat reči NE  ,če želite sebi dobro ,drugače boste vi shirali prej od teh .

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close