Intuicija
Ne Goldfish, teroija REI je tako zelo široka, da je samo tvoje razumevanje nje tako ozko, če je ne znaš uporabit širše. Vseeno pa mislim, da vsi razmišljamo tako, kot čutimo, ne glede na to, od koga ali česa smo se učili. Noben se ni rodil z znanjem. Teorijo REI lahko vidiš v vsakdanjem življenju in prav vsako izkušnjo se da preprosto razložit z njo. Preprosto za nekoga, ki jo razume in se s tem ukvarja, o njej razmišlja.
To, kar ti govoriš, da je intuicija, imajo tudi živali in to je pri različnih vrstah, različno razvito. Živali imajo res najbolj razvit razum Instinkt, saj je to najstarejši razum. Služi predvsem preživetju vrste, opreza za nevarnostjo, je črnogled, njegova najboljša obramba je beg. Šele za njim je prišel Emocio, ki je pravo nasprotje Instinkta. Je lahkoveren, ne načrtuje za vnaprej, če nima motiva, je len, je izrazito tekmovalen, njegova lastnost je dobro razvita motorika telesa, njegova najboljša obramba pa je napad itn.
Človek pa ima od njih kvečjemu bolj razvit razumski del uma in to je tudi edina prednost, s katero se človek lahko kosa in zaščiti pred ostalimi plenilskimi vrstami. To je tisto, kar nas od živali loči. Ampak tudi živali imajo Racio, sicer ne vse živalske vrste, seveda pa ni niti približno tako zelo razvit. Vsak razum za sebe ima svoje prednosti in slabosti. Nobeden ni boljši ali slabši od drugega.
S teorijo REI se da pojasniti vsako obstoječo teorijo glede človeške psihe in ne samo to, tudi nekatere luknje, ki jih imajo določene teorije, ta zapolni.
Enako tudi s katero drugo vejo, še celo z Brunom Gröningom.
Potemtakem tisti, ki ne spadajo pod eno vejo, nimajo kej debatirat o recimo intuiciji, saj imajo ozko dojemanje? Ta je pa “malce” krepka.[/quote]
Vsak lahko debatira o intuciji. Zakaj pa ne? Tudi otroci, ki ne poznajo še nobene teorije.
Tole.
Sicer pa grem raje meditirat kot “debatirat” z nekom, ki misli da ima vse prav.[/quote]
🙂 Mogoče ti res ne bi škodilo.
Ne moreš debatirat o teroiji REI, če nič ne veš o njej. Lahko pa debatiraš o intuiciji, takšni kot jo razumeš. Ne moreš pa je razložit s teorijo REI, če je ne poznaš.
Tole.
Sicer pa grem raje meditirat kot “debatirat” z nekom, ki misli da ima vse prav.[/quote]
🙂 Mogoče ti res ne bi škodilo.
Ne moreš debatirat o teroiji REI, če nič ne veš o njej. Lahko pa debatiraš o intuiciji, takšni kot jo razumeš. Ne moreš pa je razložit s teorijo REI, če je ne poznaš.[/quote]
Men osebno REI ne pomeni nič, torej vse, kar napleteš v tej smeri, je kot bi govoril kitajsko. In verjetno nisem edina tukaj ki tako misli.
To pa vem in verjamem, da ti ne pomeni nič, zato jo tudi zelo redko omenjam, ker ni najbolj smiselno. Tudi ne pričakujem, da kdorkoli, ki je ne pozna, karkoli o njej piše, debatira. To se mi zdi celo spoštljivo. 🙂 Včasih poskusim kaj napisat, da vidim, če se že najde kdo, ki jo pozna.
Instinkt in intuicija, ki ju včasih na nek način običajni um meša, sta dve sposobnosti, ki imata zelo različen izvor.
http://www.teozofija.info/Raw_Intuicija.htm
Instinkt in intuicija, ki ju včasih na nek način običajni um meša, sta dve sposobnosti, ki imata zelo različen izvor.
http://www.teozofija.info/Raw_Intuicija.htm%5B/quote%5D
Jaz v tem zapisu ne vidim nobene razlike. Članek govori o intuciji, razdeli pa jo na dva dela, pri čemer zapiše neko neopazno razliko, ki je precej nerazumljiva oziroma nejasna.
Teorija REI to razloži bolj preprosto, ampak ker nihče knjige ni prebral, nima smisla, da prilepim razlago o tem, kaj je Intuicija, ker je treba poznati osnove, da bi se razlago lahko razumelo. Je pa še bolj preprosta in razumljiva, kot zgornji članek. Sicer pa je predstava o tem še najmanj pomembna, je še veliko več bolj pomembnih stvari. 🙂
Instinkt in intuicija, ki ju včasih na nek način običajni um meša, sta dve sposobnosti, ki imata zelo različen izvor.
http://www.teozofija.info/Raw_Intuicija.htm%5B/quote%5D
Za moje pojme ima instink bolj veze z nagoni, ki so pomembni za naše preživetje (odziv na okolico, npr. kako najti hrano, kako se orientirati v gozdu, kako se izogniti napadu divje živali, ob zviti veji, ki spominja na kačo, odskočiti…), tako kot pri živalih. Intucija pa je “višje razviti nagon”, ki ga poseduje le človek, saj našo psiho sestavlja zavedni (logični um) in nezavedni del. Intuicija deluje iz tega nezavednega dela, ki je nekako nedoločljiv, brezčasen in brezmejni, če ga obravnavamo na kolektivni ravni. In ker je v njem vedenje o vsem, je zelo koristen, da “začutimo prav”, npr. pomembno pri odločitvah in vodenju, ocenjevanju ljudi, situacije.
Instinkt pri človeku je ista stvar kot Instinkt pri živalih. Seveda pa je drugače razvit, ker človek živi v drugačnem okolju. Tudi med posamezniki ljudi je Instinkt različno razvit, se pa tudi ves čas našega življenje izpopolnjuje. Matjažko, veš kaj si ti storil. Opisal si razum Instinkt in mu dodal razum Racio, da si poudaril razliko med človekom in živaljo in misliš, da je to intuicija. Pa ni. Tudi živali imajo razum, le da ni tako zelo razvit, kot pri ljudeh.
Opisal si Insinkt, potem pa si napisal, da intuicija izhaja in nezavednega dela. Tudi instinkt je nezaveden del. Postavi roko pod ogenj, pa bomo videli, ali jo boš umaknil razumsko ali instinktivno. 🙂 Razum Racio samo prevaja razmišljanje Instinkta v tebi razumljiv jezik (govor in pisanje je racieva izmišljotina), tako da imaš občutek, kot da vse počneš zavestno. Ampak ni tako. Govora je torej o eni in isti stvari.
Forum je zaprt za komentiranje.