Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek Verni ljudje

Verni ljudje

Hm…jaz pa vedno dobivam pri ateistih občutek, da nekaj zamujajo oz da imajo nekoliko prazno življenje; možno, da se kompletno motim in je ta filing le odraz krščanske vzgoje. Katenjka, saj butlje in pametne imaš pri vseh vernikih in nevernikih…a to te fascinira….eh…[/quote]

Hm, ne poznaš nobenega ateista?

Sicer je pa nabor notranjih vrednot približno enak pri vseh ljudeh, ne glede na vero, barvo, raso in celino. Krščanska vera je te vrednote pač spravila v deset božjih zapovedi, ateisti jih imamo ponotranjene manj sistematično, kar pa ne pomeni, da se jih ne držimo. Plus mi smo za svoje prekrške kaznovani s slabo vestjo, vi pa dobivate odpustke. No, naša prednost pa je, da tudi s smrtjo ostanemo del življenjskega kroga, le da postanemo en drug del – živo se napaja iz mrtvega -, vi greste pa v nebesa, vica in pekel.

Eno je, da se pogovarjamo kaj kdo veruje (verjame), drugo kaj pravi institucija, tretje kaj je kdo dokazal.
Recimo, da je nekdo dokazal, da je zemlja okrogla, ostali pa to verjamemo, nekateri pa verjamejo (verujejo) brez, da jim kdo kaj dokazuje. Ti so “taboljši”.

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Hm…jaz pa vedno dobivam pri ateistih občutek, da nekaj zamujajo oz da imajo nekoliko prazno življenje; možno, da se kompletno motim in je ta filing le odraz krščanske vzgoje. Katenjka, saj butlje in pametne imaš pri vseh vernikih in nevernikih…a to te fascinira….eh…[/quote]

Hm, ne poznaš nobenega ateista?

Sicer je pa nabor notranjih vrednot približno enak pri vseh ljudeh, ne glede na vero, barvo, raso in celino. Krščanska vera je te vrednote pač spravila v deset božjih zapovedi, ateisti jih imamo ponotranjene manj sistematično, kar pa ne pomeni, da se jih ne držimo. Plus mi smo za svoje prekrške kaznovani s slabo vestjo, vi pa dobivate odpustke. No, naša prednost pa je, da tudi s smrtjo ostanemo del življenjskega kroga, le da postanemo en drug del – živo se napaja iz mrtvega -, vi greste pa v nebesa, vica in pekel.[/quote]Težava nastane ko nekateri nimajo vesti in edino pravilo, ki ga upoštevajo je, da ravnajo brezvestno….. :/

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]


Težava pri tem je, da prav tako veruje, ampak veruje v to, da je le on pomemben, vsi ostali pa so tukaj, da mu pri tem pomagajo oziroma, da se jih on okoristi, ne glede na to, kakšne posledice trpijo. Takšne najdeš pa med katoliki, kot tudi med ateisti.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Veren je vsak, ki nekaj verjame pa sam ne more tega dokazat. Dvomim da lahko sam verodostojno dokažeš, da je zemlja okrogla pa verjameš v to. Tudi tisti ki seksa pred poroko je lahko veren, zakaj ne? Se samo ne drži (čisto) pravil institucije ;)[/quote]

Mislim, da je treba ločiti med verovati in verjeti. Primer seksa pred poroko spada za moje pojme tipično pod tisto drugo. Zapoved pravi “ne nečistuj”, kaj vse pod to spada pa je pri institucionalizirani religiji stvar interpretacije, za katero si ekskluzivno pravico prilašča institucija. Še bolj v nebo vpijoč primer pa so recimo različne dogme in verske resnice, ki jih na dan spravljajo samooklicani božji namestniki oz. Petrovi nasledniki.

Če bog je, je slab. Ker če bi bil dober, ne bi dovolil vsega tega zla, vojn, lakote, pomanjkanja.

Lahko pristanemo na tezo, da bog je, a da je človeku dal svojo voljo in da je človek slab in so zato vojne. Po tem scenariju se bog ne vmešuje v naše tuzemeljske igre. Ampak potem je čisto vseeno, ali bog je, če je ustvaril tako slabega človeka.

Kakorkoli, za oblastnike je koristno, če so ljudje verni, ali če se delajo, da so. Prestrašenega človeka, ki se boji božjega srda, lažje kontroliraš.

Ljudje so skozi stoletja verjeli, da je edino prav, da so eni hlapci, drugi pa gospodarji in da tako mora biti, ker je bog ukazal.

Življenej nevernika naj bi bilo prazno? Zakaj? Ker ne verjamemo v nebesa, vica in pekel? Ker smo prepričani, da se s smrtjo za nas vse konča? Po tej logiki je življenje nevernika sigurno bogatejše, saj je evrnik prepričan, da je življenje le predpriprava za inostranstvo, zato se bo, če je pravi vernik, na tem svetu vzdržal nečistih misli in stvari, ki so grešne. Po božji zapovedi pa je grešno skoraj vse, kar je lepega.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Hm…jaz pa vedno dobivam pri ateistih občutek, da nekaj zamujajo oz da imajo nekoliko prazno življenje; možno, da se kompletno motim in je ta filing le odraz krščanske vzgoje. Katenjka, saj butlje in pametne imaš pri vseh vernikih in nevernikih…a to te fascinira….eh…[/quote]

Hm, ne poznaš nobenega ateista?

Sicer je pa nabor notranjih vrednot približno enak pri vseh ljudeh, ne glede na vero, barvo, raso in celino. Krščanska vera je te vrednote pač spravila v deset božjih zapovedi, ateisti jih imamo ponotranjene manj sistematično, kar pa ne pomeni, da se jih ne držimo. Plus mi smo za svoje prekrške kaznovani s slabo vestjo, vi pa dobivate odpustke. No, naša prednost pa je, da tudi s smrtjo ostanemo del življenjskega kroga, le da postanemo en drug del – živo se napaja iz mrtvega -, vi greste pa v nebesa, vica in pekel.[/quote]

Deset zapovedi je krepko starejših od krščanstva. Vse, kar si je RKC dovolila je, da jih je v Katekizmu malce pomešala in zrno dodala. :-))))

kdo je Edini, ki lahko spreminja postavo press

Poznam take prave katolike, ja…Ne mores vzeti vsega, kar ti pase, ampak vse, torej vero in institucijo skupaj. Ampak pri zapovedih pa lahko samo delno vzamejo, torej presustvovanje, seks pred poroko ipd.

Hm, ne poznaš nobenega ateista?

Sicer je pa nabor notranjih vrednot približno enak pri vseh ljudeh, ne glede na vero, barvo, raso in celino. Krščanska vera je te vrednote pač spravila v deset božjih zapovedi, ateisti jih imamo ponotranjene manj sistematično, kar pa ne pomeni, da se jih ne držimo. Plus mi smo za svoje prekrške kaznovani s slabo vestjo, vi pa dobivate odpustke. No, naša prednost pa je, da tudi s smrtjo ostanemo del življenjskega kroga, le da postanemo en drug del – živo se napaja iz mrtvega -, vi greste pa v nebesa, vica in pekel.[/quote]Težava nastane ko nekateri nimajo vesti in edino pravilo, ki ga upoštevajo je, da ravnajo brezvestno….. :/[/quote]

S tem da pomanjkanje vesti ni omejeno na neverne oziroma ateiste.

Poznam take prave katolike, ja…Ne mores vzeti vsega, kar ti pase, ampak vse, torej vero in institucijo skupaj. Ampak pri zapovedih pa lahko samo delno vzamejo, torej presustvovanje, seks pred poroko ipd.[/quote]

No, to je že druga tema.

Svobodna volja je pogruntavščina institucije, v našem primeru krščanstva, s katero te držijo v oblasti. Sliši se paradoksalno pa vendar. Vcepijo ti zapovedi, pravila in potem ti povedo, da imaš svobodno voljo, na ta način paziš sam sebe…. Kdo je lahko boljši čuvaj?
V resnici pa nimamo toliko svobodne volje kot si jo nekateri zamišljajo/mo iz preprostega razloga, ker delujemo skozi pretekle izkušnje + prirojeni “nagoni”.
Tudi v ateistični družbi ni nič drugače le malik je drug.

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Težava nastane ko nekateri nimajo vesti in edino pravilo, ki ga upoštevajo je, da ravnajo brezvestno….. :/[/quote]

S tem da pomanjkanje vesti ni omejeno na neverne oziroma ateiste.[/quote]Se pravi imamo verne (ki se ravnajo po veri) in ateiste, ki se delijo na tiste z vestjo in tiste brez nje? 🙂

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

S tem da pomanjkanje vesti ni omejeno na neverne oziroma ateiste.[/quote]Se pravi imamo verne (ki se ravnajo po veri) in ateiste, ki se delijo na tiste z vestjo in tiste brez nje? :)[/quote]

Kako si pa prišel do tega sklepa?

Z izločanjem in to je ostalo 🙂

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Z izločanjem in to je ostalo :)[/quote]
Z nerazumevanjem. 😉 Jaz firbčne nisem tako razumel. Je pa res, da je nerazumljivo zapisala.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Z izločanjem in to je ostalo :)[/quote]
Z nerazumevanjem. 😉 Jaz firbčne nisem tako razumel. Je pa res, da je nerazumljivo zapisala.[/quote]No nekako sem že razumel, da sem sploh kaj napisal, če ne bi razumel bi verjetno obmolknil 😉
Napisala je, da verne “čuva” bog, zapovedi, institucija… nekaj takega, ateiste vest, so pa nekateri tudi brez nje oz jo imajo na minimum. Se pravi po tem izračunu imamo tri sorte ljudi 😉 🙂

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]


Z nerazumevanjem. 😉 Jaz firbčne nisem tako razumel. Je pa res, da je nerazumljivo zapisala.[/quote]No nekako sem že razumel, da sem sploh kaj napisal, če ne bi razumel bi verjetno obmolknil 😉
Napisala je, da verne “čuva” bog, zapovedi, institucija… nekaj takega, ateiste vest, so pa nekateri tudi brez nje oz jo imajo na minimum. Se pravi po tem izračunu imamo tri sorte ljudi 😉 :)[/quote]
Ne. 🙂 tisti, ki so brez vesti, so lahko ateisti, lahko so pa tudi “verni”. 😉 Potem dobiš v bistvu 4 sorte ljudi. :p

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Če ne bi ateisti uzurpirali pamet, bi bila ta debata drugačna. V Cerkvi je nekaj pravil vse drugo je svoboda. Ne vem zakaj teh nekaj pravil nabijate kot da gre za navodila za popolno življenje. Recepta ni in ga nimajo niti verniki.
Ateisti mislijo da zdaj ko vedo da je zemlja okrogla, da zdaj Boga za jajca držijo.

No nekako sem že razumel, da sem sploh kaj napisal, če ne bi razumel bi verjetno obmolknil 😉
Napisala je, da verne “čuva” bog, zapovedi, institucija… nekaj takega, ateiste vest, so pa nekateri tudi brez nje oz jo imajo na minimum. Se pravi po tem izračunu imamo tri sorte ljudi 😉 :)[/quote]
Ne. 🙂 tisti, ki so brez vesti, so lahko ateisti, lahko so pa tudi “verni”. 😉 Potem dobiš v bistvu 4 sorte ljudi. :p[/quote]Napaka, verni so lahko brez vesti, ker jih držijo nazaj bog, zapovedi, institucija… ostale nič od tega, samo vest, ki jo pa imaš ali pa tudi ne. Torej tri 🙂

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Hm…jaz pa vedno dobivam pri ateistih občutek, da nekaj zamujajo oz da imajo nekoliko prazno življenje; možno, da se kompletno motim in je ta filing le odraz krščanske vzgoje. Katenjka, saj butlje in pametne imaš pri vseh vernikih in nevernikih…a to te fascinira….eh…[/quote]

Hm, ne poznaš nobenega ateista?

Sicer je pa nabor notranjih vrednot približno enak pri vseh ljudeh, ne glede na vero, barvo, raso in celino. Krščanska vera je te vrednote pač spravila v deset božjih zapovedi, ateisti jih imamo ponotranjene manj sistematično, kar pa ne pomeni, da se jih ne držimo. Plus mi smo za svoje prekrške kaznovani s slabo vestjo, vi pa dobivate odpustke. No, naša prednost pa je, da tudi s smrtjo ostanemo del življenjskega kroga, le da postanemo en drug del – živo se napaja iz mrtvega -, vi greste pa v nebesa, vica in pekel.[/quote]

Seveda jih poznam, le opisanega občutka se ne morem znebiti. Odpustkov ipd pa ne dobivam, ne hodim spovedi, mi je sporno, da so duhovniki nastavljeni za to vlogo – mi je ta sistem čista bedarija, ravno tako ne hodim v cerkev in se ne držim cerkvenih praznikov,…osebno mi je popolnoma vseeno kateri veri posameznik pripada in če sploh, toda drugače doživljam vernega človeka kakor nevernega – that’s all.

Ferbčna, tvoj post je zelo ozek; po tvoji mizerni logiki, če je nekdo imel krščansko vzgojo mu po defaultu pripišeš vice, pekel in podobne neumnosti. To je podobno ko da nekdo reče, da ne je svinjskega mesa, zate pa bo ta človek avtomatsko vegetarijanec….heh…verjamem, da nisi edina, ki tako razmišlja, žal.

[center][i]"Woman without a Man is like a fish without a Bicycle."[/i] [sub]-Triumph[/sub][/center]


Ne. 🙂 tisti, ki so brez vesti, so lahko ateisti, lahko so pa tudi “verni”. 😉 Potem dobiš v bistvu 4 sorte ljudi. :p[/quote]Napaka, verni so lahko brez vesti, ker jih držijo nazaj bog, zapovedi, institucija… ostale nič od tega, samo vest, ki jo pa imaš ali pa tudi ne. Torej tri :)[/quote]
No, vseeno mislim, da tudi verni lahko imajo vest. Torej imaš spet 4. 🙂

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345


Mogoče je njen post res ozek, ampak to še ne pomeni, da je želela povedat to, kar si ti sklepala, kar pa pomeni, da imaš morda le ti ozko razmišljanje. 🙂

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Hm, ne poznaš nobenega ateista?

Sicer je pa nabor notranjih vrednot približno enak pri vseh ljudeh, ne glede na vero, barvo, raso in celino. Krščanska vera je te vrednote pač spravila v deset božjih zapovedi, ateisti jih imamo ponotranjene manj sistematično, kar pa ne pomeni, da se jih ne držimo. Plus mi smo za svoje prekrške kaznovani s slabo vestjo, vi pa dobivate odpustke. No, naša prednost pa je, da tudi s smrtjo ostanemo del življenjskega kroga, le da postanemo en drug del – živo se napaja iz mrtvega -, vi greste pa v nebesa, vica in pekel.[/quote]

Seveda jih poznam, le opisanega občutka se ne morem znebiti. Odpustkov ipd pa ne dobivam, ne hodim spovedi, mi je sporno, da so duhovniki nastavljeni za to vlogo – mi je ta sistem čista bedarija, ravno tako ne hodim v cerkev in se ne držim cerkvenih praznikov,…osebno mi je popolnoma vseeno kateri veri posameznik pripada in če sploh, toda drugače doživljam vernega človeka kakor nevernega – that’s all.

Ferbčna, tvoj post je zelo ozek; po tvoji mizerni logiki, če je nekdo imel krščansko vzgojo mu po defaultu pripišeš vice, pekel in podobne neumnosti. To je podobno ko da nekdo reče, da ne je svinjskega mesa, zate pa bo ta človek avtomatsko vegetarijanec….heh…verjamem, da nisi edina, ki tako razmišlja, žal.[/quote]

Sem preozka, da bi debatirala s tabo, oprosti, ker sem si drznila. Uživaj v svoji širini.

Seveda jih poznam, le opisanega občutka se ne morem znebiti. Odpustkov ipd pa ne dobivam, ne hodim spovedi, mi je sporno, da so duhovniki nastavljeni za to vlogo – mi je ta sistem čista bedarija, ravno tako ne hodim v cerkev in se ne držim cerkvenih praznikov,…osebno mi je popolnoma vseeno kateri veri posameznik pripada in če sploh, toda drugače doživljam vernega človeka kakor nevernega – that’s all.

Ferbčna, tvoj post je zelo ozek; po tvoji mizerni logiki, če je nekdo imel krščansko vzgojo mu po defaultu pripišeš vice, pekel in podobne neumnosti. To je podobno ko da nekdo reče, da ne je svinjskega mesa, zate pa bo ta človek avtomatsko vegetarijanec….heh…verjamem, da nisi edina, ki tako razmišlja, žal.[/quote]

Sem preozka, da bi debatirala s tabo, oprosti, ker sem si drznila. Uživaj v svoji širini.[/quote]

No, tega pa nisem pričakovala. Ni se treba opravičevati, navsezadnje le debatiramo..širino pa še tudi pilim 😉

[center][i]"Woman without a Man is like a fish without a Bicycle."[/i] [sub]-Triumph[/sub][/center]

Se opravičujem, ampak kakšen vernik pa je to, ki ne hodi v cerkev, se ne drži ničesar, kar vera predpisuje? Vernik v kaj?

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close