KAKO DELODAJALCI BEREJO NAŠE PROŠNJE
Ne vem, če je v mojem pisanju veliko romantike bi pa rekel, da je v tvojem precej “kapitalističnega razmišljanja”, ki nima veliko skupnega s človečnostjo. Pač ponucaš “kapital delovne sile” do zadnjega in po uporabi zavržeš in nabaviš novo delovno silo.
In iz tvojega pisanja lahko razberem, da človek živi za to da dela in ne da dela zato da živi.
Dvomim, da so lahko tako “brezosebna podjetja” dolgo uspešna, sploh ko se med zaposlene naseli melanholija in delajo izključno tisto kar imajo v opisu del in nalog in v obsegu, ki je predpisan +-.
Šef (in šefčiči) je pa zato v podjetju, da jim šteje minute za malico, prihod-odhod, wc, kavo, kontrolira opravljeno delo in jim kaže s prstom kaj še ni narejeno pa bi moralo bit, ker če se oni ne bodo potrudili jih pred vrati čaka nekdo, ki bi rad to delal…..
Ja samo koliko časa v takih pogojih, kjer si le sredstvo za ustvarjanje dobička nekomu…. :/[/quote]
Pandora je 99% ekonimistka. :))) Se strinjam s tabo, ampak tako, kot je opisala Pandora, pa funkcionira današnji (poslovni) svet, žal. Nekje sem slišal od ekonimista, ki je rekel, da v socializmu smo živeli v živalskih vrtovih, kjer so ti prinesli hrano, bil si na toplem, a vendarle omejen v kletki – sedaj pa je, kot če smo v džungli, svobodni, ampak si vsak sam vloviti svojo hrano, sicer pa pogine od lakote. Dejansko darvinistična filozofija.[/quote]
Ne razumem, zakaj na zadevo gledate tako negativno ….
Kar pišem pomeni, da kadar vam šef teži, da je firma v k… in da nima denarja, je to njegov problem, ne vaš. Konkretno ko moja šefica nekaj tarna, da bomo propadli, da nimamo za izplačila plač ipd … jaz seveda sočustvujem z njo in se maksimalno trudim, ampak se zaradi tega ne nameravam odpovedati ne plači in tudi za službene poti ne nameravam zalagati denarja za letalske karte in hotele v upanju, da mi ga enkrat povrne čez 6 mesecev … ali pa nikoli. Saj nisem BANKA. To je NJEN problem, ne moj. Zato pa nosi naziv DIREKTOR…. MOJ problem pa je, da si moram pravočasno poiskati neko alternativo, če gre ta zadeva zu grund.
Ja. Tu je se vidi razlika med rich and wealthy people (teh drugih v sloveniji še ni). Torej pri nas še ni razvitega kapitalizma, kot je to v državah, ki imajo že dolgo (ne s socializmom prekinjeno) kapitalistično tradicijo. Ampak na kom ali na čem sloni kapitalizem? Zakaj gre onim v tretjem svetu samo še slabše? Zakaj kitajci delajo množične samomore v applovih tovarnah? Zakaj vsi enostavno nimajo možnosti, da bi se izobraževali in pridobivali na sposobnostih, kot pišeš?
V naravoslovju rečemo, da je materija neuničljiva in predvsem ne more iz nič nastati, se samo porazdeljuje in prehaja v različne oblike. Ampak kapitalizem– ta pa je fantastičen… je stvar neskončnih možnosti in večnih priložnosti…
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Veš koliko se v pravih kapitalističnih državah zbere za dobrodelne namene? Kako si ljudje v skupnostih pomagajo?
Bi vprašala kaj o človečnosti v socializmu, pa ne bom … Morda sem pa spregledala, kako fajn se imajo danes v socialističnih državah. Res, eno samo izobilje, nobenega reveža, vsi imajo dovolj vsega…
Jaz delam, zato da živim. Zato ne razumem, kako lahko tako romantično gledaš na službo in podjetje kot na neko drugo družino… Saj je služba “sredstvo” za druge stvari. Hvala Bogu, če je to sredstvo tudi prijetno, ampak če kdaj ni … pač se spomnim, da je le “sredstvo”.
Saj točno to pravim. Če delaš v urejeni firmi, kjer so odnosi profesionalni in se ljudje ne obnašajo kot neka velika družina, potem ni prostora za muhe nesposobnih vodij. In potem se šele lahko razvijejo dobri kolegialni odnosi, motivacija, ipd.
In vodja, ki se ukvarja z minutami, to počne, ker ne zna postavljati ciljev in spremljati realizacijo na drug način – beri ni usposobljen za svoje delo. Za to pa ni kriv ravno kapitalizem…
V službi si PLAČAN za opravljeno delo. Nisi v sužnjelastniškem odnosu. Će misliš, da nisi plačan, dovolj, si najdi drugo službo ali si ustvari svojo firmo. Dovolj imam tega jokavega pristopa,kolk smo bogi…. in izkoriščani :)))))))) Vedno v vlogi žrtve…
Ja. Tu je se vidi razlika med rich and wealthy people (teh drugih v sloveniji še ni). Torej pri nas še ni razvitega kapitalizma, kot je to v državah, ki imajo že dolgo (ne s socializmom prekinjeno) kapitalistično tradicijo. Ampak na kom ali na čem sloni kapitalizem? Zakaj gre onim v tretjem svetu samo še slabše? Zakaj kitajci delajo množične samomore v applovih tovarnah? Zakaj vsi enostavno nimajo možnosti, da bi se izobraževali in pridobivali na sposobnostih, kot pišeš?
V naravoslovju rečemo, da je materija neuničljiva in predvsem ne more iz nič nastati, se samo porazdeljuje in prehaja v različne oblike. Ampak kapitalizem– ta pa je fantastičen… je stvar neskončnih možnosti in večnih priložnosti…[/quote]
Ali ne živijo Kitajci v socializmu…? Moralo bi jim iti naravnost super. Kot v rajskem vrtu 🙂
Veš koliko se v pravih kapitalističnih državah zbere za dobrodelne namene? Kako si ljudje v skupnostih pomagajo? [/quote]
Aja? No potem, ko delajo farmacevtske multinacionalke svoje poskuse na ljudstvih iz afrike in azije, jim pa še milostno namenijo nekaj zdravil in hrane, ki jim je rok potekel…
Saj na zemlji ni in nikoli ni bilo socializma. Prej je bila hladna vojan in tekma med enim in drugim sistemom, zdaj pa socialistična kitajska vzdržuje ameriško in evropsko gospodarstvo (kapitalizem) tako ali drugače.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Ja. Tu je se vidi razlika med rich and wealthy people (teh drugih v sloveniji še ni). Torej pri nas še ni razvitega kapitalizma, kot je to v državah, ki imajo že dolgo (ne s socializmom prekinjeno) kapitalistično tradicijo. Ampak na kom ali na čem sloni kapitalizem? Zakaj gre onim v tretjem svetu samo še slabše? Zakaj kitajci delajo množične samomore v applovih tovarnah? Zakaj vsi enostavno nimajo možnosti, da bi se izobraževali in pridobivali na sposobnostih, kot pišeš?
V naravoslovju rečemo, da je materija neuničljiva in predvsem ne more iz nič nastati, se samo porazdeljuje in prehaja v različne oblike. Ampak kapitalizem– ta pa je fantastičen… je stvar neskončnih možnosti in večnih priložnosti…[/quote]
Ali ne živijo Kitajci v socializmu…? Moralo bi jim iti naravnost super. Kot v rajskem vrtu :)[/quote]
Zelo smešno.
Saj sem napisala, kapitalizem je prava stvar. Samo moraš imeti pravo ime, rojen ob pravem času na pravem mestu.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Berem in se sprašujem, če ste nekateri ravnokar prileteli z lune. Služba je samo drugo ime za poslovno pogodbo. Skleneta jo delavec, ki ponuja svoje delo v zameno za plačilo. Tukaj ni prostora za čustva. Iskalci zaposlitve so na trgu dela. Vsaka stvar na trgu ima svojo ceno. Cena je odvisna od ponudbe in povpraševanja. Na žalost je v tem trenutku presežek delovne sile (ponudbe) zato je cena delovne sile nizka. Trenutno je tak trend. Hoteli vi ali ne. Upajmo, da se ta v kratkem obrne. Ampak tako se godi vsaki stvari, ki je na trgu, ne samo delavcem. In žal je tako, da je preveč vsega: preveč je ljudi, preveč je avtomobilov, jaht, enostavno je preveč vsega.
Ali ne živijo Kitajci v socializmu…? Moralo bi jim iti naravnost super. Kot v rajskem vrtu :)[/quote]
Zelo smešno.
Saj sem napisala, kapitalizem je prava stvar. Samo moraš imeti pravo ime, rojen ob pravem času na pravem mestu.[/quote]
Ni smešno. Žalostno je, da je zgodovinski spomin tako kratek in da se vsem tako lušta po starih časih socializma… ko je bilo vse tako res super duper.
Katenjka, kapitalizem ima veliko slabosti in finančne manipulacije, ki so pripeljale do te krize, so prav gotovo ena izmed večjih slabosti.
Ampak ne razumem zakaj moramo tako nekritično kapitalizmu kot sistemu obesiti odgovornost kar za vse, kar je narobe, po dolgem in počež. Ne nazadnje tudi za težave, ki jih imamo v službi ali pa za tajkune, ki jih sodstvo in naša pravna država ne uspejo dati v zapor.
Kitajska je suverena država. Ima strmo gospodarsko rast in tudi kriza je ni tako zelo prizadela (po uradnih Kitajskih podatkih…). In vendar njeni ljudje živijo v srednjem veku, z vlado in v sistemu, ki jim očitno še dovolj ustreza. Ni socialne države, ni pokojnin (te morajo vzdrževati otroci, sicer dobesedno umreš od lakote), v bolnice si moraš nesti hrano, družba funkcionira na nekih arhaičnih načelih, življenje ni nič vredno, ne spoštuje se nobenih pravic (avtorske, materialne, patenti, …), poslovanje poteka “mafijsko”.
Gospodarska rast bi, tako kot v Evropi po 2. svetovni vojni, za to državo predstavljala priložnost, da se modernizira, da vzpostavi neka pravila, da bi njeno prebivalstvo živelo bolje. Pa se to ne zgodi.
Zdaj mi povej: zakaj velegospodje, ki vodijo Kitajsko, ne sprejmejo kakšen ukrep v smer ureditve socialne države?
Ker nas mediji in ostali malo zavajajo, ko trdijo, da imamo kapitalizem. Pa ga v resnici nimamo. Imamo lopovski strankokratizem, kjer ima država licenco za ropanje.
In zaradi slabih izkušenj z našim “kapitalizmom”, se seveda pojavi odpor do samega kapitalizma.[/quote]
Poglej tole: http://www.youtube.com/watch?v=iquemUNNYY8
Meni je ta tip res dober In se kar strinjam z njegovo razlago, da to, kar doživljamo, ni kapitalizem.
No, na tem planetu še vedno živimo ljudje, ki čustva imamo, ne glede na to, ali je zanje prostor ali ga pa ni. Je pa res, da je človek “uspešnejši” v biznisu, če jih “nima”. To je novodobni človek, robot. Edino tako se lahko prebija navzgor. No, saj so verjetno tudi izjeme, ali pa tudi ne. Vprašanje pa je, kako tak človek funkcionira v odnosih z ljudmi, v družini mislim. Brez čustev. Si raje ne predstavljam.
Ko začnejo nevedneži komentirat politično-ekonomsko situacijo sveta, pa res marsikaj prebereš. Današnja Kitajska naj bi bila socialistična država? A potem ameriški in evropski kapital že trideset let beži tja, da bi postal kitajska družbena lastnina?
Pa spet tiste nerealne primerjave najrazvitejših kapitalističnih držav s socialističnimi, kar naj bi dokazovalo superiornost kapitalizma kot takega. Zakaj ne bi še kdaj primerjali samih kapitalističnih držav med seboj? Koliko pa je tistih kapitalističnih držav v svetu, ki naj bi bile za nekakšen vzor? Morda 10% od vseh? Kaj če bi razpravljali še o vseh azijskih, afriških, latinoameriških kapitalističnih državah, ki predstavljajo veliko večino kapitalističnega sveta. Tudi najbolj siromašne evropske socialistične države iz časov hladne vojne so bile razvitejše od večine kapitalističnih iz tretjega sveta. Kaj ko bi še enkrat razpravljali s tega stališča, da se ne bo kapitalizem zdel tako demagoško mogočen.
In kako so najrazvitejše države današnjega sveta postale to, kar so? Je treba samo malo poškilit v zgodovino zadnjih stoletij. V glavnem so si pridobile prednosti s kolonialističnem ropanjem ostalega sveta, s sužnjelastniškim izkoriščanjem in razlaščanjem staroselcev na zasedenih območjih. Vsi njihovi dosežki temeljijo na množičnih zločinih, ki se jim evfemistično reče “prvotna akumulacija kapitala.” Tisti, ki trdite trdite, da pri nas ni pravega kapitalizma, pravzaprav ne poznate zgodovine in narave tega režima. Mi imamo pač smolo, da se nam po socializmu (spet) dogaja prav ta roparska akumulacija, ki so jo drugi že zdavnaj zaključili. So jo pa čisto vse danes razvite kapitalistične države skozi dale. Takrat je bilo še mnogo huje. Ropanje prebivalstva v korist “elit” in na sploh darvinistični odnosi v družbi so sestavni del (ponovne) vzpostavitve kapitalizma. Tako je pri nas, v Rusiji, v Romuniji, na Kitajskem…
Sploh pa je neumestno sam socialistični projekt kriviti za to, da so bivše države realsocializma danes manj razvite od vodilnih kapitalističnih. V glavnem vse te države zaostajajo že vse od začetka industrijske revolucije. Več kot sto let kapitalizma pred drugo svetovno vojno jim ni prineslo nikakršnih prednosti. Iz razlogov, ki sem jih prej opisal. Demagogi govorijo o gospodarskem vzponu vzhodnoevropskih držav zadnjih dvajset let, ampak niso drugega kot ekonomske kolonije revnih prebivalcev, v katere nihče ne bi šel z veseljem živet. Zakaj vsi govorijo o ekonomski migraciji v Avstrijo, Nemčijo, Kanado ,Avstralijo? Zakaj ne v dežele “nove Evrope”, ki tako menda napredujejo? Zakaj ne na Slovaško, Estonijo, Romunijo, če je kapitalizem menda povsod tako blagodejen? Zato ker so vzhodnjaki po vsem opevanem razvoju spet samo tisto, kar so že bili in nič bolje jim ne kaže za v prihodnje – evropski siromaki. Sicer se pa tudi ta razviti zahod precej s tujim perjem hvali. Večina njihovega know how razvoja je pravzaprav uvoženega iz manj razvitega sveta, če smo čisto pošteni. Na veliko se iz celega sveta uvažajo izobraženi inženirji, znanstveniki, strokovnjaki vseh področij. Elitne zahodne šole podarjajo štipendije in novačijo najbolj bistre mladince iz tretjega sveta. Če bi bil zahodni svet odvisen samo od možganov lastne populacije, bi bili danes oni manj razvita regija v svetu. Zaradi teh dejstev se mi kitajsko kršenje avtorskih pravic in plagiatorstvo ne zdi nič posebej moralno sporno.
Čakaj malo, a socializmu se jih pa lahko obeša al kako? Je to odvisno od tega koliko ti kateri sistem diši?
To kar trdiš vsaj glede zdravstva, bi zelo veljalo tudi za Ameriko. Tam si menda lahko vse, samo bolan ne smeš bit.
Ni jim v interesu in po navadi ni v interesu tudi večini tistih firm, ki na vzhod selijo svojo proizvodnjo. Zelo veliko je primerov, ko so prav zahodne demokracije umetno vzdrževale pri življenju razne diktatorske sisteme v državah tretjega sveta. Zakaj že?
Današnja Kitajska naj bi bila socialistična država?
V pomoč poznavalcu Kitajske, ki je tam preživel tooooliko časa 🙂
http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_socialism
http://www.rtvslo.si/svet/zorana-bakovic-kitajska-je-socialisticna-drzava-brez-sociale-2-del/295775
Ni jim v interesu in po navadi ni v interesu tudi večini tistih firm, ki na vzhod selijo svojo proizvodnjo. Zelo veliko je primerov, ko so prav zahodne demokracije umetno vzdrževale pri življenju razne diktatorske sisteme v državah tretjega sveta. Zakaj že?[/quote]Saj to je bilo menda retorično vprašanje. Jasno da jim ni v interesu, pa saj tam ni nobenega socializma. A si ne najema velika amerika največ kreditov ravno od kitajske? Če bi imeli tam socializem, to ne bi bilo mogoče, ker se v socializmu po definiciji dela ravno toliko, kot se mora in porablja tudi ravno toliko, kot se rabi. Ta sistem je za nebesa, na zemlji ne more obstati.
Isto bo nekega lepega dne kapitalizem požrl samega sebe. Kot zgoraj piše lolanta maria, preveč je vsega, preveč je dobička, preveč je najboljših idej, preveč je možnosti, preveč je priložnosti, ne glede na to, da imajo nekateri vsega tega premalo, se bo kapitalizem sesul sam od sebe. Preveč se proizvaja, še preden se sploh uspe porabiti oz celo reciklirati. Plastična vrečka na primer razpada od 20 do 1000 let.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Se načeloma strinjam, ampak avtoričin začetni post jasno kaže, da se prošnje NE sortirajo, ampak se pavšalno pošilja šablonske odgovore. Če bi tako površno delala recimo medicinska sestra pri odvzemu krvi…[/quote]
Če je oseba površna pri branju mailov … je pač površna pri branju mailov… :)[/quote]No tale izjava melanholično kolerična ravno ni, ane? Če bi bili delavci na drugih področjih tako flegmatično sangvinično prikupno površni ob lastnih napakah, ne vem, kako bi se počutili tisti, na čigar račun bi to šlo. Takšne greške imajo v medicini, farmaciji, gradbeništvu, strojništvu, elektrotehniki,.. malo drugačne posledice, ali ne pač?
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Pol sveta se je v določenem trenutku odločilo, da prestopijo iz socializma v kapitalizem. Verjetno so imeli kakšne tehtne razloge …
Jaz socializmu ne obešam ničesar. Ugotavljam le, da smo se iz tega sistema izdvojili. In verjetno imeli tehtne razloge, na katere zdaj prepogosto pozabljamo…
Primerjamo hruške in jabolka…
Leta 1966 je OZN sprejel dva dokumenta: International Covenant on Civil and Political Rights in International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights . Prvega so podpirale kapitalistične države, drugega socialistične. Sprejem teh dokumentov je točno pokazal, na čem slonita ta dva ideološko-politična sistema in kaj je za vsakega pomembno (in na kaj se požvižgata.
Tako od “socialistične” države ne gre pričakovati državljanskih in političnih svoboščin, vendar pa posluh za ekonomske in socialne pravice prebivalstva pa vendarle ja … Za kapitalistično državo pa “razumem”, da ji morda ekonomske in socialne pravice prebivalstva niso tako blizu (kar ne pomeni, da se mi zdi to dobro…), vendar pričakujem, da ima “porihtane” vsaj osnovne državljanske in politične svoboščine (univerzalna volilna pravica ipd.)
Torej lahko obsojam zdravstveni in socialni sistem v ZDA (čeprav na področju zdravstva je Obama vsaj nekaj naredil…). Ampak ZDA se deklarira za kapitalistično državo. Kitajska pa ne … Kitajske nisem kritizirala na področju državljanskih in političnih svoboščin, ampak ekonomskih in socialnih pravic, ki jih pač sociallizem tradicionalno podpira…
Mislim, da sem v tej temi povedala bistveno (pre)več kot sem nameravala. Uživajte naprej in se opravičujem za morebitno slabo voljo, ki sem jo povzročila …
Fotrov oče … ali kaj je že, bo nudil dodatno strokovno podlago za razpravo … 🙂
Če je oseba površna pri branju mailov … je pač površna pri branju mailov… :)[/quote]No tale izjava melanholično kolerična ravno ni, ane? Če bi bili delavci na drugih področjih tako flegmatično sangvinično prikupno površni ob lastnih napakah, ne vem, kako bi se počutili tisti, na čigar račun bi to šlo. Takšne greške imajo v medicini, farmaciji, gradbeništvu, strojništvu, elektrotehniki,.. malo drugačne posledice, ali ne pač?[/quote]
Kaj želiš povedati? ONA je površna, kaj ima to veze z mano? Ali pa pričakuješ, da bi se sekirala in razburjala zaradi neke tajnice v nekem x podjetju, ker ne zna brati mailov 🙂
To si pa optimist…
No tale izjava melanholično kolerična ravno ni, ane? Če bi bili delavci na drugih področjih tako flegmatično sangvinično prikupno površni ob lastnih napakah, ne vem, kako bi se počutili tisti, na čigar račun bi to šlo. Takšne greške imajo v medicini, farmaciji, gradbeništvu, strojništvu, elektrotehniki,.. malo drugačne posledice, ali ne pač?[/quote]
Kaj želiš povedati? ONA je površna, kaj ima to veze z mano? Ali pa pričakuješ, da bi se sekirala in razburjala zaradi neke tajnice v nekem x podjetju, ker ne zna brati mailov 🙂
To si pa optimist…[/quote]Ne pač navezati sem se hotela na naslovno vprašanje in kapitalistično miselnost, kako je vsepovsod polno priložnosti, četudi te ne upoštevajo, je to samo win-win situacija lol
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Forum je zaprt za komentiranje.