Katalogi diskontov (Hofer, Leclerc…) – kupujete preko akcij?
Ne vem, če primerjaš domač por z vrta ali pa kupljenega- veš. Če primerjaš okus brokolija, velja enako. Sočne domače hruške, ma ni takega okusa nikjer. Jaz sem pač imela to srečo (in jo občasno še imam), da sem imela dostop do nekaterih domačih bio zadev. Imeli smo svoj vrt.
Drugače tako vedeti res ne moreš po obliki, po barvi. Okuse pa prepoznaš. Kupuješ, nabavljaš hrano tam, kjer veš, da je v redu pridelana. Če imaš pač to možnost. Če ne pa…
Matjažko, krivokljun, mogoče smo se pa že kdaj videli v kaki bio trgovini, kaj pa veš;)[/quote]
Domače jabolko resda izgleda malo “krastasta” , z rezami, ne precej velika, nepopolne oblike, neprivlačne barve – ona kupljena pa je “perfektna” samo zgolj po videzu, ker ljudje kupujejo izgled (z očmi jedo).
Isto je menda pri ženskah, so varljive kot industrijsko sadje, čeprav ima perfektni make-up, preden je ne okusiš, ne veš, če je zares dobra? :))) .Da smo se srečali v bio trgovini? Dveh blondink pa resda ne bi zgrešil s pogledom… 😀
Ne gre za nobeno prepričanje, če si “fajnšmeker”, torej gurman, in se predajaš ženskim užitkom, pardon – užitkom hrane, veš, kaj je dobro. Če nisi, ti je vseeno. Oz. če vedno ješ samo kupljeno, težko daješ ocene in objektivne primerjave.
Union je za odtenek boljši, lažje ga piješ. :))
To je samo teorija iz učbenikov ekonomije, realnost je “malenkost” drugačna……..
Vino plačajo proizvajalcu pod 1€/stek. prodajo ga pa po najvišji možni ceni, ki vlada tržišču. “Taglavni” se dogovorijo za neko ceni in potem si ne skačejo v zelje, razliko v ceni pa pospravijo v svoj žep……
In tako je pri vseh izdelkih. Zakaj bi drugače vsi ti trgovci rinili k nam? Ker tukaj vladajo kartelni dogovori in so marže dovolj visoke…..
Raja pa zbira reklamne letake in primerja (dogovorjene) cene…….cccccccc
Ne gre za nobeno prepričanje, če si “fajnšmeker”, torej gurman, in se predajaš ženskim užitkom, pardon – užitkom hrane, veš, kaj je dobro. Če nisi, ti je vseeno. Oz. če vedno ješ samo kupljeno, težko daješ ocene in objektivne primerjave.
Union je za odtenek boljši, lažje ga piješ. :))[/quote]
To je res, da če ješ samo kupljeno, težko daješ ocene. Ampak spet, ne pogovarjamo se le o okusu, ker tudi okus se da umetno dodat, ponaredit, saj vse skupaj ni drugega kot kemija. Gre se predvsem za razliko med količino za telo pomembnih prehranskih živil. Mislim, da se pa tega ne da primerjat le z okusom.
To sicer načeloma velja, ampak…
imam pa eno anekdoto. Žal je resnična. Bilo je pa pred leti. Eden je hodil od kmetov nabirat stara, mala, zgrbančena jabolka (jasno da škropljena), ko ga je en vprašal, kaj bo s tem grdimi jabolki, pa je rekel: ja na tržnici jih bom prodal… kot bio. Sicer takrat še ni bilo certifikatov, preverjanj na tržnicah, kako je danes s temi kontrolami, ne vem…
[youtube]enwU5jIXSlU[/youtube]
No… sama sem spričo temu podobnih filmčkov pred leti postala vegetarijanka. Seveda nisem nobena svetnica, večja je, če mene vprašate, ta ženska, ki se je izpostavila pred kamero z besedami “something has to be done”
Pri nas doma okoliški kmetje vedno več vzrejajo ovčke, ki se pasejo po osojnih legah naših goric… in ne vem, ali naj se smejem ali jočem, ko gledam te žvali, ki vsaj imajo nek lajf na pram onim, ki se jih trpinči na parih cm^2 v štalcah, ko vidijo sonce zadnji dan svojega življenja med prevozom v klavnice… če imajo to srečo, da ga preživijo…
Ah in ne mislite si, da prepoznate razliko med domačo bio pridelano hrano in industrijsko. Kakor hitro namreč (meso ali zelenjavo) toplotno obdelate in dodate sol in nako malo bolj aromatično olje (bučno ali oljčno), sploh pa ko vse skupaj posujete z vsemi možnimi žavbami začimb… le čemu?… razlike ne prepoznate več. Druga stvar je surova zelenjava in sadje, ampak koliko tega pa pojeste?… saj vsi na veliko vlagamo, kuhamo marmelade, kompote,…. domačo zelenjavo hehe… iz bližine avtoceste… iz bližine vinogradov…
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Ok no… naj ti bo… ne vem čemu se zdaj smejem… ali tej psihoanalitični opazki, ki saj ne da je tako zgrešena– ali zaradi tistega haikuja, zaradi katerega se ti držiš kot *vložena zelenjava*
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Ne vem, če primerjaš domač por z vrta ali pa kupljenega- veš. Če primerjaš okus brokolija, velja enako. Sočne domače hruške, ma ni takega okusa nikjer. Jaz sem pač imela to srečo (in jo občasno še imam), da sem imela dostop do nekaterih domačih bio zadev. Imeli smo svoj vrt.
Drugače tako vedeti res ne moreš po obliki, po barvi. Okuse pa prepoznaš. Kupuješ, nabavljaš hrano tam, kjer veš, da je v redu pridelana. Če imaš pač to možnost. Če ne pa…
Matjažko, krivokljun, mogoče smo se pa že kdaj videli v kaki bio trgovini, kaj pa veš;)[/quote]
Domače jabolko resda izgleda malo “krastasta” , z rezami, ne precej velika, nepopolne oblike, neprivlačne barve – ona kupljena pa je “perfektna” samo zgolj po videzu, ker ljudje kupujejo izgled (z očmi jedo).
Isto je menda pri ženskah, so varljive kot industrijsko sadje, čeprav ima perfektni make-up, preden je ne okusiš, ne veš, če je zares dobra? :))) .Da smo se srečali v bio trgovini? Dveh blondink pa resda ne bi zgrešil s pogledom… :D[/quote]
Naša domača jabolka izgledajo brezhibna in so tudi takega okusa. Ne škropimo niti mi z ničemer, niti noben od sosedov. Pol pridelka je “škart”, se pravi črviv ali popada (uporaben za predelavo v kompot, mošt, štrudelj in podobno), pol ga je za ozimnico.
Sicer pa so delali poskuse in ljudem dali kos navadnega trgovinskega jabolka in kos bio jabolka s certifikatom – ne, niso znali ločiti, kaj je kaj.
Vem. Poznam celo druge teste, eni so bili na Pro7. Naredili so iste jedi, ene iz naravnih, bio sestavin, druge pač normalnih, mislim, da tudi pač z ojačevalci okusa, v glavnem pač to, česar so ljudje navajeni. Kuhal je isti kuhar. In potem so jih vprašali, kaj ima boljši okus.
Skoraj vedno je zmagala jed, ki ni bio.
Vem. Poznam celo druge teste, eni so bili na Pro7. Naredili so iste jedi, ene iz naravnih, bio sestavin, druge pač normalnih, mislim, da tudi pač z ojačevalci okusa, v glavnem pač to, česar so ljudje navajeni. Kuhal je isti kuhar. In potem so jih vprašali, kaj ima boljši okus.
Skoraj vedno je zmagala jed, ki ni bio.[/quote]
Saj to je problem. Ljudje so že preveč navajeni na industrijsko hrano, da jim je takšna hrana bližje, kot pa naravna.
Še posebej zaradi uporabe začimb, ki so potrebne, da ima hrana sploh nek okus. In to ravno zaradi nekvalitetene hrane, ki je brez okusa. Zato se z začimbami popravi okus, kar pa potem privede do prevelike porabe soli in sladkorja.
Ja, točno to, to je hrana, ki je je folk navajen. Sol, sladkor in mast v pravih razmerjih so recept za večino pripravljene hrane, ki se da kupiti. Hrana, ki se raztopi v ustih, ki je mehka, za katero še kaj dosti gristi ni treba (kake pice recimo ipd.)… močan okus, ampak razen kalorične vrednosti je osiromačena hranilnih snovi. Ja, tudi na to se dela raziskave: koliko sladkorja, koliko maščobe, koliko soli v posamični hrani, da bodo ljudje kupovali še in še… kako to hrano oglašati, da bo vzbujala prijetne občutke, asociacije- lep primer je tudi Milka in “dovolite si biti nežni”
… mogoče je pa to že druga tema, kaj pa vem…
Matr si tečen, stari, te polna luna trka? Po čem bi pa ti sklepal o kvaliteti določenega produkta? Po okusu ne. Po certificiranih oznakah tudi ne, ker so lahko podkupljeni…. priznaj, da sploh ne verjameš v eko produkte.
Sicer obstajajo neodvisni testi določenih prehrambenih proizvodov, recimo v VIP reviji.
Res.
To kar danes uporabljamo za meso za juho, napr., sploh več nima pravega okusa. Oz. sploh nima okusa. To je taka razlika, imeti meso govedine ali kokoši, ki je iz “domačega-sosedovega” hleva ali pa imeti kupljeno meso (iz kdo ve kod), da si mislit ne moremo. No, saj če kdaj vidiš kakšno sliko, kako zgleda reja teh živali, ti je pa itak vse jasno. In te itak vse mine.
Se pravi, če želiš vedet kaj ješ pogledaš v VIP revijo? 🙂
Naš okus/voh je precej varljiv, sploh pa z leti močno slabi, etikete so dvoumno napisane in, če res ne poznaš/razumeš/veš kaj tam piše ti ne koristijo kaj dosti in spet “goltaš” nekaj kar si (vsaj) preplačal…
Cel sistem prehranske industrije je usmerjen v prvi vrsti ustvarjanju dobička in temu je vse podvrženo. Zdravje potrošnikov ni ravno prioriteta te gospodarske dejavnosti. Tako so nap živali vzrejene s čimmanj stroškov (neglede na oporečnost reje), zelenjava ravno tako. Zakoni po katerih se te dobrine pridelujejo so napisani tako, da ustrezajo tehnologiji pridelave (in ne obratno) in so živila posledično (zakonsko) neoporečna.
Če si samo pogledaš industrijsko rejo perutnine, v kakšnih pogojih živijo, da v celem svojem življenju niso vdihnili svežega zraka, tacajo po lastnih iztrebkih in dihajo tiste “hlape”….
Kako je lahko taka živalca zdrava (uporabna za prehrano)? :/
Kaj vse žival poje, kako je krma za njih pripravljena, tehnologija pridelave (gnojila, ki “silijo” rastlino v neko rast) in posledično koliko teh (kancerogenih) snovi žival nakopiči v sebi…..
Poleg tega pa tako ali tako pojemo bistveno preveč mesa – beljakovin, maščob…. in za to se nihče od pristojnih ne sekira, celo nasprotno propagirajo tako prehranjevanje, keeer…?
Prinaša dobiček neki drugi (gospodarski?) panogi, ki se imenuje zdravstvo…. 😉 :/
Se pravi, če želiš vedet kaj ješ pogledaš v VIP revijo? 🙂
Naš okus/voh je precej varljiv, sploh pa z leti močno slabi, etikete so dvoumno napisane in, če res ne poznaš/razumeš/veš kaj tam piše ti ne koristijo kaj dosti in spet “goltaš” nekaj kar si (vsaj) preplačal…
Cel sistem prehranske industrije je usmerjen v prvi vrsti ustvarjanju dobička in temu je vse podvrženo. Zdravje potrošnikov ni ravno prioriteta te gospodarske dejavnosti. Tako so nap živali vzrejene s čimmanj stroškov (neglede na oporečnost reje), zelenjava ravno tako. Zakoni po katerih se te dobrine pridelujejo so napisani tako, da ustrezajo tehnologiji pridelave (in ne obratno) in so živila posledično (zakonsko) neoporečna.
Če si samo pogledaš industrijsko rejo perutnine, v kakšnih pogojih živijo, da v celem svojem življenju niso vdihnili svežega zraka, tacajo po lastnih iztrebkih in dihajo tiste “hlape”….
Kako je lahko taka živalca zdrava (uporabna za prehrano)? :/
Kaj vse žival poje, kako je krma za njih pripravljena, tehnologija pridelave (gnojila, ki “silijo” rastlino v neko rast) in posledično koliko teh (kancerogenih) snovi žival nakopiči v sebi…..
Poleg tega pa tako ali tako pojemo bistveno preveč mesa – beljakovin, maščob…. in za to se nihče od pristojnih ne sekira, celo nasprotno propagirajo tako prehranjevanje, keeer…?
Prinaša dobiček neki drugi (gospodarski?) panogi, ki se imenuje zdravstvo…. 😉 :/[/quote]
A si bral Mrho koščeno?
Če je tisto, kar je tam napisano, res, je itak že kmetijstvo en tak mafijski lobi, da nimamo šans.
Se pravi, če želiš vedet kaj ješ pogledaš v VIP revijo? 🙂
Naš okus/voh je precej varljiv, sploh pa z leti močno slabi, etikete so dvoumno napisane in, če res ne poznaš/razumeš/veš kaj tam piše ti ne koristijo kaj dosti in spet “goltaš” nekaj kar si (vsaj) preplačal…
Cel sistem prehranske industrije je usmerjen v prvi vrsti ustvarjanju dobička in temu je vse podvrženo. Zdravje potrošnikov ni ravno prioriteta te gospodarske dejavnosti. Tako so nap živali vzrejene s čimmanj stroškov (neglede na oporečnost reje), zelenjava ravno tako. Zakoni po katerih se te dobrine pridelujejo so napisani tako, da ustrezajo tehnologiji pridelave (in ne obratno) in so živila posledično (zakonsko) neoporečna.
Če si samo pogledaš industrijsko rejo perutnine, v kakšnih pogojih živijo, da v celem svojem življenju niso vdihnili svežega zraka, tacajo po lastnih iztrebkih in dihajo tiste “hlape”….
Kako je lahko taka živalca zdrava (uporabna za prehrano)? :/
Kaj vse žival poje, kako je krma za njih pripravljena, tehnologija pridelave (gnojila, ki “silijo” rastlino v neko rast) in posledično koliko teh (kancerogenih) snovi žival nakopiči v sebi…..
Poleg tega pa tako ali tako pojemo bistveno preveč mesa – beljakovin, maščob…. in za to se nihče od pristojnih ne sekira, celo nasprotno propagirajo tako prehranjevanje, keeer…?
Prinaša dobiček neki drugi (gospodarski?) panogi, ki se imenuje zdravstvo…. 😉 :/[/quote]
A si bral Mrho koščeno?
Če je tisto, kar je tam napisano, res, je itak že kmetijstvo en tak mafijski lobi, da nimamo šans.[/quote]Nisem bral nič od Mrhe koščene 😉
Malo spremljam te stvari in če človek zna seštet 1+1 potem ti je lahko jasno koliko je komu mar za moje zdravje in koliko za moja potrdila o opravljenem delu 😉
Ne morem verjet, da ti uspe izvohat čisto vsako tako temo na vseh forumih. Koliko ti plačajo za čaščenje slovenskih firm (pojasnilo za ostale: gospa oziroma gospod oziroma več registriranih nickov se obvezno pojavi v takih temah in omeni ali Tuš – ne samo živilske trgovine, tudi telefonijo in potovanja – ali Mladinsko knjigo ali Subrino).
Ne morem verjet, da ti uspe izvohat čisto vsako tako temo na vseh forumih. Koliko ti plačajo za čaščenje slovenskih firm (pojasnilo za ostale: gospa oziroma gospod oziroma več registriranih nickov se obvezno pojavi v takih temah in omeni ali Tuš – ne samo živilske trgovine, tudi telefonijo in potovanja – ali Mladinsko knjigo ali Subrino).[/quote]Ja pa kaj češ zdej?
Je pač Tuševa vernica in širi svojo vero, ki ji pomaga k boljšemu življenju, čeprav ves tisti kvas pakirajo na isti liniji, le ovojni papir zamenjajo vsako drugo smeno, tako, da če se pri njej niti kvas ni dvignu……. ne vem no.
Jaz se s takim ne bi “hvalil”….. :))))
Forum je zaprt za komentiranje.