Kako z narcisoidi
Kako z narcisoidi?
Načeloma se je izognem. Imam pa sedaj eno žensko, ki je od začetka sicer super. Je lepotica, izobražena, prijazna, nasmejena in vse. V glavnem od začetka je bilo vse super in prav. Potem pa mi je začela vse bolj presedati. Vedno mora biti v središču pozornosti,v edno jo moramo fotografirati, vedno nam kaže na tisoče fotk, kjer je seveda ona v središču. Vedno ona počne nekaj oh in sploh.
Saj bi bila super punca, če ne bi tako težila s tem, da je v središču, da moramo vsi stran stopit, da je lahko ona ta glavna. Tipi so seveda nor nanjo, ženske pa ne preveč.
Jaz imam tudi eno tako v svoji bližini. Z njo se ni mogoče pogovarjati, da te ne premeri od glave do pet. Preverja vse – od ličil, do obleke, do čevljev…obsedena je s kilažo – svojo in kilažo drugih žensk. Skratka, ne vem, kako naj definiram tak tip ženske. Meni gre že prav na živce to njeno “skeniranje” izgleda drugih žensk.
Ta naša ni taka, ta naša ne opazi drugih :). Vsaj vtisa ne daje. Je pa obsedena s tem, da je vedno v središču pozornosti, odvisna od komplimentov. Je pa v resnici lepa, tudi dokaj sposobna in pametna. Ampak še zdaleč ne tako kot se nosi. Brez srame se podpiše pod tuje delo. Brez sramu se kiti z delom drugih.
Prosim za komentarje tiste, ki vedo kaj je narcisoid in imajo izkušnje z njimi.
Definicija narcistične osebnosti
Po priročniku ameriškega psihiatričnega združenja za diagnosticiranje in statistiko duševnih motenj je definicija narcistične osebnostne motnje naslednja:
Prekomerna potreba po občudovanju, pomanjkanje empatije, ki se začne v obdobju zgodnje odraslosti in se pojavlja v različnih kontekstih, opredeljuje pa ga najmanj pet od naslednjih značilnosti:
– mogočno občutenje lastne pomembnosti (pretiravanje o lastnih dosežkih in talentih, pričakovanje, da bodo drugi opazili njegovo/njeno superiornost brez merljivih dosežkov),
– prezaposlenost s sanjarjenjem o brezmejni uspešnosti, moči, odličnosti, lepoti ali idealni ljubezni,
– prepričanje o lastni enkratnosti in posebnosti, ki ju lahko razumejo le najodličnejši posamezniki in ustanove,
– zahteva po pretiranem občudovanju,
– nerazumno pričakovanje naklonjenega ravnanja ali samodejnega zadovoljevanja pričakovanj,
– izrabljanje drugih za dosego lastnih ciljev,
– nepripravljenost za priznavanje ali spoznavanje čustev in potreb drugih,
– nevoščljivost ali prepričanje, da so nevoščljivi drugi,
– ošabnost in nadutost.
Praktičen primer narcističnega človeka
Na kratko si bomo pogledali, kako lahko v praksi izgleda življenje narcisa. Veliko da na svoj izgled, na lepo telo, urejeno frizuro, ampak ne zato, ker mu je mar, kaj si drugi mislijo. Ure in ure preživi pred ogledalom, v sobi ima svoje slike. Včasih se mu zgodi, da se ob opazovanju samega vzburi in tudi masturbira. Ponavadi ga ostali vidijo kot uspešnega in ima veliko oboževalcev, spolni odnosi so zanj nekaj samoumevnega, vendar ga ne zadovoljujejo. Zaradi tega je videti, kot da je mogoče homoseksualno usmerjen, vendar ne gre za to. Spolnost mu je enostavno preveč nepomembna, saj mu vzame preveč časa, ki bi ga lahko preživel sam s sabo. Značilna je močna sebičnost, pojavi pa se predvsem v adolescenci, ko se človek začne zavedati svoje spolnosti. Predvsem psihoanalitiki radi iz tega naredijo velik problem, čeprav takšna faza ponavadi mine. Narcizem je del osebnosti vsakega človeka in le če traja zelo dolgo časa in zaradi njega trpijo drugi ljudje, je potreben posebne pozornosti in morebitnega zdravljenja. Patološki (bolezenski) narcizem je skrajno redek.
Razumljivo. Saj si tudi ti želiš nekaj pozornosti zase a ne. :))[/quote]
Verjetno je problem v tem, da ima sama premalo pozornosti.[/quote]
bahahahaha
od tu dalje je tema zaključena…. sploh ne rabim več nič dopisat ker je to čista resnica….
Matkič, tvoji komentarji tako niso dobrodošli, ker še v življenju nisem prebrala kaj pametnega od tebe.
Ja, Robi, kako se bi ti počutil, da ti opraviš neko delo. Potem pa se z njim hvali nekdo drugi in ga vzame za svojega? Pač nisem človek, ki bi letel k šefu jokat, da mi je pa sodelavka ukradla avtorske pravice. Raje rešujem sama. Samo ne vem kako.
Verjetno je problem v tem, da ima sama premalo pozornosti.[/quote]
bahahahaha
od tu dalje je tema zaključena…. sploh ne rabim več nič dopisat ker je to čista resnica….[/quote]
Jaz tudi mislim, da avtorica tej ženski pripisuje več slabih lastnosti kot jih ima ta ženska v resnici. Ni vrag, da tudi moški ne bi opazili, da je nekaj narobe z njo, če bi bilo temu tako. Tudi moškim začne kmalu presedat samovšečna ženska, najsi je še tako lepa. No, vsaj pametnim moškim, za neumne moške je pa itak vseeno, kaj si mislijo. :))))
bahahahaha
od tu dalje je tema zaključena…. sploh ne rabim več nič dopisat ker je to čista resnica….[/quote]
Jaz tudi mislim, da avtorica tej ženski pripisuje več slabih lastnosti kot jih ima ta ženska v resnici. Ni vrag, da tudi moški ne bi opazili, da je nekaj narobe z njo, če bi bilo temu tako. Tudi moškim začne kmalu presedat samovšečna ženska, najsi je še tako lepa. No, vsaj pametnim moškim, za neumne moške je pa itak vseeno, kaj si mislijo. :))))[/quote]
Z narcisoidi je verjetno res težko (odvisno od situacije), je pa res, da če nekdo nekoga označi za narcisoida, to še ne pomeni, da ga je korektno/pravilno ocenil.
včasih je nekdo narcisoid sam in ko mu nekdo ukrade malo pozornosti, se počuti ogroženega, zato drugega označi za narcisoida (ogledalo).
Saj ni nič narobe, če si človek želi nekaj pozornosti zase. Ampak, “koliko” je nekaj? Za nasrcioida je to VSE. Kar je manj, je premalo.
Ja, če bi bilo tako enostavno menjat službo.[/quote]
Ni treba, je pa potrebno postaviti tudi mejo v službi, s čim/s kom se ukvarjati in s čim/ s kom ne.
Sodelavko, če ne drugače pa vzameš jo takšno kot je, sprijazni se s tem, da si sodelavcev ne izbiramo, kvečjemu partnerja, pa še tam sami sebe lahko okrog prenesemo. Misliš, da drugi tebe prenašajko z užitkom? Prav hrepenijo po tebi ko te ni tam? LOL!!!
Marko, namen teme ni bil analizirati in analizirati nekaj v tri dni, ampak pisati kako se obnašate do narcisoidov, ki se jim ne morete izogniti. Kdor nima takih izkušenj, naj preskoči temo.
Tako, da prosim komentarje tistih, ki so imeli izkušnje z narcisoidi in kako so se oz. se obnašajo do njih. Če gre za sodelavce recimo.
To pomeni, da iščeš neko potrditev, ne pa mnenja. In kaj si iskala ?
Tudi to, da se stvari razčistijo in se šefu pove resnica, je način kako sama rešuješ težave.
Kot sem že omenil, da je tvoja težava lastna negovotovost in samozaupanje, ne pa sodelavci in ostali, ki jih dojemaš kot narcisoidne.
In tu je treba reševati težave in nekaj narediti za sebe, ne pa biti žrtev.
Forum je zaprt za komentiranje.