zvestoba
No, o svobodi bi se tudi dalo debatirat. Tudi danes nekako vedno bolj velja prepričanje (po forumu sodeč), da se vezati ne splača oziroma da to ni vrednota. Bi lahko rekli, da se ljudje ne vežejo zaradi lasnte svobodne izbire ali pa predvsem zaradi prepričanja, ki vedno bolj vlada v družbi? Češ, če si vezan, si “copatek”, če nisi, si pa “frajer”! Kdo pa ne želi bir frajer, vsaj pred drugimi? :)[/quote][/quote]
Nisem zasledila, da zakon ne bi bil več “vrednota” v naših krajih in da bi se ljudje vezali zaradi prepričanja v družbi, da so frajerji tisti, ki so samski. Zelo veliko potrjenih slovenskih frajerjev (recimo znani pevci, športniki, igralci in lepotci) je namreč vezanih.
Pa še nekaj sem pozabila omenit pri svobodni odločitvi – poroke zaradi nosečnosti. Sicer se mi zdi, da to zadnje čase ni več tako popularno kot je bilo včasih, ampak v moji mladosti je bilo pa tega kar precej. Če sta se poročila človeka, mlajša kot 25 let, je bil razlog v 90 procentih nosečnost.
Saj tud nisem napisal, da zakon ni več vrednota, temveč da to prepričanje vedno bolj prihaja v ospredje družbe. To še ne pomeni, da se je to že ali pa da se bo tudi zgodilo. Se pa dogaja in zakon je še vedno vrednota, ampak postaja vedno težje dosegljiv cilj. Danes pa je v modi živeti čim bolj “lagodno”, neodgovorno.
Pa od kod tebi take?
Prav na živce mi gre, ko začnete tumbati o neodgovornosti, lagodnosti, razvajenost in ne vemčemševse. Postali smo le bolj zahtevni in nam skorja kruha ter streha nad glavo pač nista več dovolj in tudi prav je tako, saj smo menda le dosegli neki napredek kot družba. Blaginja (ljudi) je pomemben pokazatelj razvitosti države, pa menda ne misliš, da to pomeni, da so bolj razvite države tudi bolj moralno gnile? Prej obratno.
Cerkvi seveda ni všeč, da ljudje hočejo tudi uživati, ker to pomeni manj ljudi pri maši ob nedeljah, saj gredo namesto v božji hram raje na izlet (potem je pa pušica bolj prazna).
Pa od kod tebi take?
Prav na živce mi gre, ko začnete tumbati o neodgovornosti, lagodnosti, razvajenost in ne vemčemševse. Postali smo le bolj zahtevni in nam skorja kruha ter streha nad glavo pač nista več dovolj in tudi prav je tako, saj smo menda le dosegli neki napredek kot družba. Blaginja (ljudi) je pomemben pokazatelj razvitosti države, pa menda ne misliš, da to pomeni, da so bolj razvite države tudi bolj moralno gnile? Prej obratno.
Cerkvi seveda ni všeč, da ljudje hočejo tudi uživati, ker to pomeni manj ljudi pri maši ob nedeljah, saj gredo namesto v božji hram raje na izlet (potem je pa pušica bolj prazna).[/quote]
Še to: tako govori moja mama. Njej je greh posedeti popoldne na sončku pol ure. Ne, treba je garat, vedno bit v pogonu. Zgraža se nad sosedi, ki popoldne posedajo v senčki pod drevesom, se pogovarjajo in zraven kaj dobrega pojedo/popijejo. Kakšen razvrat.
Da niti ne opišem, kakšen škandal je povzročila priseljena soseda, ki je drugo sosedo povabila, da gresta v kavarno na kavo. Tega se enostavno ne počne. Na sprehod greš kvečjemu v gozd, ne pa v center mesta na kavo, kje si pa to že videl.
Meni ti zveniš kot moja mama.
Če sama verjameš, da si odgovorna, potem ti ne rabi it na živce drugačno prepričanje nekoga. Meni recimo tvoje ne gre. Vem pa, da ko “zvem”, slišim o sebi nekaj, kar se ne sklada z mojo predstavo o sebi, lahko boli (gre na živce), ker pogosto nimamo realne predstave o sebi.
Na tej točki lahko naredimo dve stvari. Se vprašamo o resničnosti tega in pogledamo vase in na svoja dejanja, vendar sami včasih težko objektivno ocenimo pravilnost ravnanja. Lahko pa se držimo nekih prepričanj in poiščemo izgovore oziroma oporne točke, kot si jih sedaj ti, ko si se oprla na napredek družbe. Zame to (hrepenjene po materialzmu, osebnih nazivih) ni napredek, prej obratno.
Zato, ker se v njegovi definiciji nisem našla. Čeprav je govoril iz svoje moške perspektive:). Če bi opisala svojo življenjsko situacijo in hkrati filozofijo, bi me utopili v žlici vode:). Zato pametno molčim:).[/quote]Ne boj se utopljenja, to bo hitro minilo potem te čaka večno kraljestvo…..
Lahko pa da te strpajo v kak samostan…… to bi bilo pa bolj muka, razen če te pošljejo med menihe….. 😉
Zato, ker se v njegovi definiciji nisem našla. Čeprav je govoril iz svoje moške perspektive:). Če bi opisala svojo življenjsko situacijo in hkrati filozofijo, bi me utopili v žlici vode:). Zato pametno molčim:).[/quote]Ne boj se utopljenja, to bo hitro minilo potem te čaka večno kraljestvo…..
Lahko pa da te strpajo v kak samostan…… to bi bilo pa bolj muka, razen če te pošljejo med menihe….. ;)[/quote]
Hvala za lepe želje:). Samostan ni zame, ker sem premalo pokorna, izražam svoje mnenje, pretežno neubogljiva in nezvesta:).
Ne boj se utopljenja, to bo hitro minilo potem te čaka večno kraljestvo…..
Lahko pa da te strpajo v kak samostan…… to bi bilo pa bolj muka, razen če te pošljejo med menihe….. ;)[/quote]
Hvala za lepe želje:). Samostan ni zame, ker sem premalo pokorna, izražam svoje mnenje, pretežno neubogljiva in nezvesta:).[/quote]Hočeš povedat, da si ti bolj tiste druge sorte opica, ki je brez copat?
V štiklah?
Khm, kaj misliš, da za zidovi moškega samostana ne bi bila deležna tega ugodja, kjer bi lahko izražala svojo nepokornost, neubogljivost, nezvestobo…?… :))))
Hvala za lepe želje:). Samostan ni zame, ker sem premalo pokorna, izražam svoje mnenje, pretežno neubogljiva in nezvesta:).[/quote]Hočeš povedat, da si ti bolj tiste druge sorte opica, ki je brez copat?
V štiklah?
Khm, kaj misliš, da za zidovi moškega samostana ne bi bila deležna tega ugodja, kjer bi lahko izražala svojo nepokornost, neubogljivost, nezvestobo…?… :))))[/quote]
Saj pravim, da se ne najdem v tako ozkih opredelitvah:)). Ne vem, kako je dejansko za zidovi moškega samostana, ker je ženskam vstop strogo prepovedan. Sem že poskušala vsaj malo kdaj pokukat, da vidim njihove “fancy sobane”, z vso tehnologijo (toliko o skormnosti). Dlje od pisarne, skupnih prostorov, kuhinje nisem nikoli prišla:)).
No no no :))) te ne zanimajo ozke opredelitve a nekako obžaluješ, da nisi prišla dlje od skupnih prostorov. 😉
Nekaj pa je le v tebi, da te matra firbec… 😉
Sedaj se le odloči katera opica v tebi te poganja, od dveh vedno izberi manjše zlo… 😉
No no no :))) te ne zanimajo ozke opredelitve a nekako obžaluješ, da nisi prišla dlje od skupnih prostorov. 😉
Nekaj pa je le v tebi, da te matra firbec… 😉
Sedaj se le odloči katera opica v tebi te poganja, od dveh vedno izberi manjše zlo… ;)[/quote]
Ničesar ne obžalujem, saj sem marsikaj slišala iz prve roke:). Saj pravim, da se ne soočam z nobeno opico v sebi, ker bi to bilo preveč enostavno. Ne moreš me stlačit v predal:).
No no no :))) te ne zanimajo ozke opredelitve a nekako obžaluješ, da nisi prišla dlje od skupnih prostorov. 😉
Nekaj pa je le v tebi, da te matra firbec… 😉
Sedaj se le odloči katera opica v tebi te poganja, od dveh vedno izberi manjše zlo… ;)[/quote]
Ničesar ne obžalujem, saj sem marsikaj slišala iz prve roke:). Saj pravim, da se ne soočam z nobeno opico v sebi, ker bi to bilo preveč enostavno. Ne moreš me stlačit v predal:).[/quote]Ah punce vse preveč komplicirate, ve bi imele kar vse predale odprte in jemale iz vsakega po malo. Nas pa to bega imamo bolj ozko razmišljanje. Odpremo predal 1. uporabimo, zapremo predal 1. nato odpremo predal 2. in začnemo z uporabo, brez straha, da bi se kaj pomešalo….. simpl
Sedaj ne vem kaj bolj spominja na opice, ki so bile omenjene prej…. :/ 😉 :))))
Se pravi, če bi vsak verjel v dobro ljudi, da bi se spremenil svet. Ker to je tudi resnica, vsaj moja.
Ljudje so v resnici dobri, vsi želijo delati dobro, le da nekateri pridejo v svet tako zelo prestrašeni in seveda posledično prepričani v “nedobro” drugih ljudi, da tudi sami počnejo slabe stvari. Ker verjamejo, da je svet res tak, da je svet kriv, da njim gre slabo, resnica pa je, da sami niso sposobni prevzet odgovornosti za svoja dejanja in delajo kar jim paše, ne glede na ljudi okrog sebe. Je že res, da se ne rodimo vsi z enakimi možnostmi in nismo enako vzgojeni, ampak to je kasneje, ko odrastemo lahko kvečjemu le še izgovor, da svojega vedenja ne spremenimo. Ok, lahko bi temu rekli tudi nevednost, zato bi ljudi bilo treba učiti osebne odgovornosti. Jaz bi ta predmet dal v osnovno šolo kot obvezen.
Kaj pa so enake možnosti?:) Morda jih le ne izkoristimo na enak način, priložnosti je več kot dovolj. Lahko spremenimo svoj odnos. Nevednost je slab izgovor, ljudje so dobro podučeni, funkcija medijev je izredno močna in seže v vsako vas:). Res pa vsi ne vidijo, ne slišijo, ker jim tega ni treba, ker so lepo zavarovani v svojem egoističnem svetu. V OŠ bi se moral uvesti dopolnilni pouk v prvi vrsti za starše:).
Se pravi, če bi vsak verjel v dobro ljudi, da bi se spremenil svet. Ker to je tudi resnica, vsaj moja.
Ljudje so v resnici dobri, vsi želijo delati dobro, le da nekateri pridejo v svet tako zelo prestrašeni in seveda posledično prepričani v “nedobro” drugih ljudi, da tudi sami počnejo slabe stvari. Ker verjamejo, da je svet res tak, da je svet kriv, da njim gre slabo, resnica pa je, da sami niso sposobni prevzet odgovornosti za svoja dejanja in delajo kar jim paše, ne glede na ljudi okrog sebe. Je že res, da se ne rodimo vsi z enakimi možnostmi in nismo enako vzgojeni, ampak to je kasneje, ko odrastemo lahko kvečjemu le še izgovor, da svojega vedenja ne spremenimo. Ok, lahko bi temu rekli tudi nevednost, zato bi ljudi bilo treba učiti osebne odgovornosti. Jaz bi ta predmet dal v osnovno šolo kot obvezen.[/quote]
Saj ravno v tem je težava, ker vsak zase verjame, da dela dobro. Vsi dobri, svet pa gre k vragu…Tu pač nekaj ne štima. 🙂
In ker vsak zase verjame, da dela dobro in ker je večina ljudi nezadovoljnih, se ustvari vtis, da je problem izven nas.
Lahko temu rečeš nevednost….Jaz temu rečem, da nismo zavestni ter se posledično ne zavedamo posledic svojih dejanj.
Okrog 90% naših dejanj je nezavednih. Zato smo premalo zavestni in premalo pozorni na to kaj se dogaja okrog nas, da bi lahko svoja dejanja regulirali in vplivali na njih tako, da bi dosegli bolj zadovoljive odnose.
Da razumeš Slovenijo, moraš gledati filme Chabrola, Rohmerja, še kakšnega novovalovca. Potem ne škodi brati recimo Thomasa Bernharda, ki je bil sicer Avstrijec in je siciral avstrijsko provincijalno mentaliteto, ki je pa itak podobna slovenski. Slovenci delajo napako, ker gledajo hollywoodske filme in se potem čudijo, ker se realnost ne sklada s filmom. Američani imajo velemesta, kjer ni nič čudnega, če se nezvesta žena ali nezvesti mož z ljubimcem oz. ljubico skrije partnerju.
Slovenija pa nima velemest, ima pa za vsakim hribčkom zaselek in v vsakem takem zaselku kakšen motel, ki med drugim ponuja menu “soba za počitek”. Slovenske prevare so velikokrat tudi usodnejše od ameriških, saj gre velikokrat za prevare “enošansarjev”, kar pomeni, da s evara s sosedom, najboljšim prijateljem, sodelavcem..
Mislim, da prevaro precej lažje prenese žena, ki ima atraktivnega moža, takega, ki lahko dobi 50 žensk, pa jo dvakrat prevara, kot pa žena neatraktivneža, ki jo njen mož prevara prvič, ko se mu ponudi edina priložnost. Po možnosti s sosedo.
Zvestoba ni nobena vrednota in zvest partner še zdaleč ni dober partner. Žena, ki ravna z možem kot z zadnjim hlapcem, sicer pa mu je zvesta, si svojo zvestobo lahko nekam zatakne. Enako mož.
Zvest si, ker tako čutiš in ker drugače ne more biti, ne pa, ker moraš biti zvest.
Bistvo medsebojnih odnosov je biti človek, ne pa manipulator z ljudmi. Noben kriminalec nisi, če po dvajsetih letih zakona ugotoviš, da si se pri dvajsetih zmotil. Loči se, uredi zadeve, poskrbi za tisto, za kar si dolžan poskrbeti in šele nato začni novo življenje. Tako ravnaš, če si človek v pravem pomenu besede.
Tisti, ki varajo, pa so daleč od tega. Enako daleč kot tisti, ki ne varajo, a partnerja ne spoštujejo in ne ljubijo.
Ko sem se ločila, sem svojemu možu zaželela samo najboljše. Mogoče zato, ker sem ga imela rada.
Forum je zaprt za komentiranje.