zvestoba
Glej Robi, človek je nasilno udomačena opica, kontrolirana s strahom. Naša svoboda je navidezna in temelji na krhki podlagi. Omejujejo nas pravila, zakoni, družbene norme, denar, …. Ti misliš, da si svoboden ampak , če ti jutri vlada odvazme službo, tvoje socilane pravice, zapre meje, pošlje vojsko na ulice si v bistvu ujetnik lastne države a ne. Skozi zgodovino so ljudi ustrahovali razni cesarji, kralji, cerkev, diktatorji, …. Zato si ljudje niso razvili občutka kaj je prav, oziroma postavljajo lastne interese pred to kar je prav. Tudi sam lahko vidiš kako so ljudje v bistvu razviti, če jih spustiš z vajeti. 1 in 2 svetovna vojna, Vietnam, Ruanda, Koreja, pa tudi bivša Jugoslavija kjer je sosed ubijal soseda zaradi druge vere in narodnosti. Ne delaj si utvar, da smo Slovenci kaj boljši, tudi, če pride pri nas do državljanske vojne med rdečimi in črnimi, bodo cele družine z otroki vred letele v razne jame in fojbe samo zaradi neprave barve.
Danes je sredstvo ustrahovanja denar. Poglej koliko ljudi je tiho, ker se bojijo za svoje službe in tiho požirajo sranje ter razne lopovščine. Po drugi strani pa se ljudje več ne bojijo cerkve, boga, luciferja niti zakonov ne, zato pa pridejo do izraza najslabše človeške lastnosti in egoizem, ne pa to kar je prav.
In ja tisti, ki se ničesar več ne bojijo počnejo kar jim paše in postavljajo sebe pred prav, To govorim o naših tatovih, ki so ukradli državo. Me zanima koliko bi si upali pokrasti, če bi vsaki teden kakšnega zažgali na grmadi zaradi lopovščine.
Glede zvestobe je isto. Kaj pa se zgodi nekomu, ki zavrže ženo in lastne otroke? Nič, za vogalom, ga že čaka nova fuka željna ženska. Prevaranti to počnejo, ker lahko ne zato ker je prav. Torej jim upravičeno pripisujem najslabše karakterne lastnosti. Tisti, ki pa bi, pa si neupajo pa so copatarji a ne. Tudi brezhrbtenične spužve z dvojno moralo. In takšni copatarji, bi takoj prevarali, samo, da jim zrihtaš žensko in zagotovilo, da partnerka nikdar ne izve za njihov podvig. Res jaka zvestoba in morala. In verjemi mi, ogromno je takšnih tipov in punc. Saj na videz so vsi pošteni in pridni, samo, ko jim obrneš hrbet, pa se le primi za hlače, da ti jih ne ukradejo.
Tu se strinjam s spiderjem in s tabo Robi, večina ljudi deluje po principu kaj je bolje zame ne pa kar je prav in edina omejitev jim je strah, zato pa je zelo malo dobrih in poštenih.
In zvestoba je tudi skupek karakternih lastnosti posameznika, ki ve kaj je prav ne pa da gleda samo nase. Če se pa ne najdete v tem je pa vaš problem 🙂
Zato, ker se v njegovi definiciji nisem našla. Čeprav je govoril iz svoje moške perspektive:). Če bi opisala svojo življenjsko situacijo in hkrati filozofijo, bi me utopili v žlici vode:). Zato pametno molčim:).[/quote]
Ne vem kakšno filozofijo imaš ampak si lahko mislim kakšno glede na to, da v modernem času še vedno deliš dela na moška in ženska.
Lahko pa se motim. Če te je dovolj v kikli nam jo boš predstavila 🙂
Očitno so nate lepo vplivali zunanji dejavniki in dosegli ravno to, kar čutiš danes. Ostajaš na nivoju opice, ki je sicer udomačena, a še vedno ostaja opica kot takšna. Strah je stanje, ki nas opozarja na nevarnost, zato vsa svoja čutila usmerimo k soočenju le-tega, smo bolj previdni. To je naš obrambni mehanizem, brez tega ne obstajamo. Nihče ti ne more vzeti svobode v glavi. Krhkost in miselnost, da ne moremo vplivati na svet ter dogajanje okoli sebe, je manipuliranje s svobodo. Nič ni navidezno, če ti uspe živeti svobodno. Če ti družbeni ustroj predstavlja kratenje svoboščin, potem si naredi tako, da bo drugače. Morda še nisi bil nikdar potisnjen čisto v kot, da bi sploh spoznal tisto svobodo v sebi in to moč človeštva, ki lahko premaga marsikatero oviro.
Zgleduj se po boljših, po tistih, ki jim je uspelo in niso ujetniki svojih misli, predstav, ki so jim jih vcepili drugi.
[/quote]To je resnica, ampak družba vseeno potrebuje neka pravila, sicer bi se pobili med sabo. Res pa je, da je v družbi nastalo kup enih nepotrebnih pravil in vrednot, ki jim človek sledi zgolj zato, ker ne razmišlja več s svojo glavo, pač pa hodi kot ovca v čredi in to je nekaj kar ga lahko dela precej nesrečnega.
Svobodni bi bili brez pravil, brez zakonov, brez družbenih norm, brez denarja (ki je itak samo potrdilo o opravljenem delu – ti ne bi delal?) ?….
Svoboden bi bil, če bi še vedno bingljal z veje na drevesu?
Pa kdo ti brani? ;)[/quote]
Ne vem kako ti razumeš kar napišem ampak ja, zgoraj naštete omejitve nas že stoletja omejujejo. Zato ljudje niso razvili občutka kaj je prav. Živijo v okviru napisanih zakonov pa čeprav so lahko moralno sporni. Ni jim mar. Zato danes družba ne zmore funkcionirati brez zgoraj naštetih omejitev. Sam lahko vidiš kako divja žival je človek, če ga spustiš z vajeti. In kot je Marko napisal večina ljudi je ovc (opic) in jim je potrebno nenehno postavljat nove omejitve oziroma si jih kar sami.
Tudi to je lahko zvestoba, vendar samo za ljubico. Pa še ta ni preveč zahtevna. :)[/quote]
Ta ljubica upa, da se bo moški “med dvema zakonoma” vseeno odločil zanjo. Ampak ona seveda ni “materijal za poroko”. Taki moški za soproge izbirajo premožne in vplivne ženske, pač da imajo od tega korist. Ne razumem tistih, ki se večkrat poročijo, a nikoli niso zvesti. Verjetno gre za tipe, ki želijo navzven dajati vtis urejenega družinskega gospoda.
Očitno so nate lepo vplivali zunanji dejavniki in dosegli ravno to, kar čutiš danes. Ostajaš na nivoju opice, ki je sicer udomačena, a še vedno ostaja opica kot takšna. Strah je stanje, ki nas opozarja na nevarnost, zato vsa svoja čutila usmerimo k soočenju le-tega, smo bolj previdni. To je naš obrambni mehanizem, brez tega ne obstajamo. Nihče ti ne more vzeti svobode v glavi. Krhkost in miselnost, da ne moremo vplivati na svet ter dogajanje okoli sebe, je manipuliranje s svobodo. Nič ni navidezno, če ti uspe živeti svobodno. Če ti družbeni ustroj predstavlja kratenje svoboščin, potem si naredi tako, da bo drugače. Morda še nisi bil nikdar potisnjen čisto v kot, da bi sploh spoznal tisto svobodo v sebi in to moč človeštva, ki lahko premaga marsikatero oviro.
Zgleduj se po boljših, po tistih, ki jim je uspelo in niso ujetniki svojih misli, predstav, ki so jim jih vcepili drugi.[/quote]
Opica je rekla opici, da je opica 🙂
Kadar je ogroženo naše življenje ali zdravje je strah upravičen in tudi potreben. To je tisti tapravi nagonski strah. Kadar pa je ogrožen naš standard ali naše premoženje pa je strah umetno ustvarjen in nepotreben. In danes se Slovenci prav tega bojijo. Zato pa so hlapci sistema in politike in mežijo na vsa očesa ob lopovščinah in krivicah.
Svoboda v glavi ? Res deluješ kot razvajena punčara. Pojdi tam kjer garajo za minimalca in jim povej, da naj se nič ne sekirajo, če delajo po cele dneve in zapravljajo življenje za pohlepne lastnike, saj so svobodni v glavi. Prosim poročaj kako se ti bo to izšlo. Danes ti uspe živeti svobodno le, če imaš dovolj denarja ali pa se vsemu odrečeš. Tisti srednji razred, ki je nekoč še živel svobodno danes izumira.
Družbeni ustroj misliš izkoriščevalni kapitalizem ? Kdo pa je zadovoljen z njim ? Lopovi, izkoriščevalci, politične riti, sineki in hčerkice teh političnih riti, komolčarji,. Meni nič ne manjka pa nisem zadovoljen z njim. Si sploh upaš vprašat tiste, ki živijo v pomanjkanju?
Svoboda ti ni bila podarjena ampak so ti jo izborili tvoji predniki. In tvoja svoboda ni samoumevna, mogoče se bo še treba kdaj za njo borit. Zapomni si to, v tvoji teoriji vse lepo štima v praksi pa ni tako kot si domišljaš.
No lepo da se zavedaš tega, sedaj pa samo še začni uporabljat svojo glavo pa bo!
Barnabas Collins
Zato, da smo, kjer že pač smo, je zaradi kulturnih in zgodovinskih vplivov, ker mi pač spadamo v balkanski kotel. Zakaj pa v Avstriji ali recimo Skandinaviji ljudje živijo precej bolje? Odgovor je preprost, ker so ljudje bolj pošteni. Splošna kultura je na višjem nivoju. Mi smo se precej balkanizirali tekom zadjih 100 let, preveč ljudi v Sloveniji je “barab” brez etičnih in moralnih zadržkov, čistih egoistov, ki jim je mar le za svojo rit, niso to samo politiki, saj v končni fazi jih imamo takšne, kakršne si zalužimo (izvolimo). Jankovič bi moral že zdavnaj sedeti za zapahi skupaj s svojimi sinovi, ampak mu je le malo zmanjkalo, da ni postal ministrski predsednik… V sosednji Hrvaški je šel Sanader na hladno, pri nas pa je očitno še slabše, kar se tiče funkcioniranje pravne države. In ja, tu delujejo živalski (“opičji”) principi, če je kulturna zavest naroda nizka.
Ah strah je strah, ti ga lepo predalčkaš:). Saj razumeš, da ljudje dajemo različno težo svojim strahovom. Kar je zate absolutni strah, za nekoga morda situacija sploh ne predstavlja občutja strahu. Če je ogrožen naš standard, posledično vpliva tudi na naše zdravje, eksistenco (v materialnem ali duhovnem smislu).
Svoboda v glavi pomeni možnost izbire. Ne govorim o tem, da naj se ljudje ne obremenjujejo, da naj se podrejajo in prenehajo hrepeneti, sanjati.
Ne boš verjel, ampak marsikdo ki živi v materialnem pomanjkanju, je že zdavnaj prešel na druge nivoje, je zadovoljen s tem kar ima in živi polno življenje. Vidiš, tebi nič ne manjka, a hkrati ti manjka ogromno. In duhovna eksistenca je temelj. Spet se ponavljam…zgleduj se po boljših:).
Tipično žensko 🙂 Tudi avto je avto in žoga je žoga, pa človek je človek a ne :). Če ogrozim tvoj standard potem bo to res mogoče imelo v daljni prihodnosti kakšne posledice na tvoje zdravje, če sploh. Če pa ti vržem kobro za vrat, pa bi to znalo imeti takojšne posledice za tvoje zdravje. In v prvem primeru bi normalen človek občutil tesnobo, mogoče strah, v drugem primeru pa strah vseh strahov, grozo, ki si je ni niti v sanjah predstavljal. Kot sem rekel tvoja teorija marsikaj prenese, praksa pač ne.
Spet tvoje naivno teoretično razmišljanje :). V teoriji imamo res vsi možnost izbire, v praksi pa smo omejeni z že prej omenjenimi omejitvami. No saj baje smo tudi pred zakonom vsi enaki :))
Ti menda res verjameš svojim smešnim trditvam 🙂 Pojdi na kakšen Rdeči križ ali pa Karitas pa jih tam vprašaj oziroma jim predstavi svojo teorijo in mi sporoči kako ti bo šlo 🙂
A takšne stvari ti intuicija govori, ker ne morem verjet, da bi ti to lahko pamet sporočala 🙂
Zato, da smo, kjer že pač smo, je zaradi kulturnih in zgodovinskih vplivov, ker mi pač spadamo v balkanski kotel. Zakaj pa v Avstriji ali recimo Skandinaviji ljudje živijo precej bolje? Odgovor je preprost, ker so ljudje bolj pošteni. Splošna kultura je na višjem nivoju. Mi smo se precej balkanizirali tekom zadjih 100 let, preveč ljudi v Sloveniji je “barab” brez etičnih in moralnih zadržkov, čistih egoistov, ki jim je mar le za svojo rit, niso to samo politiki, saj v končni fazi jih imamo takšne, kakršne si zalužimo (izvolimo). Jankovič bi moral že zdavnaj sedeti za zapahi skupaj s svojimi sinovi, ampak mu je le malo zmanjkalo, da ni postal ministrski predsednik… V sosednji Hrvaški je šel Sanader na hladno, pri nas pa je očitno še slabše, kar se tiče funkcioniranje pravne države. In ja, tu delujejo živalski (“opičji”) principi, če je kulturna zavest naroda nizka.[/quote]
Jaz že celi čas govorim, da ni problem v politiki ampak v narodu. In politiki so samo ogledalo naroda.
Narod si bo pisal sodbo sam 🙂
Po tvoje naj vsi zgnijemo v svojih luknjah? Po tvoje naj se raje obračamo in zgledujemo po bednem življenju, ki ga nekateri živijo? Zakaj? Aja, ker je vse to reala in vse, kar odstopa od tega je nonsense? Ni mi treba nikamor hoditi in predstavljati drugačno podobo, odnos do življenja. Sem ena v množici ljudi. Imam svobodno voljo, možnost odločanja zase. Ti pa želiš res ljudi predstaviti kot opice, ki nimajo opravilne sposobnosti.
Tipično žensko 🙂 Tudi avto je avto in žoga je žoga, pa človek je človek a ne :). Če ogrozim tvoj standard potem bo to res mogoče imelo v daljni prihodnosti kakšne posledice na tvoje zdravje, če sploh. Če pa ti vržem kobro za vrat, pa bi to znalo imeti takojšne posledice za tvoje zdravje. In v prvem primeru bi normalen človek občutil tesnobo, mogoče strah, v drugem primeru pa strah vseh strahov, grozo, ki si je ni niti v sanjah predstavljal. Kot sem rekel tvoja teorija marsikaj prenese, praksa pač ne.
Spet tvoje naivno teoretično razmišljanje :). V teoriji imamo res vsi možnost izbire, v praksi pa smo omejeni z že prej omenjenimi omejitvami. No saj baje smo tudi pred zakonom vsi enaki :))
Ti menda res verjameš svojim smešnim trditvam 🙂 Pojdi na kakšen Rdeči križ ali pa Karitas pa jih tam vprašaj oziroma jim predstavi svojo teorijo in mi sporoči kako ti bo šlo 🙂
A takšne stvari ti intuicija govori, ker ne morem verjet, da bi ti to lahko pamet sporočala :)[/quote]
Psihologijo moraš razumeti v ozadju. Kaj misliš, od kod izvira tole, če povzameš njeno razmišljanje, ki je pravzaprav kopija politične ideologije (idelogija tržnega-kapitalizma), bi se glasilo nekako takole:
– vse ti lahko uspe
– vse zmoreš, super si
– samozavsten si
– uresničuj sanje še ta trenuttek
– katerim ne uspe. so zgube in so si sami krivi
– mi smo delavni in pridni
– reveži so leni in nesposobni
– tržni kapitalizem je najpopolnejši politični sistem
New-age? Ne, ker zadnje alineje se razhajajo z novodobništvom. S tem zelo bogati šopajo Američane in te “razsvetljenjske teorije”, ki niso nič drugega kot propaganda kapitala in moči, izvažajo semkaj ekonomistom, ki ne premorjeo kritičnega uma, da vpijajo te ideje.. Oz. tu je še 2. hakeljc, te teorije vpijajo zaradi lastne individualne narave (če ti nekaj koristi oz. ti je pisano na kožo, boš tisto zagovarjal – konformizem) – potreba po potrjevanju, želja po zapaženosti, hlepenje po slavospevih “uspešnosti”, brezpogojno strinjanje s takšnim “win-win razmišljanjem” nekaterih ekonomistov. Vedno rabijo nekoga slabšega od sebe, jasno, da se počutijo boljše, večje in imenitnejše – saj do “delavni”, “pametni”, “nad povprečjem”…. Biološki darvinizem poskušajo aplicirati na področje sociale in opravičiti določene osebnostne manjke in značajski napuh, kot je pomanjkanje solidarnosti, brez socialnega čuta za sočloveka, egoizem in sebičnost, nesposobnost empatije…. Dvomim tudi, da je dotična gospodična slišala, če smo že pri Američanih, za Noama Chomskega.
Saj kar vre iz tebe, malo se ustavi in zadihaj:).
Matjazko, vse o čemer pišeš je en del kolesja, kjer se nekateri najdejo in sledijo takšnemu načinu. Ne zagovarjam le ene smeri, meni veliko pomeni odprtost in dojemljivost za vse, kar je dobro in plemenito. Tržni kapitalizem vodi v duhovno revščino, ker je cilj nadpovprečno visoki dobički podjetij za vsako ceno, vodijo nas finančni trgi, socialna pravičnost se izgublja, naraščata pohlep in nemoralnost.
Tvoje alineje so napisane posmehljivo, ironično in z veliko mero cinizma. Lahko jih obrneš, da veliko lepše zvenijo. Recimo takole:
– uspeh je odvisen od volje, motivacije, vloženega truda posameznika. Če imaš vse to in predvsem cilje, si na dobri poti, da uresničuješ svojo vizijo, poslanstvo.
– zmoreš tisto, kar hočeš. Marsikaj je dosegljivo, a hkrati nič, če se tako odločiš.
– vsi smo posebni in edinstveni, vsak s svojimi + in – lastnosti predstavlja en delček mozaika.
– samozavest je rezultat tega, kar počneš, veruješ, čemur zaupaš. Ni samoumevna in ni dokončna, vsak dan smo postavljeni pred nove izzive, preizkušnje.
– sanje so del nas, kdor jih zanika v sebi, je oropan hrepenenja, želje po doseganju in preseganju. Sanje nas opogumljajo, niso nekaj, kar nam je v dosegu rok, zato so tako posebne, ker so težko dosegljive.
– nihče ni zguba. Nahajamo se v različnih obdobjih lajfa, nekaterim gre bolje v doseganju željenih ciljev kot drugim, tretji pa šele spoznavajo, česa si sploh želijo. Tudi padci, neuspehi do del poti in dragocena spoznanja. Padci nas spomnijo na to, da smo šibki, ranljivi. Padci nas brusijo.
– delavnost in pridnost sta stvar odločitve
– kdo je po tvoje revež? Ne vem, kaj si hotel povedati s tem, da so leni in nesposobni.
– tržni kapitalizem je eden izmed tipov oblasti. Popolnosti ni.
Kritičen (in predvsem zdrav) um bo sprejemal ideje, ki predstavljajo dodano vrednost v duhovnem smislu. Vsaka izgubljena rast je izgubljen trenutek. Priznanje lastnih napak je prvi korak. Ko stopiš pred ogledalo, ko si ponižen in se zaveš, kako si majhen v tako velikem vesolju. Ti se bojiš svetlobe, ne priznavaš brezpogojne ljubezni, v vsaki stvari vidiš zaroto in hlastanje po moči v negativnem smislu. Moč ni v materializmu, tudi ne v egoizmu, še manj po hvalospevih o uspešnosti.
Meni še ogromno manjka, vsak dan se trudim biti boljša. Ampak gledam naprej…če je to greh v tvojih očeh, potem naj ti bog odpusti:))).
Sama poznam (zelo slabo, moram priznati) Noama Chomskega samo kot jezikoslovca, utemeljitelja (poskusa) univerzalne gramatike. Odkar berem tu določene pisce, sem fascinirana, resnično (tu ne mislim sarkastično), kako nekateri z mehko sintakso (izbiro besed) pišejo v semantičnem (pomenoslovnem) smislu izredno grobo, nestrpno in konfliktno. Zagledanost v chomskega sicer pa je pri dotičnem piscu verjetno posledica nostalgije iz otroštva, ko nam je bilo slovencem menda v vsej zgodovini res najlepše. Bili smo prvi na vasi, zdaj smo lačni in prezebli, zadnji med zadnjimi v mestu. Pa še svojo nacionalno specifiko izgubljamo, nismo več pridni, kot je nekoč veljalo, ampak samo prežimo, kdaj bomo lahko bližnjemu kaj pokradli.
Goldfish, ne trudi se. Saj ne da se strinjam s tvojo filozofojo, ampak pusti mu veselje, on je še mali–
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Kva? Ekonomisti smo brez kritičnega uma, životarimo le v vzorcih win-win, smo brez socialnega čuta, rabimo slabše od sebe, da se počutimo boljše (slednje mi res ni jasno!) itd. Matjažko, ta tvoje kracanje spet neko flancanje na pamet? Ko že omenjaš nekega amerikanezerja, potem še smiselno poveži zakaj si ga vrinil za na konec, da bo potem prišel point do izraza ne glede na to, kdo je zanj slišal in obratno.
Forum je zaprt za komentiranje.
[img]http://25.media.tumblr.com/tumblr_ma2i0cwSsj1qk6ljro1_400.jpg[/img]