Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek zgostitev golaža

zgostitev golaža

S čim naj zgostim 4l golaža? Jutri imam namen, da bi ga skuhala, mesa je vse skupaj 1/2 kg. Dosedaj sem ga vedno z moko, slišala sem nekje da je dobro tudi, če noter naribaš jabolko. Je to res, koliko jabolk za 4litre?

Iz pol kile mesa, 4 litre golaža?? No, ja.

Jaz nikoli ne gostim golaža z moko, ampak je čebula tista, ki to zelo dobro naredi. Saj veš kila, kila. 😉

Ko oči zaspijo Se angeli zbudijo (Jan P.)

Naredi ga po temle receptu: http://www.kulinarika.net/recepti/15172/eksotika/mama-afrika/

Garant ga ne boš rabila nič gostiti, preberi tudi komentarje spodaj pod receptom.

Mleti arasidi so gostilo-ni potrebno arasidovo maslo, ampak lahko dodas neslane mlete araside, lesnike, tudi mandlje-na drobno zmleto. arasidi somaromaticni, zacimbni, lesniki in mandlji pa po okusu zelo nevtralni. In mleti orescki vezejo nase vodo. Imajo pa eno veliko slabost so zelo zelo kaloricni, torej golazu cca 100 gramov oresckov doda dodatnih 500-700 kalorij…. arasidovo maslo se vec.

Je pa res, da se arasidi uporabljajo veliko v tajskih in indijskih curryjih-chili pa nevtralizira malo njihov prevec intenziven okus, v tajskih skupaj z limeto ali kafirjevimi listi..

Avtorica, za gostilo lahko dodas navadnemu slovenskemu lreredkemu golazu tudi tapiokin ali rizev skrob v prahu, ga zmesas z ne orevrocim tekocim golazem malo v skledici in potem umesas v lonec z golazem na ognju- za razliko od moke se ne grudta in ne povzrocata bolecega in pekocega zelodca=zgage.

Iz pol kilograma ne boš naredila 4 litre golaža, ker ne bo nič, bo brez okusa. Zgosti ga s čebulo, morda naribaš kakšen korenček (da tudi lepo barvo) in seveda z malo moke.
Jabolka so za v štrudelj in ne za v golaž. Le kje si to slišala?

Za 4 litre golaža jaz porabim klio mesa in klilo čebule, ki jo po praženjuzmiksam s paličnim. Ker imamo radi bolj gost golaž pa na koncu dodam še žlico v hladni vodi zmešanega gustina.

Čebulo ti priporočam .

Za 4l golaža se tudi meni zdi pol kile mesa premalo. Sicer pa: jaz dan vedno v razmerju pol:pol meso in čebulo. Včasih naribam noter en do dva krompirja in mi lepo zagosti. Moke nikoli (je ne prenaša moj želodec)

Zgostiš ga z naribanim krompirjem.bolj ga zgosti kot moka in ne škodi nič.najbolj fin ribežen.če je več litrov potem več krompirjev.

Meso/čebula ista količina, vode pa le toliko da je vse zalito. Dodana žlica paradižnikove mezge, sladke mlete paprike, sol. Pride naraven, gost, okusen golaž.

mene pa nekaj drugega zanima… sem skuhala golaž … 1 kg mesa in 1kg čebule… čeprav sem ga kuhala res dolgo ( cca.3ure) se čebula ni razpustila tako dobro in kar malo prevladuje.. kako naj popravim to?

Poberi ven meso, ostalo spasiraj s paličnim. Potem pa meso nazaj.

Če hočeš, da se čebula lepo stopi, jo je potrebno do mehkega potenstat in šele nato dati meso, mezgo pa še kasneje, ker drugače kislina od paradižnika zakrkne meso in ostane trdo. To so stari nauki naših mam in babic

Najbolj prava čebula za golaž, je šalotka, če vas že zanima. 😉

Čebulo popraži na malo olja in jo posoli. Ko tekočina izpari, zalij z malo vode in duši dokler tekočina ponovno ne izpari. Potem dodaj meso.

Živi in pusti živeti

Jaz naredim tako … https://znam.si/uporabni-nasveti/kako-zgostiti-golaz/

Nariban korenček tudi zgosti, pa dosti čebule.

Z riževo moko, če je potrebno, samo ne pretiravati, čist malo je dovolj, če je golaž na osnovi čebule in če je razmerje čebula, meso, tekočine ok.

Odgovor na objavo uporabnika
mami.xea, 09.07.2014 ob 19:45

S čim naj zgostim 4l golaža? Jutri imam namen, da bi ga skuhala, mesa je vse skupaj 1/2 kg. Dosedaj sem ga vedno z moko, slišala sem nekje da je dobro tudi, če noter naribaš jabolko. Je to res, koliko jabolk za 4litre?

Ne seri! Iz pol kile mesa bo samo slaba župa!

Ne znaste kuhat golaža, to je dejstvo. Preveč vode dajete in premalo čebule. Sploh pa potrpljenje in konstantno mešanje

Kupim ocvrto čebulo. Dobra je in praktična, v golaž dodaj tri velike žlice te čebule in imela boš najboljši golaž.

Mi ga zgostimo z drobtinami namesto moke in je super

Odgovor na objavo uporabnika
europea, 10.07.2014 ob 07:13

mene pa nekaj drugega zanima… sem skuhala golaž … 1 kg mesa in 1kg čebule… čeprav sem ga kuhala res dolgo ( cca.3ure) se čebula ni razpustila tako dobro in kar malo prevladuje.. kako naj popravim to?

? Najprej praviš čebulo toliko časa da se razpusti-postekleni, nato dodaš žlico tople vode in spet dusiš…seveda skoz si zraven in mešaš, šele nato meso…in spet dusiš…čebule se sploh ne čuti, tako se razpusti…je pa treba delat in ne na mobi gledat

Verjetno malo prepozno, ampak bom vseeno dodal svoj loncek…

Razni golazi in jedi iz kotlicka, se vedno zacnejo s sveto trojico – svinjska mast, drobno narezana cebula in sladka paprika. Za najboljsi mozen okus, vzames emajlirano posodo, segrejes mast na srednji ali malenkost vecji moci, dodas na drobne kocke narezano cebulo (narezes in rahlo solis 10min prej), ter pocasi prazis. Ce prazis na mocnejsem ognju, bo prej, ampak bolj verjetno se bo cebula zazgala. Jaz dam 1 debelo zlico masti na 4 cebule, mesam pa 1-2x na minuto. Ce bo cebula dobivala rjavo barvo po robovih, delas prehitro – pocasi mora cela rumeneti. Ko mislis, da je cebula prazena dovolj (ponavadi traja dlje, kot si mislimo), jo odstavis na hladno povrsino, pocakas nekaj sekund, da se umiri, nato dodas sladko rdeco papriko. Na 4 cebule dam 2 zlici paprike (6 zlick). Nato temeljito premesas, da se vsi okusi lepo spojijo. Zalijes s kozarcem hladne vode, premesas v pasto. S tem je zakljucen najtezji in najpomembnejsi del.

Ce zelis z “goljufanjem” skrajsati to etapo, sta 2 trika, vendar oba pokvarita okus (ter kuharjev ponos):

    na narezano cebulo dodas malo soli in enako mero sode bikarbone, premesas, pocakas 5-10min, ali
    med prazenjem na mocnejsem ognju zalivas z malo gazirane mineralne vode.

Nadaljevanje… Dodas na enakomerne kose narezano meso, ki ga lahko prej na vroci masti na hitro popeces, dobro premesas, zalijes s toliko tekocine, da prekrijes meso, na hitro zavres, nato zmanjsas na minimum ter pokrito kuhas 1h. Tekocina je lahko voda, najboljse pa kostna juha (osnova). Lahko pa zraven kuhas tudi kaksno mozgato kost ali sklep. Meso je najboljse iz kaksne “delovne” misice, bocnik ali plece. Ce kuhas dovolj dolgo in na pocasnem vrenju, bodo “grdi” in “zilavi” kosi mesa postali najbolj mehki in socni, celo boljsi od pustih kosov. Da nadaljujem, po 1 uri dodas zacimbe (pa ne pretiravati), po potrebi dodas tekocino (meso naj bo prekrito), premesas, pokrijes. Cez 1 uro ponovno preveris stanje tekocine, premesas, pokrijes. Po pol ure ponovis, preveris, ali je meso zadovoljivo kuhano. Po potrebi ponavljas korak s pol ure. Po zelji zalijes z vinom, pustis stati 10 minut in postrezes.

Pa dober tek!

Za 4 osebe potrebuješ vsaj 0,5 kg mesa. Vsaj.

Ti misliš na vsako porcijo razdeliti 1 košček mesa?

 

Gostim s čebulo..1 kg mesa, 1 kg čebule.

Oziroma včasih celo malo več.

Čebulo pražim dolgo, da skoraj povsem razpade, potem šele dodam meso.

Kuham pa golaž samo takrat, ko ga ne pripravljam samo za en obrok.

Več se ga kuha naenkrat, boljši je. Skuham, ga dam še v skrinjo 1 porcijo in malo za naslednji dan. Pa nesem hčerki, ki živi s fantom, staršem. Nikoli ga ne kuham samo iz 1 kg mesa.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close