Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek vprašanje-geografija

vprašanje-geografija

lep pozdrav

ne vem če sem se obrnila na pravi forum ampak vseeno…
zanima me nekaj stvari za katere nisem čisto prepričana kaki so odgovori..

1.kako bi se s pomočjo sonca in sence orientiral na ekvatorju, kako v Avstraliji?

2. ko si naredil svoj kompas, si moral nekajkrat z magnetom potegnit po šivanki…zakaj?

za vsaki odgovor se najlepše zahvaljujem

pikica_ napisal:

>
> 1.kako bi se s pomočjo sonca in sence orientiral na ekvatorju,
> kako v Avstraliji?

Vedeti moraš kakšen je položaj sonca. Če si nad ekvatorjem, sije sonce bolj ali manj pravokotno na zemeljsko površino, senca je kratka, kam je usmerjena je odvisno tudi od letnega časa. Polovico leta je sonce nad ekvatorjem, drugo polovico pa pod ekvatorjem (zelo laično povedano) Ko je sonce nad kevatorjem (med 21 marcem in 23 septembrom) pada senca proti jugu, ko pa je sonce pod ekvatorjem pa proti severu.

V avstraliji, pa je sonce konstantno na severnem delu, torej pada senca vedno proti jugu (Zjutraj proti jugozahodu, zvečer proti jugovzhodu)

>
> 2. ko si naredil svoj kompas, si moral nekajkrat z magnetom
> potegnit po šivanki…zakaj?

Z magnetom potegneš po šivanki zato, da jo namagnetiš. Zato potem zemeljsko magnetno polje vpliva nanjo in se obrača kot kompas – oziroma postane kompas.

lp

ariadne

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close