Trump je z uvoznimi carinami samo še poslabšal kupno moč ZDA
Anonimno 2936, 08.09.2025 ob 06:32
Smeje se mi, 07.09.2025 ob 10:43
Uvozniki oz. pošiljatelji v ZDA so se že prilagodili in zvišali cene svojih artiklov za ZDA.
TRump ne razume, da uvoznik plača carino, carina je pa davek, podjetnik to prelije v ceno, ki jo plača potrošnik.
Fora je samo v tem, da potrošnik potem manj kupuje, s tem npr. Evropejci prodajo manj vozil, in ameriške firme postanejo bolj cenovno privlačne oz. te Trump izsili, da teh davkov ni treba plačat, če odpreš tovarno v ZDA.
Super za ZDA, a slabo za evropske delavce.
Malo se je uštel, ko je bavijal tarife vse povprek nato pa se je povlekel nazaj npr.da Ameeičani ne bodo delali mikic pa tenisk kot jih dela Nepal, Bangladeš… ker ve, da Američanane moreš plačati toliko, dabi bil ta izdelek potem poceni.
Zato navija za vstop visoke tehnologije z visoko didano vrednostjo, da prude v ZDA.
Mislim, da bi bilo bolje, da to zgradimo in da ostane v Evropi, tako bomo lažje samostojni in ne bomo odvisni od izsiljevanja ne iz zahoda ne iz vzhoda!
O razume razume, samo svojim “častilcem” bluzi, ke ve da bodo vsemu kimali. Še na smrtni postelji. On točno ve zakaj je to. Kaj bo s tem denarjem, ki ga bo pobral navadnim ljudem. Pokril bo luknjo ki jo je naredil zato da je miljarderjem prišparal par miljard letno davkov. Bodo navadni ljudje jo pokrili sedaj s tem ko si bodo kofe prvoščil, pa barvice za mularijo za v šolo.
Anonimno 2936, 08.09.2025 ob 06:37
ej brihta, 07.09.2025 ob 18:00
Reče, 07.09.2025 ob 16:51
Ptica973, 07.09.2025 ob 15:27
Čudovita kupna moč na kredo …
Reče zadolženi slovencelj.
Slovenija je zadolžena za 66% BDP. ZDA za 114%.
Povprečno je slovenec zapufan 22,5k, američan pa 106k.
Struktura pufa je važna, ne samo %, in ali bi Sloveniji prej posodili denar kot Ameriki tudi, če bi bil puf manjši?
Kdo je bolj finančno kredibilen v svetu Slovenija ali ZDA??
Ti si pa en Kekec! ZDA pod trumpom nikakor več niso kredibilna država. Vsi pametni iščejo obvoz, ker ZDA več niso resna trgovinska ne obrambna partnerica.
Za Anonimno2936, 08.09.2025 ob 17:37
Ti si pa en Kekec! ZDA pod trumpom nikakor več niso kredibilna država. Vsi pametni iščejo obvoz, ker ZDA več niso resna trgovinska ne obrambna partnerica.
A zato se jim prilizuje EU? In se jim še zahvali ker so dobili tako “ugodne” pogoje 🙂
“Uvozniki oz. pošiljatelji v ZDA so se že prilagodili in zvišali cene svojih artiklov za ZDA.”
LOL ?
Ravno obratno. Veliko izvoznikov v ZDA bo po metodi “Shadow price” ponovno preračunalo cene, da naredi možen odmik, ki ga prinašajo t.i. izkrivljajoči tržni elementi. (kar so recimo carine, povečani davki…) Na ta način izvozniki zmanjšajo svoje dobičke in posledično ceno v zamenjavo, da ne izgubijo tržišče. Ponavadi se povečana carina razdeli med vse. Izvoznika (zniža ceno produkta), uvoznika (zmanjša maržo) in potrošnika, ki plača nekoliko višjo ceno proizvoda zaradi uvedbe carin… v tem primeru.
Uvedba carin ni tako nevarna za izvoznike, ki imajo visoke dobičke pri prodaji ali z lahkoto dobijo novo tržišče. Nevarna je za tiste, ki imajo komaj kaj profita ali težko najdejo novo tržišče. Ker takšni morajo več ali manj res vse prevaliti na končnega potrošnika… ta pa zaradi povečane cene preneha kupovati njihove proizvode in začne kupovati od katerega drugega proizvajalca, če ga ima na voljo (cenejšega). In ker takšen izvoznik nima alternative (ne more zmanjšati cene, nima drugega novega tržišča) gre ponavadi… kaput ali pa drastično zmanjša prizvodnjo, odpušča…
Sicer pa pri Trumplnovih carinah ne gre za zmanševanja deficita… temveč za polnjenje proračuna ZDA, ker carine so prihodki proračuna.
Forum je zaprt za komentiranje.