tožba
Tožiš ga lahko za karkoli hočeš, če boš uspel je pa druga zgodba. “Skrito snemanje” je protizakonito, lahko si ga pa posnel “slučajno” (si pomotoma pritisnil knof ko je oni izrekal žaljive besede ;), to bi pa šlo, samo je zapleteno to “slučajnost” tam dokazat. In izrečene besede niso nujno žaljive (po tolmačenju sodišča) je pomembno kako so izrečene…..
Ma če boš imel dobrega odvetnika (beri dragega) bi lahko uspel v tem, da bi dobil…. kaj bi dobil? :/
Odvisno od sodnika….Skrito snemanje je nezakonito in če stranka zahteva, se lahko takšen dokaz, ki je dobljen na nezakonit način, izloči
Podobno je, ko kličeš na kakšno podjetje, kjer si opozorjen, da se klic snema in se lahko uporabi kot dokaz. Če pa nisi opozorjen, pa se ne more uporabiti kot dokaz, ker je šlo za prikrito snemanje.
Seveda da lahko tožiš, če meniš, da te je nekdo užalil… ali pa obratno. Glede posnetka pa ne vem, Spider bi znal to vedeti. :)[/quote]
Samo dopolnjujem Robija (Kazenski zakonik):
Neupravičeno prisluškovanje in zvočno snemanje
137. člen
(1) Kdor neupravičeno s posebnimi napravami prisluškuje pogovoru ali izjavi, ki mu ni namenjena, ali jo zvočno snema, ali kdor tak pogovor ali tako izjavo neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek predvaja ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
(2) Enako se kaznuje, kdor zvočno snema njemu namenjeno zaupno izjavo drugega brez njegovega soglasja z namenom, da bi tako izjavo zlorabil, ali kdor tako izjavo neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek predvaja ali ji kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani.
(3) Če stori dejanje iz prvega ali drugega odstavka tega člena uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.
(4) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog, za dejanje iz drugega odstavka pa na zasebno tožbo.
Seveda da lahko tožiš, če meniš, da te je nekdo užalil… ali pa obratno. Glede posnetka pa ne vem, Spider bi znal to vedeti. :)[/quote]
Samo dopolnjujem Robija (Kazenski zakonik):
Neupravičeno prisluškovanje in zvočno snemanje
137. člen
(1) Kdor neupravičeno s posebnimi napravami prisluškuje pogovoru ali izjavi, ki mu ni namenjena, ali jo zvočno snema, ali kdor tak pogovor ali tako izjavo neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek predvaja ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
(2) Enako se kaznuje, kdor zvočno snema njemu namenjeno zaupno izjavo drugega brez njegovega soglasja z namenom, da bi tako izjavo zlorabil, ali kdor tako izjavo neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek predvaja ali ji kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani.
(3) Če stori dejanje iz prvega ali drugega odstavka tega člena uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.
(4) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog, za dejanje iz drugega odstavka pa na zasebno tožbo.[/quote]
Čakaj malo! Potem se snemanje z namenom dokazovanja kaznivih dejanj ne bi smelo biti kaznivo, ker bi temu težko rekli zloraba? Recimo, da gre za izsiljevanje, ustrahovanje, mobing… Ali pač?
Za nekatere stvari se strinjam, za druge ne (recimo za našteto) in se mi tak zakon zdi butast. Smatram, da bi takšni posnetki morali veljati kot dokaz, saj vemo kako težko je dokazovati prav našteto. Bi potem bilo bistveno manj junakov, ki bi si upali to početi. Potem naj pa storilec toži žrtev zaradi nenapovedanega snemanja, če ima jajca.
Forum je zaprt za komentiranje.