Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek Razlika med socialnim podjetjem in navadnim

Razlika med socialnim podjetjem in navadnim

Pozdravljeni, pred kratkim sem nekaj bral o socialnem podjetju, pa me zanima, kje je razlika? Gre za usmerjenost v ljudi, odstotnost dobička, prostovoljstvo ali kaj drugega? Hvala za pojasnilo.

Tako,kot za vsako stvar je tudi za socialno podjetništvo nekaj teorij in tudi različnih pogledov posameznikov.

Za naše razmere je najlažje povzeti razmišljanje našega Ministrstva,ki pravi:
Socialno podjetništvo je oblika podjetništva, ki krepi družbeno solidarnost, spodbuja sodelovanje ljudi in prostovoljsko delo.

Osnovni namen te oblike podjetništva je opravljanje tržne dejavnosti po posebnih načelih socialnega podjetništva, ki so:
enakopravnost članstva
sodelovanje deležnikov pri upravljanju
premoženje, dobiček in presežek prihodkov nad odhodki se uporablja za namen socialnega podjetništva in druge neprofitne namene
delitev dobička ali presežkov prihodkov ni dopustna oziroma je omejena
preglednost finančnega poslovanja in notranje nadzorstvo nad materialnim in finančnim poslovanjem
trajno delovanje v korist svojih članov, uporabnikov in širše skupnosti
ustvarjanje novih delovnih mest za ranljive skupine oseb ter opravljanje družbeno koristnih dejavnosti.

Socialno podjetje lahko ustanovijo nepridobitne pravne osebe, namen ustanovitve pa ne sme predstavljati pretežno ali izključno pridobivanje dobička.

Dodam še moje razmišljanje.
Vsako podjetje bi naj bilo usmerjeno v ljudi in bi naj pomagalo razvijati njihove potenciale. Socialna podjetja morajo ustvarjati dobiček,če želijo preživeti na trgu in zagotoviti plačilo za delo. Razlika je v tem, da se dobiček reinvestira,kar pa lahko naredi tudi klasično podjetje. Veliko krat gre tudi za večjo participacijo delavcev pri upravljanju,kar pa imajo možnost tudi klasična podjetja. Prostovoljstvo je zelo prisotno tako,kot tudi pri drugih dejavnostih in se uporablja Zakon o prostovoljstvu.

Če bi na kratko povzeli. Vse je odvisno od lastnikov kapitala,kako se odločijo upravljati s podjetjem in ljudmi,ki sodelujejo v njem.

To je na kratko vse,saj bi lahko napisala še več. Hvala za vprašanje in upam, da sem odgovorila na njega.

Katarina Hölzl

Jaz vodim zadrugo eTRI, ki je socialno podjetje tipa A, ki nima prvo nalogo zaposlovanje težje zaposljivih ampak pokrivanje določenih strokovnih področjih in storitev namenjeni izboljšanji, rešitve nečesa, kar je družbeno zelo potrebno. Mi smo razvojno usmerjeni v smeri zelenih delovnih mest…naši zadružniki pa so deležni tega razvoja za odpiranje novih delovnih mest v svojih podjetjih in zaposlitvenih centrih.Tako bo isto znanje preprosto razpršiti na širšem območju…razvijamo neke vrste socialni franšizing. Namreč socialno podjetništvo je na prvem mestu podjetništvo in potem na drugem mestu to, da dobiček usmerjaš v reševanje določenih družbenih problemov. Napačno je misliti, da to pomeni samo vračanje dobička v podjetje. Le to večinoma delajo vsi. Če se dobiček vrača v podjetje, ker se s tem širijo delovna mesta pa smo že blizu meje, če pa se s tem še razvija nekaj, kar imajo vsi v kraji kaj od tega pa smo na tej ekonomiji. Ključno je, da je potrebno delati v smeri trajnih delovnih mest in ne samo projektno, kar je bil začetek v zadnjih letih. Pri nas imamo že dolgo tradicijo invalidskih podjetij in zaposlitvenih centrov, ki pa spet niso vsa socialna podjetja tipa B, ker ne delujejo po teh načelih. Jih je pa med njimi kar veliko, ki delajo res izjemno.
Kar pomeni, da še daleč niso samo tista socialna podjetja tista, ki so registrirana.
MI smo se registirrali, ker je to potrebno, da smo kandidirali za en razpis. Drugače bi lahko tudi brez te registracije delali enako. Torej sama registracija ne pomeni, da si s tem “kupil” že kar to, da si nekaj boljšega od ostalih podjetnikov. Naše zadružnik je invalidsko podjetje, ki pa se ni registrirlo kot socialno podjetje tipa B, ker je to dvojni status za isto zadevo s tem, da status IP-ja ima nadzro nad izobraževanje, financami in še čem in določeni invalidi sploh ne morejo biti ta hip zaposleni v socialnem podjetju, če le to ni iztočasno tudi invalidsko podjetje. Pri tem je zmeda tudi taka, da se nekomu, ki ima željo delati po teh načelih in nima namena kandidirati za kakšen projekt je lahko ta status prej breme, kot korist.

Nisem čisto dobro razbral, kaj je to podjetje tipa A ali B. Če prav razumem, je socilano podjetje treba registrirati kot tako.

Pozdravljeni,

ko se odločate za tip A ali tip B socialnega podjetja je razlikovanje v tem koga boste zaposlovali.

V skladu z 8. členom Zakona o socialnem podjetništvu je pogoj za registracijo tipa A podjetja, da bo podjetje zaposlovalo enega delavca v prvem letu poslovanja.

Tip B podjetij je namenjen zaposlovanju težje zaposljivih oseb. Podjetje mora imeti zaposlenih najmanj 1/3 delavcev iz te kategorije.

Zakon o socialnem podjetništvu, v 6. členu, kot take opredeljuje naslednje skupine:

a) invalide, katerih invalidnost je ugotovljena z odločbo pristojnega organa;

b) brezposelne osebe, pri katerih so z odločbo pristojnega organa ugotovljene trajne posledice telesne ali duševne okvare ali bolezni in imajo zato bistveno manjše možnosti, da se zaposlijo ali ohranijo zaposlitev ali v zaposlitvi napredujejo;

c) brezposelnih oseb, če so brez zaposlitve zadnjih 24 mesecev ali več,

d) brezposelnih oseb, ki so na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje prijavljeni več kot šest mesecev in jim je po zaključku izobraževanja to prva zaposlitev ali so po dokončanem univerzitetnem, visokošolskem ali višješolskem strokovnem izobraževanju zaključili pripravništvo ali jim je prenehal status mladega raziskovalca,

e) brezposelne osebe: nad 55 let starosti,pripadnikov romske skupnosti,mladoletnih oseb brez zaključenega osnovnega ali nižjega poklicnega izobraževanja, ki več kot šest mesecev niso imele redno plačane zaposlitve in še ni preteklo eno leto od prestane kazni zapora, oziroma so v času pogojnega odpusta, so begunci, vključeni v programe integracije ali so osebe v programu ali v dveh letih po zaključku programa zdravljenja odvisnosti od alkohola ali drog ali so brezdomci.

Lep pozdrav,
Katarina

Katarina Hölzl

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close