Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek LAHKO RAZUMETE?

LAHKO RAZUMETE?

Ne morem več bit tiho.
Sina vozim v vrtec v Avstrijo. Poldnevno varovanje otroka mesečno stane 15.000 tolarjev ne glede na status staršev, saj so za njih vsi otroci enaki. Ko je bil bolan, so mi računali po dnevih, da jih nisem preplačala. Da ne govorim o prijetnosti in kulturi v vrtcu. Otrok ni potočil še ene solze, tako rad gre tja. Mimogrede naj povem, da v Avstriji dobijo starši za enega otroka 90.000 mesečno. Toliko o prekletem kapitalizmu in naši dragi socialni državi!!!

Lahko razumem, ja. Upoštevam pač, da smo po pameti globoko na Balkanu, predvsem turbo-kapitalisti in politika, ki to dopušča (stavim za večerjo, da pod novo garnituro ne bo niti za odtenek bolje). In nam nič ne pomaga, če imamo papir, da smo v Evropi. Ker nismo, in niti nimamo šans – lep dokaz za to je tvoj post.

Še dobro, da si se domislila tega z vrtcem in da imaš tako možnost.

STRINJAM SE S TABO, JOŽICA. MAMCA, IMAŠ PA RES SREČO IN POGUM ZA TAKŠEN KORAK. SEDAJ ME PA ŠE BOLJ RAZJEZI, KAKO VEČINA NAŠIH ŠE SLEPO VERJAME V LAŽNO DOBROBIT NAŠE DRŽAVE. RES VEČ NE VEM, KAJ BI BILO TREBA LJUDEM PRINEST NA PLADNJU, DA BI SPREVIDELI, KAKO NAS VLADA RUBI. SAMA PLAČAM 40.000 ZA VRTEC, PA SEM SAMOHRANILKA. NE MOREM GA PRIPELJATI 15 MINUT PREHITRO, KER NE PLAČAM TOLIKO. KOMPLICIRAJO ZA TAKŠNE BANALNOSTI, DA SE TI ZMEŠA. JOJ, KAR HUDA SEM…

Ta vsota, 90.000 sit mesecno, a je to sigurno? To se mi zdi tudi za A. veliko. Prelepo, da bi bilo res. Pa ne da ti ne verjamem.

Nisem verjel, pa sem si malo pogledal po internetu. In res je tako. Ponekod je dopoldan celo zaston. Popoldan pa se plača tja do 75€. (problem je ker je enourna malica in takrat je treba otroke ven vzeti. Dobro, so pa tudi celodnevni vrtci. Kako je pa z jaslimi, pa ne vem.
Če pa bi kdo rad šel v avstrijo živet, naj si pogleda za začetek

Ja, še daleč smo od tega standarda. Ampak potem bo še več žensk doma. In še več moskih dlje zdoma.

Ja, v Italiji je pa slabše, kot pri nas. Plačajo starši vrtca cca 45000 na mesec, ne glede na dohodke staršev, doker je otrok v plenicah. Potem se pa plačilo zniža, mislim da na okoli 25.000.

Pa saj je to bolje kot pri nas! Za jasli plačujem 45000 (60%) za vrtec 33000 (50%). Če bom pa več zaslužil, bom pa še več plačal. in če mankajo se odšteje po 300-400 SIT na dan za hrano.

Tisto za 90.000 je veljalo pred nekaj leti, ko sem rodila. Danes je preračunano v tolarje verjetno še več. Ni prelepo, da bi bilo res. To je realnost, kjer se ceni in spodbuja družina.
Mali2 : tisto o času malice ni res, vsaj pri nas ne. Ko otroka pripeljem, ostane tam , dokler ne pridem ponj. Naj povem še to, da vzgojiteljice niti kavice ne pijejo. Ne morem vam povedat, kako rad gre otrok tja. Vzgojiteljice so z otroci non stop, tako mali sploh nimajo prilike, da bi počeli neumnosti in se kregali. Res je čudovito. Če otrok želi kosilat, ga stane 3 evre dnevno. Popoldansko malico (žemljico in čokoladko) pa prinesejo otroci s seboj, če želijo, vendar ob vseh tistih aktivnostih sploh ne najdejo časa za hrano. Res moramo razširiti naše poglede še malo na zahod, ne pa ostat zadovoljni v primerjavi z jugom.

Poglejmo še malo po svetu, da nas ne bo kap od jugo gnilobe, ne?

Primer – Nizozemska: porodniška traja 4 mesece (1 mesec pred in 3 m. po porodu), potem naj bi šla ženska v službo.
Obstaja torej dilema ali pustiti malo bubo v precej dragem varstvu ali ostati doma in upati na to, da bo mož zaslužil dovolj za vse. Ves čas se tudi zavedaš, da bo problem kasneje najti drugo delo.

Podobno je v obljubljeni deželi (Ameriki).

A.

Ja, tudi v Nemčiji lahko gredo delati po treh mesecih. In koliko jih gre na Nizozemskem in v Nemčiji res tako hitro delati. Večina jih ostane doma do tretjega leta. Saj so potem druge posledice. Malo bolj planirajo otroke in jih imajo kasneje, ko še kaj prišparajo. Pa plače so večje in pri davkčnih olajšavah se veliko pozna. Konec koncev se vidi, da pri nas ni tako socialno urejeno, kot nam govorijo. Tu smo Slovenci še vedno (kot pri večini stvareh) preveč tolerantni. Pustimo, da drugi odločajo o naših stvareh, potem pa kritiziramo.

Amerika je pa tudi svoj svet, zato ne bo o tem.
Pa še o vzgojiteljicah. Velikokrat pustijo otroke nenadzorovane ali pa je pravi kaos. Govorijo pa mi, kako pridno delajo. Pridite enkrat nenadejano ob desetih v kontrolo in se potem razpišite. Vzgojiteljice pri nas (res je da ne vse) se sploh ne zavedajo, kakšno odgovornost nosijo. Ko se pa kaj zgodi, ni pa nihče nič kriv.

To je polna cena. Ena izmed nižjih. Država ti potem to zmanjša v odvisnosti od tvojih prejemkov.

Pri nas je pač tako, ker ljudje še vedno nasedajo govoricam, da natalitete ni, ker je ljudje niso pripravljeni delati. V resnici je pa tako, da ljudje enostavno nemorejo preživeti otrok. V tujini je ženska plačana, če ostane gospodinja, pri nas se ji zmanjšajo vse možnosti za nadaljnje zaposlitve s tem na nulo poleg tega, da mora plačevati ona državi vsaj zdravstveno, če ne že SPIZ.

Iz tega sledi preprost zaključek, da se otrok enostavno ne splača imeti.

Vem, da s tem se ne da veliko tolažiti, ampak v Italiji je res huje. Vrtec je zelo drag, jaslic pa sploh nimajo! Tako da, če imaš starše, ki ti lahko pazijo otroke, je ok, če pa jih nimaš, moraš najeti varuško. Tam traja porodniška tudi 4 mesece, potem še časa se ima kot nekakšne prote ure, da lahko gre ženska podojit otroka.

Ne razumem, kako se nekateri potolažite, ker je marsikje še slabše. Kaj se s svojimi potomci res tako malo cenite, da si ne morete zamisliti boljših pogojev za življenje?

In kaj komu pomaga hlepet po boljših pogojih in bit zafrustriran, ker pri nas ni tako kot v Avstriji? Predlagaj, kaj lahko skupaj storimo, da bo pri nas tudi boljše, ker samo jezit se na državo ne povzroča nič drugega kot čir na želodcu:)

INDY, prav imaš z jamranjem res ne moremo kaj doseči. Tudi čez noč se ne da popravit, kar zatiramo že desetletja. Da pa se spremeniti naše mišljenje, z zavedanjem, da si zaslužimo najbolje. Da si mame in očetje upamo upreti slabemu ravnanju do naših otrok v šolah, pri zdravnikih, na zavodih… Verjamem, da se tudi dober glas hitro širi. Danes si boš upala ti, jutri pa še mama nekoga drugega. Čez štiri leta bodo volitve. Si predstavljate, da bi jim postavljali konkretna vprašanja in zahtevali konkretne odgovore? Si predstavljamo, vendar premalo verjamemo v to.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close