Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Kventiax, Cipralex – anksioznost

Kventiax, Cipralex – anksioznost

Že celo življenje sem anksiozna, ampak letos je šlo pa čez mejo “normalnega”.

Že od maja me muči huda tesnoba. Začelo se je z specialističnim pregledom in čakanjem na izvid (4 tedne). V tem času sem bila res v krču. A žal se z dobljenim negativnim izvidom stvar ni umirila, ampak se je moja tesnoba še povečala. Moj um je postal hipersenzibilen, tako da sem postala zaskrbljena na vsakem koraku … tako ne morem več živeti.

Zato sem se odločila, da začnem z jemanjem Cipralexa in Kventiaxa.

Zanimajo me vaše izkušnje z omenjenima in kakšne stranske učinke ste imeli.

Hvala.

to sta le dve možnosti izmed 1000. Če ti ne bodo ustrezale, ti bodo menjavali do onemoglosti. Stranski učinki so, minimalni, pri vsakem pa različni. Tudi sam se par let tole jemal in je blo ok. Potem sem želel biti pameten in sem prenehal z vsemi tabletami in pričel z vegansko prehrano in je je vrglo na polletno bolniško in še leto dobro nisem bil tapravi. Zame je jasno. Nikoli več brez tablet! Saj službovanja ne morem skenslat, družine nočem skenslat, ostalega pa itak nimam dosti. Torej nimam niti izbire. Probal sem pa več kot vsi bolj pametni skupaj na kvadrat. Pa še vedno mi je jasno zgolj to, da mi ni jasno dosti.

Torej si tudi ti zaradi tesnobe in zaskrbljenosti začel z jemanjem Kventiaxa, Cipralexa?
Če te prav razumem, je kvaliteta življenja višja – s tabletami?

Ko vzamem 1/2 Kventiaxa (25 mg) pred spanjem, sem zadeta vsaj 12 ur. Zame je premočan.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 5499, 05.09.2025 ob 12:11

Že celo življenje sem anksiozna, ampak letos je šlo pa čez mejo “normalnega”.

Že od maja me muči huda tesnoba. Začelo se je z specialističnim pregledom in čakanjem na izvid (4 tedne). V tem času sem bila res v krču. A žal se z dobljenim negativnim izvidom stvar ni umirila, ampak se je moja tesnoba še povečala. Moj um je postal hipersenzibilen, tako da sem postala zaskrbljena na vsakem koraku … tako ne morem več živeti.

Zato sem se odločila, da začnem z jemanjem Cipralexa in Kventiaxa.

Zanimajo me vaše izkušnje z omenjenima in kakšne stranske učinke ste imeli.

Hvala.

Jaz trenutno jemljem escitalopram v odmerku 20 mg/dan in aripiprazol (Aryzalera) 30 mg/dan, kar naj bi bila maksimalna odmerka teh dveh zdravil.

Odgovor na objavo uporabnika
Psihiatrija, 05.09.2025 ob 20:28

Jaz trenutno jemljem escitalopram v odmerku 20 mg/dan in aripiprazol (Aryzalera) 30 mg/dan, kar naj bi bila maksimalna odmerka teh dveh zdravil.

Stranske učinke sem imela bolj po risperidonu in še posebej po olanzapinu, ko sem se redila in spala po 14 ur/dan.

PREBERITE SI MOJO PSIHIATRIČNO ZGODBO:

Stara sem 30, živim doma, sem samska, brez izpita za avto in brez redne zaposlitve.

Pod prisilo matere se psihiatrično “zdravim” (in to že v tretje – v drugo sem opustila zdravljenje) in jemljem psihiatrična zdravila.

Prvič sem se zdravila že pri 15. letih, ko sem zaradi pretiranega ukvarjanja s šolo pristala v pediatrični bolnici na oddelku otroške psihiatrije. Obiskovala sem pedopsihiatrinjo in do 17. leta jemala Zoloft (antidepresiv) in Risperdal (antipsihotik), ki pa nista kaj dosti pomagala.

Pri 22. letih pa sem ponovno pristala na psihiatriji. Ker me mati ni želela sprejeti domov, sem iz psihiatrije morala za 4 mesece prisilno iti v stanovanjsko skupino, kjer pa bi me “strokovne” delavke lahko doživljenjsko strpale v socialno-varstveni zavod, če tam ne bi bila pridna ali če ne bi redno jemala tablet (pa že tam sem dva mesec stran metala antipsihotik olanzapin, ker sem se redila in spala po 14 ur/dan).

Doma so zaradi “izpadov” (kar to sploh niso bili) že sedemkrat zoper mene klicali policijo, poleg tega da imam prijave na policiji zaradi nadlegovanja ljudi iz lažnih profilov.

Pred 3,5 leti si je mati zamislila pogodbo, kako se bom vedla doma – da se ne bom več prepirala, da ne bom več grozila, razbijala, uničevala lastnine … Doma se samo pretvarjam, saj bi se še zmeraj morala vesti tako kot prej.

Poleg tega že 11 let takole izkrivljeno dojemam realnost:

– počutim se kot duh oz. kot da ne obstajam, ker se ne morem videti od zunaj, pa tudi če bi se lahko videla od zunaj, bi bila še zmeraj tista zavest, ko sebe od zunaj ne bi morala videti,

– ljudi dojemam za neskončno majhne lutke proti vsem drevesom in stavbam, proti vsem goram, in ki se razblinijo v nič na že samo nekaj deset metrov razdalje stran od njih,

– predstavljam si, da bi morali biti vsi ljudje visoki tisoče metrov v višino kot gore zato, da bi se nas videlo desetine kilometrov daleč proč,

– po celem telesu bi morala imeti nedoločeno število oči in ust oz. nedoločeno število obrazov in glav, da bi tako moja zavest obstajala po celem telesu,

– to, kar gledam z očmi, je zame popolnoma druga zavest, kot to kar govorim z usti, ker z usti ne morem gledati (saj znotraj ust nimam oči, s katerimi bi iz ust gledala) in z očmi ne morem govoriti, zato si predstavljam, da bi oči in usta morala biti isti organ,

– ljudi, ki se vlačijo po tujini (še posebej pa tiste, ki letijo) dojemam za nadljudi – sama nimam kril, s katerimi bi letela, in nimam nadnaravnih sposobnosti, s katerimi bi se teleportirala na druge konce evrope oz. sveta …

Ustvarili so nas nezemljani – ali smo se razvili iz opic in so nezemljani pospešili evolucijo ali pa so nas razvili kot posebno raso.

Kaj naj storim? Kdo me bo preživljal?

 

5499, ne poslušaj te “psihiatrija”, ker ona je že od 22. leta bolna, pa ne more delat zaradi svoje bolezni.

 

Kventiax sem vzela samo 1 x in sem bila zadeta še naslednji dan. Meni to ravno ne ustreza, ker nočem biti kot rastlina.

Če so ti diagnosticirali negativno, zakaj bi sploh jemala? Jaz sem se tresla vsake toliko, ampak ne vem, ali je bil dejanski panični napad ali ne. Nazadnje sem se tresla recimo pol leta nazaj.

Distanciraj se od situacij, ki te delajo tesnobno.

Vzemi si čas zase. Po službi, pred službo. Glej serije, filme, beri knjige, pojdi v naravo, na sprehod. Ne visi na socialnih omrežjih in na novičarskih portalih. 

Začni raziskovat jogo, meditacijo. Vpiši se na zumbo ali delaj po videih na youtube. Delaj na tem, da se ti vsak dan poviša srčni utrip (šport).

Odgovor na objavo uporabnika
Šport, 05.09.2025 ob 21:24

5499, ne poslušaj te “psihiatrija”, ker ona je že od 22. leta bolna, pa ne more delat zaradi svoje bolezni.

 

Kventiax sem vzela samo 1 x in sem bila zadeta še naslednji dan. Meni to ravno ne ustreza, ker nočem biti kot rastlina.

Če so ti diagnosticirali negativno, zakaj bi sploh jemala? Jaz sem se tresla vsake toliko, ampak ne vem, ali je bil dejanski panični napad ali ne. Nazadnje sem se tresla recimo pol leta nazaj.

Distanciraj se od situacij, ki te delajo tesnobno.

Vzemi si čas zase. Po službi, pred službo. Glej serije, filme, beri knjige, pojdi v naravo, na sprehod. Ne visi na socialnih omrežjih in na novičarskih portalih. 

Začni raziskovat jogo, meditacijo. Vpiši se na zumbo ali delaj po videih na youtube. Delaj na tem, da se ti vsak dan poviša srčni utrip (šport).

“ne more delat zaradi svoje bolezni”

Kako, da ne morem delati, če pa me silijo v delo kljub mojemu psihičnem stanju?!

Nič se ne boj. Če ti ne bo ustrezalo, pa lahko spremeniš dozo ali zdravila, seveda v sodelovanju z zdravnikom. Sem jemala Cipralex za anksioznost, imela nekaj malega stranskih učinkov ob uvajanju, po 3 tednih je začelo iti na bolje. Mi je zelo pomagal, da sem počasi lahko začela delati na sebi in bila zmožna psihoterapije. Jemala sem ga dve leti. Je pa letos za marsikoga, ki je anksiozen, težko letopoleg mene tako pravi še nekaj ljudi. Veliko bolj občutljivi smo in tudi brez posebnega razloga čutimo napetost. Meni se najbolj pozna napetost mišic že ob manjšem stresu.

Meni so psihiatrična zdravila spremenila življenje v pekel.

Kako si se ti ti odločilo, Saj pa ja ne dobiš teh tablet v  špecariji?

Odgovor na objavo uporabnika
duševni bolnik, 05.09.2025 ob 21:58

Meni so psihiatrična zdravila spremenila življenje v pekel.

Ponavljaš se in to popolnoma neutemeljeno. Nehaj že enkrat lagat samo sebi. Če si nevaren norec pač moraš bit na zdravilih. Pika.

Meni je zanimiva knjiga psihiatrinje Mojce Zvezdane Dernovšek NOTRANJI KROKODIL, IZKUŠNJE NAUČENE OPTIMISKE. Pri depresiji je poleg zdravil pomembno, da se brcnemo v rit in gremo hodit v hrib, se lotimo generalnega pospravljanja ali gremo plet na njivo.

Odgovor na objavo uporabnika
Mk71, 06.09.2025 ob 01:06

Meni je zanimiva knjiga psihiatrinje Mojce Zvezdane Dernovšek NOTRANJI KROKODIL, IZKUŠNJE NAUČENE OPTIMISKE. Pri depresiji je poleg zdravil pomembno, da se brcnemo v rit in gremo hodit v hrib, se lotimo generalnega pospravljanja ali gremo plet na njivo.

Verjetno spet ena takih kjer je tisočkrat lažje reči, kot pa storit, če je nekdo v depresiji. Sicer ne bi bil v depresiji, mar ne?

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 8317, 05.09.2025 ob 23:47

Ponavljaš se in to popolnoma neutemeljeno. Nehaj že enkrat lagat samo sebi. Če si nevaren norec pač moraš bit na zdravilih. Pika.

Kako neutemeljeno? Saj vendar govori iz lastnih izkušenj.

In največji problem je neuzemeljeno predpisovanje psihofarmakov.

In dejstvo, da 75 procentov antidepresivov predpišejo splošni zdravniki, je škandalozno.

In ne govoriti o minimalnih stranskih učinkih tablet, ko pa vemo, da so lahko uničujoče usodna.

Odgovor na objavo uporabnika
KrEna2025, 06.09.2025 ob 01:33

Kako neutemeljeno? Saj vendar govori iz lastnih izkušenj.

In največji problem je neuzemeljeno predpisovanje psihofarmakov.

In dejstvo, da 75 procentov antidepresivov predpišejo splošni zdravniki, je škandalozno.

In ne govoriti o minimalnih stranskih učinkih tablet, ko pa vemo, da so lahko uničujoče usodna.

On ima shizofrenijo in je nevaren okolici. Saj ti pa vidno po pisanju tudi nisi le zabita, mora bit podobno nekaj v tej smeri.

Odgovor na objavo uporabnika
Nič se ne boj, 05.09.2025 ob 21:50

Nič se ne boj. Če ti ne bo ustrezalo, pa lahko spremeniš dozo ali zdravila, seveda v sodelovanju z zdravnikom. Sem jemala Cipralex za anksioznost, imela nekaj malega stranskih učinkov ob uvajanju, po 3 tednih je začelo iti na bolje. Mi je zelo pomagal, da sem počasi lahko začela delati na sebi in bila zmožna psihoterapije. Jemala sem ga dve leti. Je pa letos za marsikoga, ki je anksiozen, težko letopoleg mene tako pravi še nekaj ljudi. Veliko bolj občutljivi smo in tudi brez posebnega razloga čutimo napetost. Meni se najbolj pozna napetost mišic že ob manjšem stresu.

Podpis!

Letos je res tesnobno in naporno leto.

Prosim napiši kakšne stranske učinke Cimpralexa si imela in kako si jih premagovala?

Jaz bom začela zjutraj z :

– 1/4 tablete (1.teden)

-1/2 tablete (2.teden)

– 1 tableta (3.,teden)

Danes sem prvič vzela, upam samo da se mi tesnoba ne bo povečala.

Kventiax semml vzela 2 x po 1/2 tablete in sem se umirila, a ob enem sem bila tudi zelo zaspana.

Po 3. dneh mi ne umiri več in moram vzeti 1 tableto, za isti učinek. Ali se ga lahko v 3 dneh tako hitro navadiš?

 

 

Je bil kdo tako anksiozen, da par mesecev zaradi tesnobe ni zapustil hiše in ni šel ven?

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 10810, 06.09.2025 ob 05:34

On ima shizofrenijo in je nevaren okolici. Saj ti pa vidno po pisanju tudi nisi le zabita, mora bit podobno nekaj v tej smeri.

Shizofrenije nikoli nisem imel. So me pa psihiatrične tablete spremenile v norca. To je pa res. Pa nisem edini.

Odgovor na objavo uporabnika
duševni bolnik, 06.09.2025 ob 12:00

Shizofrenije nikoli nisem imel. So me pa psihiatrične tablete spremenile v norca. To je pa res. Pa nisem edini.

zakaj so te spremenile v norca?

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 6632, 06.09.2025 ob 11:07

Je bil kdo tako anksiozen, da par mesecev zaradi tesnobe ni zapustil hiše in ni šel ven?

Sem slišala za te primere. Med hujšo anksioznost jo tudi sama najraje ne bi hodila ven, a sem se večkrat kar prisilila. Pa služba potem mi je bila prisila. Sem se pa zunaj počutila grozno, kot nek krč, rahla vrtoglavica, a je k sreči izzvenelo. Kdor ni sprobala, težko verjame

 

Odgovor na objavo uporabnika
sobota695, 06.09.2025 ob 12:23

zakaj so te spremenile v norca?

Brez zdravil imam preveč energije. V bistvu sem preveč zdrav. To je ta norost.

Odgovor na objavo uporabnika
Slišala, 06.09.2025 ob 12:31

Sem slišala za te primere. Med hujšo anksioznost jo tudi sama najraje ne bi hodila ven, a sem se večkrat kar prisilila. Pa služba potem mi je bila prisila. Sem se pa zunaj počutila grozno, kot nek krč, rahla vrtoglavica, a je k sreči izzvenelo. Kdor ni sprobala, težko verjame

 

Jaz. 4 mesece sem bila notri. Strah me je bilo zunanjega sveta in čisto preveč dražljajev za mojo izmučeno psiho in telo.

Lahko vam zaupam —> Pekel obstaja.  In jaz sem bila v tem Peklu. Grozljivo, kdor pade v to.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close