Kakšna je popvprečna višina 15 letnika?
http://www.pedijatrija.org/Download/2005/01/23/percentilne_krivulje_5-95_{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}28crveno_plave_u_boji{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}29.pdf
tule si poglej v tabeli.
Tvoj otrok je pod 5 percentilo.
Sicer je pa razpored tak
5 percentila = 157cm
10p = 160cm
25p = 165cm
50 percentila je povprečna velikost = 170cm
75p = 175cm
90p = 180cm
95p = 182cm
Torej povprečna višina 15 letnika je 170 cm,kar je več je nadpovprečno in kar je manj je podpovprečno. Glede na to da tvoj otrok ne dosega niti 5 percentile je imel verjetno zastoj rasti. Mogoče je samo manjše rasti po starših, lahko pa se bo tik pred koncem pubertete še potegnil za 10cm.
Ni vse v mejnih vrednostih, na katere se zanašate.
V kolikor sta vidva z možem manjše rasti, tudi sin verjetno ne bo velikan.
Moj sin je sicer star 9 let, mapak velik je pa skoraj toliko, kot tvoj 15 letnik (150 cm). Pa sicer z možem nisva velika (raste od rojstva vsako leto od 9-12 cm), je pa moj oče res nekoliko večjo (185 cm).
Dokler se rast ne ustavi, se ne sekirajte, sicer pa posvet s pediatrom, da pregleda karton, kjer so od otroštva beležili rast (tam se lepo vidi, kako je otrok skozi otrošptvo rasel).
Srečno!
Sama sem visoka 180, starši pa 160 in 180. Sem pač malo več zrastla, kot je bilo pričakovano.
Prijateljica visoka 183, mož 190, otroka povprečna (ampak še rasteta), druga prijateljica in njen mož podobnih velikosti, pa imata otroke za 3-4 leta višje od povprečja. Pač, vse je zelo odvisno, pade not nek gen kakšne babice ali dedka ali še kakšnega starejšega prednika in na koncu je lahko otrok celo črnec…
Moj 15 let in pol ima 182 cm, o kg pa me rajši ne spraševat, je kost in koža, suh preveč. Je zelo zanimivo cunj kupovat….
Imam pa jaz178 cm, mož 180 cm, tako, da…. bi se spraševali čigav je, če bi bil majhen.
Pa tudi suhica sem bila jaz dolgo časa – do po prvem porodu, še danes pri 40+ sem v bistvu prej suha kot debela.
Forum je zaprt za komentiranje.