Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek Kaj je lobiranje

Kaj je lobiranje

Zdravo!

Mene pa zanima kaj to pomeni lobiranje.

Tolikokrat slišim na TV, da so nekje močni lobiji, da ta lobira pri tem….

Hvala

Pod terminom lobiranje se skriva najširši spekter vseh aktivnosti,katerih končni cilj je vplivati na javne organe v procesih političnega odločanja,pri čemer je mogoče najbolj splošno opredeliti lobista kot vsako osebo, ki kontaktira s članom oblasti v želji vplivati na samo sprejemanje odločitve.
Zelo poenostavljeno gre torej za nekakšno posredno obliko sodelovanja v procesu vladanja. (Urad vlade za informiranje)

Hm…res “uraden” odgovor. Bi se dalo malo bolj po domače razložit?
Kaj so pa lobiji?

Hvala

Lobiranje je kot ena izmed komunikacijskih veščin.

Lobiranje ustvarja komunikacijo med tistim, ki sprejemajo odločitve in tistimi, ki jih odločitve zadevajo. Najpomembnejše orodje lobista je vzpostavitev in vzdrževanje osebnih odnosov z vplivnimi ljudmi bodisi na politični sceni ali kje drugje in sodelovanje s skupinami, ki zastopajo podoben interese. Lobist mora poleg tega dobro poznati sistem odločanja v institucijah ter njihove funkcije, vzpostaviti mora tudi svojo zanesljivo mrežo informacij teh institucij. Po eni strani krojijo usodo sprejemanja odločitev velike korporacije, po drugi strani pa posamezniki, ki se združujejo v t.i. interesne skupine in predstavljajo javni interes na različnih specializiranih področjih.

Ti je zdaj jasno..kaj več..upam da ja.

Po domače: lezenje v rit nekomu vplivnemu z namenom, vplivati na njegove odločitve, da bi bile le-te tebi v korit.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Še bolj po domače, bi lahko rekli da so to ljudje ,ki želijo po najkrajši poti priti do cilja……

O, hvala vsem. Zdaj smo razčistili lobiranje.
Kaj pa izraz “lobiji” (gre za velike lobije)

Samo še to.

Čao

Mislim pa da gre tu za osebe “lobiji”,ki poskušajo vplivati na delovanje in obnašanje drugih oseb s pomočjo govorne oz.pisne komunikacije…nisem prepričana.

Ja lobi pa je tisti, ki lobira za svoje interese.

Ponavadi so to organizacije, podjetja..interesna združenja pač.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Človek, ki lobira za nek namen, je lobist. Ni nujno, da lobira za svoje interese. Lahko je tudi plačan, da lobira za nekoga drugega. Pred leti je bil nekje objavljen intervju z Bogdanom Biščakom, ki se je takrat imel za prvega slovenskega poklicnega lobista.

To niti ni lezenje v rit…Obe strani namreč pridobita, zato bi jaz temu rekla nekakšno dogovarjanje in tehtanje dobička….So pa lobisti najverjetneje najlepše plačani za delo, ki ga opravljajo..

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close