Gospodinjstvo mi ne diši!
Za žensko imam kar precej velik problem: ne maram gospodinjskih opravil. Za zdaj živim še doma, a s fantom razmišljava, da bi se odselila na svoje. Ni sicer tako, da ne bi nič pomagala v gospodinjstvu, doma počnem vse, a mi je to v breme in v tem ne uživam – moja mama, na primer, pa rada skrbi za dom, ob pomivanju oken se sprosti, pravi, kuhanje ji je v veselje, likanje je pa zanjo kot kino, ker takrat gleda filme. Nikoli je nisem videla, da bi bila zaradi gospodinjskih opravil slabe volje, nikoli nam nič ne očita, pravi, da je rada gospodinja. Tudi fant ima tako mamo in vidim, da mu veliko pomeni pospravljeno stanovanje, pa da mama skuha in se družina posede za mizo, zame pa to ni tako pomembno in bojim se, da bo to vir najinih nenehnih prepirov. Prav z veseljem mi pripoveduje, kako pri njih vsa družina vsako soboto sodeluje pri pospravljanju hiše in okolice, urejen dom je visoko na lestvici njegovih vrednot. Če bi mu želela ustreči, bi se morala povsem spremeniti oziroma početi stvari, ki mi niso všeč, a kakšen je potem smisel odnosa in življenja? Ga imam pa rada in si želim, da bi me imel rado takšno, kot sem, čeprav nisem gospodinja. Veliko časa preživim v službi, kjer se ukvarjam s kar zapletenimi programskimi problemi, dobro zaslužim in bi si raje poiskala gospodinjsko pomoč, fant pa pravi, da si ne predstavlja, da bi mu tuja oseba prala gate. Ni pa tudi tak tip, da bi bil samo on gospodinjec, pravi, da mora pri tem sodelovati vsa družina oziroma dokler te ni, sama partnerja. Kako naj mu približam idejo o gospodinjski pomoči, imate morda kak nasvet zame?”
Čudno da tega nista ugotovila prej. A se nič nista o tem pogovarjala preden sta med rjuhe skočila?
Vse se da. Tudi ti lahko postaneš popolna gospodinja, ker je to ene vrste meditacija in sprostitev. Vse je le stvar perspektive, tvojega dojemanja dela in ljubezni do tega moškega. Urejen dom omogoča vama obema da se imata lepše. Ko vzljubiš dom, začneš zanj bolje skrbeti. Pa saj če sta skozi odsotna nimaš veliko dela. Obroke pa čim večkrat za mizo skupaj. Tudi kavica naj postane vajin ritual, čaj. To so tisti trenutki sreče, zaradi katerih si z nekom. Kasneje ko bodo še otroci, bo še toliko lepše.
Klinc, si ali nisi gospodinjski tip, bos morala poskrbeti za nekatere gospodinjske stvari, razen ce si bos zaposlila gospodinjo za poln delovni cas.
A bolj pomembno kot to je druga stvar.
Fant je ocitno pedanten in da veliko na red in cistoco. Kaj pa ti? Ni tak problem, da ne maras cistit, vecji problem je, ce samo umazes, ne vidia drobtin, slabo spucas za sabo in podobno, to je samo razhod, pa ce si placas sto gospodinjskih pomocnic, ne bo pomagalo.
Nope, 16.07.2024 ob 20:36
Čudno da tega nista ugotovila prej. A se nič nista o tem pogovarjala preden sta med rjuhe skočila?
Vse se da. Tudi ti lahko postaneš popolna gospodinja, ker je to ene vrste meditacija in sprostitev. Vse je le stvar perspektive, tvojega dojemanja dela in ljubezni do tega moškega. Urejen dom omogoča vama obema da se imata lepše. Ko vzljubiš dom, začneš zanj bolje skrbeti. Pa saj če sta skozi odsotna nimaš veliko dela. Obroke pa čim večkrat za mizo skupaj. Tudi kavica naj postane vajin ritual, čaj. To so tisti trenutki sreče, zaradi katerih si z nekom. Kasneje ko bodo še otroci, bo še toliko lepše.
Ste slišali moski, gospodinjstvo je ene vrste meditacija in sprostitev.
Tako, da kar veselo na delo ?
Se bo že navadil, bosta rihtala vsak svoje stvari, tisto nujno razdelila, pa večkrat odšla k mamam na kosila. Ne sili se, če ti ni. Ljubezen do tega pride kasneje v življenju. In če te ima rad to ne bo nikakršn deal breaker.
Malo mi je tudi neumno, da od tebe pričakuje, da mu boš gate prala, predvsem ko je navajen pomagati doma, bi si jih pa res lahko sam. Ne rečem, da bi ogromno delal ali bi se na ta račun več ukvarjal z otroci, če bi jih imela.
Le ne se ustrašit skupnega življenja, če ne drugega boš imela res dobro izkušnjo, zrastla in spoznala samo sebe.
Če ne maraš gospodinjskih opravil in se niti ne misliš potruditi, da bi jih vzljubila, si ne ustvari skupnega življenja oz. družine.
Gospodinjska dela je treba opravljati in to vsak dan: vsak dan je treba skuhati, pomiti posodo, posesati ali pomesti, pobrisati prah, oprati perilo, ga posušiti, zložiti ali zlikati. Če imate pri hiši vrt, ga je treba urediti: posaditi in posejati, pobirati pridelke. Treba je tudi znati kaj zašiti, skuhati marmelado, kompote, pripraviti ozimnico. Če vsa ta dela sovražiš, potem se ne odloči za skupno življenje.
Moški prej vse obljubijo, kaj bodo delali. Ampak v večini primerov pade vse na žensko. Da ne govorimo o tem, ko pridejo otroci. Otroci zahtevajo 100 % pozornost.
Ko sem bila mlada, sem vsa gospodinjska dela opravljala z veseljem. Nobeno delo mi ni bilo zoprno. Rodila in vzgojila sem tudi tri otroke. Ni bilo vedno lahko.
Življenje ni samo programiranje v službi in ni samo poležavanje na kavču in gledanje Tv. Tudi ni samo brskanje po telefonu ali računalniku. V življenju se je treba potruditi in tudi doma postoriti vse, ker se drugače hitro znajdeš v kaosu. Kaos pa ni prijeten za nikogar.
Pa kje piše, da ti mora biti kuha v užitek? Če sta oba v službi, jesta tam.Malice so danes, kot kosilo.Sobota – se zapeljeta ven, ko se sesa, riba in počisti.V nedeljo pa skuhaš.Juhco, meso in krompir.Če imaš pa nekaj več denarja, pa lahko za tiste tri ure tedensko najameš čistilko.Nič takega.V pralni stroj boš pa že dala prat.Če se boji za gate…?
Praviš, da ti ne diši, v bistvu pa si razvajena rit, ker mama vse dela namesto tebe.
Ne gre za to, da boš poleg zahtevne službe še sužnja doma, gre za to, da mora vsak družinski član, ki je zdrav in sposoben, nekaj prispevati po svojih zmožnostih s svojim delom za lep urejen dom (že otrok lahko odnese smeti, pobriše mizo, posesa,… in pogosto otroci radi sodelujejo) Partner se je že izkazal, njegovi starši so ga vključevali v domača opravila in marsikaj zna, tebe so razvajali in opravljali namesto tebe in zdaj ti ne diši.
Ne želim biti groba, izpostavila sem le dejstva. To kar ti želiš je možno le v “kraljevi družini” običajni ljudje moramo opraviti tudi kakšno gospodinjsko delo vsaj včasih. Ni treba, da si ravno specialistka za vse in če bo možnost seveda lahko najameš pomoč, če si jo lahko privoščiš (morda za generalno čiščenje ali druga posebna opravila), to ni nič sramotnega, prav pa je, da pokažeš nekaj pripravljenosti za osnovna opravila. Najlažje je reči “mi ne diši”, pa vse preložiti na druge…
Saj marsikdo (marsikatera) ne mara gospodinjskih opravil. Jaz tudi ne. Pa si jih v družini razdelimo, predvsem pa sem ostale (imam same moške) natrenirala, da pospravljajo za sabo. Kuhamo itak 1x na dan, zajtrke in večerje si vzame vsak sam. Imamo tudi bolj minimalistično opremljeno bajto, tako da je čim manj dela, umazanih oken pa ne vidim vsaj pol leta. Če fant pravi, da pri njih vsi sodelujejo pri gospodinjstvu, bosta že sfolgala, mogoče je bolj problem, če si sama nemarna in puščaš stvari razmetane in umazane okoli. Tu se boš pa morala malo potruditi.
Kakšni zlobni komentarji, če ženska rada gospodinji. Zakaj vas pa to moti? Saj čisti in kuha sebi, ne vam.
Vas nihče ne sili, uživajte tako kot vam paše dalje, ne pustite se motit. Ostalim se pa navadite privoščiti veselje. Četudi je to gospodinjenje. Lej, če bi bila šejk iz Dubaja, bi se tudi jaz metala z letala dol in potapljala z delfini, tako pa rata hitro dolgčas med 4 stenami in pucanje oken kar popestri dan. Sploh, če si daš dobro glasbo poleg.
Itak je malo nerodno spisana zgodbica, ampak poglejmo:
uporabljaš neko uiber čudno logiko, da gospodinjska dela izvajajo tisti, ki so jim “taka dela všeč in v njih uživajo”, tistim, ki jim pa niso všeč jim pa ni treba al kako?
Vsak opravilno sposoben odrasel človek MORA znati poskrbeti zase, za svojo prehrano, obleko in bivalni prostor. Če mu je to všeč ali ne. Izjeme so miljonarji, ampak to menda nisi.
Če sta odrasla človeka dva, je že lažje, ker si delo delita. Če je pa enemu (za dobrobit zgodbice) to delo blazno odveč, potem recimo obstajajo kompromisi.
Delaš osnovne stvari, enkrat, dvakrat mesečno ti pa nekdo pride detajlno zribat okna in bajto. Da bo pa nekdo za tabo pobiral štumfe s tal in jih dajal prat, moraš pa začeti služiti vsaj petmestno cifro.
S tvojim fantom se raje usedita in iskreno pogovorita. Povej mu, tako kot si nam. Skupaj se pogovorita, kje bi lahko našla skupne točke in kje lahko vsak do določene mere popusti in se prilagodi. Samo na takšen način se lahko stvari uredijo tako kot si želita oba, mogoče pa ne v 100 % zadovoljstvo obeh. Ampak to je odnos.
Če ti bo sigurno pri vsem v pomoč, potem ne bo problema, bo že šlo. Pa enkrat mesečno lahko tudi pride kakšna čistilka, če mu je res do tega, da ima zelo urejen dom.
Če ti ni do gospodinjstva,ti pač ni, brezveze se v to siliti. Ni vsak za vse, tudi ženska ne rabi biti vsaka gospodinja,kakor tudi vsak moški ne zna avta šraufat. To so samo vzorci, ki jih imamo vcepljen. Enkrat na teden plačaj čistilko, na črno jih poceni dobiš, ob vikendih hodita jest k tašči ali tvoji mami,med tednom pa tako delata in jesta v službi. Nimaš še kaj za sekirat, ogromno jih tako živi. Če pa tipu kaj ne paše, pa naj on sesalec v roke vzame in kaj skuha…
No evo sta se našla dva opravilno nesposobna. Lej, življenje ni samo to, da počneš stvari, ki so ti všeč, ampak moraš početi tudi tisto kar je treba narediti!
Recimo, da bosta imela nekoč otrok/a-e, ti greš na porodniško. Plačo praviš, da imaš dobro, no ko boš šla na porodniško, boš še vedno dobivala enak dohodek? Ne ne boš. Otrok stane cca. 500 EUR na mesec, kar so dodatni stroški. A ko ti nekaj pri otroku ne bo všeč početi, boš tudi najemala zunanjo pomoč?
Zaboga, sta odrasli osebi in so stvari, ki jih je treba narediti, se jih naučiti. Kakšen fant je to, če ne zna vržti cunj v pralni stroj? Enako velja zate za gospodinjske zadeve? A misliš, da tvoji ali katerikoli drugi mami, da je bilo to nekaj na kar so čakale celo življenje? Ne, samo so vsi sprejeli, da je treba naresti oziroma znati. In so se to priučili, sčasoma pa so se navadili ali naučili, kako to naresti učinkovito, ali da ni pretežko – smatraj kot cek cilj, ali igro ali karkoli. Npr kuhanje, enim je tako blazno težko, drugi pa si to vzamemo kot izziv in se tako naučimo delati mehiško, kitajsko, japonsko, tajsko ipd., hrano, ker se pač učiš.
Oprosti za mogoče malo koleričen spis, ampak realnost je takšna, da pač naredita popis kaj je treba narediti. In si zaboga razdelita vloge, v smislu kaj kdo dela. Jest in moja žena imava tako, da vse, kar je povezano s trgovino v 90% naredim jaz, ker imam učinkovit sistem, ko delam od doma, pač še operem, skuham ipd. vmes, ko delam. Ko me ni, pač naredi to ona. Ampak se znava pokriti, nimava prerekanj zaradi tega, je pa res, da je lažje, ker sva se oba naučila praktično vse.
Četudi mi tvoj fant deluje deloma nedonošenček, se z njim strinjam glede tujca v stanovanju. Lej, potrudit se bosta morala obadva, izogniti temu se ne bosta mogla. Dobrodošla v zadnjo fazo odraščanja.
P.S. Z leti, ko bodo starši/stari starši že precej stari in pomoči potrebni, bo samo še bolj zahtevno. Naučita se in zaboga odrastita.
abrv57 16.07.2024 ob 22:40
Gospodinjska dela je treba opravljati in to vsak dan: vsak dan je treba skuhati, pomiti posodo, posesati ali pomesti, pobrisati prah, oprati perilo, ga posušiti, zložiti ali zlikati. Če imate pri hiši vrt, ga je treba urediti: posaditi in posejati, pobirati pridelke. Treba je tudi znati kaj zašiti, skuhati marmelado, kompote, pripraviti ozimnico. Če vsa ta dela sovražiš, potem se ne odloči za skupno življenje.
_____________
No, pretiravati pa spet ni treba. Skuhaš lahkovčasih tudi za 2 dni skupaj, ne bo se svet podrl, če greš kdaj tudi ven jest, če je to tak problem. Pomiti posodo ni velik problem, lahko si omisliš pomivalec, not in ven bo pa že vsak sposoben posoo zložit ali pač? Sesanje, pometanje in brisanje prahu niso nujna vsakodnevna opravila. Še posebej, če ju del dneva ni doma (in nimata domačih živali, da bi sesala zaradi dlak npr.), ne moreta toliko zasvinjat. Pranje perila, sušenje, likanje… Tudi, če je vsakodnevno (kar pri dveh ljudeh dvomim, da je), perilo pere pralni stroj. Ni treba zraven sedet in gledat, kako se boben obrača. Suši se ali v sušilcu ali na sušilu (tja ga res moraš obesit), ni pa ga treba sušit v smislu, da pihaš vanj. Likanje je v veliki meri nepotrebno, razen če res likate vse od gat naprej. Vrt – sploh ni nujno, da ga imata, če ni nikogar, ki bi mu to bilo v veselje. In od enega samega vrtička ne bo ravno za vkuhavanje marmelad, ozimnico itd., torej brezveze sploh o tem. Šivanje… jaz znam šivat, pa se ne spomnim, kdaj sem nazadnje morala znati kaj zašit. Zluknjanih štumfov ne šivam.
Ene res pretiravate v takih razsežnostih, kot da perete ob potoku, kuhate na drva in šivate Vidkove srajčice. Imajo potem “novonastajujoče gospodinje” res lahko občutek, da niso sposobne poskrbeti niti za to, da že prvi dan ne bo bajta skupaj padla in vsi prebivalci pomrli od lakote in kuge.
Forum je zaprt za komentiranje.