Gospodinje povejte
Nisem gospodinja, ampak mi je vseeno jasno da ni enako ali pospravljaš 70 kvadratov ali 150. Jasno mi je tudi da je bistveno več dela s predšolskimi otroki kot z najstniki. Jasno mi je tudi da je razlika ali imaš enega otroka ali 3. Jasno mi je tudi da je razlika ali preživljaš kvaliteten čas z otroki ali imaš čas zanje samo par ur zvečer. In jasno mi je tudi da je razlika ali kuhaš vsak dan raznovrstno kosilo ali enkrat tedensko skuhaš nekaj na žlico in si pogrevaš samo zase. In jasno mi je tudi da blokarji nikol ne boste vedeli koliko je dela z vrtom.
Mimigrede zakaj bi morali skoz nekaj početi? Kje je čas ko kaj naredite zase?
Žalostno je, da mislite, da je samo vaš način tako idealen, da bi ga morali živet vsi ostali. Niste nič bolj superiorni od ostalih, ste le drugačni.
Res me zanima, 12.09.2023 ob 11:24
Kaj delate 6-8ur na dan doma, ko je vedno kao tako veliko dela?
Za 4člansko družino gre nekako takole, kjer delata oba:
Tedensko: 1-2h
Pobriše se prah, sesanje, tla pomiti, kopalnice
Vsak dan 1 pranje (črno, belo, barvno, brisače in pojstelnina) 15min za obešanje, je barvno razdeljeno in ne vzame nič časa. 15min likanje srajic
Zvečer se pospravi igračke- 30min in pižama, zobki, priprava za naslednji dan.
Kuhanje vzame 1h/na dan cca vsi obroki, zvečer naložiš v pomivalca med kuhanjem in zjutraj zložiš ven.
1krat na mesec generalno čiščenje-okna, zavese, yogiji, terasa itd.
In kaj vi delate preostanek dneva, ko otrok ni?
Profesionalne in hitre cistilke potrebujejo 3-4 ure, da spucajo stanovanje 4 clanske druzine, ti to naredos v 1-2 urah?
Nocem vedet, kako usrano stanovanje imas!
@ res me zanima
Zakaj te to tako zanima ? Bi rada bila na našem mestu, a se bojiš, kaj bo, če bo ! Ja, korajža velja ^^ Sem študirana, investiralo se je tudi in mi z otroki ne bi bilo hudega. Meni se pa smilite ženske, ki morate v službo in niste neke top znanstvenice. Ampak ne bom zdaj odpirala teme, joooj, kakšno življenje, vse do minute organizirano, pravo trpljenje…
Jaz gospodinjim, ko mi paše in če mi paše, pa to, kar mi paše. Nikoli se nisem grincljala naokoli, kako je težko.
Res lepo življenje sem imela in ga še imam, otroci so že odšli po svoje. Nikoli mi jih ni bilo potrebno sredi zime, v trdi temi, vozit v vrtec ali h varuški. Zjutraj vstanem, ko se zbudim. Berem, premišljujem, nihče me ne komandira. Nimam ne vem kako pospravljeno in očiščeno, ker je velika hiša z velikim parkom, mi je popolnoma vseeno, če se nabere, bom pač ob priliki, ko mi bo.
Upam, da sem potešila tvojo radovednost.
Ženske imamo pravico do službe, ne obveznost hoditi v službo.
Xyz560, 15.09.2023 ob 23:13
@ res me zanima
Zakaj te to tako zanima ? Bi rada bila na našem mestu, a se bojiš, kaj bo, če bo ! Ja, korajža velja ^^ Sem študirana, investiralo se je tudi in mi z otroki ne bi bilo hudega. Meni se pa smilite ženske, ki morate v službo in niste neke top znanstvenice. Ampak ne bom zdaj odpirala teme, joooj, kakšno življenje, vse do minute organizirano, pravo trpljenje…
Jaz gospodinjim, ko mi paše in če mi paše, pa to, kar mi paše. Nikoli se nisem grincljala naokoli, kako je težko.
Res lepo življenje sem imela in ga še imam, otroci so že odšli po svoje. Nikoli mi jih ni bilo potrebno sredi zime, v trdi temi, vozit v vrtec ali h varuški. Zjutraj vstanem, ko se zbudim. Berem, premišljujem, nihče me ne komandira. Nimam ne vem kako pospravljeno in očiščeno, ker je velika hiša z velikim parkom, mi je popolnoma vseeno, če se nabere, bom pač ob priliki, ko mi bo.
Upam, da sem potešila tvojo radovednost.
Ženske imamo pravico do službe, ne obveznost hoditi v službo.
No tako študirana, rada bereš, prebrati pa ne znaš. Mi je jasno, da vam ni nič hudega, me pa čudi da je nekaterim tako grozno naporno biti doma.
Nekaterim, recimo bolj uspešim ženskam je produktivnost v življenju pomemben faktor, še bolj pa finančna stabilnost, ki jo lahko zagotovimo podmladku za prihodnost.
Nismo vse iz istega foha in tudi to je ok. Verjamem pa da tisti, ki nosijo najmanj vrednosti, mislijo, da jim ljudje zavidajo in si vsi želijo življenja brez vrednosti. Sama se ne bi nikoli postavila v tvojo vlogo iz čiste želje, ker je to najbolj ranljiva pozicija za žensko.
Ampak seveda, ti si študirana, ti ni potrebno dalje razlagati…
Res me zanima, 15.09.2023 ob 21:43
Kaj vi z čevlji in gnojem po hiši hodite, da vam je 1-2h tedensko premalo? Živite v smetnjaku ali kaj? Niste počistili leta, da rabite pucati več kot to, če ne delate tega sproti verjamem, da vam je premalo.
Ce nimas kar naprej cunje in metle v rokah, potem 1x na teden porabis 45 minut za temeljito sesanje, 30 minut pomivanje tal, 1 ura kopalnica in wc, 30 do 60 minut kuhinja (odvisno kaj in kako jo cistis), pa se brisanje prahu, odvisno od povrsin, pri nas to vzame kakih 15 minut, ce brisem pa se vsa vrata omar od zunaj, je lahko tudi 1 ura, potem brisanje vrat in stekerjev recimo 1x na mesec, je tudi 1 ura, okna 2-3 ure, samo balkon mi vzame dobro uro, da premaknem garnituro, pomijem okna, prebrisem stene in police, prebrisem garnituro in vrnem nazaj.
Res pa je, da ce na hitro posesam in pomijem tla, splaknem umivalnik in korito ter prebrisem pult, je to urica do dve, ampak jaz to sploh ne stejem pod ciscenje, to je samo osvezitev na hitro.
Btw, zdaj cez poletje sem pred dopustom naredila orng generalko, smo sli na dopust, nikogar doma, po dveh tednih tona prahu, pa imamo od hisnega tekstila samo posteljnino in brisace, nobenih zaves, tepihov, sedezna je usnjena.
Nasvet770, 12.09.2023 ob 15:24
Vzemi Si 14 dni in poskrbi doma za prsv vse. Pa boš videl.
Takole dokazovanje kako ženske nimajo kaj delat 8 ur je silno otročje
Biti gospodinja nikakor ne more biti enako kot biti v službi. Direktorjeva žena je lepo opisala delo gospodinje.
glupiras se, 16.09.2023 ob 07:10
Ce nimas kar naprej cunje in metle v rokah, potem 1x na teden porabis 45 minut za temeljito sesanje, 30 minut pomivanje tal, 1 ura kopalnica in wc, 30 do 60 minut kuhinja (odvisno kaj in kako jo cistis), pa se brisanje prahu, odvisno od povrsin, pri nas to vzame kakih 15 minut, ce brisem pa se vsa vrata omar od zunaj, je lahko tudi 1 ura, potem brisanje vrat in stekerjev recimo 1x na mesec, je tudi 1 ura, okna 2-3 ure, samo balkon mi vzame dobro uro, da premaknem garnituro, pomijem okna, prebrisem stene in police, prebrisem garnituro in vrnem nazaj.
Res pa je, da ce na hitro posesam in pomijem tla, splaknem umivalnik in korito ter prebrisem pult, je to urica do dve, ampak jaz to sploh ne stejem pod ciscenje, to je samo osvezitev na hitro.
Btw, zdaj cez poletje sem pred dopustom naredila orng generalko, smo sli na dopust, nikogar doma, po dveh tednih tona prahu, pa imamo od hisnega tekstila samo posteljnino in brisace, nobenih zaves, tepihov, sedezna je usnjena.
Če zjutraj pelješ otroke v šolo, začnejo ob 8, doma so okoli 14.00, takrat mora bit že kuhano. Ob 8.30 si doma, eno kavo v miru spiješ, začneš ob 9.00, ob 12.00 lahko začneš kosilo kuhat, če moraš še otroke pobrat. Ti ostane samo 3 ure. V tem času moraš vse nabavit, vse oprat, 2x tedensko sesanje, kopalnica, 3x tedensko fitnes. Dvomim, da imaš čas za nadaljevanke pa kofetkanje.
Pa kaj ti kopalnico čistiš z zobno ščetko?? Sesanje 1ura? Kaj posesaš še stene in strop? Za štekerje rabiš 1uro? Jih odviješ in na novo priviješ ali kaj?
Ne govorimo o generalkah, ker tega ne delaš vsak dan, če bi naprimer generalno očistila in zrdgnila vse v prostoru bi razumela, da bi ti to vzelo cel dan.
Res me zanima, 16.09.2023 ob 19:41
Pa kaj ti kopalnico čistiš z zobno ščetko?? Sesanje 1ura? Kaj posesaš še stene in strop? Za štekerje rabiš 1uro? Jih odviješ in na novo priviješ ali kaj?
Ne govorimo o generalkah, ker tega ne delaš vsak dan, če bi naprimer generalno očistila in zrdgnila vse v prostoru bi razumela, da bi ti to vzelo cel dan.
Pa pusti koke z OKM. Smisel življenja je glancanje.
GOODLIFE, 16.09.2023 ob 07:21
Hvala avtorica za uvid mnogim…
…vidim veliko vrtčevskih mam doma, vsaj polovica jih ne dela. Ampak jamrajo da delajo več kot, če bi šle v službo.
Potem pa pogledaš koliko časa so na telefonih – od igric do instagramov, itd – pa vidiš, da je tega VSAJ 4 ure dnevno. Kje so še kavice in ostalo…
Ja saj zato sm odprla temo, ker tudi meni ni jasno, kako je lahko tako ogromno dela. Pa oprosti, invalid bi hitreje zrihtal, kot tele, ki se pritožujejo. Ne rečem, te ki iskreno povedo, da uživajo se sproščajo, imajo druge stvari s katerimi se ukvarjajo.
Nova658, 16.09.2023 ob 19:35
Če zjutraj pelješ otroke v šolo, začnejo ob 8, doma so okoli 14.00, takrat mora bit že kuhano. Ob 8.30 si doma, eno kavo v miru spiješ, začneš ob 9.00, ob 12.00 lahko začneš kosilo kuhat, če moraš še otroke pobrat. Ti ostane samo 3 ure. V tem času moraš vse nabavit, vse oprat, 2x tedensko sesanje, kopalnica, 3x tedensko fitnes. Dvomim, da imaš čas za nadaljevanke pa kofetkanje.
No pa še povej kaj potem delaš, da ti malca in kosilo vzameta toliko časa? Kontinetalni zajterk kot v hotelu? Delaš testenine iz nič? V kuho šteješ še sprehod, do kmeta tik pred kosilom, da bo sveže na krožniku? Zlagaš salamo na kruh v počasnem posnetku?
2krat tedensko čistiš 3ure kaj? In hudiča koliko nabave imate, če ti 1ura na teden v trgovini ni dovolj?
Imamo najmanj 20 vticnic in enih 15 stikal za luci, ko brisem te, brisem se vrata, vse skupaj mi zagotovo vzsme 1 uro.
V kopalnici tudi vse premaknem in vse prebrisem, tudi stene, ki nimajo stika z vodo, enako v wc. Gre 1 ura, ce sotim notranjosti omaric pa tudi vec.
Posesam tudi vedno vse, podposteljami in kavci, vse nogice stolov, okoli vseh vogalov in kotov, vse lazje stvari premaknem in posesam pod njimi. To, da posesas samo po sredini in kar se vidi iz aviona, ti res vzame 15 minut, a je nesmiselno delo, ker nisi nic naredil, prahu je se vedno tona.
glupiras se, 16.09.2023 ob 20:37
Imamo najmanj 20 vticnic in enih 15 stikal za luci, ko brisem te, brisem se vrata, vse skupaj mi zagotovo vzsme 1 uro.
V kopalnici tudi vse premaknem in vse prebrisem, tudi stene, ki nimajo stika z vodo, enako v wc. Gre 1 ura, ce sotim notranjosti omaric pa tudi vec.
Posesam tudi vedno vse, podposteljami in kavci, vse nogice stolov, okoli vseh vogalov in kotov, vse lazje stvari premaknem in posesam pod njimi. To, da posesas samo po sredini in kar se vidi iz aviona, ti res vzame 15 minut, a je nesmiselno delo, ker nisi nic naredil, prahu je se vedno tona.
Brišeš torej prah iz vtičnic in stikal in to, da s krpo obrišeš ti vzame 2 minuti na kvadratek?
To, da obrišeš ploščice/stene ti vzame dodatne pol ure, ker premikaš pohištvo in ga vlečeš po tleh vsak dan? Kaj potem mesečno menjate tla? Imate garderobno omaro v kopalnici ali kaj?
Ker meni vzame 15min, da posesam tako kot ti. Tako da kaj ti delaš meni zares ni jasno. Da pa ploščice obrišem bi mi z lojtro vzelo max. 10min, če se znajdeš in vzameš viledo sweeeper pa je to narejeno v 2min.
Najbolj neproduktivno je ljudem z odnosom “le kaj delas” pojasnjevat zadeve. Ker so najbolj pametni in bi sele, ce bi sami poskusili videli, da ni kar tako.
Vsak, ki ostane doma, da skrbi za gospodinjstvo in otroke, ima lahko cez glavo dela. Lahko pa seveda tudi vecino casa prelezi. Odvisno od zagnanosti, razmer, starosti otrok …
Ciscenje je delo, ki se nikdar ne konca. Pranje in likanje cunj terjata svoj cas.
Vidim, da podcenjujete tudi cas za kuho… ne mores kar pustit na stedilniku in cez dve uri ugasnit, ker je kao kuhano. Bi mislila, da je to vsakemu jasno. Ampak, ce hoces nekoga v nic dajat … je to kar prikladno. Tudi npr za pripravo solate gre takoj 15 min.
Za ukvarjanje z otroci, sploh malimi, pa itak gre neomejeno casa.
Tako, da verjamem, da gospodinjam ni dolgcas. So cel dan lahko zaposlene, ce si vzamejo kdaj cas za kavo, branje, pa super. Tud to je potrebno.
Najbolj so pa verjetno tisti obremenjeni, ki 24/7 skrbijo za starse.
Res me zanima, 16.09.2023 ob 20:50
Brišeš torej prah iz vtičnic in stikal in to, da s krpo obrišeš ti vzame 2 minuti na kvadratek?
To, da obrišeš ploščice/stene ti vzame dodatne pol ure, ker premikaš pohištvo in ga vlečeš po tleh vsak dan? Kaj potem mesečno menjate tla? Imate garderobno omaro v kopalnici ali kaj?
Ker meni vzame 15min, da posesam tako kot ti. Tako da kaj ti delaš meni zares ni jasno. Da pa ploščice obrišem bi mi z lojtro vzelo max. 10min, če se znajdeš in vzameš viledo sweeeper pa je to narejeno v 2min.
Ti si sigurno Flash, ker tudi meni ne znese v dveh minutah prebrisati kopalnice, a sem drugače kar hitra.
Forum je zaprt za komentiranje.