Farmacevtski ali laboratorijski tehnik, sšfkz
Pozdravljeni!
Bližajo se vpisi v srednje šole jaz pa še kar nisem prepričana za katero smer se naj odločim.
Odločam se med 2. Tehnik laboratorijske biomedicine in tehnik farmacije. Moja izbira je Srednje šola za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo (SŠFKZ) . V šoli sem odlična in ni se mi problem usesti za zvezke in se učiti.
Zanima me vaše mnenje oziroma izkušnje glede teh dveh poklicev in nadaljevanje šolanja. Kako se vam je zdela/ se vam zdi šola? Kakšno je delo in možnosti zaposlitve teh dveh poklicev?
Hvala za odgovore!
Sem farmacevtska tehnica, če želiš po srednji šoli študirati farmacijo ali katerikoli univerzitetni faks, pojdi na gimnazijo, če pa želiš le lep poklic oziroma želiš naprej na kakšno višjo (neuniverzitetno šolo) pa vsekakor super izbira. Sama bi rekla, da vsak, ki se bo normalno učil, lahko naredi gimnazijo ali pa to srednjo šolo, če pa se ne učiš pa tudi frizerske ne narediš. 🙂 Tako, da naj te ne prepričajo razprave o težavnosti šol, vse se da, razen, če bi bila res ”neumna”, ampak potem ne bi bila odlična.
Ja tudi moj prvotni načrt je bil tak, žal je realnost drugačna, na koncu nisem imela dovolj točk pa čeprav sem bila v osnovni šoli odličnjakinja brez težav…in če bi se sedaj odločala bi vsekakor šla na gimnazijo, saj imam kolegice, ki so po srednji farmacevtski šoli bile sprejete na ta faks in popadale zaradi matematike, fizike,…premalo predznanja iz srednje šole, pa čeprav so bile prave piflarke.
Samo imaš problem,ker te bodo po točkah prehiteli vsi gimnazijci. Če se ti rata na farmacijo vpisat, boš pa gagala na matematiki in fiziki. Gimnazijci z višjo stopnjo mature iz fizike in matematike imajo probleme. Na srednji farmacevtski boš imela premalo osnove. Žal!
Vpiš se na gimnazijo.
Preberi si še o tem,da točke poklicne mature niso več koliko vredne za vpis, kot so bile par let nazaj.
Še na visoki zdravstveni skoraj vse tehnike prehitijo gimnazijci.
Na poklicni lahko max.dosežeš 25 točk. Na splošni maturi 32. Točke iz poklicne mature se nič več ne obračunavajo s koeficientom, zato imaš težavo pri vpisu na najbolj zaželene fakse.
Če se ti ne bo dalo študirat, se vpiši potem na farmacevtsko srednjo – ob delu. Preberi si več na spletni strani srednje farmacevtske.
Tudi sama sem razmišljala enako kot ti, pri teh letih in pomanjkanju teh izkušenj sem tudi sama tako mislila, še celo starši so to spodbujali, sedaj vidim sliko, tako kot smo ti mi trije sedaj to opisali…seveda naredi kako hočeš, ta srednja šola je bila zame čudovita izkušnja, žal pa nisem uspela narediti to kar sem si zadala, kar se tiče izgubljenih let po srednji šoli, to niso izgubljena leta in tudi kasneje vidiš, da to ni pomembno 🙂
če si prepričana da hočeš na fakulteto za farmacijo ti bo s srednjo farmacevtsko gor zelo težko, govorim iz lastnih izkušenj. manjka ti ogromno splošnega znanja ki ti ga nudi le gimnazija- drugače je šola za farm. teh. grozna,je pa poklic lep.
sicer odvisno kero oš obiskuješ sam ne pričakuj da boš ostala odlična še naprej z enakim trudom.
glede med lab. teh. in farm. teh. se moraš pa sama odločiti, oba poklica sta lepa, odvisno je le od tebe ali raje delaš v laboratorijih, odvzemaš in raziskuješ (blato, urin, kri) ali te bolj veselijo zdravila, rastline, izdelava izdelkov (kreme, svečke..) in delo z ljudmi ali proizvodnja.
Kot mama srednješolk in študentke ti toplo priporočam (glede na cilje) gimnazijo….ker drugače škoda ves trud na omenjeni srednji šoli, ki nikakor ni lahka. Enostavno so šance nične da prideš na omenjeno fakulteto ali približek le te….Žal je naš šolski sistem takšen, da povsod prideš le z gimnazijo, pa še tu včasih spodleti. SRečno!!
Kje ste vi slišali, da se bolj splača it na gimnazijo? Točke mature se preračunavajo in lažje pišeš 5 na poklicni maturi, kot na splošni. Ocena 5 pa je enako vredna ta ali pa druga. Ravno tako je z učnim uspehom v 3. in 4. letniku. Lažje je biti odličen na poklicni šoli, kot v gimnaziji. Opravljaš še peti predmet mature in se lažje pregrebeš na faks, ki si želiš. Res, da bolj gagaš potem kot gimnazijec, a imaš več možnosti, da si sploh sprejet.
Izkušnje pred več kot 20-imi leti z izobraževanjem na tej šoli, ko je bila še SŠFZ ( brez kozmetičnega oddelka še tkarat).
Predmetnik od 2. letnika naprej je bil že precej zahteven, skozi vsa 4 leta tako matematiko, fiziko, slovenščino ( mi smo imeli zelo zelo zelo zahtevno profesorico slovenščine, kot da bi bila Slovenščina najpomembnejši predmet te šole, se prav spomnim, kako je uživala, ko je masirala z grško književnostjo v prafaktorje ;), kot seveda navadno kemijo, farmacevtsko kemijo od drugega letnika naprej, veliko dodatnih strokovnih predmetov (Farmakognozija, KAM=kontorolne in analizne metode, ipd). Dostikrat v tednu po devet ur pouka, od tega 7 ur predmetnika, tudi predmeti od prejšnjega dne, si lahko vprašan snov prejšnjega dne… 3. in 4. letnik zelo zelo naporno. Sploh za dnevne vozače iz dokaj bližnjih mest SLovenije – večina iz oddaljenih krajev je živela pa med tednom v internatu.
Ta šola že od nekdaj velja za srednjo poklicno šolo z izjemno visoko stopnjo discipline in reda, in se moraš hitro kar navaditi dobro organizirati svoj čas, predvsem pa računati na to, da si bil lahko naslednji dan že vprašan snov prejšnjega dne, brez pardona 🙂
Morda smo mi pogrešali malo več praktičnega dela po lekarnah, farmacevtskih podjetjih in proizvodnji ( Lek, Krka); ni isto, ko delaš stvari le v hišnem in šolskem laboratoriju na “šolskih primerih; mi smo imeli prakso le v 4. letniku, vsega skupaj le 14 dni, kar je bilo občutno premalo. jaz sem se znašla in šla delat med počitnicami že takrat v proizvodnjo farmacevtskega giganta in tam spoznala še mnogo nadgradnje tistega, kar smo se učili v šoli.
Pa nekateri učitelji so bili res živa groza: naprimer farmacevtsko kemijo je učila Urlepova Lidija- ki sije privoščila kar dostikrat poniževanje učenk v vikanju, odvisno, v kakšem mood stanju tisti dan je bila. Angleški jezik pod okriljem ge. Likar Ane je bil tudi “fajn” – znanje samo peščice učenk v generaciji je bilo vredno najvišje ocene ( he, lucky me), vse ostale pa uboge revce, komaj lezle skozi z dvojkami, trojkami. Pa farmakognozijo smo “pele” ko poštevanko, jaz znala tudi če si me zbudil ponoči in kaj vprašal 🙂 Meni najboljši strokovni predmet :). Pa latinščino nas je učila skoraj 80 letna upokojena profesorica latinščine, mega izkušnja.
Veliko mojih sošolk in tudi sotrpink iz generacije ni bilo niti sprejetih naprej na Fakulteto za farmacijo, kar je bil seveda osebni pogrom, dosti raje so imeli gimnazijce ja, že takrat.
Osebno se nikakor nisem odločila za študij farmacije, tudi za delo v lekarni ne. Sem delala nekaj let v mednarodnih farmacevtskih podjetjih na področju regulative, tudi marketinga, potem me je pa potegnilo v študij nekaj čisto drugega ( tudi zaradi dodatnega znanja še nečesa drugega 🙂
Ojla, vem da pisem pozno ampak bo moje mnenje v pomoč sedanjim generacijam ker sem v letu 2018/19 zaključila prvi letnik FARMACIJE. Subjektivno in objektivno vam bom povedala moje mnenje. Seveda se moje mnenje razlikuje od marsikaterega sošolca. Vsak šolo dojema v drugačni luči. Povedala vam bom nekaj o šoli. Torej mi smo zaradi omejitve v srednjo šolo vstopili kot prav dobri in odlični učenci, končali pa po večini z dobrim uspehom. Odlični sta bili le dve učenki. Pripraviti se morate na to, da boste kdaj, tudi če se vam bo zdelo, da ste znali za pet, dobili enko. Tako se bote morali naučiti za 10, da dobite 2jko. Seveda takšen vtis kot narediš na začetku, navadno nosiš naprej. Ker sama poznam nekaj deklet iz višjih letnikov govorijo da v tretjem in četrtem letniku profesorji precej popuščajo. Torej glede profesorjev. SO STROGI, TLE NI POPUŠČANJA KOT V OSNOVNI ŠOLI. ZNAŠ/ NE ZNAŠ. nekateri iščejo znanje, drugi neznanje. Ne moreš imeti pri vseh predmetih ravno najboljšega profesorja. So pa vsaj v prvem letniku z mojih izkušenj taki, da če kaj ne razumeš in si miren pri pouku, vedno najdejo čas za razlago snovi. Tle če želiš biti pravdober ali odličen se moraš UČIT UČIT IN SAMO UČIT. Če misliš, da si se v osnovni šoli učil od zore do mraka se boš tu še do poznih jutranjih ur. Seveda lahko poskusiš s sprotnim učenjem ampak se ponavadi vse tok nameče s testi, da imamo SSFKZjevci ravno v času praznikov največ dela z učenjem. Glede popravnih izpitov, so pa ni jih ravno malo. Nekaj se jih je prepisalo. Moram reči, da imam šolo precej rada. Je zanimiva a težka. Če delaš s srcem, ti bo vspelo dobro zaključiti šolo. Nositi moramo bele halije, poleti ni potrebno, odvisno kot pri katerem profesorju.
Forum je zaprt za komentiranje.