Dopust v Tuniziji vs. Hrvaški
Še ena osebna izkušnja – tri leta nazaj sem bila na Hvaru. Takrat je bilo tam precej turistov iz Srbije. Navezala sem stik z dvema turistkama (obe iz Vojvodine). Nobeden od domačinov ju ni provociral, ne glede na to, da sta imeli izrazit naglas, pa bi to pričakoval glede na vojno. Seveda pa sta se obe kulturno obnašali, pravi svetovljanki. In nobeden ni pričakoval, da bosta začeli govoriti hrvaško, sta kar normalno govorili srbsko.
Hja no, vse, kar šimfate (onesnaženost, otroški prodajalci, umetne tvorbe, zanič hrana – zame drugačna) se najde tudi v ljubi Hrvaški. Spomnim se, da sem lani kupila olje za sončenje od devetletne deklice, pa še kar precej otrok se je sprehajalo po plaži v peklenski vročini.
Za poležavanje in branje knjig je pa meni osebno vseeno, če sem na Hrvaškem, Dubaju, Egiptu, ob Severnem morju ali pa v Sibiriji ter ob kakšni drugi neuporabni obaliz mrzlim morjem. Zelo me zanimajo eksotične dežele in kulture, v katerih pa seveda ne vidiš samo idealnih razmer. Konec koncev pa so tudi negativne lastnosti del kulture. Meni je to pač zanimivo in si v takšno tujino ne želim zaradi preseravanja. Ko mi bodo finance dopuščale, se bom zagotovo odpravila še dalj. Odnos ljudi do nas je zame postranskega pomena, a vse ima neke meje, ki so jo naši južni sosedje s sovražnim odnosom presegli.
Vse negativno pa je treba vzeti v zakup in če je komu motiv potovanja maksimalno udobje, sterilnost, dunajski zrezek, goveja juha, kranjska klobasa in ostale preverjene domače dobrine, je res bolje, da ostane doma in se niti po naši lepi Sloveniji ne odpravi, kot pa da potem šimfa čez drugačno hrano in manjvredno kulturo.
Ja pa dobr je ti Alexis sej si že stokrat povedala, da ti ne boš šla na hrvaško, da boš raj vzela last minute in šla v Tunizijo, da boš dobila obloženo mizo banan.Kdo ti bran. Večina ostalih Slovencev bomo pač še naprej z veseljem, kot že dolga desetletja letovali na hrvaški obali.In to brez slabih izkušenj. Ti pač jahaj kamele. Koga to briga.
S takimi bedastimi posti in neumnimi vprašanji ( ob dejstvu, da 90 slovencev letuje na hrvaškem ) pa samo podžigaš nestrpnost.
Alexis, v mnogih temah sva se čisto poštekali, ampak tukaj si res malo kiksnila. Nisi začela v smislu debatiranja, ampak takoj s hudim kritiziranjem. Če bi želela debatirati bi npr. postavila temo v smislu vprašanja – ali vam je všeč dopustovanje na Hrvaškem ali kje drugje. No, potem bi se našel kdo, ki bi sosede kritiziral, spet drugi ne bi imeli nič proti.
Mogoče = ZaAlexis = jbt?
Sicer je off topic, ampak čemu različni nicki, pa še z neregistrirani? Zaradi večje moči nasprotovanja?
Antilopa, res je, ampak nimam želje, da bi način razvijanja teme prilagodila komurkoli, niti ne vem, kakšen način je tebi in drugim všeč. Sem pač, kar sem. Menim pač, da so oni precej bolj nestrpni kot mi. Imam pač grozne izkušnje, vem pa, da jih vsi nimajo; spomnim se, ko sem imela hude bolečine zaradi vnetja mehurja na morju, pa me zdravnik v slovenščini ni hotel poslušati, čepraj je gotovo razumel. Morala sem govoriti v angleščini, sicer bi se delal, da ne razume. In to it čisto političnih razlogov, ne zaradi nerazumevanja jezika. To je zame pač leden tuš. glede na to, da sem odprt človek in se rada pogovarjam z ljudmi, tujci, potem pa takole …
Alexis
Forum je javen, lahko komentiram na temo na katero hočem, karkoli pač želim ter povem svoje izkušnje ali mišljenje. Brez registracije pač.
Kandidiraj za moderatorja, pa boš morda lahko zbrisala komentarje, ki ti niso všeč. 🙂
Off topic: komentiram samo pod enim nickom. Nekaterim virtualno življenje ni stopilo v glavo in si ne umišljamo stvari.
Kaj pa ženska, ki ima samo slabe izkušnje z moškimi? Ali je upravičeno oziroma objektivno ocenjevati, da so moški zaradi tega bolj nespoštljivi kot ženske? Jaz verjemem, da smo za svoje slabe izkušnje zelo pogosto tudi soodgovorni, le odgovornosti ne prevzemamo, ker je lažje. Lažje samo v tistem trenutku. Na dolgi rok pa ne, ker se nam po zgodba ponovila.
Preučila si vse živeče na območju RH in RS, da veš, da so oni bolj nestrpni kot mi?
Marko, odlično primerjavo si naredil. Bravo. :)[/quote]
Poznam več Slovencev, ki se pokoravajo s hrvaščino Hrvatom kot obratno; slednji običajno tudi pri nas pričakujejo, da boš govoril v njihovem jeziku. Čemu le? Ker je hrvaščina lažja za razumet? Kaj res? No, jaz se ne nameravam več trudit v njihovem jeziku, ker me niti ne zanima.
Marko, soodgovornost pri sebi vidim kvečjemu le v svojem pokoravanju njim, česar pa ne mislim več početi … Če še kdaj naletim na kakšno zateženo trafikarko ali natakarico, ki “ne razume” slovenske besede, se bom samo lepo poslovila in šla brez nakupa.
Preučila si vse živeče na območju RH in RS, da veš, da so oni bolj nestrpni kot mi?
Marko, odlično primerjavo si naredil. Bravo. :)[/quote]
Poznam več Slovencev, ki se pokoravajo s hrvaščino Hrvatom kot obratno; slednji običajno tudi pri nas pričakujejo, da boš govoril v njihovem jeziku. Čemu le? Ker je hrvaščina lažja za razumet? Kaj res? No, jaz se ne nameravam več trudit v njihovem jeziku, ker me niti ne zanima.
Marko, soodgovornost pri sebi vidim kvečjemu le v svojem pokoravanju njim, česar pa ne mislim več početi … Če še kdaj naletim na kakšno zateženo trafikarko ali natakarico, ki “ne razume” slovenske besede, se bom samo lepo poslovila in šla brez nakupa.[/quote]
Alexis, ti si pa zelo zamerljiva, kajneda?
Preučila si vse živeče na območju RH in RS, da veš, da so oni bolj nestrpni kot mi?
Marko, odlično primerjavo si naredil. Bravo. :)[/quote]
Poznam več Slovencev, ki se pokoravajo s hrvaščino Hrvatom kot obratno; slednji običajno tudi pri nas pričakujejo, da boš govoril v njihovem jeziku. Čemu le? Ker je hrvaščina lažja za razumet? Kaj res? No, jaz se ne nameravam več trudit v njihovem jeziku, ker me niti ne zanima.
Marko, soodgovornost pri sebi vidim kvečjemu le v svojem pokoravanju njim, česar pa ne mislim več početi … Če še kdaj naletim na kakšno zateženo trafikarko ali natakarico, ki “ne razume” slovenske besede, se bom samo lepo poslovila in šla brez nakupa.[/quote]
Alexis, zakaj je uporaba hrvaškega, srbskega ali bosanskega jezika pokoravanje? Se ti zdi kateri od teh jezikov manj vreden od slovenskega? A, če se Slovenec z Italijanom pogovarja v italijanskem jeziku potem je zadeva o.k.? Zakaj v Tuniziji nisi uporabljala slovenskega jezika in si govorila angleško? Ivica Kostelić, Vedran Pavlek in Jakov Fak govorijo bolje slovensko od marsikaterega Slovenca, pa nikoli nisem dobila občutka, da bi jim bilo “pod nivojem” govoriti v tem jeziku. Več jezikov znaš, več veljaš, pa če je med njimi tudi hrvaški jezik.
Antilopa, dala si zelo izčrpen in jedrnat argument…meni se pa zdi fino in celo super, da če grem malo čez mejo, da posledično lahko vsaj malo “pričam”, tako vsaj ne pozabim hrvaškega jezika ;).
Ne vidim, v tem nič spornega, če se Hrvati pretvarjajo ali pa tudi ne, da ne razumejo slovensko, imajo vso pravico in možnost, da so taki – kar v mojih “očeh” le potrjuje oceno, da so močni nacionalisti (tako globoko narodno zavedni, da bi lahko o tem priročnike pisali).
Tudi meni se je zdelo to fino, saj me jeziki zanimajo, dokler nisem ugotovila njihove občutljivosti na naglase in posledično podjebavanje. Hrvaški jezik me zanima z ligvističnega vidika, ne s političnega in kot oblika pokoravanja, kot pričakujejo.
Aha, zmedena samica, res je, škoda, ker mi nismo tako zavedno oziroma jih vsaj večina ni. A pretvarjanje se ti zdi fino? Hm, zanimivo.
Preučila si vse živeče na območju RH in RS, da veš, da so oni bolj nestrpni kot mi?
Marko, odlično primerjavo si naredil. Bravo. :)[/quote]
Poznam več Slovencev, ki se pokoravajo s hrvaščino Hrvatom kot obratno; slednji običajno tudi pri nas pričakujejo, da boš govoril v njihovem jeziku. Čemu le? Ker je hrvaščina lažja za razumet? Kaj res? No, jaz se ne nameravam več trudit v njihovem jeziku, ker me niti ne zanima.
Marko, soodgovornost pri sebi vidim kvečjemu le v svojem pokoravanju njim, česar pa ne mislim več početi … Če še kdaj naletim na kakšno zateženo trafikarko ali natakarico, ki “ne razume” slovenske besede, se bom samo lepo poslovila in šla brez nakupa.[/quote]
Popravljam, saj sem pozabila poudariti: ki ne razume slovenske niti hrvaške besede, izgovorjene od Slovenca.
Očitno nisi, antiplopa, dobro prebrala mojih pisem od začetka. Na Hrvaškem sem dolgo govorila v hrvaškem jeziku, pa so me vedno prepoznali kot Slovenko (kot se pozna skoraj vsakemu, ki ni native speaker) ter posledično podjebavali. Zato je moja volja in želja po komunikaciji v njihovem jeziku upadla.
Preučila si vse živeče na območju RH in RS, da veš, da so oni bolj nestrpni kot mi?
Marko, odlično primerjavo si naredil. Bravo. :)[/quote]
Poznam več Slovencev, ki se pokoravajo s hrvaščino Hrvatom kot obratno; slednji običajno tudi pri nas pričakujejo, da boš govoril v njihovem jeziku. Čemu le? Ker je hrvaščina lažja za razumet? Kaj res? No, jaz se ne nameravam več trudit v njihovem jeziku, ker me niti ne zanima.
Marko, soodgovornost pri sebi vidim kvečjemu le v svojem pokoravanju njim, česar pa ne mislim več početi … Če še kdaj naletim na kakšno zateženo trafikarko ali natakarico, ki “ne razume” slovenske besede, se bom samo lepo poslovila in šla brez nakupa.[/quote]
Saj z zamerljivostjo boš vedno najprej oropala sebe. Če prideš v tujino in govoriš njihov jezik, se meni ne zdi to nobeno pokoravanje? Kaj pa v Tuniziji. Tudi tam govoriš slovensko ali se “pokoravaš” po angleško, če kaj potrebuješ?
Lahko razumem hrvate, da ne znajo slovensko. Kako pa bi znali? Jaz tud ne znam italijansko in rusko, ker se tega nikoli nisem učil. Sem se pa učil srbohrvaško in če se mi bo zdelo potrebno, jo bom uporabil, enako kot angleščino.
Alexis,
Mislim, da si dvignila že dovolj prahu. Enim je Hrvaška všeč, drugim ni,…..prav. Zame osebno ima Hrvaška najlepše morje, čeprav se sami tega verjetno ne zavedajo, tako, kot se mi ne, o lepotah Slovenije.
Mislim, da je zate res bolje, da se na daleč izogibaš Hrvaške, saj že na daleč “daš vedeti”, da iščeš dlako v jajcu, in na vse ostale Slovence, ki dopustujejo na Hrvaškem mečeš le slabo luč, saj bodo tudi Hrvati mislili, da smo vsi Slovenci tako “bukovi” in tebi enaki.
Najbolj varna varianta je paket- All inclusive, da prideš čim manj v stik s lokalnim prebivalstvom, da se ne boš s svojimi izjavami in obnašanjem spravljala v sramoto.
Pa brez zamere, saj je to samo moje skromno mnenje.
Kakšno pretvarjanje? Od kje ta zaključek? Sorry ženska, toda tebi kognitivne zmožnosti oreng nagajajo.[/quote]
Raje kot da žališ, se ukvarjaj z lastnimi zmožnostmi. Če bi bile tvoje zadovoljive, bi razumela, da mi je Hrvaška kot distinacija všeč; kar mi ni, pa ne bom več ponavljala. Brez skrbi, foruma ne jemljem tako resno, da bi opazke glede sebe vzela zares, kaj šele, da bi me prizadele; štejejo samo mnenja ljudi, ki me poznajo v živo.
Kolesarka, lahko me pošiljaš kamorkoli, če še grem kdaj na Hrvaško, bom potovala na takšen način. kot bom sama želela. Ne tako, kot mi svetuješ ti.
Forum je zaprt za komentiranje.