babačič
Njeno obnašanje je samo odgovor na nekaj večjega. Koliko je ljudi, prišlekov iz drugih krajev ne glede na smer neba, ki se trudijo da bi bili sprejeti v to okolje, ki se naučijo tega jezika do te mere, da govorijo pravilneje kot marsikateri tu rojeni slovenec, ki spoštujejo tukajšnje običaje in pravila. Ampak se nikoli ne morejo počutiti povsem sprejeti, ravno zaradi takih izpadov nekih kvazi “slovenjceljnov”, ki bi jih z veseljem pozval, da mi z uradnimi dokumenti dokažejo svojo čistokrvnost. Nekoga moti naglas, nekoga napačna strešica na koncu priimka, nekoga moti vera ali tradicija, ki jo neguje v spomin na svoje starše ali stare starše. In ni čudno, da tak človek potem eksplodira, kot je tokrat Venusss, ali morda še slabše, da obesi vso na novo prejeto kulturo na klin in se vrne h koreninam. Seveda bo pa tak človek, ne glede na to, kaj bo naredil, kriv. Česarkoli že.
Kako dol, da še slišiš “ta spodnega” govoriti slovensko. Vsi, ki niste iz Velenja, Trbovelj, Jesenic… pridite kdaj pogledat v te kraje in boste videli, da se je otrokom tam zelo težko naučiti slovensko. Včasih so po svoje tolkli le doma, danes pa se moraš ti truditi, da jih razumeš. Sem pristaš in zagovornik slovenskega jezika in tako učim tudi svoje otroke, da v Sloveniji nimajo za razumeti in govoriti drugega kot slovensko.
Le tako naprej Esad.
Pa brez zamere tistim, ki se čutijo prizadete.
Kaj moreš Niko, če tako trpijo tukaj, potem pa kar nazaj tja, kjer bi jim bilo tako lepo. Če pa so tukaj, pa niso doma, tukaj smo doma mi. Zato se morajo prilagodit na naš način življenja.
Zavedni Slovenci in naši otroci bodo vedno vedeli kdo je kdo, to ne moreš preprečiti ne ti, niti vennuss s svojimi “eksplozijami”. Samo čedalje večjo odpor do takih nastaja.Tudi tega ne more preprečiti ali ustaviti nihče.
prvič sem ta temu forumu in nisem si mogla pomagat da ne odgovorim na to temo, presenečena sem s čim se ljudje obremenjujejo…….. z naglasi.očitno vam je rahlo dolgčas……….življenje je tako lepa stvar da ne razumem zakaj se ne bi mogli imeti vsaj malo radi…ali je res tako pomembno kakšen naglas imaš ali kakšne barve si ……..vsi smo ljudje a ne? pod kožo enaki………. naj povem,da je Esad naš družinski prijatelj in da,je krasen človek ki ga osebno zelo spoštujem in žal mi je da tako razmišljate……….veselite se življenja pa lep pozdrav.
Jaz pa mislim nekoliko drugače!
Prvič – človek je na nacionalki in tam je kup mnogo mnogo bolj motljivih stvari kot Babačič! Tako, da je Babačič šele nekje v sredini motljivih stvari.
Drugič – štajerci svojega dialekta dobesedno ne znate prodajat! Mariborska TV je sposobna ustvarjati konglomerat bedastih oddaj, ki ta naglas dobesedno “delajo” človeku zoprn! In te oddaje potem vsiljujejo po nacionalki za razliko od Kopra, ki je zaradi italijanščine nepronicljiv na nacionalko. Npr. Mario nekoliko le zavija po primorsko in s tem daje zoprn ton primorskem dialektu, pa ne zaradi dialekta ampak zaradi svojih zoprnih in bedastih oddaj. Počasi mi postaja zoprna tudi španščina, predvsem zaradi idiotskih (sori Primož!) španskih nadaljevank.
Tako, da z dialekti ni nič narobe, če jih kdo zna predstaviti na zanimiv in sproščujoč način. Tudi Babačič bi bil verjetno bolj uspešen kje drugje. Tako pa žal spoznavamo dialekte samo skozi zategnjene TV oddaje.
Meni gre tudi na živce, ko najboljše službe južnjaki poberejo. V soboto, ko sem šla na obisk k sestrični v Ljubljano in sem se hotela parkirati pred njenim blokom, mi je ena južnjakinja zabrusila, da naj grem parkirat drugam, ker je to njihov parkink, potem pa še dodala da se Slovenija krči in Srbija širi. Res si velik dovolijo.
Nobeden ni kupil parkirišča pred blokom,četudi je “lastnik”vajen parkirati na istem mestu vsak dan.Le ONI se imajo za nekaj več od Slovencev in zanimivo za njih-tuji deželi.Je pa res,da se južnjaki znajdejo vsepovsod in imajo dobre službe.Pač pravilo:znajdi se kdorkoli in kjerkoli.Pa smo zopet pri nevoščljivosti,tokrat upravičeni.
Forum je zaprt za komentiranje.