Ali pomagate svojim staršem?
Ali tisti, ki živite pod isto streho s svojimi starši, svojim staršem tudi pomagate, da jim ni treba toliko delati (tj. da delo opravite namesto njih)? Kaj pa tisti, ki ne živite pod isto streho s svojimi starši – jim greste kdaj pomagat? Ne mislim tukaj finančne pomoči, ampak fizično pomoč – tj. pomoč pri gospodinjskih opravilih.
Mojim staršem ne, ker mama opravi vse in še več sama. Če kdaj potrebujejo pomoč, ko je kakšno večje delo, pa z veseljem pomagamo. Tašči pa redno pomagam pri hišnih opravilih, ker se sama ne znajde najbolje. Je pa vsekakor to tudi v zahvalo, ker mi velikokrat popazi otroke. Ona kuha in pazi otroke, jst pa pucam. :))))
Če ti to počneš zaradi sebe, ne zaradi nje, potem seveda ne bo cenila. Ne moreš nekaj narediti zato, ker tebi tako ustreza, in potem pričakovati ne vem kakšne zahvale. Ja, si pridna, lepo, da to delaš, vendar ali ona to sploh želi?
Poleg tega se meni to zdi pretirano – vsak dan počistiš stanovanje in 1x tedensko narediš generalko? Jaz sem tik ob obvoznici in se nabere ogromno prahu, pa vseeno ne čistim vsak dan. Če bi, bi lahko počela samo to. Meni se zdi, da se tebi zdi, da je treba tako pogosto to delati, ne pa da bi dejansko bila potreba po tem.
Če ti to počneš zaradi sebe, ne zaradi nje, potem seveda ne bo cenila. Ne moreš nekaj narediti zato, ker tebi tako ustreza, in potem pričakovati ne vem kakšne zahvale. Ja, si pridna, lepo, da to delaš, vendar ali ona to sploh želi?
Poleg tega se meni to zdi pretirano – vsak dan počistiš stanovanje in 1x tedensko narediš generalko? Jaz sem tik ob obvoznici in se nabere ogromno prahu, pa vseeno ne čistim vsak dan. Če bi, bi lahko počela samo to. Meni se zdi, da se tebi zdi, da je treba tako pogosto to delati, ne pa da bi dejansko bila potreba po tem.[/quote]
Živim čisto blizu in, ker se šla pozno od doma so bili nekako navajeni, da sem doma vse
postorila jaz. S tem, da vsak dan pospravim sem mislila to, da pomijem posodo, pobrišem po tleh in kakšne malenkosti. Bolj kot delo je za mojo vest pomembno druženje z mamo, da ni
tako sama v hiši. Stara je blizu 80 in čeprav je zdrava vidim,da ni več tako redoljubna, kot je
bila. Ob sobotah pa smo celi dan pri njej in takrat ji v nulo pospravim, operem in zlikam.
Da ji postorim vsee to me res ne prosi ampak nekako mi je lepo, da lahko nekaj naredim za
njo in namesto nje. Vedno je pripravljena vse storiti za svoje bližnje ampak sem mnenja, da
se pri teh letih mora tudi malo umiriti. Če jo kdo opomni, da je lahko vesela kakšno hčerko ima, da ji vse postori pa samo odgovori, da bi tudi sama zmogla postoriti vse to.
Torej ji to, da ji ti nonstop pomagaš, najbrž ne ustreza najbolj. Ali zaradi tega, ker se s tem počuti sama manjvredna, nesposobna postoriti karkoli, ali zato, ker ima drugačen način od tebe, ali zato, ker bi raje bila sama, ne vem.
Vendar očitno to delaš predvsem zaradi sebe, svojega občutka, da moraš narediti, in svoje krivde. Čeprav si šla zadnja od doma, to ne pomeni, da je bilo (moralo biti) in da je še sedaj tisto gospodinjstvo na tvojih plečih. Lepo, da si tam zaradi mame, mogoče poskusi iti tja le zato, da se pogovoriš z njo, brez pospravljanja. Ali pa pojdi vsak drugi ali tretji dan, saj stanovanje tako ne bo v razsulu. Ne bi bilo slabo, če se malo pogovorita o tem, saj je očitno, da ji nekaj ne ustreza.
Živim 45 km stran, pomagam vsa večja dela (štihanje, obrezovanje, pomladansko, jesensko čiščenje -vse preproge, okna, garažo, klet, beljenje ograje). 2x na teden pokosim vso travo, , pograbljam, obrežem sadno drevje, pometem cesto, zalijem rože, kaj presadim, skuham marmelade, džeme, vložim zelenjavo, zamrznem zelenjavo, počistim kopalnico, pomijem posodo, pometem, posesam, kdaj tudi kaj skuham, peljem mačke in psa k veterinarju, skrbim a urejenost grobov sarih staršev, in še kaj. Moja starša sta še mlada 50 let oba polno zaposlena z dobro nadpovprečno plačo. Jaz brez zaposlitve sama s tremi otroci. Ker ponavadi ona dva oblečeta in obujeta otroke pač grem tja 2x na teden da počistim in mogoče kaj skuham.
Sicer pa isto skrbim še za edino preživelo babico-ona ne da nič ker ima malo poenzijo in ker ne morem vzet denarja.Sicer pa tudi od staršev ne vzamem denarja, ampak grem z mama ali očetom v trgovino po npr. čevlje za otroke in ona poravna račun.
Vedno smo pomagali. Še preden sva se z možem sploh vselila zgoraj.
Potem sva pa pomagala po najini presoji. Oče bi najraje imel nekoga, ki bi skoz delal z njim, kar pa midva nisva.
Starejši kot je bil, več sva delala. Je pa res, da če ni bilo takrat ko si je on želel, si je raje koga drugega najel.
Odkar očeta ni več, za nepokretno mamo seveda skrbim. Na začetku bolezni sem očetu pomagala pri negi, potem je zadnje čase večino sam.
Če ti to počneš zaradi sebe, ne zaradi nje, potem seveda ne bo cenila. Ne moreš nekaj narediti zato, ker tebi tako ustreza, in potem pričakovati ne vem kakšne zahvale. Ja, si pridna, lepo, da to delaš, vendar ali ona to sploh želi?
Poleg tega se meni to zdi pretirano – vsak dan počistiš stanovanje in 1x tedensko narediš generalko? Jaz sem tik ob obvoznici in se nabere ogromno prahu, pa vseeno ne čistim vsak dan. Če bi, bi lahko počela samo to. Meni se zdi, da se tebi zdi, da je treba tako pogosto to delati, ne pa da bi dejansko bila potreba po tem.[/quote]
Živim čisto blizu in, ker se šla pozno od doma so bili nekako navajeni, da sem doma vse
postorila jaz. S tem, da vsak dan pospravim sem mislila to, da pomijem posodo, pobrišem po tleh in kakšne malenkosti. Bolj kot delo je za mojo vest pomembno druženje z mamo, da ni
tako sama v hiši. Stara je blizu 80 in čeprav je zdrava vidim,da ni več tako redoljubna, kot je
bila. Ob sobotah pa smo celi dan pri njej in takrat ji v nulo pospravim, operem in zlikam.
Da ji postorim vsee to me res ne prosi ampak nekako mi je lepo, da lahko nekaj naredim za
njo in namesto nje. Vedno je pripravljena vse storiti za svoje bližnje ampak sem mnenja, da
se pri teh letih mora tudi malo umiriti. Če jo kdo opomni, da je lahko vesela kakšno hčerko ima, da ji vse postori pa samo odgovori, da bi tudi sama zmogla postoriti vse to.[/quote]
Veš zakaj? Ne, da ti ne bi bila hvaležna ampak zaradi tvoje pomoči dobiva občutek, kot da sama ne more več. Za starejše ljudi je zelo pomembno, da imajo še vedno občutek, da lahko sami poskrbijo zase, da niso odvisni od tuje pomoči… ravno to jih tudi res ohranja zdrave in močne. Pusti ji to veselje, naj kaj naredi tudi sama. To potrebuje!
Forum je zaprt za komentiranje.