Ali nam šušteršič laže
To je točno tisto, o čemer govorim. Nekdo, ki dela na Uradu za makroekonomske analize bi moral vedeti, da se proizvodnja seli v nerazviti svet iz več razlogov, kjer je navedeni popolnoma trivialen, da ne rečem nepomemben. Če bi že bilo treba omeniti enega, bi verjetno veljalo tole: Vedno večja konkurenca in prost pretok blaga po svetu ustvarja pritisk na cene – torej mi želimo kupiti vedno boljši avto, pralni stroj, ipd. vedno bolj poceni. Zato se proizvodnjo seli tja, kjer je cenejša – delovna sila je cenejša, je manj davkov in poslovno okolje manj regulirano (plačaš manj za onesnaževanje, smetenje, ipd.).
To, da bi delali vsi manj, res ni neka novost. To je naredila Nizozemska ob koncu prejšnjega stoletja, ko se je soočala z visoko brezposelnostjo. Rezultat: strm padec konkurenčnosti gospodarstva – za enih 10 mest v par letih, če me spomin ne vara (kar v našem jeziku pomeni, da se je standard življenja drastično znižal za vse, kar – če si Nizozemska, morda ni tako tragično, če si Slovenija, pa …).
Tudi to bi moral vedet nekdo, ki dela na UMAR-ju.
Kar piše je sicer v teoriji všečno in popularno. Vendar od nekoga, ki naj bi bil strokovnjak, bi človek pričakoval več kritičnosti, podkovanosti, realnosti in manj fantazije in pravljic. Sploh ker svoj kruh služi iz davkoplačevalskega denarja.
a niso v preteklosti sanjače sežigali na grmadah? in to se dogaja še danes. Pandora ne moremo samo ustvarjati več in več. Edino kar nas bo ubilo je statistika in sicer tista statistika:
če nas je bilo leta 2006 7 tisoč miljard, nas mora biti leta 2012 15 tisoč miljard ipd…, če smo leta 2010 naredili 5 tisoč miljard avtomobilov, jih moramo letos narediti še 10 tisoč miljard več in več. In ta pritisk izvaja 990 tisoč bogatašev na vse ostale. Koroščeva pa govori o tem, da ustvarjajmo samo toliko kot potrebujemo in ne več in končno zaživimo to zaradi česar smo ljudje.
sanje so edina stvar, ki so danes še zastonj 🙂
Stvari ni so tako preproste. Če bi to delovalo, ne bi komunistični sistemi razpadli.
Pohlep je v bistvu motor napredka. To, da hočeš živeti bolje (denar, materialne dobrine, ampak tudi pokojnina, socialna država) in dlje (medicina, farmacija). Če tega motorja ne bi bilo, bi živeli mi danes tu kot živijo v Severni koreji ali na Kubi.
Problem ni v tem, da želiš vedno več (česarkoli že, tudi človekovih pravic). Problem je v tem, da pohlep po materialnih dobrinah v zadnjem desetletju ali več ni bil dobro reguliran. Zaradi globalizacije je enostavno “spolzel” iz rok držav.
IN če nimaš možnosti, da bi imel nečesa več – se pojavi sploh vprašanje, zakaj bi se trudil. Vsi od sociale pa ne moremo živeti. Nekdo mora za to socialo tudi delati…
Pohlep ni gonilo napredka, ampak ključni razlog za današnjo krizo.
Da je gonilo, trdijo le tisti, ki se okoriščajo na račun večine ter tako dobijo občutek, da jim njihov pohlep in sebičnost koristi. Seveda pa zaradi lastnega pohlepa nimajo občutka za sočloveka in ne opazijo na drugi strani posledic svojega pohlepa. In to je uničevanje zemlje in revščina.
Gonilo napredka je ustvarjalnost. Pohlep je pa pretirano prilaščanje ustvarjenih dobrin na račun ostalih.
Zato pohlep zavira ustvarjalnost in napredek, saj večina izgubi smisel v ustvarjanju.
Ja. Ampak to ponavadi niso pohlepni ljudje.
Človek ni iz jam priseš v bivališča, tudi ni konja zamenjal za avto za to, ker se je zjutraj spomnil, da bi bil rad ustvarjalen. To je naredil z namenom, da bi si olajšal življenje (=živel bolje). Sla bo boljšem življenju je pa gonilo napredka in v njeni najbolj izrojeni in omejeni različici ji pravimo pohlep.
Se strinjam, da zato da bi si olajšal življenje.
Vendar je nekatere materijalizem naredil odvisne in si zaradi strahu pred izgubo nekega občutka varnosti, ki jim ga nudi bogastvo, pretirano kopičijo neko bogastvo in izgubijo občutek za to, koliko v resnici rabijo.
Kar pomeni, da zaradi tega strahu in odvisnosti, niso zadovoljni in ne živijo lagodnega življenja, saj v sebi niso zadovoljni. Ker hočejo vedno več in več….
Zato smo prišli tako daleč, da pohlep uničuje družbo.
Izumi so posledica lenobe. Če le te ne bi poznali bi še vedno zasledovali plen cel dan z kolom v roki. Lenoba je pa tudi razlog za nezadovoljstvo na svetu. Vsi samo pričakujejo od nekoga nekaj sami pa niso pripravljeni ničesar stroriti.
Kot sem že nekje napisala original izraz management v nemškem jeziku pomeni: vzeti manjišim/revnejšim in dati velikim/bogatim. Teh je na svetu le 0,009% pa vendar vsi delamo za njih. Pandora gotovo si brala knjigo Sveti gral in, če se spomniš tam so opisane vse niti na katere smo privezani, oni jih pa vlečejo. To, da je nekdo šef 10 ljudem še ne pomeni, da je gospodar svojega sveta, je le pomagač večjim od njega. Če si še nisi prebrala knjige ti jo toplo priporočam.
Stvari ni so tako preproste. Če bi to delovalo, ne bi komunistični sistemi razpadli.
Pohlep je v bistvu motor napredka. To, da hočeš živeti bolje (denar, materialne dobrine, ampak tudi pokojnina, socialna država) in dlje (medicina, farmacija). Če tega motorja ne bi bilo, bi živeli mi danes tu kot živijo v Severni koreji ali na Kubi.
Problem ni v tem, da želiš vedno več (česarkoli že, tudi človekovih pravic). Problem je v tem, da pohlep po materialnih dobrinah v zadnjem desetletju ali več ni bil dobro reguliran. Zaradi globalizacije je enostavno “spolzel” iz rok držav.
IN če nimaš možnosti, da bi imel nečesa več – se pojavi sploh vprašanje, zakaj bi se trudil. Vsi od sociale pa ne moremo živeti. Nekdo mora za to socialo tudi delati…[/quote]
dejstvo je pa v tem da imamo od osamosvojitve dalje ko so nam nekateri demosovi lažnivci in pokvarjenci govorili da bomo druga švica, čedalje manj in da nam standard pada.
Glej, leva opcija se je v tej državi razvila iz bivše komunistične opcije. Torej – kaj si pa pričakoval, če so tam isti ljudje, ki so bili pred osamosvojitvijo… 🙂 Prej so bili vsi tovariši, samo eni tovariši bolj kot drugi. Zdaj so vsi gospodje, samo eni bolj kot drugi 🙂
Desna opcija pa ima probleme s kadri – 20 let je premalo časa, da si ustvariš neko sposobno in politično veščo elito, in potem pač gledamo padalce…
Glej, leva opcija se je v tej državi razvila iz bivše komunistične opcije. Torej – kaj si pa pričakoval, če so tam isti ljudje, ki so bili pred osamosvojitvijo… 🙂 Prej so bili vsi tovariši, samo eni tovariši bolj kot drugi. Zdaj so vsi gospodje, samo eni bolj kot drugi 🙂
Desna opcija pa ima probleme s kadri – 20 let je premalo časa, da si ustvariš neko sposobno in politično veščo elito, in potem pač gledamo padalce…[/quote]
Pandora pa ne, da verjameš kar si napisala? preberi prosim še enkrat. Mogoče bi si v knjižnici lahko sposodila Novo revijo iz 80-tih in boš videla kdo je bil najbolj zagrižen takrat. Malo si preberi še zadnje časopise kdo je kje dobil službo in kako se piše. Na ministrstvih imamo zaposlene večinoma desničarje (režija), ki vohuni za svojimi in ne-svojimi. To so pravi paranoiki, ki se bojijo še lastne sence. Ne pripisuj vsega levici, ker je že zelo zelooooo dolgo nimamo več. Bodi objektivna – to pomeni ne leva in ne desna.
Glej, leva opcija se je v tej državi razvila iz bivše komunistične opcije. Torej – kaj si pa pričakoval, če so tam isti ljudje, ki so bili pred osamosvojitvijo… 🙂 Prej so bili vsi tovariši, samo eni tovariši bolj kot drugi. Zdaj so vsi gospodje, samo eni bolj kot drugi 🙂
Desna opcija pa ima probleme s kadri – 20 let je premalo časa, da si ustvariš neko sposobno in politično veščo elito, in potem pač gledamo padalce…[/quote]
Pandora pa ne, da verjameš kar si napisala? preberi prosim še enkrat. Mogoče bi si v knjižnici lahko sposodila Novo revijo iz 80-tih in boš videla kdo je bil najbolj zagrižen takrat. Malo si preberi še zadnje časopise kdo je kje dobil službo in kako se piše. Na ministrstvih imamo zaposlene večinoma desničarje (režija), ki vohuni za svojimi in ne-svojimi. To so pravi paranoiki, ki se bojijo še lastne sence. Ne pripisuj vsega levici, ker je že zelo zelooooo dolgo nimamo več. Bodi objektivna – to pomeni ne leva in ne desna.[/quote]
Meni se je zdelo, da sem še kako objektivna 🙂
In nikjer nisem pripisovala vsega levici, daleč od tega…
Naj te vizualizacija ne preslepi. Pomembna je sporočilnost izrečenih besed in ne nujno način podajanja:). Ker potemtakem tudi ne bi verjela nobenemu, ki ima prekrižani roki v naročju:).[/quote]
Jaz pri njem do sedaj v njegovih besedah nisem zaznala nobene sporočilnosti. Pravim jaz, ker jaz itak nič ne vem (kar se politike tiče, da ne bo pomote) …. pa mi razloži kaj je sporočilnega bilo do sedaj v njegovih besedah.:)
Naj te vizualizacija ne preslepi. Pomembna je sporočilnost izrečenih besed in ne nujno način podajanja:). Ker potemtakem tudi ne bi verjela nobenemu, ki ima prekrižani roki v naročju:).[/quote]
Še bolj pomembno pa je, kdo izjavlja besede.
Vsi smo lahko pametni, če nekje nekaj preberemo in to povemo…Pa še zaradi tega nismo takšni, kot so naše besede.
Včasih koga preveč idealiziramo in ga s tem tudi obremenjujemo, ker mora še bolj paziti na svoje obnašanje. V kolikor njegovo vedenje ni več po naših pričakovanjih, smo močno kritični, celo agresivni. Lep primer so tudi forumi, z registriranimi nicki. Skozi čas si ustvariš določene slike in če se kdaj kaj zapacka na teh slikah, je oseba v momentu pribita na križ:).
Forum je zaprt za komentiranje.