Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek ALI BI OBDRŽALE PSIHO-FIZIČNO PRIZADETEGA OTROKA

ALI BI OBDRŽALE PSIHO-FIZIČNO PRIZADETEGA OTROKA

POZDRAVLJENI, vsi ki ste sodelovali pri tej debati. Namenoma sem odprla novo temo z enakim naslovom.
Točno pol leta bo minilo, kar sem rodila fantka. Rojen je bil s 25 tedni, težak skoraj kilogram.Mrtvorojen.Zakaj?????? Zato, ker je imel downow sindrom in sem mu podpisala smrtno obsodbo.Injekcijo so mu dali v srček, da je že v meni zaspal.Ni dneva, da si ne bi očitala in ni trenutka, da ga ne bi imela pred očmi. Tako lep je bil in tako topel še od mene….

Ne ukvarjam se sploh več z vprašanjem, ali je bilo moje dejanje pravilno Na to ni odgovora. Enostavno ga ni, ali me razumete? Sedaj se soočam z drugimi občutki, ki kar ne minejo in se celo stopnjujejo. Kdo za vraga mi je dal moralno-etično pravico do tako svinjske(se opravičujem izrazu) odločitve in kdo se bo sedaj ukvarjal z psihičhnimi ranami, ki jih je odločitev pustila na meni? Vsi okoli mene(vključno moj mož) so si oddahnili in na vse skupaj gledajo zgolj s plati:največja sreča v nesreči je bila, da so odkrili-odkrito jre bilo res pozno in naključno….ampak nihče, zares nihče ne ve in se ne ukvarja z mojimi občutki, tudi meni je “na ven” odleglo……
zato vse navzoče pri tej debati(ki je bila odprta prej) opozarjam, da so to zares odločitve, o katerih se je skoraj nepravično takole spotoma pogovarjati, saj imajo mnogo globji pomen in še nihče te ne nauči živeti z njimi. VERJEMITE,PASJE JE.

Ne bi bilo treba sicer odpreti nove teme, ker se potem podvajajo, pa vendar. Zelo mi je žal za tvojo izkušnjo. Po pravici povedano si niti ne predstavljam kako se počutiš, res ne. In te “odločitve”, ki jih mi postavljamo sedaj, na tem forumu, so odločitve, ki lahko ob realni situaciji popolnima zvodenijo. Res se odločaš v danem trenutku, vendar so to stvari, ki jih moraš predebatirati tudi že prej in biti nanje pripravljen. Ne smemo si zatiskati oči prepričani, da “to se pa meni ne more zgoditi!”

Vprašanje pa zate: si se za splav odločila sama ali je bil pritisk tvojih bližnjih odločilen? Če si otroka želela obdržati, si vedela kakšna skrb te čaka?

25 teden je zelo neugoden, ker je plod že precej velik in navezava matere na njega velika.
Kakor koli si se že odločila, si se pravilno odločila. V to se moraš trdno prepričati in to čimprej. In čimprej poskusi ponovno zanositi.

Žal mi je, da imaš za sabo tako hudo izkušnjo. Ne bi rada kakorkoli povečevala tvoje bolečine, rada pa bi še za druge povedala tole:
moji kolegici so prav tako v 25 tednu povedali, da bo otrok mongoloiden (na možnost, da se bo to zgodilo, so jo opozarjali že prej, ker je ta bolezen v družini – njen brat). Z možem sta se odločila, da ga sprejmeta v življenje, četudi bo bolan. Bila sta trdno odločena, čeprav sta predvsem med strokovnjaki (zdravniki) doživela precejšnje šikaniranje.
In doživela sta: rodila se je popolnoma zdrava deklica. Vsa vprašanja “kaj če…” so odveč.

Da, možnost odločitve se sliši odlično, nihče pa ne pomisli, kako je tistemu, ki mora to odločitev sprejeti… In z njo živeti. Ljudje smo si zelo različni in nekateri so pač sposobni prenesti, žrtvovati več kot drugi. Sama imam dva otroka. Če bi zanosila in bi se pokazalo, da nosim prizadetega otroka, res ne vem, kaj bi naredila. V primeru DS bi bila odločitev še toliko težja, saj to ne pomeni nujno hude prizadetosti. Prijateljica ima celo kopico otrok in pri zadnjem je bilo tveganje za DS glede na nuhalno svetlino močno povečano. Na amnio ni šla, ker bi otroka v vsakem primeru donosila.
Upam, da si dovoliš žalovati, kot če bi otroka izgubila po drugačni poti.

Morda veš, na kakšen način (s kakšno metodo) so ugotovili, da bo mongoloiden?

nemogoče da je AC (kromosomski!! test) pokazal downov sindrom, otrok se je pa rodil zdrav….

prepričaj se o čem govoriš in kaj trdiš, preden napišeš neumesen komentar ob tako resnem postu, kot je MIRIN

Problem je v medicini, ker očitno ni sposobna ugotoviti ali se bo res rodil zdrav ali bolan otrok.
Mirina izkušnja je strašanska, vse to pa tudi zato, ker je sedaj v dvomih glede na to ali bi bil otrok res bolan ali zdrav.
Težava je torej v medicini ! Ker ni zagotovega odgovora.
Sedaj razglabljati na tej osnovi, ker pač ne vemo ali bi bil otrok res bolan ali ne je neumestno.
Tema je bila: ali bi obdržale 100 % hudo bolnega otoka , no in ta tema se je izrodila v vprašanje: ali bi obdržale otoka za katerega medicina trdi da se bo rodil bolan, v resnici pa je potem čisto zdrav.
Mislim hvala lepa za take primerjave.
Odprite drugo temo s tem naslovom , ne pa da nas, ki drugače mislimo sedaj obsojate, čeprav se gre čisto za nekaj drugega.
Moj odgovor je še vedno enak: zagotovo hudo bolnega otroka ne bi želel spočeti na svet .

MIRA, zelo lepo da si se oglasila in povedala izkušnje s tvojega zornega kota. Da bomo ostali, ki lahko samo pametujemo tukaj videli, kako težke so posledice takšnih in drugačnih odločitev v zvezi s tako občutljivo stvarjo kot je bitjece ki zraste v materi.
Želim ti, da tvojo praznino kmalu zapolni nova zdrava kepica, ob kateri boš mogoče našla še ti v sebi svoj razlog (poleg racionalnega), zakaj si se tako odločila.

Srečno!

Svetilnik, nihče si ne želi imeti otroka s posebnimi potrebami! Če bi bila izbira naša, bi verjetno vsi rojevali samo zdrave in lepe otroke. Realnost je žal drugačna. Medicina je sposobna odkriti marsikaj, vsega pa vendarle ne. Še pri ljudeh, ki so že nekaj časa na svetu, ne odkrije bolezni, kaj šele pri nekaj cm pa do pol metra velikem plodu v maternici, ki ga vidijo le s pomočjo UZ. V tejle na novo odprti temi te ni nihče nič napadal in sploh ne razumem, kaj si tako skočil v zrak.

Svetilnik, v zgornjem postu si napisal, da takšnega otroka si ne bi želel spočeti. Takšen otrok je že spočet, ti pa se lahko odločaš samo o njegovem življenju (rojstvu). Na rojstvo imaš (po tvojem) vpliv, ki ga pridobiš z možnostjo splava, na spočetje pa lahko vplivaš le z ustrezno zaščito.
Mogoče, ne bi škodilo, da prebereš (še) kakšno literaturo na temo spočetja in rojstva otroka.
Mnenje na temo pa sem dala že v prejšnjem delu odgovorov.

POZDRAV!

Nihče ti od zdravnikov ne more reči, če ni bila opravljena amniocinteza, da bo otrok rojen z DS, četudi je nuhalna povišana do maximuma oz. najmanjšega možnega razmerja(ali je to 1:2,ne vem) Ko pa je opravljena amniocinteza in kultura laboratorijsko vzgojena (kar traja 17-21 dni), takrat kariotip pokaže, če gre za prisotnost 47 kromosoma, kar pomeni trisomijo 21-to je DS.In če je to pozitivno, je rezultat 100%. Do sedaj še ni bilo primera, da bi se otrok v tem primeru rodil brez DS.-tudi pri meni je kasnejša obdukcija potrdila. Je pa res, da poznamo 3 oblike DS in tega, “kako močno”bo tvoj otrok prizadet, ti ne more zagotoviti in povedati nihče.
IN ja,sama sem se pri polni zavesti in v tistem hipu popolnoma racionalno odločila, da prekinem nosečnost. Doma imam namreč že dva otročka(dvojčka) in misel nanju mi je omogočala preživetje, verjemite.

PA LEP DAN ŠE NAPREJ,

(MOJ ANGELČEK POČIVA NA ŽALAH-TO NI TEMA ZA NA TA FORUM, A VEM, DA MU BOSTE POSLALI TOPLO MISEL…..)

Hej, sploh nisem komentirala, še najmanj neumesno! Zelo spoštujem, da je Mira spregovorila o svoji boleči izkušnji. Glede na očitano pa lahko rečem: se kljub vsem preiskavam in silnem napredku znanosti dogajajo čudeži! Zdaj pa s palico po meni…

Dobra si, da si lahko tako trdna. Ob misli na to, da moj otrok leži na Žalah zato, ker sem ga jaz tja poslala, me kar stisne v prsih. Moram priznat, da imam solzne oči zaradi zadnje vrstice, ki si jo napisala. Kako lahko s tem živiš? Kakor razumem, ti nihče ne stoji ob strani, nihče te ne vpraša kako se počutiš TI po vsem tem… In ja, hudič je, če srce pravi eno, pamet pa drugo. Upam, da me življenje nikoli ne bo soočilo s tako težko odločitvijo.

nič nisem skočil v zrak gobica, sej se ne bom več oglašal na to temo, svoje sem povedal.vsekakor pa nobenemu ne želim tako strašne slabe izkušnje kot jo je imela Mira. In pošiljam tudi jaz lepo misel njenemu otroku.
žal medicina še milijone let ne bo sposobna preprečiti takih in drugačnih stvari.Žal je človeštvo še vedno na izjemno nizki in primitivni stopnji razvoja.
l.p.

popolnoma te razumem. Ne, oprosti, ne morem te, ker se mi ni zgodilo nič takega, kar bi se moglo primerjat s tako hudo odločitvijo. Sočustvujem s tabo. Mislim, da si naredila NAJBOLJŠE; KAR SI V TISTEM TRENUNKU LAHKO. Reagirla si tako, da bo najboljše za vse, tudi zate, za moža, za družino…upam samo, da boš tudi ti to znala preboleti in se s tem spoprijeti. Žaluj za njo, za majceno deklico, ki je ni bilo dano zdravo tekati po travnikih in govoričiti…Žalujem s tabo. Ampak naredila si prav!
Izpovej se še komu, ne zadržuj žalosti v sebi, poišči pomoč. Če pa zmoreš sama, tudi prav. Čas bo prinesel vrsto drugih lepih dogodkov! Srečno.
p.s, vem pa da bo mala vedno s tabo, v tvojem srcu.

Vem kako se počutiš! Tudi navaden naraven splav človek nemore kar tako preboleti. Če vsaj malo normalno razmišljaš te dobesedno sesuje (pa nisem veren, da ne bo pomote!). Potencialne matere še bolj kot moške…

Kdo ti je dal pravico? Tehnologija, draga moja! Tehnologija, ki jo je človek razvil v imenu človeštva! Tehnologija, ki lahko ubije človeka in mu prihrani muke o katerih niti ne sanjamo ne… njemu in vsem ostalim okrog njega. To pa je nekaj popolnoma obratnega, kot nas je učila narava: “preživeti za vsako ceno”. In zaradi tega se zapletaš v lastno protislovje. Vse to z izgubo vred se združi v tvojih lastnih živcih in udari na plano.

In vse kar rabiš, je počitek. Na vse ostalo pozabi. Nisi edina, ki trpi. Človeštvo nebi bilo to kar je, če nebi trpelo. No, so tudi svetli trenutki 😉

Mira oprosti da te to sprašujem ampak me zanima ker tudi na negativo moram biti pripravljena ,sama čakam na izvide ac danes je točno 2 tedna.Zanima me samo če moraš če se odločiš da nebi obdržala otroka z ds jaz bi se tudi odločila enako saj ima moja sestra otroka z ds in vem kako je huho najbolj trpi ona .pa brez skrbi prav si se odločila ,pa samo še nekaj kaj ti otroka pokažejo pa ga moreš potem pokopat?Hvala za odgovor ker me res zanima rada bi bila pripravljena tudi na slabo plat ,da nisi potem preveč šokiran.

Vsaka nosečnica, ki gre na test NS trepeta in se sooči s to možnostjo; kaj če je tale otroček v mojem trebuhu zelo prizadet ??? Tudi sama sem se tresla pred pregledom in tuhtala kaj bi naredila, če… V takih dilemah je razkorak med tem kar nam govori naše srce in tem kaj hoče racio zares ogromen in nepremostljiv. MIRA tudi jaz ne poznam občutkov, ki se porajajo ob takih krutih dejstvih ampak spoštujem tvojo odločitev… to je zelo žalostna zgodba z žalostnim koncem. Naj tvoj fantek počiva v miru.

Bilo je pred mnogo leti, ko sem “morala” opravita splav v 14 tednu nosečnosti.
Zaradi zdravil, ki sem jih nevede jedla, in stroka je odločila, da je tveganje preveliko. Ko sem se odločala ali bolje ne odločila o usodi bitja, ki raste v meni, mi je v nekem trenutku prišla v misli želja, da ga donosim, rodim, in če ne bo normalno, lastnoročno ubijem. Prišel je datum, odšla sem v bolnico, dali so mi tablete in splav se je pričel. Niso povedali, kaj se bo dogajalo, kaj se bo zgodilo, v roke so mi potisnili ledvičko in poslali na wc. Tam se je zgodilo, prišel je iz mene, moj sine, drobceno bitje, z rokami in nogami, toplo in utripajoče. Misel, ki se je porodila tisti trenutek, kako ga vniti nazaj, na varno toplo in udobno, in malo zatem bi najraje tulila, ko sem dojela, kaj sem storila.
Ubila svoje dete. Moji domači so me sicer tolažili, v meni pa je bil občutek neznosne krivde, noben razum ni preglasil srca. Trajalo je dolgo, vsi ti občutki , ki so bili posledica moje odločitve, žalosti, besa in jeze in obsodbe, ki sem si jo izrekla.
Naj je bila odločitev še tako smiselna, razumska, ubila sem svoje dete.
Z leti je bolečina popustila, in danes verjamem, da mi je moj sine odpustil, in odpustila sem si tudi sama, je pa še vedno in vedno bo v mojem srcu in spominu, moje drobceno bitje, ki mu nisem dala priložnosti živeti. Danes verjamem, da je bilo tako najbolje za naju oba.

Če bi zagotovo vedel, da obstaja verjetnost DS (ali česa drugega) v moji ali ženini družini, se za otroke najbrž sploh ne bi odločal, ker bi se mi v nasprotnem primeru zdelo precej neodgovorno. Najbrž je veliko večja verjetnost, da se meni rodi zdrav otrok tudi če je bolezen prisotna, je pa verjetno tudi zelo velika, da sem breme takih odločitev prenesel na svoje otroke ali vnuke.

Draga Božička!

Ko s odločiš, da otroka ne boš obdržala, podpišeš in napišeš izjavo, da si seznanjena z rezultati AC in se zato SAMA odločaš za prekinitev(doktorji sebe zaščitijo, da ne bi kasneje katera rekla, da so to oni predlagali, oni so me le seznanili z dejstvi, predlagati pa ne smejo nič).
Potem tvoj primer obravnava celotna zdravniška zbornica(o takih zadevah odločajo zgolj vsak torek,torej,če so rezultati znani na torek po12:00 uri, čakaš še cel teden na njihov “žegen”, si predstavljaš?)Nato te sprejmejo:
najprej dobi otroček direkt v srček 4 doze injekcij. Nato te našopajo z anormno količino pomirjeval in svečkami za spodbuditev popadkov. Potem pa mučno čakanje.
Ko rodiš, te sestra vpraša, če ga želiš videti(mislim, da me je že pred porodom vprašala) Če je odgovor pritrdilen, ti ga pokažejo. Ves lep je, očistijo ga in zavijejo v rjuho. Ko si že nazaj na oddelku, pride k tebi matičarka in ti da za podpisat neke papirje. Ker je bila že tako visoka nosečnost(mislim, da je meja 22 ali 23 tednov), to ni splav ampak porod in imaš možnost pokopa. Ampak po pravici povedano, se ne spomnim,da bi mi jo ponudili, niti se ne spomnim, da bi kaj podpisala. Povedala sem njegovo ime, to se spomnim.Podpisala sem menda, da naj bo žara in raztros pepela v parku zvončkov-ne spomnim se, to sem vrtala in telefonarila kasneje.

P nikar ne bodi pesimist, Božička. Prav je, da si se odločila za AC(glede na otroka tvoje sestre)-in hvala Bogu, si napisala,da je že 2 tedna mimo,torej ni prišlo do razpoka in je tvoj otroček v redu. Izvidi pa ne bodo pozitivni, boš videla. Poglej:že jaz imam za naslednjega zgolj 0,5 % možnosti, da se ponovi DS , v tvojem primeru pa gre za sestro. Ker imam tudi jaz sestro, ki načrtuje družino, te prosim naslednje: ali si bila za AC samoplačnica(okoli 250.000,če se ne motim) ali ne? Če ne, na podlagi česa so ti dali napotnico? Ali je otrok sestre razlog, da jo dobiš? Kaj so rekli na genetiki? Koliko več je možnosti, da bi se tudi tebi rodil tak otrok?

Pa še nekaj,če ti ne bi bilo odveč:ali ima sestra punčko ali fantka?Koliko je star/a? Povej mi, prosim iz prve roke, čisto pošteno-kako oz. koliko otrok napreduje za svjo starost, ali je bolj bolan od vrstnikov(pravijo, da so manj imuni),ali je vsaj fizično v redu,kako funcionira celotna družina po rojstvu otroka,odnosi med partnerjema,do ostalih otrok, njen “prosti”čas,
ČE NE ŽELIŠ, NE PIŠI O TEM…A res bi rada vedela.

LEP POZDRAV!

vsak otrok je blagoslov. seveda pa ni enostavno, če je otrok kakorkoli prizadet. za nikogar. ampak enostavnih poti v življenju ni. vse se vrača, vse se plača, pravim jaz.

Mira hvala za odgovor!Najprej bi te vprašala do kakšnega raspoka misliš?Sedaj pa k odgovorom,sestra ima sina z ds star je že 20 let je zelo nežna duša ,hodi ,je čist je skratka aktiven vendar ne govori samo mi smo ga navajeni in ga že razumemo po njegovih kretnjah kaj hoče povedati drugače je zelo čustven saj ima sestra še tri zdrave otroke,in če katerega skrega se on takoj oglasi,češ kaj jih kregaš najraje pa posluša glazbo.Ja prvič ko sem šla h gineko ko sem zvedla da sem noseča sem vprašala za nuhalno svetlino potem sem povedala da ima moja sestra otroka z ds in sem bila opravičena do napotnice nuhalna je bila 2mm potem so me še dali na tht in ta je pokazal rizičnost 1:70 in nato so mi svetovali AC imam že namreč enega otroka starega 6 let vendar pri njemu nisem vedela za te preiskave zato nisem kaj omenila ginekologu in hvala bogu je z njim vse ok.Pa še to odnosi med otroci so čist ok imajo ga radi vejo da je njihov varuh.

Saj vem, da je brez veze, da ne boš zaradi mojih besed nič lažje živela, ampak nikar si ne očitaj. V danem trenutku si se odločila, kakor si se. Tako ti je bilo pač namenjeno.Ne muči se sedaj in ne raziskuj, kako je v družinah, kjer se je tak otrok rodil. To te bo samo še bolj bolelo in te razjedalo, nikjer pa ni rečeno, da bi bilo tudi pri vas tako.

Prepričana sem, da se nisi tako odločila, zato da bi bilo tebi bolje, kajti ti si mati, pač pa zato, da bi bilo bolje ostalim, tebi dragim. Ne glede, ali si po svoji vesti ravnala prav ali ne, ravnala si tako, kakor se ti je v tistem trenutku zdelo najbolje.

Pusti, naj ostane tako, kot je! Boš videla, z leti bolečina ni več tako neznosna.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close