Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek a kdo obvlada CPP?

a kdo obvlada CPP?

primer:

sem na kolesu v mestu. cesta, po kateri vozim, je enosmerna, v “mojo” smer kolesarske ceste ni (je na drugi strani, a seveda le v kontra smer), torej vozim ob robu ceste. normalno me prehiti avto. v križišču gori semafor – odpira se rdeča. ker voznik avta vozi dovolj na levo, imam tudi jaz dovolj prostora, da zapeljem naprej do semaforja, do črte. torej čakava “vštric”, da zagori zelena. ko se le-ta prižge, kdo ima prednost? ima kako vezo, kam kdo zavija (npr., če oba v desno; en naprej in drug desno; en levo, en naprej itd)?

Ko boš prišel do 5. ali 6. razreda, ti bo učitelj na kolesarskem tečaju pojasnil pravila vožnje s kolesom po cesti.
Do takrat pa, kadar nisi prepričan skozi križišče, kako peljati, raje počakaj, da se križišče sprazni, in ga nato peš prečkaj.

Ni problema, kolesar ima prednost, če pa ti močnejši, ( voznik OA ), odvzame prednost, potem nimaš več prednosti, čeprav jo v bistvu imaš.

valda sem počakal, ker avto je pač manj ranljiv kot kolesar, itak po mestih vozijo tako brezobzirno, da moraš spremljat tudi njih in njihove morebitne reakcije, ne le pazit nase, četudi veš, da nekaj ravnaš po pravilih.. ampak v tem primeru pa glede pravila pa ne bi vedel, katero bi držalo..

Praviloma tako:

Če je bil avto tam prej kot ti, ima on prednost. Ker vozni pas je eden, ni verjetno rdečih con ipd, če te zastopim. Ker po desni se po pravilih ne prehiteva (pa če si avto, kamion, motor al pa kolo); ponavadi se kolesar ali moped vštulita vzporedno ali pred avto po desni (kao pripeljal po svojem “območju”,tretira se vaju kot enakovredna udeleženca v prometu.

Če si bila pa prej ti, imaš pa prednost  ti.

Tako mi je razložil inštruktor, ker sem imel podobne težave.

Če pogledamo drugace: odprta ozka cesta, kolesar, za njim avto.

Kaj stori avto po pravilih? Če nadproti ni avta, da žmihavc in kolesarja prehiti.

Isto bi storil, če bi prehiteval počasnejši avto.

Tako je uradno. V praksi pa….

Zdej pa to analogijo prenesi v križiše.

Kdor je bil tam prvi, praviloma prvi odpelje.

V praksi pa…saj vemo…

Nič ne pomaga, če bo na nagrobniku pisalo: Tukaj počiva…..Imel je prednost….

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close