odkup bakra, kdo ve?
Morda kdo ve iz prakse, kako je z odbitkom zaslužka (dohodnina), če prodaš baker. Ko smo ven vrgli vinograd, nam je ostalo nekaj bakrene žice. Zdaj berem, da je pri odkupu treba dati davčno številko in se šteje zaslužek k dohodnini. Jaz nisem davčna zavezanka, mož pa je. Se splača, da jaz to prodam na svojo DŠ, če imam mogoče možnost to pri samoprijavi dobiti nazaj? Zanima me neka konkretna številka, če gre za vrednost materiala okoli 500eur.
Priporočam, da prebereš članek, objavljen v Financah:
http://www.finance.si/306837/Kako-je-obdav{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}E8ena-prodaja-odpadnih-surovin
Jaz priznam, da sem po branju članka še bolj zmedena kot prej 🙂
Če pa ima kdo konkretne izkušnje s prodajo starega papirja, bi bila tudi jaz vesela informacije.
Kaj te je zmedlo? 🙂 Saj je lepo napisano.
Odkupna vrednost minus 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je osnova za dohodnino. Od te vrednosti recimo Dinos odvede 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} akontacije davka. Končni znesek prejmeš ti in ga zavedeš v dohodninsko napoved drugo leto. Če te znesek dvigne v višji znesek boš najverjetneje še kaj doplačala. Sicer ne.
Če pa Dinosu prodaš svoje ”smeti” potem si oproščena plačila dohodnine.
Hvala za odgovore, ampak jaz sem zgleda preneumna še za tako razlago.
Se pravi, če je vrednost bakra 500 eur, jaz dobim 450 ali 500?
In potem, če nisem zavezanka za dohodnino in imam prihodke manjše od 3000eur, dam samoprijavo in dobim nazaj… 50?
Res bi prosila konkretnejši odgovor, ker te akontacije pa normirani stroški so mi španska vas in jih res ne razumem.
če je vrednost bakra 500 EUR, ti dobiš 387,5 EUR. Razlika je akontacija dohodnine (25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}*(500-50)), ki jo dobiš nazaj naslednje leto, ko oddaš vlogo za dohodnino.
ampak po kaki logiki ne bi bila zavezanka za dohodnino? tudi katastrski dohodek spada pod dohodninske dohodke. se pravi, žico naj proda tisti, na katerega zemlja ni pisana, če sta kmeta in je zemlja le od enega.
Kaj ima pa veze sedaj katastrski dohodek pri tem? Katastrski dohodek kmet plača, če se mu zaradi prodaje pridelka tako splača. Ker je to že eden izmed butastih zakonov večina ne plačuje katastrskega dohodka in prodaja na črno.
V primeru prodaje kot lasten odpadek je ravno obratno. Proda lahko tisti od kogar je vinograd. Za lastne odpadke potem ne plačaš nobenega davka.
naslednje leto, najlepša hvala!
ja, stvar je taka, da so vsi dohodki pisani na moža, ki je tudi lastnik zemlje. In on je tisti, ki hodi v službo. Zato sva mislila, da če se da s tem, da prodava pod moje ime, kaj več zaslužiti. Konec koncev je bila ta žica nekoč kupljena in zanjo že odveden davek. Midva sva pa pred leti kupila vinograd in tudi zanj plačala davek… Jaz sploh ne vidim logike, zakaj se mora na eno in isto stvar tolikokrat obračunat davek.
Brižinski spomeniki, a da bi se to štelo kot odpadek? Pa potem sploh dobiš plačano?
Ne vem od kje si, ampak na dolenjskem imamo “pralnico” za te zadeve. Eden or Romov ima registriran odkup kovin, vendar vsa izplačila vrši na roke, brez kakršnekoli dohodnine. Torej pri njem dobiš občutno več denarja kot pri Dinosu. Ni pa strahu, da bi bilo kaj narobe z davčno. Si ne upajo niti kilometer do njegove hiše.
Človek se res vpraša kako je možno, da po internetu ljudje sprašujejo takšna vprašanja glede na to, da se vsi po vrsti pritožujejo, da so visoki davki. Ja kakšni davki pa so, če si jih niti ne znate izračunati?!
Kakorkoli. Od 500€ boš imela priznanih 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} normiranih stroškov, obdavčeno bo tako 450€. Na začetku boš plačala pavšal (mislim da 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Torej 90€. Vendar je to pavšal, ki s dejansko obdavčitvijo nima nič. Obdavčena boš glede na celoletni neto zaslužek po progresivni lestvici z 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (neto zaslužek do 7.634,40€), 27{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (od 7.634,40€ – 15.268,77€), 41{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (nad 15.268,77€) (ali sorazmernim deležem ustreznih procentov, če bo ta višek zaslužka ravno na omenjenih mejah).
Povedano po domače. Če boš zaslužek dala na svoje ime (praviš, da nimaš ostalih prihodkov) potem boš obdavčen s 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in boš pri dohodnini dobila vračilo 4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (18€) (ker si pač plačala pavšal 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), če boš dala zaslužek na mož, bo ta verjetno plačal 41{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (če ima ostali zasluže kolikor toliko soliden) in bo pri dohodnini moral doplačati še 21{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (94.5€).
Torej v najboljšem primeru ti bo od 500€ ostalo 428€, v najslabšem primeru pa 315,5€.
Seveda ti pa sam priporočam, da baker raje prodaš ciganu, ki ti bo plačal na roke (ko jebe požrešno državo!).
Kaj ima pa veze sedaj katastrski dohodek pri tem? Katastrski dohodek kmet plača, če se mu zaradi prodaje pridelka tako splača. Ker je to že eden izmed butastih zakonov večina ne plačuje katastrskega dohodka in prodaja na črno.
V primeru prodaje kot lasten odpadek je ravno obratno. Proda lahko tisti od kogar je vinograd. Za lastne odpadke potem ne plačaš nobenega davka.[/quote]
jaoooo ti pa si pametna…
katastrski dohodek plačuje vsak!, ki ima kako kmetijsko zemljišče, ne glede na to, ali mu kaj uspe prodat, ali ne. in ker ima katastrski dohodek, ki je eden od dohodkov ki se obdavčuje z dohodnino, seveda preseže splošno olajšavo in je prodaja surovin nato obdavčena.
pusti brižinskega. ker ti nimaš dohodkov, lahko komot prodaš žico na svoje ime in dobiš povrnjeno vso dohodnino.
Tudi meni ni jasno. Človek iz dohodka, na katerega je plačal davek, kupi nekaj. Če to proda rabljeno naprej (po nižji ceni) na Dinos ti že zdrava pamet pove, da je to zanj odpadek. Tu ni nobene dodane vrednosti, na katero bi moral plačevat dohodnino. Seveda ima država svoja pravila, tam z zdravo pametjo pogrneš na celi črti, ampak…
Kaj ima pa veze sedaj katastrski dohodek pri tem? Katastrski dohodek kmet plača, če se mu zaradi prodaje pridelka tako splača. Ker je to že eden izmed butastih zakonov večina ne plačuje katastrskega dohodka in prodaja na črno.
V primeru prodaje kot lasten odpadek je ravno obratno. Proda lahko tisti od kogar je vinograd. Za lastne odpadke potem ne plačaš nobenega davka.[/quote]
jaoooo ti pa si pametna…
katastrski dohodek plačuje vsak!, ki ima kako kmetijsko zemljišče, ne glede na to, ali mu kaj uspe prodat, ali ne. in ker ima katastrski dohodek, ki je eden od dohodkov ki se obdavčuje z dohodnino, seveda preseže splošno olajšavo in je prodaja surovin nato obdavčena.
[/quote]
Ne piši bedarij. Vsak kmet se odloči kaj in kako bo plačeval. Ena izbira je katastrski dohodek, druga izbira je plačilo davka od vsakega pridanega prideljka. Tisti, ki prodajajo v trgovinah ali tržnicah navadno plačujejo katastrski dohodek saj jim tako ni potrebno izstavljati računa in nimajo dodatne birokracije. Če je pridelka malo ali če ga prodajajo na črno potem se odločijo za plačilo davka na prodane pridelke.
Mi za del kmetije plačujemo katastrski dohodek, drugi del kjer je pridelek vprašljiv in zelo odvisen od vremena plačujemo davek, če uspemo kaj prodati. Malo več papirjev ampak v primeru malo pridelka se tako bolj splača.
Kakorkoli katastrski dohodek na pridelek plačuje kmet le, če to opcijo izbere ne kar avtomatsko. Naboljše, da za pridelek za lastne potrebe plačujemo tudi katastrski dohodek, ki je večkratnih siceršnjega davka.
največji strokovnjaki ki ti bodo vse do potankosti pojasnili + dodatne zastonj info dobiš kako goljufati držžavo pri tem = CIGANI. oglasi se pri najbližnjih in povprašaj. samo slučajno ne povedat da te to zanima zase ampak za eno kolegico si zmisliš, drugače naslednji dan neboš imela več nič ker bodo ponoči pobrali vse.
[žica
Re: odkup bakra, kdo ve?
04.08.11 11:03
daleč od dolenjske pralnice :))
Je pa pravzaprav žalostno, da na tak način podpirate obstoj kriminala. /quote]
“žica”, pravzaprav ne podpiram kriminala. Jaz samo zapakiram kovinske zadeve in jih nesem na uradno zbirno mesto. Kjer mi jih stehtajo in plačajo na roke. Tako kot po raziskavi novinarjev plačujejo na roke skoraj vsi naši politiki tiste gospe ki jim pospravljajo stanovanja in tiste, ki jim pazijo otroke.
Edini ki morajo preprečevati takšne zadeve (so za to plačani) so inšpektorji, ki jih pa za živo glavo ne boš spravila v Romsko naselje. Samo eden do sedaj si je upal tja pomoliti nos, pa so ga dvignili ob steni in mu razložili da natančno vedo, v katero šolo hodijo njegovi otroci.
Kriminal torej podpira država s svojim neukrepanjem. Je že res, da vrana vrani nikoli ne izkljuje oči.
Dolenjska, točno to sem mislila… država nas dobesedno napelje k temu, da se kriminal najbolj splača. Cigani so pač iznajdljiv narod in samo izkoriščajo dane ugodnosti (beri: premoč)
Vsem najlepša hvala, da ste se potrudili za odgovore, ste mi razjasnili zadeve. In ja, res nimam pojma o davkih, razmišljam, da si vzamem kakšne inštrukcije, da mi bo kaj jasno.
Ne bi rekel, da gre za kriminal, temveč bolj za zdravorazumno izogibanje nesmiselnim birokratskim oviram. Cigani, ki se na veliko ukvarjajo z odpadnimi surovinami ali drugo legalno pridobitno dejavnostjo so kar v redu ljudje. Resnični problem pa so oni drugi, ki kradejo, švercajo z drogo/orožjem in podobno. Je prav, da se prepozna “strojane” in ne posplošuje čez vse.
Vsem pa iskreno priporočam bistveno, na kar je opozorila ‘žica’: nevednost je bila in bo vedno zelo draga. Pa naj bo to o davkih ali čemurkoli. Slovenci smo po mednarodnih analizah zelo visoko uvrščeni glede funkcionalne nepismenosti, kamor spadajo tudi takšne stvari kot je razlika med DDV in dohodnino.
‘Žica’, sprašuj, beri, razmišljaj, bodi aktivna. Le tako se boš izobrazila o za življenje bistvenih stvareh. Ni greh, če nekaj ne veš. Greh je če ostajaš neveden.
Forum je zaprt za komentiranje.