Trump je z uvoznimi carinami samo še poslabšal kupno moč ZDA
Kako bo njegova politika uspešna, se bo videlo na dolgi rok, vsaj 10 let. Vsekakor velja ena stvar – Amerika je bolj varna država, kot je bila v času prejšnjih predsednikov. Dajte mu priložnost, ki bi jo želeli tudi zase. Pa ne pametujte, američani so vodilni v svetu na številnih naravoslovnih in družboslovnih področjih, to je dejstvo
ekonomistka, 07.09.2025 ob 10:56
Kako bo njegova politika uspešna, se bo videlo na dolgi rok, vsaj 10 let. Vsekakor velja ena stvar – Amerika je bolj varna država, kot je bila v času prejšnjih predsednikov. Dajte mu priložnost, ki bi jo želeli tudi zase. Pa ne pametujte, američani so vodilni v svetu na številnih naravoslovnih in družboslovnih področjih, to je dejstvo
Si pozabila pogledat koliko znanstvenikov in ostalega kmpetentnega kadra je odpustil? Od kje bodo ostali vodilni v katerikoli panogi? MAGA teoretiki zarot in kimavčki nimajo nobene znanstvene izobrazbe in ne morejo sodelovat pri nobene znanstvenem in tehnološkem preboju. Da ne govorimo o tem, da deportira delovno silo, bolj malo je kriminalcev.
Smeje se mi, 07.09.2025 ob 10:43
Uvozniki oz. pošiljatelji v ZDA so se že prilagodili in zvišali cene svojih artiklov za ZDA.
Ah ja ,kavc ekonomisti ste izracunali….
Dejstvo je da bodo Americani sedaj kupovali domace produkte, torej bo drzava v plusu, kdor bo pa hotel tuje bo pa placal, v jugi si nemski avto placal z vec kot100%dajatvami
Anonimno514, 07.09.2025 ob 11:07
Ah ja ,kavc ekonomisti ste izracunali….
Dejstvo je da bodo Americani sedaj kupovali domace produkte, torej bo drzava v plusu, kdor bo pa hotel tuje bo pa placal, v jugi si nemski avto placal z vec kot100%dajatvami
In glej kako je YUGA danes uspešna država. Ni za verjet resno!
Petdeset let so ekonomisti (predvsem ameriški) celemu svetu solili pamet, da je edini napredek v globalizaciji, odpravi trgovskih omejitev in nevmešavanju vlad v gospodarstvo. Posmehovali so se carinam in zapiranju pred prosto mednarodno trgovino, ker da je to značilno samo za zaostala komunistična centralno-planska gospodarstva.
Potem pa pride na oblast en Trump, človek iz gospodarstva, “genialni” podjetnik, in postavi vse na glavo s “komunističnimi” ukrepi vmešavanja vlade v gospodarstvo ter mednarodno trgovino. In zdaj desničarji, zagrizeni protikomunisti, na vse pretege hvalijo njegove odločitve.
Anonimno534, 07.09.2025 ob 10:47
Trumpovi ekonomisti so izračunali, da bo ta Trumpova poteza z visokimi carinami prinesla v ZDA letno okrog 500 milijard USD!
Očitno so ekonomisti, ki so študirali na prestižnih ameriških univerzah, sami kreteni.
Ja, moraš se zavedati, da so to izračunali trumpovi ekonomisti. Torej tisti, ki računajo tako, da je po godu gospodu kralju. Kdor kaj izračuna drugače, je takoj odstavljen. Veleszrokovnjaki iz prestižnih univerz? Hm. Očitno ne poznaš dobro njihovega sistema. Tam lahko na prestižnih univerzah študirajo ali ultrapametni iz srednjega sloja, ki dobijo štipendijo (ti so v manjšini) ali manj pametni, ki imajo vete in poznanstva in dovolj bogate starše. Zato 90% njihovih diplomantov ni nek presežek. Znanstvenike itak uvažajo iz tujine, zlasti Evrope, kjer imamo mnogo kvalitetnejši šolski sistem.
Glede osnovne objave pa tako. Logično, a ne. Saj niso izvozniki topoglavi bukslji, da bodo šli sebi v škodo. Ali bodo prenehali izvažati v ZDA in poiskali druge trge po svetu, ali pa bodo toliko zvišali cene, da bodo na istem.
Anonimno 1583, 07.09.2025 ob 15:43
Nič se vi ne sekirajte ta ameriške “siromake”, njim se je BDP v primerjavi z Evropskim eksponentno povečal od krize sem, oni morjo pasti za 2,4x da bodo na našem nivoju !
A to so spet trumpovi statistiki povedali? Prejšnja vodja je bila itak odstavljena, ker je statistika kazala na Trumpovo nesposobnost.
Tale se hvali z ameriškim bdp, kateri niti njihovega dolga ne pokrije. In trdi da so bolj bogati kot mi. Ker več zaslužijo. Verjetno misliš da je tudi sosedov france, ki ima 500k dolga in 50k letno dohodka bogatejši od micke, ki ima 20k dohodka in 10k dolga 😀 Pa en z nič premoženja, z avtom na lizing za 50k ti verjetno tudi bogatejši zgleda kot mojca s svojim stanovanjem in cliotom in brez dolgov a ne? 😀 Kako točno se visok BDP posameznikom pozna jasno ne zna nihče pojasnit. Mogoče lahko vprašamo Irce. Ki imajo višjega kot zda per capita. Pa razmerje BDP vs dolg cca 45%. Zda 114% 😀 Ampak slovencem se zdijo američani ultra bogatejši od ircev recimo.
In potem imamo tu druge sorte intelekta še. Ki trdi da bodo američani sedaj svoje produkte kupovali 😀 Kakšne že? Kaj točno? Torej bodo prenehali kupovati oblačila, čevlje, kavo, štrom….bodo ameriško kupoval 😀
Slovenčki ki dnevno norite nad davki, ploskate trumpu 😀 Človek težko verjame kako zabiti ste. Tu norite zaradi 1% dodatno recimo, on jim je dobesedno 99% stvari podražil (nabil davek!) za več kot tretjino! Kava se jim je dobesedno x2 podražila, samo kot primer. On se hvali da bo to denar prineslo. Ja seveda bo. Ker potrošnikom je nabil ogromen davek. Ugani koga to najbolj prizadane? Tiste ki najmanj zaslužijo. In zakaj je to naredil? Aja big beautiful bill 😀 Tist a veš k je miljarderjem znižal davke, vzel zdravstveno zavarovanje invalidom in starejšim ljudem, vzel food stamps tistim ki si s svojo minimalno plačo niso zmožni niti bivališča zagotovit kaj šele hrano za familjo….aja pa na DEI odpuščanja ne smemo pozabit, večina veterani in ivalidi odpuščeni. So pozabili da DEI niso samo temnejši …. večinoma so veterani pa invalidi. Ampak ej, je pa nov golf igrišče postavil, pa znebil se davka za enga obstoječga, ker je bivšo tam pokopal 😀
Ja krasno dela gospod oranžni za povprečnega američana. Miljarderjem se smeji. Povprečnežem in podpovprečnežem vaše sorte….no se pa počasi svitat začenja kaj so naredili ko so volili zanj. Sploh kmetom katerim gnije šit na poljih ker nima kdo urejat jih, fabrke ki nimajo delavcev ker se ne upajo v šiht pridt,….stari ati patrioti ki so izgubili zavarovanja…..ja počasi se jim svita.
Poglej kako je Chicago na noge skočil. Ker gospoda menda nevarna mesta čisti. Začel z DC. Ki btw niti med prve 20 najbolj nevarnih mest v ZDA ni. Tako kot ni chicago, ki je na 92em mestu. Ali pa Nyc. Ki ni niti med prvih 200, v bistvu je najbolj varno veliko mesto v ZDA. Katerim tudi grozi da bo poslal vojsko. Da zapira brezdomce in lovi ljudi, ki ne izgledajo dovolj ameriško (prevod belo). Med njimi tudi original američane (native). Ne izgledajo ameriško :). In jih potem deportira kao v države v katerih še nikoli bili in nimajo nobene veze z njimi (hint uganda). V zapore. Freedom!
Anonimno326, 07.09.2025 ob 16:05
A to so spet trumpovi statistiki povedali? Prejšnja vodja je bila itak odstavljena, ker je statistika kazala na Trumpovo nesposobnost.
Ja in ta k jo je menjal…..je glih dal ven podatke za avgust. Desetina tistega kar je ona prikazala kar se zaposlitev tiče 🙂 Za uscat 😀 Menja, nastavi enega svojega in dobi 10x slabše rezultate 😀 Statistika je kurba 😀
Vojsko pošilja izključno v”modre” države, tiste ki imajo DENAR , menda ne mislite, da je naključje, da so v najbolj bogata mesta in države napotili vojsko? Kriminala imajo po desetkrat manj kot recimo rdeče prestolnice, ampak kriminal seveda ni razlog, a ne?
Trump dobesedno zaseda področja, kjer je denar , te z vojsko zasedene “fevde” bo dajal v “vladanje” svojim biljonarskim prijateljem. Njegove besede.
Srednji vek.
% of world total debt:
?? United States: 34.6%
?? China: 16.1%
?? Japan: 10.0%
?? United Kingdom: 3.6%
?? France: 3.5%
?? Italy: 3.2%
?? India: 3.2%
?? Germany: 2.9%
?? Canada: 2.3%
?? Brazil: 1.9%
?? Spain: 1.7%
?? Mexico: 1.0%
?? South Korea: 1.0%
?? Singapore: 0.9%
?? Australia: 0.9%
?? Belgium: 0.7%
?? Indonesia: 0.6%
?? Argentina: 0.5%
?? Netherlands: 0.5%
?? Poland: 0.5%
?? Russia: 0.4%
?? Austria: 0.4%
?? Greece: 0.4%
?? Israel: 0.4%
?? Egypt: 0.3%
?? Thailand: 0.3%
?? Türkiye: 0.3%
?? Saudi Arabia: 0.3%
?? South Africa: 0.3%
?? Malaysia: 0.3%
?? Switzerland: 0.3%
?? Portugal: 0.3%
?? Philippines: 0.3%
?? Pakistan: 0.3%
?? Finland: 0.2%
?? Ireland: 0.2%
?? Colombia: 0.2%
?? Sweden: 0.2%
?? Norway: 0.2%
?? Romania: 0.2%
?? Taiwan: 0.2%
?? Ukraine: 0.2%
?? Bangladesh: 0.2%
?? UAE: 0.2%
?? Hungary: 0.2%
?? Vietnam: 0.2%
?? Iran: 0.1%
?? Czechia: 0.1%
?? Chile: 0.1%
?? Iraq: 0.1%
Source: IMF, U.S. Treasury
ej brihta, 07.09.2025 ob 18:00
Slovenija je zadolžena za 66% BDP. ZDA za 114%.
Povprečno je slovenec zapufan 22,5k, američan pa 106k.
In zdaj ker si ti napol v dreku si na boljšem kakor oni, ki je cel v dreku. Razlika tu je da ima oni tam za sabo neko silo in njemu izterjevalci ne bodo pobrali nič, tebi pa bodo.
In tema je kupna moč, ki jo ima povprečni Američan še vedno ohoho pred slovenceljnom.
TRump ne razume, da uvoznik plača carino, carina je pa davek, podjetnik to prelije v ceno, ki jo plača potrošnik.
Fora je samo v tem, da potrošnik potem manj kupuje, s tem npr. Evropejci prodajo manj vozil, in ameriške firme postanejo bolj cenovno privlačne oz. te Trump izsili, da teh davkov ni treba plačat, če odpreš tovarno v ZDA.
Super za ZDA, a slabo za evropske delavce.
Malo se je uštel, ko je bavijal tarife vse povprek nato pa se je povlekel nazaj npr.da Ameeičani ne bodo delali mikic pa tenisk kot jih dela Nepal, Bangladeš… ker ve, da Američanane moreš plačati toliko, dabi bil ta izdelek potem poceni.
Zato navija za vstop visoke tehnologije z visoko didano vrednostjo, da prude v ZDA.
Mislim, da bi bilo bolje, da to zgradimo in da ostane v Evropi, tako bomo lažje samostojni in ne bomo odvisni od izsiljevanja ne iz zahoda ne iz vzhoda!
Forum je zaprt za komentiranje.