Vdovski dodatek k pokojnini
Pred mesecem je umrll moj izvenzakonski partner, kar nekaj let skupaj. Oba upokojena. Zanima me vdovski dodatek k pokojnini. Vem, nekaj čez 11% zajamčene pokojnine za moškega po 40 letih dela. Koliko približno je to in kako je treba ukrepati. Iti na območno enoto ZPIZ?
Je potrebno prej opraviti zapuščinsko obravnavo?
Vem, da je koruznišvo izenačeno z zakonsko zvezo a je med njima včasih tudi velika razlika. Še posebno, ko se dva najdeta že v zrelih letih, nimata skupnih otrok, živita vsak na svojem, skupaj pa samo uživata in pohajata. Ja, super, nič nimam proti temu, se pa sprašujem nekaj drugega. Kaj pa ločeni pari, poročeni napr. 15, 20 ali več let, ko je ženska, (včasih tudi moški), v bistvu nosilka vzgoje in skrbi za otroke (vsaj s starejšimi generacijami je bilo tako)? Pošteno bi bilo, da bi tudi tem “udovim” pripadalo za obdobje skupnega življenja določen procent pokojnine po bivšem pokojnem zakoncu? Pogosto so si moški ustvarili kariero prav na račun svojih bivših žena, ki so v družini nosile vso odgovornost.
bibi376, 11.02.2025 ob 09:28
Vem, da je koruznišvo izenačeno z zakonsko zvezo a je med njima včasih tudi velika razlika. Še posebno, ko se dva najdeta že v zrelih letih, nimata skupnih otrok, živita vsak na svojem, skupaj pa samo uživata in pohajata. Ja, super, nič nimam proti temu, se pa sprašujem nekaj drugega. Kaj pa ločeni pari, poročeni napr. 15, 20 ali več let, ko je ženska, (včasih tudi moški), v bistvu nosilka vzgoje in skrbi za otroke (vsaj s starejšimi generacijami je bilo tako)? Pošteno bi bilo, da bi tudi tem “udovim” pripadalo za obdobje skupnega življenja določen procent pokojnine po bivšem pokojnem zakoncu? Pogosto so si moški ustvarili kariero prav na račun svojih bivših žena, ki so v družini nosile vso odgovornost.
Imajo tudi taki oz.take pravico, če ji/mu je bila ob ločitvi prisojena preživnina.
Forum je zaprt za komentiranje.