Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek Zakaj nočejo punce na kmete

Zakaj nočejo punce na kmete

mogoče zato k loh na tuji zemlji gara do konca lajfa

sinovi dedujejo pr 60-ih pri nas…..

bi ji prepisal pol kmetije, ko bi se preselila?

Punci nikoli ne smeš podarjati višjih zneskov kot bi jih v enakem času kot je s tabo dobila s poštenim delom. Če to počneš, boš privlačil izkoriščevalke, ki jih zanima samo tvoj denar in ne ti. V končni fazi-zakaj bi šla delat, za 5e/uro, če gre lahko parkrat na zmenek s tipom in dobi 300000e vredno kmetijo? Čez par let si potem zopet samski, samo precej manj premožen.

Ob branju teh postov se spomnim na romane Prežihovega Voranca in na Cankarjansko hlapčevstvo… Saj smo leta 2012!!!

1. Kmečki fantje več delate in je torej normalno, da težje pridete do punce, saj imate manj prostega časa.
2. Kot je razvidno iz zgornjih postov, se “kmet” v Sloveniji dojema zelo tradicionalno – torej delat v hlevu, na njivi, od tega nimaš nič ali malo, še lastnega življenja ne, tašča in tast te maltretirata. O mehanizaciji in napredku ni nihče nič slišal?

No, zdaj pa tri kmete, ki jih jaz poznam.

Prvi je na Irskem, ima športni center s konji. Začel je z dvajsetimi in majhnim hlevom (podedoval po mami), zdaj je iz tega naredil posest, kjer je nekaj okoli dvesto konj. Iz hleva je nastala ogromna športna dvorana, 4 zunanje površine za treniranje, na posestvu pa pot za preskakovanje naravnih ovir v dolžini vsaj 15 km. Vsak dan je v hlevu med 8.00 in 9.00 (ob 5. tudi konji spijo) in je tam do večernih ur, pri takem poslu se v bistvu ukvarja v glavnem z vodenjem ljudi in le popoldne vodi treninge (sam ne jaha več, ker je pred leti imel neko hudo nesrečo in si je močno poškodoval hrbtenico). Eden od njegovih konj je s preteklih olimpijskih iger odnesel medaljo. Žena gre vsako jutro okoli 7.00 za eno uro na tek – in to tako, da v enem tednu pregleda vse meje posestva, da preveri ograje.

Drugi kmet, ki ga poznam, je v Golden Country v ZDA. Ima 10.000 glav živine, tako garažo (za traktorje in vso drugo mašinerijo), da je kot parkirna hiša. Tašča in snaha se na videz dobro razumeta. Tašča rihta hišo in hrano (za njih in zaposlene), snaha se ukvarja s poslom in v bistvu preživlja dneve na delu z možem ali v pisarni na telefonu. V nedeljah se ne dela, in se prireja piknike, kjer so ponavadi zaposleni in tudi kakšni sosedi. Med poletji obiskujejo rodeo, ki je v bistvu neka vaška veselica. V hiši (no palači za moje pojme…) pa imajo domači kino.

Tretji kmet, ki ga poznam, je v Avstiji. Ima enih 10 krav, par koz, nekaj fazanov, velik zelenjavni vrt in toplo gredo, velik kurnik. Če ima še kaj, nisem videla. Z ženo sta na kmetiji zgradila luštne montažne hiške, ki jih turisti najemajo poleti in pozimi. Poleti za sprehode, pozimi za bližnje smučišče. Živijo od kmečkega turizma. Če vstaneš dovolj zgodaj (ob 7.00) srečaš ženo na jutranji rekreaciji – poleti v bazenu (z ledeno vodo…) ali na teku, pozimi v savni. Enkrat na teden imajo “dan za družino” – pomeni, da ne kuhajo, ne čistijo, znajdeš se sam.

Nedvomno zato, da si nekaj takega ustvariš, moraš veliko delat. Ampak to velja tudi za tiste, ki hočejo v službi narediti nekaj več. Življenje je drugačno, je nedvomno trdo. Bogastvo je lahkpo zelo veliko, ampak ni vnovčljivo.

Bi lahko povedala še zgodbo o sovaščanu, ki je iz male žage ustvaril lesno industrijo in ima zdaj zaposlenih v novi hali več kot 30 delavcev… pa ne bom.

Če ima fant na kmetih vizijo za boljše življenje in za razvoj kmetije, ali pa če to imata s punco, in če si snaha in tašča znata razdeliti vloge in si ne hodita v zelje, lahko zadeva po mojem dobro funkcionira.

Če pa seveda živiš za lakirane nohte, urejeno frizuro, obiskovanje gledališča trikrat na teden in ti fizično delo ne leži – to pač ni zate.

pandora1

Lakirani nohti in urejena firzura sta s kulturo nerazdružljivo povezana skupaj? Phaha :)))
Potemtakem so/ste še kure lahko kulturne? 🙂

Nekoč je vsakemu ležalo fizično delo, sicer ne bi preživeli, ko je bilo pretežno ruralno prebivalstvo!
Razlog je v tem, da fizično delo ne želi veliko ljudem, sploh če so leni – to pač ni za njih. 😉

[i]Mojega hudiča sem prodal svoji duši.[/i]

Napisal si dva izključujoča stavka:). Včasih je prevladovalo ruralno okolje in ker danes ni več temu tako, ljudje ne opravljajo fizičnih del. Ne zaradi lenobe, ampak drugačnega stila življenja. Tako je sedaj v urbanem okolju:).

Tudi danes prevladuje ruralno okolje.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Ti dejansko misliš, da je hrana edini strošek, ki ga nekdo povzroča? kaj pa recimo zdravstveno zavarovanje?[/quote]
Saj nisem tega napisal, da je edini strošek. Je pa za marsikoga največji in veliko bolj bistven, kot pa zdravstveno zavarovanje.

Sem razumela, da to je to letelo name 🙂

Ni panike, me ne poznaš, da bi tako sodila … Jaz sem še vedno enakega mnenja.

Te kmete ki jih je naštela Pandora1 živijo vsi v tujini kjer je standard seveda višji. Pri naših kmetih je še vedno treba garati ogromno in tudi celoten življenjski stil je popolnoma drugačen mestnemu, urbanemu življenju. Tudi mentaliteta naših kmetov je iz izkušenj govorim še vedno dokaj zastarela in normalno da se 90% žensk ne bo zanimalo za takšen način življenja.

Za kmete, ki iščejo žensko so najboljše ženske, ki so se že rodile na kmetih. One so navajene na garanje, vonjave in vse kar paše zraven h kmečkemu življenju.

A tebi se pa zdi, da zgornji kmeti, ki živijo v tujini, ne garajo? Da se torej delo naredi samo od sebe?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

NIma nobene veze s standardom. V Goriških Brdih, na Gorenjskem in celo na Obali poznam tudi nekaj takih “kmetov”, pa se mi ni zdelo pošteno, da bi delala reklamo za nekatere…

Ne sodim 🙂
Se mi ne da, sem preveč lena 🙂

Hvala Bogu 🙂 Sicer bi tudi gledališčniki stavkali, da nimajo denarja :))))))))))))))))))))))))))))))

Jaz bi imela kmetjo. Takoj danes bi pustila službo in šla med krave in ovce, me ni dela nič strah, pa še domača hrana pa neodvisnost od šefa in politike … Takoj. Pa imam doktorat drugače – ne da bi to danes še kaj pomenilo.

Napisala sem IMELA BI kmetijo. Nikoli in pod nobenim pogojem, razen seveda, če bi bila res lačna, ne bi šla na kmete za “tamlado”. Da bi delala po tujih navodilih, se šla klan s taščo, na koncu pa še po 30 letih ne bi bilo popolnoma nič mojega – zakaj že?

Ni mi všeč tako posploševanje. Jaz BOM ŠLA ,na kmete’. Z mojim se bom preselila na kmetijo, kjer živi tudi njegov oče. Kdaj bo to, pa je odvisno od njegovega očeta.
Pomembno nama je, da imava svoje stanovanje s svojim vhodom, da imava svoj kos zemlje (na kateri delava kar hočeva), da se ne vtika v najine stvari, predvsem pa da ima pravi odnos do živali – torej nobenega vzgajanja za zakol, nobenih psov na ketni, nobenih glistastih mačk, ki bi imele po 2x na leto mladiče, ki bi jih zgazili avtomobili…
Nekateri od teh pogojev so že izpolnjeni, nekateri pa bodo še morali biti. Sicer raje ostanem v najemniškem stanovanju. Proces, ki vodi k izboljšavam, pa pač traja. Če ne bo hotel biti v teh letih (je že čez 80 star) sam, bo pač moral sprejeti te pogoje.
NIKOLI pa ne bi šla na kmetijo za ,sužnjo’, kjer bi garala dneve in noči za njegove ta stare in jih gledala, kako koljejo živali, kako se psi davijo na ketnah,…
Je pa res, da se samo od zemlje ne more preživeti, službo bom obdržala.

jaz se bom vrnila na kmete takoj, ko zaključim tale študij in si bom lahko privoščila manjšo hišico ali vikend. kar se pa fantov tiče…kdo bi vedel. Se pa strinjam s tem kar je napisala jaz bi.

Da, enako mislim.

Teli zadnji posti, se popolnoma strinjam z njimi. Da si sam svoj gospodar, da ni klanja živali, psov na ketni, potepuških mačk in tako dalje.

SAMO…mislite da je to reala? resno sprašujem, ker na večini kmetij kot jaz opažam so že starejši gospodarji in ženske/moški, ki se tja priselijo kot ta mlade/mladi morajo delati tam. In ni nič na njih zapisano, ko pa stari že tolko ostarijo morajo pa še za njih skrbeti.

Poznam 2 večji kmetiji in vidim da so se mlade priženile že ene 15 let nazaj, in so jih oni vpeljali v delo. Delajo pa vse kuha, vzgoja otrok, urejanje živali, vožnja traktorja in še službe imajo redne zaraven. Meni se zdi da garajo, jih vidim pogosot na polju in delajo vsi. Vem pa tudi da živijo skupaj s svojimi starimi starši tako da so sigurno tastari še vedno lastniki vsega.

Se strinjam z zadnjimi posti, samo mislim da je reala drugačna, kateri kmet bo pa kar tako prepisal svoje premoženje na ta mlade. Večinoma so stari kmetje zelo zategnjeni še, tako da je dobro 2x premisliti preden se kdo spentlja s kmetom, da res ne ostaneš nekje pri 40-tih, ko nek papak ki ga lahko vsak izkoristi, brez vsega.


Zakaj pa potem ne greš, če bi rada šla ?
Raznih zapuščenih kmetij za majhen denar, je kar nekaj.

Vse to kar si napisala je res. Zato pa mora tukaj moški odigrati svojo vlogo in postaviti meje do kod se gre. Čee jih pa ne more, pa naj bo tiho. Prej je treba stvari pri sebi poštimat, saj ženske niso neumne, že znamo prav potuhtat. Predlagam temu, ko sprašuje, zakaj je na kmetiji sam, je res naredil vse, da se bo ženska pri njih doma počutila kot človek, ali bo samo nova delovna sila, bo enakovredna partnerka ali stroj.

Ker ni regresa.

Ker ni regresa.

Kaj pa idila?

Če bi jaz šla na kmete bi definitivno obdržala svojo službo. Sicer nisem s kmetije doma, vendar to ne pomeni, da nimam pojma, kaj se dela na kmetih.
Čudim se, kolikor jaz kakšne ta mlade s kmetov poznam, ni NOBENa zgarana, prav fajn se imajo.
Vedela bi, da je/ bo kmetija od sina domačega. To je dejstvo.
Jasno, da imajo tast/tašča komando. Pa kaj, saj se ne bi vtikali v moje stanovanje ne in moje gospodinjenje- tukaj je pa treba na začetku postavit mejo.

Pa vendar, kaj je v tem napačnega? Recimo prehransko krizo bi preživeli, saj bi bili samooskrbni. Zdi se mi, da je danes na kmetijah toliko mehanizacije, da imamo vsi napačno predstavo, da se ‘vse dela na roke’.

Dejstvo je, da če prideš ob 16-17h domov, kaj menite, da grejo ženske v štalo? Po moje ne. To je moško delo. Ti pa pospraviš, kaj skuhaš doma- skratka bolj gospodinjsko delo.

Ne vem, se motim?

Če je kdo s kmetije, kjer recimo ne oddajajo dnevno mleka, ampak redijo recimo bolj za meso, povejte moški, kaj delajo vaše ženske na kmetiji?

lp,D

Vse to kar si napisala je res. Zato pa mora tukaj moški odigrati svojo vlogo in postaviti meje do kod se gre. Čee jih pa ne more, pa naj bo tiho. Prej je treba stvari pri sebi poštimat, saj ženske niso neumne, že znamo prav potuhtat. Predlagam temu, ko sprašuje, zakaj je na kmetiji sam, je res naredil vse, da se bo ženska pri njih doma počutila kot človek, ali bo samo nova delovna sila, bo enakovredna partnerka ali stroj.[/quote]Tole je kar dobro napisano. Dodal bi še , da ti “kmečki” fantje po večini dajejo prednost nekim materialnim dobrinam, pozabljajo pa na čustveno plat, in če te ni, če tega ne znajo, zmorejo, nočejo …. vzpostavit z dekleti je đabe še tako sodobno opremljena kmetija, ko so pa sami “neporemljeni” oz brez ustreznih čustev do deklet in se one potem ob njih počutijo kot njegove plemenske telice, kobile….

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Sanja svinja o koruzi bi rekli…
Na kmetih ženska dela v hlevu, v gozdu, na travniku, njivi. Vse dela. Ponavadi tudi vozi traktor, dela s plugom, obračalnikom, tudi kosi, če je treba. Tiste, ki so v službi, jih to čaka pred službo in po službi. Torej pred službo nakrmit prašiče, govedo. Po službi ponovi vajo.

[/quote]Metka tole pa ne bo čisto držalo, ne rečem, da ponekod ni tako, samo imajo tudi drugače urejeno, sploh pa kaj je to takega če ona vozi traktor? Mislim, toliko se nekatere usajajo nad tem kako naj bi on tudi opravljal gospodinjska dela itd itd, zakaj pa ne bi bilo obratno? Zakaj pa ne bi vozila traktor? Poznam jih nekaj, ki jim je to v veselje 😉

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close