Zajtrk in umivanje zob
Skušam bolj zdravo živeti in se privajam na zajtrk. Zdaj pa imam problem glede umivanja zob. Če vstanem in si umijem zobe, mi ne paše zajtrk jesti. Če pojem zajtrk pa menda ni pametno takoj umivat zob (kake pol ure po obroku naj bi se počakalo, da kisline ne škodujejo sklenini).
Kdaj vi umivate zobe? Pred ali po zajtrku?
Pri meni drugače takole zgleda: vstanem ob 5:30 od doma v službo grem ob 6ih. Vmes pa poskušam vse uredit: se obleči, urediti, pozajtrkovati…
Jaz si navadno, če se mi da, umijem zobe pred zajtrkom brez zobne paste. Itak so vse škodljive. Jem pa za zajtrk, če že moram vstati v tistih groznih zgodnjih urah, izključno sadje. Po tem principu bi morala imeti grozno kislo okolje v ustih in sam karies, pa niam niti približno. To je spet ena farmacevtsko stomatološka varka-v bistu laž. Sicer pa zobozravniki sami, če le delujejo v dobro, raje svetujejo za zajtrke (in nasplošno) manj sladkega brez umivanja zob kot cuker z umivanjem zob. Namreč, umivanje zob je daleč na drugem mestu pri preprečevanju kariesa. (Moj zobozdravnik)
Aja sicer si pa enkrat na dan, običajno zvečer, prilično ne nežno zglancam zobe s pasto, ja. In to ni niti približno premalo. Tisti, ki govorijo, koliko si umivajo zobe, velikokrat ali lažejo ali pa tega ne delajo tako, kot bi bilo treba, niti enkrat na teden.
Še enkrat, če boš jedla za zajtrk japke, boš ta problem rešila, boš videla 🙂 🙂
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Jaz pa po zajtrku z naravno pasto. Brez fluora…..
Zjutraj prav tako jem ponavadi le sadje..Zato ne vem o kakšnih kislinah je tu govora in zakaj si potem ne bi smel umiti zob….
Katenjka ve, kako je treba. 🙂
Na tešče najprej kozarec vode, potem pa sadje.
Umivanje zob ne reši samega vzroka za slabe zobe. Vzrok pa je v neprimerni prehrani…To je sladkor, bela moka…Kar povzroči zakisanost telesa in izčrpavanje kosti in zob zaradi pomanjkanja kalcija in ostalih mineralov.
Jaz imam konreten zajtrk, samo sadje mi ni dovolj. Potem v službi pa jem sadje in jogurt ali samo sadje za malico.
TOle pa je priporočilo zobozdravnikov:
Nikoli takoj po jedi
Za kar najboljše zdravje zob in ustne votline zobozdravniki priporočajo umivanje zob po vsakem obroku, če pa to ni mogoče, pa najmanj dvakrat dnevno, po zajtrku in preden gremo spat. Zob pa si nikoli ne umivamo neposredno po jedi. V tem času je namreč zaradi povišane kislosti zobna sklenina še posebej občutljiva in jo lahko poškodujemo tudi med čiščenjem s krtačko za zobe. Zaradi tega je posebej po uživanju jedi, ki vsebujejo sladkor ali kislino, na primer kolač in sadje, pomembno, da z umivanjem zob počakamo najmanj pol ure.
To je res, načeloma. Sicer ne vem, bom pa začela meriti ph v ustih, dvomim, da se tako dramatično zniža, kot kažejo reklame, tako mimogrede tudi žvečilni gumi ni zdrav zaradi stalnega izločanja sline brez hrane. Umij si zobe pred zajtkom brez paste. Kaj pa je zate konkreten zajtrk? Ker konkretno naj bi jedli proti večeru, ne ravno pred spanjem, ampak tekom dneva, ne pa zjutraj.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup]
To velja bolj za primere kislega sadja in sladkarij.[/quote]Ne toliko za primere kislega sadja, na primer limona (na tešč!) je veliko bolj zdrava kot si mnogi zaradi tega mislijo. Tisto razredčeno šibko kislino, ki je v limoni, a ne, pač mimogrede nevtraliziraš s slino. Kar se tiče belega sladkorja, je pa druga stvar. Pa tudi sicer, dvomim, da je tako zelo škodljivo potem si umivati zobe.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup]
To velja bolj za primere kislega sadja in sladkarij.[/quote]Ne toliko za primere kislega sadja, na primer limona (na tešč!) je veliko bolj zdrava kot si mnogi zaradi tega mislijo. Tisto razredčeno šibko kislino, ki je v limoni, a ne, pač mimogrede nevtraliziraš s slino. Kar se tiče belega sladkorja, je pa druga stvar. Pa tudi sicer, dvomim, da je tako zelo škodljivo potem si umivati zobe.[/quote]
Pravijo, da kislina zmehča sklenino…Res pa to velja za sladkor, ki povzroča nastanek kislin, hkrati pa še slina postaja manj alkalna in s tem obstaja manj možnosti, da se kisline nevtralizirajo.
Človek bi rad tudi na tem področju pretental naravo….Mislimo, da lahko z umivanjem zob nadomestimo zdrav način življenja in zdravo prehrano…Da si lahko privoščimo sladkarije, saj si bomo potem umili zobe..A to je le samoprevara..Še en marketinški trik.
Ne toliko za primere kislega sadja, na primer limona (na tešč!) je veliko bolj zdrava kot si mnogi zaradi tega mislijo. Tisto razredčeno šibko kislino, ki je v limoni, a ne, pač mimogrede nevtraliziraš s slino. Kar se tiče belega sladkorja, je pa druga stvar. Pa tudi sicer, dvomim, da je tako zelo škodljivo potem si umivati zobe.[/quote]
Pravijo, da kislina zmehča sklenino…Res pa to velja za sladkor, ki povzroča nastanek kislin, hkrati pa še slina postaja manj alkalna in s tem obstaja manj možnosti, da se kisline nevtralizirajo.[/quote]Kislina reagira s sklenino, jo raztopi, hm zmehča ni ravno ustrezen izraz, ker gre za kemijsko reakcijo, ne taljenje 🙂 🙂 Ampak pustimo to… Tudi sladkor sam po sebi je škodljiv samo v navezi z bakterijami, ki jih iammo v ustih. Sem pa res prebrala, da bi naj imelo tudi kislo sadje podoben učinek, ampak prav zares imam pomisleke glede tega…
To je seveda res. Če bi bilo tako, bi vse prostoživeče živali imele grozne zobobole in bile brez zob, ker menda zobnih ščetk ne poznajo. Ampak stvar je čisto drugačna, one na poznajo blagostanja, ki mu pravimo beli sladkor.
(Aja, vprašanje je pa sicer za forum stomatologija, namreč, v koliko je to umivanje zob takoj po jedi res sporno.)
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup]
Ok, cuker je večstransko škodljiv, ampak zdaj nisem ravno razumela, pozna ura pa to.
Ja hm, pač v naši materialistični kulturi ločimo telo od uma (duše), v vzhodnjaških ne. In vendar se nekateri spotikajo ob njih, ne vem zakaj, spotikajo se celo ob tiste, ki bi radi to povezali in približali nam, ki tega ne poznamo, ne vem, čemu rušijo mostove in so bojno razpoloženi, če se na primer na forumih pojavijo teme v zvezi s tem… stalno kritizirajo te stvari, hkrati pa sem tudi zasledila, da pišejo, da sem jaz kritična, da meni nič ne paše, da sem zato samska, ah neumnost, da mi manjka sonca…spet neumnost…
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup]
Nekaterim je smisel življenja in hkrati zadovoljstvo lahko tudi spotikanje.
Če se nimajo ob kaj spotaknit, pa si sami nastavijo in potem krivijo druge. Vse za dokazovanje svoje resnice.
Kritični smo vsi..Eni bolj drugi manj.
Dejstvo pa je, da izstopaš iz nekih splošnih normativov, kar pri večini vzbudi odpor in razlog za spotikanje.
Neumnosti so, ker je malo takšnih, ki te razumejo..Saj, če bi razumeli, pa ne bi kritizirali.
[/quote]
Ok. Prvič, rak je v nekaterih %, –uradna medicina se zavzema za to, da v višjem, kot menda sicer (?)– pač stvar genske predispozicije. Drugič, rak, ko enkrat do tega pride, je praktično neozdravljiv z alternativnimi metodami, sploh pa preventivnimi, kot jena primer zdrava prehrana. Mogoče si mislil, da naj bi te preventivne metode izvajali, ko smo še zdravi, ja to vsekakor. Ena od teh je,da zmanjšamo sladkor, na primer. To si mislil?
Zadnji odstavek je pa malo preveč radikalno napisan, agresivno celo, glede na to, da to ni “produkcija” uradne medicine. Tako na pamet bi rekla.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup]
Medicina se zavzema predvsem za dobiček.
Od kod pa se pojavljajo različne genske predispozicije ? A niso posledica življenja in vplivov okolja ?
Vse posledice našega načina življenja niso vidne takoj, ampak šele čez več generacij, za katere se potem medicina izgovarja na predispozicije.
Ja. Da ta alternativa postane način življenja, ne pa le neka dieta, ko je treba “gasiti požar”.
Mogoče marajo le nek del tebe. S tem načinom pogojevanja želijo s tabo manipulirati, da bi bila takšna, kot oni želijo.
Saj veš..Če boš pridna, dobiš nagrado…:)
No, jaz bi dodal, da po moji izkušnji higiena in umivanje zob zelo vplivata tudi na zdravje samih zob. V mladosti je higiena zob bila pri meni precej zanemarljiva in posledice so, da imam skoraj vsak zob poflikan. Prehrana pa se od takrat verjetno ni tako zelo spremenila, kot se je higiena. Bolj koz samo umivanje, se mi zdi pomembno nitkanje medzbonih prostorov in prhanje. Ta izrazito izboljša tudi ustni zadah.
Napaka. Zajtrk ne sme biti težek. To mnogi napačno mislijo. Če-ko se zelo naješ, obremeniš praktično celoten “sistem”, se počutiš utrujeno oz. lenobno. Sploh se v prvi polovici dneva ne jejo beljakovine. Tudi musli na primer mnogi zmotno mislijo, da s eje zjutraj. Sicer pa ima vsak svoj način delovanja, ne mislim zdaj soliti pameti, ampak tako je, če se misliš iti zdravo prehrano.
V otroštvu bil dosti bolj občutljiv na nastajanje kariesa, sploh mlečni zobje, in potem imaš pač slabe predispozicije. (pišem nasplošno) Problematično je tudi to, če stalno po malem ješ “nekaj sladkega”, kar še posebej velja za (mestne?) otroke.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Jest je treba po občutku. Problem je, če tega občutka nimaš in se ravnaš po drugih, ali po nekih priporočilih, ki jih je mali milijon. Telo samo pa najboljše ve, kaj potrebuje.
Verjamem, da je veliko takšnih kot praviš….Na primer zjutraj popijejo le kavico, pa kaj sladkega, za malico kakšno malenkost, zvečer pa nadoknadijo za cel dan nazaj….
Jaz nisem med njimi.
Če grem zjutraj v službo, imam prav tako nek konkreten zajtrk, saj imam malico šele ob 14. Za večerjo pa ponavadi kakšen kos kruha ali pa solato…In to je vse.
Če pa ne grem zjutraj nikamor, pa za zajtrk obvezno sadje.
Forum je zaprt za komentiranje.