yorkshirski tarijer
Kaj pa srečna oče in mati, si tudi želita kužka? Kot prvo, otrok do 12. leta ne sme sam voditi psa naokrog, kot drugo, otroci se živali naveličajo, predvsem pa skrbi zanjo. Torej je prvo in najpomembnejše vprašanje, ali si vidva želita psa.
Kot drugo – kupite rodovniškega psa iz preverjenega legla oz. od preverjenega rejca. Poceni živali prihajajo od dvoriščnih rejcev in tako imenovanih puppy millov, torej tovarn mladičev, kjer samice kotijo dvakrat na leto, zanje ne skrbijo, mladiči so bolehni, nafilani z zdravili, da preživijo do odhoda v novi dom, tam pa … z malo sreče si opomorejo in so čisto normalni kužki, z malo manj sreče so hudo bolni in za njihovo zdravljenje zmečeš trikrat toliko, kot bi dal za dobrega rodovniškega psa, s še malo manj sreče pa kuža na koncu pogine.
Poleg tega, če vam je nabavna cena previsoka, kako boste zmogli vse ostale stroške?
Pa reče se terier.
Ferbčna, piše se firbčna, če že mene popravljaš, ki priznam sem se zatipkal. Naša hčerka ima 13 let in polno dvorišče živalic, za katere odlično skrbi, želi, pa si tudi yorkija, katerega pa ga nisem pripravljen plačati 400€. Pri nas živali nismo še nobene zavrgli, ampak so del družine, očitno so tebe zavrgli in klatiš neumnosti po forumu, če ne moreš dati koristnih nasvetov, si kupi vibrator in se ne boš počutila zavrženo, pa še vzdrževala ga boš lahko, saj baterije niso tak strošek, da ti ji ne dajo na karitasu…..
KO KUPUJETE OMENJENEGA KUŽKA BODITE POZORNI NA ZOBOVJE,KI MORA BITI STRIŽASTO IN NA ČELJUST,DA KUŽA NE PODGRIZUJE.TO POMENI,DA JE LAHKO SPODNJA ALI ZGORNJA ČELJUST KRAJŠA OZ.DALJŠA.NAĆELOMA TO NI NIČ NAROBE.KUŽA S TAKO NAPAKO SE NORMALNO PREHRANJUJE KOT OSTALI.TO SO SAMO GENSKE NAPAKE,KI SE NAJVEČKRAT POJAVIJO PRI YORKIJIH.SPLOH.ČE BOSTE KUPOVALI RODOVNIŠKEGA PSA.DRUGAČE VETERINAR NE SME PODALJŠAT VZREJNEGA DOVOLJENJA,ČE GRE SAMO ZA MILIMETER NEPRAVILNOSTI.PAZITE TUDI,DA JE KUŽA CEPLJEN IN ČIPIRAN,TER,DA VAM OB NAKUPU IZROČIJO POTNI LIST.TO MORA BIT.TO SO STROŠKI PRODAJALCA.PRAV TAKO PASMA MINI YORKI NE OBSTAJA.VSAKE TOLIKO ČASA SE V LEGLU SKOTI KAKŠEN BOLJ MAJHEN KUŽEK.KER PA SE JE PASMA RAZŠIRILA IN KER JIH PARIJO NEKOTROLIRANO JE TEH MALIH KUŽKOV VEDNO VEČ,”GARAŽNI” PRODAJALCI ZELO RADI POUDARJAJO,DA IMAJO TO PASMO.PRI 6-8 MES JIM JE TREBA ODSTRANITI KOČNIKE,KER LE TI PRI YORKIJIH REDKO KDAJ ODPADEJO SAMI.NASPLOH JE PA TO ZDRAVA PASMA,MALCE TRMASTA,RABI RED IN DISCIPLINO IN MOGOČE NI NAJBOJ PRIMERNA ZA ZAČETNIKE IN OTROKE.SODELOVATI BO MORALA KAR CELA DRUŽINA.ZA PRIBOLJŠEK NAREDIJO VSE IN TUDI MARSIKAJ JIH JE MOGOČE NAUČITI.IMAJO RAHLO LOVSKI NAGON IN SO ENERGIČNI-TIPIČNI LAJEVCI.DRUGAČE SE PRILAGODIJO NAČINU ŽIVLJENJE V DRUŽINI.SPREHODI SO LAHKO DOLGI ALI KRATKI.VSEENO JIM JE SAMO,DA SO V DRUŽBI LASTNIKA.PRI NAKUPU JE NAJBOLJE,DA SE ZMENITE PRI LOKALNE VETERINARJU ZA PREGLED IN ČE JE Z KUŽKOM VSE OK GA VZAMETE DRUGAČE NE.CENE SO RAZLIČNE OD 300-1200 EUR (ZA PAPIRJE).NIKAKOR PA NE NASEDAJTE NA FINTO,DA JE PES RODOVNIŠKI.PONAVADI ŠE VPRAŠAJO ALI KUPUJETE ZA RAZSTAVO ALI ZASEIN ČE REČETE,DA ZA SEBE,VAM REČEJO “NO POTEM PA NE RABITE PAPIRJEV”.ZATO JE BOLJE,PRED NAKUPOM K VETERINARJU NA PREGLED.VEDITE,DA VAM TO SVETUJEM IZ LASTNIH IZKUŠENJ.ČE DAŠ 500 EUR ZA PSA JE BOLJE DAT ŠE TISTIH 35 ZA PREGLED PA DA VEŠ,DA JE KUŽA ZDRAV.
PA SREČNO!
Za take stvari se gleda na:
http://www.podarimo.si/
aha, k lačen labradorec :)))))
jaz sem že nežna po potrebi, sam zdele jo nisem začutila
nekdo se gliha za čistokrvnega psa pri polnem dvorišču živalc….še dobr da majo čas skrbet za vse in tut seksajo očitno dost….. k vidim, da ne rabijo vibratorja – gospod ga namreč ponuja :)))))) v glavnem se razume na razmnoževanje bi rekla in na baterije in na vse – edin z jorkiji malo mal težav
To sploh ni tako slabo!
Pri nas doma pes dobi vsaj 2-3krat na dan jest, če kdo pride k hiši mu ona reče “nič ga dražit!”, zvečer ga pa spusti s ketne, da se čez noč malo sprehodi…..
Cvekar ne vem, kaj je tu slabega? 😉
Oprosti, it, ampak mislim da ne poznaš problematike nerodovniških zavrženih psov, in predvsem gledaš predvsem romanticirano. Pes je žival in živa stvar in ko se odločiš zanjo, moraš imet neke predpogoje zanjo.če nimaš denarja za rodovniškega psa, ga ne boš imel tudi ob morebitnih težavah – veš, kje se taki kužki najdejo potem? Ob cesti pa v kartonastih škatlah, privezani na drevo v gozdu.. gre za realne primere, da me ne bo kdo vlekel za jezik.
Če pa želi imeti kužka ne glede na poreklo, pa naj gre v zavetišče enega iskat ali ga pobere s ceste.
Sori, ampak starš, ki sprašuje za določeno pasmo v imenu otroka, je rahlo neodgovoren oz,. neseznanjen z dejstvi.
PSA DOLOČENE PASME SE NE PODARJA!!!!!!!!!!!!!!! Razen, če ima genetske težave in gre za mladiča šteparjev – teh pa se ne podpira, jasno, zakaj!!
Krivokljun se strinjam s tabo, rad bi malo bolj poudaril še nekaj.
Tukaj ne gre za “imeti psa” ampak imeti točno določenega psa, ki predstavlja “statusni simbol”, stvar s katero nekdo postane “nekaj” in ko ta “stvar” ne zagotavlja več tega “statusa” se jo enostavno zavrže in se poišče nekaj novega za zagotavljanje tega čustvenega ugodja.
Tukaj bi bila odgovorna vloga staršev, da otroku na tem primeru pokažejo kaj je pri tem, da mu omogočijo imeti psa, resnično pomembno.
No, meni se izoblikovana želja glede karakterja in videza psa ne zdi sporna. Sporno se mi zdi iskanje bližnjic, zaradi česar služijo barabe, ki nimajo zadržkov in so mučitelji živali.
Dotični oče me je sicer ozmerjal, da je hči stara že 13 in torej sposobna sama poskrbeti tudi za psa, so pa to leta, ko se mladim pravzaprav začne dogajat in imajo vse manj časa za takšne obveznosti. Srednja šola je čisto druga pesem kot osnovna, in 15 let je tudi nekaj čisto drugega kot 13, kaj šele potem 19, 20, morebitni študij, potovanja, tujina (kar bi glede na razmere v Slo bil čisto legitimen cilj) …
Pes bo z malo sreče dočakal hčerino diplomo, vprašanje je le, kdo bo zanj skrbel ta čas.
Suma sumarum bo ta pes torej predvsem od staršev, kakorkoli že obračamo.
Forum je zaprt za komentiranje.