vse se zgodi z razlogom
Če se vse dogaja z razlogom, potem ni osebne svobode, potem ni odločanja, potem je vse določeno, zapečateno. Potem smo nemočni, saj nimamo vpliva na potek dogodkov, da bi držali za kmilo in usmerjali “svojo ladjo” v oceanu življenja, ampak smo odvisno le od vetrov usode, ki nas poneso kamor koli.
In v tem primeru podelimu ZLU svoj razlog obstoja, kar pomeni, da ga osvobodimo kot samostojno ali avtonomno entiteto, da določa usode ljudi in smo le igračka v njegovih rokah (ženska je bila posiljena z razlogom oz. ker ji je bilo določeno??, vojni poboji se dogajajo z razlogom???, da je nekdo žrtev pedofilov, jim je to določila usoda???). Tu se mi zdi velika past vernikov v reinkarnacijo: pasivnost, nedejavnost pri določanjo svoje usode, kar ni več usoda, ko smo aktivno dejavni in spreminjamo potek dogodkov.
Vse se zgopdi z razlogom – le kdo ima čas in voljo, da se bo zafrkaval s kalkuliranjem dogovodkov, vseh možnih + in – in ustvarjal analize, kje se katera zadeva s katero drugo kao poklapa. To je za ljudi, ki nimajo poguma iti naprej, za tiste, ki imajo preveč časa in premalo perspektive za svoj obstoj ter za vse tiste, ki nočejo/ne zmorejo sprejeti resnice, da smo za marsikatero neljubo zadevo popolnoma sami krivi, odgovorni. Ko sem pred leti za to “filozofijo” prvič slišala, me je bilo groza, česa vsega je naš um zmožen sproducirati (v našo in morebiti celo v škodo drugih), še danes me spreleti srh ko slišim kaj podobnega.
Ženska je bila posiljena, ker se je znašla na nepravem mestu, v nepravem času, ob nepravem moškem. Kako bi tu lahko spreminjala usodo, da ne bi bilo posilstva? Da pristaneš na seks in potem nisi posiljen? To je kot tista neslana šala, ki je krožila nekaj časa – če je posilstvo neizbežno, lezi in uživaj.
🙁
Zate so zgoraj navedeni dogodki naključja in ne usoda?
Glede vojn je pa tako – imajo svoj razlog. Naučiti morajo ljudi, da ne verjamejo slepo svojim političnim voditeljem. In posledica vojne je, da je država, ki je želela postati večja, po vojnah postala manjša. Nauk – če boš jemal drugemu, se lahko zgodi, da boš ostal še brez tistega, kar je sicer tvoje.
Za vse nepoučene 😀 vse se zgodi z razlogom, tudi slabe stvari, posilstva, vojne, nikoli ne vemo celotnega potega preteklih dogodkov. Niti najmanj ni tu mišljeno kakršnokoli opravičilo, zadoščenje, da si nekdo zasluži bit kaznovan, ne! Razlog nekega posilstva je napačen kraj ob napačnem času. Razlog vojn so nevzdržne razmere v državi itd.
Besedno zvezo “vse se zgodi z razlogom” uporabimo takrat, ko ne vemo, zakaj smo se znašli v neke ponavadi neprijetnem položaju, ne znamo si razlagat vzgibov, sprašujemo se o lastnih napačnih odločitvah, potem pa obupamo oz,. sprejmemo situacijo in rečemo, da se je to pač moralo zgodit. Saj drugače ne gre, ane. Če se ne bi zgodilo, bi bila situacija in s tem rezultat drugačen 🙂
Ogromno je eni stvari, situacij, reakcij človeka, ki si jih ne znamo razlagati, zato jim pripišemo pomen “usode”. To ne pomeni, da smo brez svobodne volje in delujemo kot marionetke, pač pa preprosto to, da ne zmoremo vplivat na vse, kar se dogaja okoli nas. Vplivamo lahko samo nase, na svoje obnašanje in delovanje pa še to ni mus, da bo šlo vedno po pričakovanjih in vedno v smeri uspeha.
Zato pač tega rekla ne jemat tako dobesedno in ozko.
Kaj pa, če se tudi ženska, ki je bila posiljena, mora nekaj naučit? Kaj, če je resnica drugačna, kot vi mislite, da je. Kaj če se naša življenja ne končajo s smrtjo, ampak se nadaljujejo tudi po smrti na način, da si po koncu sodimo sami. Sami si določimo pot, po kateri bomo šli, da bomo prišli do določenih spoznanj, ki so potrebna za to, da najdemo pravi smisel? Kaj, če je ta ženska, ki je bila posiljena, bila v prejšnjem živjlenju posiljevalec (moški), ki pri tem ni spoznal svoje zmote. Kaj, če človek ob smrti spozna vso resnico in vse svoje napake? Kako bi tak človek lahko spoznal svojo zmoto drugače kot tako, da si sodi sam in je tudi sam posiljen. Le tako lahko občuti tisto grozo, ki so jo njegove žrtve doživljale prej, ko je posiljeval sam in se pri tem ni zmenil za njih. Seveda se v novem življenju in telesu svojega prejšnjega življenja ne zaveda, vseeno pa bo njegova pot takšna, da lahko pride do potrebnih spoznanj. Lahko se pa tudi zgodi, da mu ne bo uspelo, zato si bo naslednjič, ko bo spet umrl, postavil še težjo pot.
🙂
Se strinjam s tem.
Razlogov ne razumemo zato, ker nismo vsevedni….Saj vidimo, da z razvojem in razumevanjem vedno več stvari in dogodkov razumemo ali pa jih celo znamo napovedovati, ker razumemo razloge in naravne zakone po katerih deluje vesolje.
Če bi bili vsevedni, pa bi življenje izgubilo smisel.
Marsikaj se zgodi z razlogom. Pravzaprav kar precej tega. Redke pa so samo dobre ali samo slabe stvari. Ali z drugimi besedami: v stvareh, ki se nam zgodijo in jih imamo za slabe, je velikokrat tudi marskaj dobrega in takrat, ko znaš na določen dogodek pogledati tudi iz drugega zornega kota, takrat lahko rečemo, da smo se iz izkušnje nekaj tudi naučili.
Kateri pa je drugi zorni kot? Tisti, takoj za prvim a ne? :))[/quote]
Celo življenje se bolj kot ne vrti le okrog tega, kako na kaj gledamo; več zornih kotov ko si zmožen najti, bolj je življenje smiselno 🙂
Kateri pa je drugi zorni kot? Tisti, takoj za prvim a ne? :))[/quote]
Verjetno, da poznaš tisto o kozarcu, ki je do polovice napolnjen z vodo (zaradi mene pa ga lahko napolniš tudi s čem drugim). Iz enega zornega kota je na pol poln, iz drugega pa na pol prazen. Kaj od tega dvojega je zate absolutna resnica?
V tem primeru je zame oboje absolutna resnica. 🙂 Z nobeno kozarca ne užalim, pa tudi z nobeno situacije ne opišem drugače, kot v resnici je. 😉
Nič se ne zgodi z razlogom. Življenje SE DOGAJA in življenje teče dalje ne glede na to KAJ se zgodi. Vedno se vse nekako izteče, ali dobro ali slabo. Ker drugače ne more bit. Tisti, ki se tolaži na takšen način, da se je nekaj zgodilo z razlogom , pa s tem pogosto poskuša prenašat svojo odgovornost na druge, v tem primeru na višjo silo. Včasih se kaj ne bi zgodilo, če bi mi drugače reagirali, včasih se da tudi kaj za nazaj popravit, pa ljudje tega ne naredijo, ker si ubijejo v glavo, ” da se je nekaj zgodilo z razlogom”. Še posebej, ko vidijo, da je življenje šlo v drugo smer in so se potem dogajale druge stvari. Z razlogom? Ne, zato, ker je nekdo pač v določenem, trenutku tako reagiral oziroma ni reagiral. Lahko bi bilo pa tudi drugače. Boljše ali slabše, nikoli ne bomo vedeli.
Po tvojem potem tudi tvoje pisanje nima razloga in je nesmiselno ? 🙂
In to ali je reagiral oziroma ni reagiral, ni noben razlog ?
Za vse obstaja razlog in zavedanje razloga, nam pomaga razumeti sebe in naše življenje. Izgovarjanje na višjo silo res ne pomaga, saj je to ravno zanikanje resničnih razlogov in naše soodgovornosti.
Če bi poznali razloge, bi lažje razumeli dejstva, če nam življenje gre v drugo smer.
Shit ej, daj Marko preberei to še ene 30x, pa se ZAMISLI NAD SABO. Mogoče se pa moraš ti Z RAZLOGOM ČESA NAUČIT! Mogoče mora kdo tvojo punco posilit, da se boš česa naučil? Ti je všeč ta logika razmišljanja? Meni ni![/quote]Tudi meni ni všeč ta “filozofija posilstva”, ker nekdo, ki se ni pokesal (kako sploh narediš, da je dovolj, zadoščeno za novo življenje? ) in je posilstvo zagrešil večkrat se bo moral tolikokrat rodit, da bo to podoživel in s tem mora bit na “razpolago” tudi dovolj posiljevalcev, kar bi v končnem pomenilo, da bi že vsak vsakega posiljeval…..
Nekaj manjka v tej filozofiji…. :/
Forum je zaprt za komentiranje.