Verz rojstvo
Postati mamica je lepo,
ko vidiš detece ljubo,
kmalu pozabiš vse trpljenje,
začenja novo se življenje.
Naj se sliši glas, da štorklje so prišle v vas.
Naj dete raste, se smeji, saj čuvajo jo zvezde tri.
Ena ji bo srečo dala,
druga ji bo o ljubezni pripovedovala,
tretja pa ji bo kazala pot, čez hribe
in doline ji bo pripeljala življenje nasproti.
Prišlo je nekaj, za kar je vredno živeti,
nekaj, za kar je morda vredno umreti.
Nekaj, kar spremeni celo bridkost v milino,
in vendar je bilo samo dete.
(Harriet Spofford)
Novorojenček je
začetek vsega-nečesa
čudovitega, upanja.
sanj o možnostih.
(Eda Leshan)
Noben človek ne more vedeti,
kaj je življenje, kaj je svet,
kaj je karkoli, dokler nima otroka,
ki ga ljubi. In tedaj se spremeni
celo vesolje in nič ni več tako.
kakor je bilo.
(Lafcadio Hearn)
Drobcen malček.
Čist kristal. Lesketajoč se in iskriv.
Brušen kot še nihče pred teboj.
Loviš svetlobo vseh lepih reči,
jo spreminjaš v mavrico
in odsevaš nazaj v svet.
Vse postane novo.
(Pam Brown)
Življenja pesem bi milino svojo zgubila,
če bi malčkov ne bilo, ki jo pričenjajo;
žalosten bi ta svet bil,
če ne bi bilo teh malih ljudi.
(J.G. Whittier)
V zibki se smehlja nekaj čisto majhnega,
po ljubezni hrepeni, mamici v naročje si želi.
Iskrene čestitke.
Čudežna beseda mati,
razložiti se ne da,
zna jo le zašepetati,
glas otroškega srca.
Iskrene čestitke!
Da dobra vila položila,
bi hčeri tvoji vsa darila,
da se izpolnijo ji vse želje
in da nekega dne reče:
Hvala za življenje!
ROJSTVO
Stopite narahlo kakor v copatih
naravnost pri glavnih vratih
v ta lepi dan, kot bi šli v pesem.
Svet naokrog je vabljiv in vonljiv,
čudno resen in nemalo slovesen:
NEKDO SE JE PRAVKAR RODIL.
In to je najlepša pesem.
Stopite narahlo in pustite k nebesom odprta vrata.
Naj skoznje lije botrinja bogata –
novorojenčeva pesem.
(Tone Pavček)
Gleda te par lepih oči,
boža te par nežnih rok,
veseli se, to je ena najlepših stvari,
ki v življenju, jih mati doživi.
otroški jok in smeh po hiši bo donel,
kako bi človek pri vsem tem’ ne bil bi vesel,
zato …… Ti iz srca čestitamo,
veselja, zdravja obema zaželimo.
Naj ti jok, kakana ritka,
noč brez spanca dobro de,
sreča in veselje odtehta vse.
Ker bila je prava lunca,
Rodila se je punca,
Ker na puncah svet stoji,
Saj punca je za fante tri.
Mamica zala in hčerkica mala, najhujše je mimo
vso srečo želimo pri oblačenju še ene ritke,
pa atu iskrene čestitke.
Zdaj, ko mamica in očka sta postala,
okrog ne bosta več ga srala,
ne bosta rabila več budilke,
ker vajin sinko krepil si bo glasilke.
Forum je zaprt za komentiranje.