Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Trgatev in jedilnik

Trgatev in jedilnik

Porova enolončnica s krompurjem

Gobova enolončnica, oz. juha

Svinjska pečenka, rebrca

Pečena račka

Pohanje (piščančje krače, puran)

Skutini štruklji

Strocji fižol v solati

Endivja v solati

Zeljna solata

Paradižnik in paprika v solati

Francoska solata

Ajdov potancelj

Jabolčna pita

Slivova pita

Orehova rolada s kislo smetano

Čokoladna rolada z marscapone

Čupavci

Rumove kroglice

Ocvirkovka

Potratna potica

 

Bo v redu jedilnik za trgatev?

Ni krompirja, je pa seveda kruh.

Odličen, pridem, samo povej kam in ob kolkih….

Se takoj postavim v vrsto. Se pa spomnim iz otroštva, da smo hodili k sorodnikom na deželo na trgatev. So tudi pripravili celo pojedino. Bilo je več vrst mesa in se je kar topilo v ustih, božanski renstan  krompir, lisičke v juhi… dišalo je še zunaj.

Odgovor na objavo uporabnika
Kuharica micca, 11.09.2025 ob 19:58

Porova enolončnica s krompurjem

Gobova enolončnica, oz. juha

Svinjska pečenka, rebrca

Pečena račka

Pohanje (piščančje krače, puran)

Skutini štruklji

Strocji fižol v solati

Endivja v solati

Zeljna solata

Paradižnik in paprika v solati

Francoska solata

Ajdov potancelj

Jabolčna pita

Slivova pita

Orehova rolada s kislo smetano

Čokoladna rolada z marscapone

Čupavci

Rumove kroglice

Ocvirkovka

Potratna potica

 

Bo v redu jedilnik za trgatev?

Ni krompirja, je pa seveda kruh.

Sem videl, da ni krompirja, ampak bo KROMPUR čist ok!

Vi boste bolj malo trgali, ker boste samo jedli.

A vse to bo v enem dnevu? Pa saj boste bankrotirali.  Jaz bi skuhala takole:

testenine z bolonjsko omako, zraven zelenjava (solata…) in jabolčni štrudelj ali jabolčna pita

pasulj, zraven kruh, klobase, sladica

ješprenjka z mesom, zraven tenstan krompir, kuhana zelenjava, sladica

goveja juha, meso iz juhe, krompir, zelenjava, tiramisu

klobase s kislim zeljem, kruh

rižota iz piščančjega mesa, zraven zelenjava

Ob bandimi se skuha tudi štruklje ali se speče orehova potica.

Če se trže samo po par ur popoldan, pa se naredi narezek, zraven kumarice, ajvar, majonezo, ipd…

Odgovor na objavo uporabnika
Staram se, 11.09.2025 ob 20:35

Odličen, pridem, samo povej kam in ob kolkih….

Jaz tudi.

Za tako malico zdržim nekje 8 ur dela, fizičnega. Malica pa odlična.

Kje pa imate to?

Malo pokažite na kačice. Letos jih je nekaj več, tud v trte gredo rade

Bog se usmili, to vse za en dan skuhate? Saj to je ohcet!

Kaj je to potancelj?

Odgovor na objavo uporabnika
daisycutter, 12.09.2025 ob 10:18

Kaj je to potancelj?

To je kot ena pita, narejena iz ajdove moke in skute.

Pa še odgovor avtorici – vrhunski jedilnik!

 

Jedilnik je v redu, seveda v oči bode, da ni krompirja! Slovenci smo ljubitelji krompirja! Pri tem jedilniku manjka tenstan krompir, krompirjevi svaljki (npr. ocvrti “lulčki”), pire krompir, krompirjevo-skutni njoki, pečen krompir v pečici, krompir v oblicah, in za otroke malo pomfrija.

to ni trgatev, to je ohcet.

PRETIRAVAŠ

Si se hotela malo pohvalit s tem obilnim jedilnikom kajne? Upravičeno, če boš tole res vse pripravila, svaka ti čast. Upam samo, da se boš uspela tudi ti imeti vsaj malo fino na tej trgatvi, da ne boš kot cota v ponedeljek. Pobiralci  grozdja bi bili zadovoljni z bistveno manj bogato pojedino, razmisli do naslednje trgatve, pa lepo se imejte!

Dokler sta oče in mati pripravljala vse za trgatev je to bilo podobno kot pri avtorici. Mama v kuhinji toliko in še kaj, oče klet, prešo, transport. Oba vse z ljubeznijo in trdim delom.

Sigurno sta bila izmučena a  to je del tega dne.

Sedaj ima vse prek brat in žena. Vse narejeno na hitro, hrana – hm, kot zgoraj ena omenja narezek, samo kaka enolončnica, redko kdaj sladica za vse…ponavadi kaki keksi. O potici ne duha ne sluha. Ni to to.

Del trgatve so tudi odlične pojedine in vse skupaj da čar vinskemu dnevu.

 

Takole si večrat privoščijo tisti ki nam TRGAJO ampak TRGAJO DAVKE. Oni imajo vsak mesec skozi vse leto “TRGATEV”.

Dve enolončnici, tri glavne jedi, pet solat in devet sladic? A to bo cel bataljon ljudi prišel ali kako?

V trgatev gremo vsako leto k tastu in tašči. Nimata nek ogromen vinograd, zberemo se domači, tam med 10 in 15 odraslih in seveda naša mladina.

Tašča ima nekako preko kuharijo, ampak smo ji zadeve zelo poenostavili, ko je pred nekaj leti tast dobil ogromen krožnik za kotlovino in smo ga seveda “sprobali” na trgatvi, ko smo bili vsi na kupu 😀 . Od takrat je naša tradicija, da se na trgatvi naredi kotlovino, lepo zunaj, pred zidanico, vse v eni posodi, različne vrste mesa (piščančje, svinjina), domače klobase, domače zelenjave je v izobilju, da je bolj nasitno dodamo še mlad krompir… Nobenih skrbi, kaj bi za prilogo, samo sveže pečen kruh in zeljna solata je zraven.

Da ima tašča še manj dela, jaz in svakinja (moževa sestra) že prejšnji dan začiniva meso in nareževa zelenjavo, jaz spečem kruh in kakšne slane prigrizke (sirovi polžki, ocvirkove pogačice ali kaj podobnega), svakinja naredi “leno gospodinjo”, potico prinese moževa teta, možev bratranec in njegova žena tudi vedno kaj prineseta. V glavnem, ženske stopimo skupaj, da tašča ne rabi duše spustit med kuhanjem. Ona potem vse sfinišira, pripravi (in pospravi) mizo, skratka spedena kuharijo do konca.

Avtorica, vaš jedilnik je odličen, bo pa kar precej dela z njim, jaz bi si vseeno poenostavila 😀

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close