Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek SVN (komunistična) sociala

SVN (komunistična) sociala

Vem, lestvico vsaj 1 x na mesec prečekiram; toda v štartu moraš napovedati pričakovan/bodoči prihodek, da se določi kolikšni bodo prispevki. Kaj sploh pomeni resen SP – to da več plačuješ prispevkov od ostalih sp-jev ali kaj? Ali da imaš zagotovoljeno delo, stranke ali to, da kao vsaj nekaj delaš, da nisi še ena številka na zavodu za nezaposlovanje?

Veš, kako se obračuna avtorski honorar? Da se v tem načinu ustvarjanja OD skriva tudi plačilo za piz (8,85%) za zdravstvo pa ne?[/quote]

Resni s.p. je za moje pojme s.p., ki dejansko nekaj dela in ima kolikor toliko redne mesečne prilive. Veliko s.p.jevcev pa ima težave že s tem, da vsak mesec pokrijejo prispevke. In marsikdo jih ne pokrije, ker nima iz česa in potem še k dohtarju ne more. Recimo, da se poškoduje in ne more delat. Prvi mesec dni bolniške ni upravičen do nikakršnega andomestila. Ta čas pa tudi dela ne, torej nič ne zasluži. Plačuje pa naj?

Vem kako se obračunava AH in za moje pojme je teh novih 8,85% ena velika neumnost.Ampak to je smao moje mnenje. Tisti, ki so redni honorarci, bi po zakonu itak morali imet registrirano dejavnost. Vem tudi, da je že pred leti veliko t.i. hoonrarcev, ki so redno prejemali honorarje, bilo prisiljenih postati s.p. Pri njih problemov z 8,85% in tem kdo bo to plačal, ni. Dobijo bruto honorar in sami polačujejo vse prispevke, sami ugotavljajo dobiček na osnovi dejanskih prihodkov in odhodkov.[/quote]

Nekako tako je kakor si opisala, ravno zato se mnogi odločajo za sp, toda kaj ko prispevki rastejo, prihodki pa padajo in koliko opazujem, kaj se dogaja s posameznimi velikimi prejemniki prispevkov oz kako stokajo o rdečih cifrah, je pričakovati, da se bodo prispveki še dvigali. Nočem biti ne sp, ne delati preko AH niti preko podjemne pogodbe…vse te oblike v teh časih so relativno pogubne. Vsak je za svoje zdravje sam odgovoren in žal sem spada tudi plačevanje prispevkov pa če strinjaš ali ne. Če se ne motim, dobi prejemnik AH neto izplačilo (od bruto se odvzemajo normirano stroški do 10%, nato se izračuna od te osnove d. odtegljaj 25%, da dobimo neto, od bruto se obračuna še prispevek za piz 8.85%); kar bo s tem neto izplačilom naredil prejemnik, ali bo še plačal kak prispevek ali ne, je njegova stvar, mora pa obvezno plačati še obvezno zdr. zavarovanje. Toda, kakorkoli to zadevo obračamo, je vse skupaj brezveze, najbolje je biti redno zaposlen na nekem neopaznem kvazi delovnem mestu v JU, kjer ti nihče ne sika o učinkovitosti (še lahko cele dneve pišeš na mon) ter se delaš v družbi sila pomembnega, ker si javni uslužbenec, neke vrste posebna nedotakljiva elita 🙂

Bikini, ja, če bi omejili študentsko delo, bi bilo več zaposlitev.
Večina firm jemlje študente, najboljši so taki z diplomo (recimo kot sem bila jaz). Večinoma imajo na kupe študentov in ne honorarcev. Redko kje sem naletela na honorarce. Samo v eni firmi so imeli nekaj honorarcev: upokojencev, ki so že prej tam delali. Drugje sama študentarija (ponavadi z diplomo).

S.p. odpreti: na določenih področjih žal ne moreš odpreti s.p. oz. ga ni smiselno, ker ni perspetkivno. Povrh tega pa kdo bo jemal storitve neizkušenega s.p.jevca, če je študent prav tako neizkušen, smao cenejši. Potem za s.p. odpreti rabiš zagonska sredstva, če slučajno že imaš idejo kaj delati. Kot sveže pečeni brezposelni ponavadi nimaš denarja. Vsaj jaz ga nisem imela nič.
Zakaj že toliko s.p.jev propade? Dobijo celo zagonska sredstva pa ni učinka pa imajo ponavadi že kar nekaj delovnih izkušenj? Brez prave izobrazbe, brez prave ideje, brez zagonskih sredstev, brez izkušenj, bo bolj klavrni s.p., kjer ti še prispevkov ne bo uspelo poplačat, kaj šele kaj zaslužit.


Ja, če bo imel denar. Plačljive fakultete ni bi bile tako sporne, če v SLO ne bi bilo toliko ljudi, ki živijo na pragu revščine. Ob sami ideji pa človek dobi asociacijo še na en dodaten davek ali strošek. Pa že zdaj večina komaj shaja.
Recimo v Ameriki starši šparajo za otrokov študij..Kako boš pa pri nas kaj prišparal, če imaš minimalca ?

Kupna moč bi morala biti posledica razvoja samooskrbe in gospodarstva. Ne pa vzrok.
Zato nam kupna moč nič ne koristi, če kupujemo uvoženo hrano in izdelke. Denar gre ven in prej ali slej ga zmanjka.
Saj to politiki vedo, a najprej morajo rešiti banke, ki so jih oni sami ali pa njim podobni izropali in dovolili izropati.

Ja, Robi, plačljivo šolstvo pomeni šolstvo za bogate. Pridni, inteligentni, revni ne bi imeli možnosti.
Možnosti pa bi imeli recimo leni, butasti, otroci tajkunov in politkov.

V ZDA za otrokov študij šparajo tisti, ki imajo kaj šparat. Otroci tistih na minimalcu gredo delat, ali pa študirat na državne univerze.

kar se mene in mojih otrok tiče, so skozi sistem izobraževanja že šli in imajo vsak svojo službo. Izhajam pa iz tega, da bi nekatere stvari morale biti dostopne vsem pod enakimi pogoji oz. da obstajajo enake možnosti za vse. Eno od tega je sigurno enaka možnost za pridobivanje izobrazbe. Saj to naj bi nekako spadalo tudi med nekakšna demokratična načela, al’ kako? In smešno se mi zdi, da temu nasprotujete prav najbolj goreči nasprotniki “komunizma” – torej tisti, ki naj bi zagovarjali demokracijo. No, ali pa si demokracijo predstavljate malo – totalitaristično, kar me po svoje ne čudi. Saj, če malo pogledaš po svetu, postaja prav demokracija trn v peti ravno največjim demokratom :-))


Kam boš pa šel delat ?
V tujino…Pa najbolje, da se nek mlad človek kar preseli tja.


To bi pomenilo še večji razkol v družbi. In denar bi imel še večjo moč, kar pomeni še več človeškega razvrednotenja ter “cenjenja” na podlagi materialnega bogastva.
Pa če razmislim, da o plačljivem šolstvu razmišljajo omejeni in nesposobni politiki, potem je jasno, da bodo tudi rezultati njihovih ukrepov imeli negativen vpliv na družbo.

Jaz tudi.

Velik del mlade generacije, ki se ta trenutek šola, bo, hočeš nočeš, moral v tujino, če bo hotel normalno eksistenco. To je že nekaj časa jasno, saj Slovenija vse bolj tone, neke perspektive pa ni na obzorju. Ti ambiciozni zdravniki, raziskovalci…ki zdaj gredo v Švico, Avstralijo..so prvi znanilci tega trenda. Slej ko prej jim bodo sledili tudi manj izobraženi.

Nesposobni politki se bojijo pridne, pametne konkurence za svoje otroke in tudi zase. Če je ta konkurenca revna, jo odstraniš tako da ji zaračunaš izobrazbo.
Študirati bi morali pametni in pridni, ne pa leni in bogati.
Seveda ne mislim, da so vsi revni pridni in pametni in da so vsi bogati leni in neumni. Je pa res, da hočejo tisti bogati, ki so neumni, nesposobni, leni, odstranit pametne in sposobne.


Ja, če bo imel denar. Plačljive fakultete ni bi bile tako sporne, če v SLO ne bi bilo toliko ljudi, ki živijo na pragu revščine. Ob sami ideji pa človek dobi asociacijo še na en dodaten davek ali strošek. Pa že zdaj večina komaj shaja.
Recimo v Ameriki starši šparajo za otrokov študij..Kako boš pa pri nas kaj prišparal, če imaš minimalca ?
[/quote]

Ma pri nas bi za začetek verjetno uvedli kakšno simbolično šolnino kot na Hrvaškem. Pa tudi če bi bila ta šolnina zelo konkretna, ti študiji ne bi stali toliko kot v Ameriki. Če bi stali toliko kot recimo stane sedaj študij na kakšni zasebni fakulteti, ki se še vedno financira tudi s strani države,so to še vedno zneski, ki ne pomenijo nujno zadolžitev do konca žilvljenja. Recimo 2000- 2500 € na letnik, v nekem obročnem odplačevanju ni nekaj, kar bi te pokopalo. V ZDA stane študij že za en sam letnik več kot te stane pri nas celoten študij na nekem zasebnem visokošolskem zavodu. To ni primerljivo z ZDA. Poleg tega pa vemo, da tudi v ZDA vsi starši ne našparajo denar za študij otrok. Nekateri se potegujejo za štipendije, večina pa jih vzame t.i. študentkso posojilo, ki ga vračajo potem, ko se že zaposlijo. Isto je po vsem svetu, eni imajo, drugi nimajo. Nekateri študenti ob študiju delajo, drugi ne. Eni študirajo z 18, drugi študirajo ob delu ali pa pozneje, ko zberejo denar, da lahko plačajo študij.
V Sloveniji se nenehno poudarja to silno bojazen, kako nekaj kar naenkrat ne bo več dostopno za vse; pa šolstvo, pa zdravstvo, pa ne vem kaj. Ampak na žalost s takšnim javnim zdravstvom in šostvom dosegamo kontra učinke, da se špara vsepovsod, da ni kje vzet in da določene stvari niso nikomur dosegljive, niti tistemu, ki bi lahko plačal. Še posebej v zdravstvu je to zelo očitno. Banalen primer: nadstandardne storitve ob hospitaliazciji. In kaj je to? Da bolnika namesto v sobo s 4 sostanovalci zapeljejo v nek prazen prostr, kjer je sam s 4 stenami? Jaz nisem proti temu, da se ohrani šolstvo kakršno je, ampak vprašanje kam to pelje. Predvsem v smislu kvalitete. Z uvedbo simboličnih šolnin ne bi noben študent obubožal, bi pa s tem denarjem lažje shajale fakultete, ki sedaj od države pričakujejo čudeže. Upoštevat moramo tudi dejstvo, da je danes otrok manj kot jih je bilo pred leti, študentov je pa več, več je tudi študijskih smeri, tudi na zasebnih fakultetah. Vse več študentov odhaja tudi na študij v tujino. Na dolgi rok lahko že samo stanje, kakršno je, samo po sebi uniči zastonjske fakultete. In potem nam tista socialistična logika, da mora bit vse dosegljivo vsem, pa vse zastonj, ne bo prav nič več pomagala.


Kupna moč bi morala biti posledica razvoja samooskrbe in gospodarstva. Ne pa vzrok.
Zato nam kupna moč nič ne koristi, če kupujemo uvoženo hrano in izdelke. Denar gre ven in prej ali slej ga zmanjka.
Saj to politiki vedo, a najprej morajo rešiti banke, ki so jih oni sami ali pa njim podobni izropali in dovolili izropati.[/quote]

Kupna moč nam pada zaradi višanja davkov oz izumljanja novih; samooskrba je za nas predragi pojem zato obstaja uvoz, ki pa ne pomeni, da je dražji. Godpodarsko se s temi ukrepi, ki so jih sprejeli in jih še sprejemajo ne bo okrepilo, in še marsikatero delovno mesto se bo zaprlo. Ne bi bilo nič podveč, če bi kakšno banko kratkomalo ukinili.

Bikini, tvojih simboličnih 2000-2500€ pomeni skoraj celoletno štipendijo. Kje pa je potem še hrana, študijska literatura, prevozi, bivanje, obleka, …?
To kar se tebi zdi simbolično, je za nekoga ogromno.
S to ‘simbolično’ šolnino onemogočiš, da bi študirali pridni, pametni, ki pa so revni. Štipendije žal tega niti pod razno ne pokrijejo. Da ne govorimo o tem, da je treba šolnine plačat, vsaj delno, že prej, štipendije pa se začnejo ponavadi nekje decembra nakazovat. Redno bi bila prva 10.11., ampak prva vedno zamudi vsaj za en mesec, če ne več.


Misliš, da strah ni upravičen ?

Saj ni problem v privatnem ali javnem. Ampak v tem, da denar odteka “neznano” kam…..
Tako javno, kot privatno je lahko dobro organizirano, če se ne krade….In obratno seveda.

Seveda se ne bo okrepilo.
Okrepilo pa se ne bo, ker imamo vedno manj domače proizvodnje, vedno višje davke….In ravno večji uvoz pomeni zapiranje domačih delovnih mest. Ne moreš imeti denarja, če ničesar ne prodaš ali če nimaš tako dobro razvitega turizma, da ti tujci nosijo denar.
Vse se dela v korist tujih korporacij in od tega mi nimamo nič.

Z banko ni nič narobe, če se preko nje ne napajajo lopovi.

Ali 2500€/letnik je problem, ali ne, bi bilo za vprašat tiste, ki zaslužijo 600 ali 700€/mesec, po možnosti še špreko agencije in na pogodbo za določen čas. Mislim, da tudi vse ostale rešitve pri nas ne pridejo v poštev. Kje boš pa pri nas našla banko ali podobno institucijo, ki bo pripravljena študenta kreditirat na tak način?

In ob takem vidiku sploh ni nič problem, tudi dvig DDV-ja, cestnin, dohodnine ipd. ne, saj gre ja pri vsaki stvari posamezno zgolj za neko malenkost.

Še enkrat: je problem v sistemu kot celoti ali v njegovih luknjah? Če je cesta luknjasta ne par koncih, se jo bo poflikalo in ne gradilo nove, a ne? In če ljudje v takem sistemu ne delajo dobro, bi se jih ravno tako lahko kaznovalo in odpuščalo kot se to lahko dela v zasebnem sektorju. Prav nobenega razloga ni, da bi bile razlike, ne glede na to, da je sistem tak kot je. Konec koncev se to dogaja v javnih sektorjih tudi drugje, kjer so privat sistemi mnogo bolj razviti.

Midve govoriva o dveh različnih stvareh.
Meni je študentsko delo zelo znano. Sem skozi cel študij delala prek študenta in potem tudi iz obema znanih razlogov zavlačevala z absolventom. Po diplomi nimaš več statusa in ne moreš več delat prek napotnic. In večina, kot je meni znano dela dalje isto kot prej, ampak brez napotnic, torej za honorar oziroma pač neko plačilo, po pogodbi ali karkoli. Pri meni je bilo tako. In pri marsikomu drugem tudi. Nekateri so že prej tako delali, ker so z zaslužki presegali dovoljene zneske za delo prek servisa oziroma so ugotovili, da se jim bolj splača, če prijavijo dohodek in dobijo povrnjeno akontacijo dohodnine. Ampak vsa tovrstna dela so, vkolikor so redna in niso normalno prijavljena, tretirana kot delo na črno. Zato tudi so potem tovrstni pogodbeni delavci (da se izognem besedi honorarci) potem odpirali s.p.je, da so lahko podjetjem, za katera so prej dellai prek študentske napotnice, uradno izstavljali račune, da torej niso delali na črno za njih. Zagonskih sredstev za odprtje s.p. v tem primeru ne potrebuješ. Ker gre samo za to, da legaliziraš svojo dejavnost, svoje delo. Seveda je tudi to nateg s strai delodajalca. Tako kot je nateg, da od nekoga, ki že ima diplom, zahteva študentsko napotnico. Ampak tako pač je. Pa kolikor jaz poznam situacijo, so študenti glede teh študentskih napotnic malo naivni. Vsi mislijo, da je to neka huda prednost, da lahko delajo na ta način, pa da niso obdavčeni. Napovedi dohodnine se bojijo kot hudič križa. v resnici pa so zaradi tega smao na slabšem. Na račun njihovih napotnic služijo servisi in delodajalci, oni pa nimajo nič drugega razen tisti denar, ki ga dobijo na račun, od tistih dodatnih 15% ali koliko že, pa ne dobijo nazaj nič. Pa še vedno je to njihovo delo.
Bi bila pa presenečena, če bi vedela, kdo vse dela za določene firme kot s.p. Ponekod še celo tajnice, ker je to za delodajalce ugodnejše kot če bi jih moral zaposlit.
Vpisovat se na drug faks po diplomi samo zaradi napotnice, pa se meni zdi noro. Itak to lahko narediš samo do 27. leta in če dejansko ne študiraš, lahko tako delaš kvečjemu 2 leti, eno leto s stausom in eno leto kot pavzer. In potem? Napotnica od sestrične, soseda?
Saj s takšno logiko kto jo imajo študenti me sploh ne preseneča, da jih delodajalci tako vrtijo in izkoriščajo ter izsiljujejos temi napotnicami. Pa potem se še tako zelo bojijo, da jim to ukinejo. Vseeno pa mislim, da ukinitev študentskega dela ne bi rešila problema, ker kot sem ti rekla, tisti, ki so dellai rpek študenta, potem po diplomi pa teg aniso več mogli, so pristali na pogodbenih delih, poseldično v raznih s.p.jih ki niti pravi spji niso itd. To ne bi povečalo zaposlovanja, zato ker so delodajlci že zdavnja odkrili druge luknje in druge načine cenejšega najema delovne sile.


Misliš, da strah ni upravičen ?

Saj ni problem v privatnem ali javnem. Ampak v tem, da denar odteka “neznano” kam…..
Tako javno, kot privatno je lahko dobro organizirano, če se ne krade….In obratno seveda.

Seveda se ne bo okrepilo.
Okrepilo pa se ne bo, ker imamo vedno manj domače proizvodnje, vedno višje davke….In ravno večji uvoz pomeni zapiranje domačih delovnih mest. Ne moreš imeti denarja, če ničesar ne prodaš ali če nimaš tako dobro razvitega turizma, da ti tujci nosijo denar.
Vse se dela v korist tujih korporacij in od tega mi nimamo nič.

Z banko ni nič narobe, če se preko nje ne napajajo lopovi.[/quote]

Premajhni smo, da bi lahko od turizma živeli. V večji uvoz pa smo prisiljeni zaradi predrage domače delovne sile, t.i. samoosrbe. Glede bank pa je jasno, da je z nekaterimi križ že več kot 10 let in da se to podpira in flika, ne nekdo bi moral črto nad potegniti; pa seveda nastavljeni minister za finance je prišel iz NLB, torej ni šans, da bi se v času te vlade NLB-ju karkoli neprijetnega zgodilo; pa dvomim da bo v naslednji kaj drugače. Težava je preobsežnem državnem aparatu, nas je nekaj nad 2 mio imamo pa toliko javnih uslužbencev, kot da bi nas bilo vsaj 5x več – že takšna razmerja povedao, da nekaj pošteno ne štima.

Bikini, glej, diplomiraš, ne dobiš službe, ni variante, niti najslabše plačane ne, niti najbolj slabe ne. Kaj narediš? Čakaš še leta na Zavodu ali raje dobiš status študenta in delaš? Veš, da te izkoriščajo na polno, ampak vseeno bolje tako kot biti na socialki.
Joj, no, saj pa študiraš. AMpak, ker imaš diplomo dosti lažje dobiš konkretno študentsk delo. Vmes študiraš, delaš in iščeš službo. Ali pa visiš na socialki, druge ni. Zato bi jaz skenslala to nategovanje študentov za mizerno plačilo.

Drugača pa nismo vsi iz LJ ali MB, kjer se da tako delat preko študenta. V manjših krajih so stavari bistveno drugačne kot ti pišeš. Marajo te, dokler ne diplomiraš, potem dobijo drugega, honorarci jih ne zanimajo.

Tisti, ki so pred diplomo delali preko študenta, so po diplomi pristali na sončni upravi, če jih niso zaposlili.
Študentsko delo je v korist delodajalcu, da lahko poceni dobi delavca. Ko nima več napotnice, dobi drugega študenta. Taka je praksa. Ne pa honorraca.

Ne, jaz ti hočem nekaj drugega dopovedat. Da so določeni iz istega razloga kot si se ti po diplomi vpisala na faks, odprli s.p. ali pa izstavljali račune firmi prek nekega x s.p. itd. Pa ni bila to ravno njihova želja. Rajši bi bili zaposleni kje. Nekako so izstavljeni računi s.p. zamenjali študentske napotnice. Razumeš?
In ko/če bodo ukinili študentsko delo, bo šlo dalje po tej poti – pogodbeni delavci, s.p.ji. Rednega zaposlovnaja to ne bo spodbudilo.


Ampak zakaj predrage delovne sile ?
Ker imamo prevelike plače ? Ali preveč obremenjene (obdavčene) plače ?
Torej si bomo v nacionalnem interesu prostovoljno znižali plače ali pa jih manj obdavčili.
Ali pa za isti denar delali za dva ?

JU je res preogromen in neorganiziran. Seveda pa se le odpušča spodaj pri repu, pri vrhu pa se še naprej zaposluje kvazi strokovnjake, ki se jih plačuje kot kralje.
Slovenija pravzaprav niti ni tako revna in je denarja dovolj…Vir težav je takšna in drugačna lopovščina ter goljufije.


Misliš, da strah ni upravičen ?

Saj ni problem v privatnem ali javnem. Ampak v tem, da denar odteka “neznano” kam…..
Tako javno, kot privatno je lahko dobro organizirano, če se ne krade….In obratno seveda.

Seveda se ne bo okrepilo.
Okrepilo pa se ne bo, ker imamo vedno manj domače proizvodnje, vedno višje davke….In ravno večji uvoz pomeni zapiranje domačih delovnih mest. Ne moreš imeti denarja, če ničesar ne prodaš ali če nimaš tako dobro razvitega turizma, da ti tujci nosijo denar.
Vse se dela v korist tujih korporacij in od tega mi nimamo nič.

Z banko ni nič narobe, če se preko nje ne napajajo lopovi.[/quote]

Premajhni smo, da bi lahko od turizma živeli. V večji uvoz pa smo prisiljeni zaradi predrage domače delovne sile, t.i. samoosrbe. Glede bank pa je jasno, da je z nekaterimi križ že več kot 10 let in da se to podpira in flika, ne nekdo bi moral črto nad potegniti; pa seveda nastavljeni minister za finance je prišel iz NLB, torej ni šans, da bi se v času te vlade NLB-ju karkoli neprijetnega zgodilo; pa dvomim da bo v naslednji kaj drugače. Težava je preobsežnem državnem aparatu, nas je nekaj nad 2 mio imamo pa toliko javnih uslužbencev, kot da bi nas bilo vsaj 5x več – že takšna razmerja povedao, da nekaj pošteno ne štima.[/quote]
Naša delovna sila pač ni draga, kaj šele predraga. Draga je država in njen aparat, ker je majna ampak se dela veliko.. kot si sama povedala. Delovna sila pa ni predraga!

Premajhni smo, da bi lahko od turizma živeli. V večji uvoz pa smo prisiljeni zaradi predrage domače delovne sile, t.i. samoosrbe. Glede bank pa je jasno, da je z nekaterimi križ že več kot 10 let in da se to podpira in flika, ne nekdo bi moral črto nad potegniti; pa seveda nastavljeni minister za finance je prišel iz NLB, torej ni šans, da bi se v času te vlade NLB-ju karkoli neprijetnega zgodilo; pa dvomim da bo v naslednji kaj drugače. Težava je preobsežnem državnem aparatu, nas je nekaj nad 2 mio imamo pa toliko javnih uslužbencev, kot da bi nas bilo vsaj 5x več – že takšna razmerja povedao, da nekaj pošteno ne štima.[/quote]
Naša delovna sila pač ni draga, kaj šele predraga. Draga je država in njen aparat, ker je majna ampak se dela veliko.. kot si sama povedala. Delovna sila pa ni predraga![/quote]

Je predraga – ko preračunavajo tuji potencialni invenstitorji med bruto in neto plačami, jim ni več nič jasno in se raje umaknejo v Srbijo, Slovaško, Češko.


Naša delovna sila pač ni draga, kaj šele predraga. Draga je država in njen aparat, ker je majna ampak se dela veliko.. kot si sama povedala. Delovna sila pa ni predraga![/quote]

Je predraga – ko preračunavajo tuji potencialni invenstitorji med bruto in neto plačami, jim ni več nič jasno in se raje umaknejo v Srbijo, Slovaško, Češko.[/quote]
Ja ampak zakaj je taka razlika… a zato ker se mi prostovoljno odrekamo polovici svoje plače al zato ker je treba financirat gomilo državnega gnilega aparata?

Ali pa tako poglejva. Za nekega delodajalca si delala prek napotnice za recimo 900 evrov na mesec. Njega ne briga ko ti diplomiraš, d animaš več statusa. Pove ti, da te ne bo zaposlil, če hočeš, če najdeš varianto, pa lahko še vedno delaš zanj naprej, ampak tako, da sama najdeš varianto,kako boš zanj delala za isti denar. Seveda ti delodajalca nisi stala samo 900 evrov na mesec, ampak kakšen odstotek več. In če boš registrirala s.p. ti bo ta isti denar, s temi nekaj odstotki več, ki so šli prej direkt servisu in državi, plačeval na s.p. Ti boš seveda potem morala vsak mesec plačat prispevke, ampak če gre za zaslužek v rangu študentsega dela, na koncu leta ne boš plačevala še davka, boš kvečjemu uradno še v minusu, boš pa imela vsaj plačane prisevke in tako nabrala nekaj delovne dobe.
Delodajalci s tem nimajo do tebe nič večjih obveznosti niti večjih stroškov. In ko ne bo napotnic, bodo hitro ugotovili, da se da tako delat, brez skrbi. So mnogi že ugotovili.


Ampak zakaj predrage delovne sile ?
Ker imamo prevelike plače ? Ali preveč obremenjene (obdavčene) plače ?
Torej si bomo v nacionalnem interesu prostovoljno znižali plače ali pa jih manj obdavčili.
Ali pa za isti denar delali za dva ?

JU je res preogromen in neorganiziran. Seveda pa se le odpušča spodaj pri repu, pri vrhu pa se še naprej zaposluje kvazi strokovnjake, ki se jih plačuje kot kralje.
Slovenija pravzaprav niti ni tako revna in je denarja dovolj…Vir težav je takšna in drugačna lopovščina ter goljufije.[/quote]

Predraga v tem smislu, da se ne odpirajo nova delovna mesta, če je že kje kakšna potreba zaradi povečanega obsega dela, se še bolj dodatno obremeni že obstoječe zaposlene. Po drugi strani pa potencialni invenstitorji raje gredo v katero drugo državo, ker jim izračun bruta od neto res ne “diši”.
Sprijazniti se je potrebno, da je JS preogromen, doker tam ne bo konkretnih rezov v št. zaposlenih, se minusa v proračunu ne bomo znebili. Tudi, če bomo zaprosili pomoč EU, ne bi bilo dolgoročno nič boljše, javne finance so huda stvar, ki je preveč politično korigirana, v politiki pa vemo da sedijo večinoma “kekci” z umetnim oz kupljenim znanjem in nimajo nobenega smisla za par mesecev vnaprej, kaj šele let.

Ne to in simbolična šolnina. To je šolnina na izrednem študiju ali pa na nekem zasebnem faksu. Zelo komercialno azsoljena. Služila je za primerjavo s šolninami v ZDA. Nič drugega. Preberi bolj natančno.
Simbolična šolnina bi bila simbolična. Veliko nižja od tega.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close