Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek (Slovenski) pristop do življenja

(Slovenski) pristop do življenja

Zakaj pa mora biti tisti delaj nekaj negativnega? Zakaj ta percepcija, da je treba toooooliko delat (v smislu, da je to hudo naporno in težko), da prideš do tiste pečenke? Ali ne bore biti delo nekaj, kar ti je prijetno, kar ti je všeč, kaj komaj čakaš zjutraj, da počneš?

Japki tisi, ki mu gre res dobro in je v to še sam 100% prepričan (navkljub kakšnim praskam 😉 ga ne omaje neko glodanje fovšlivcev 😉
Tisti, ki se pa za glodanje sekirajo pa po moje ne živijo ravno dobro oz se samo delajo, da jim gre dobro ko se zraven ozirajo po drugih, da bi jim zavidali…. ;)[/quote]

No tisti ‘tapametni’ o tem ne govorijo naokoli. 🙂
Kažejo se predvsem tisti, ki bi radi imeli… no, saj imajo. Kredite.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Nikakor ne bi mogli razumeti prihodnosti, če se ne bi zavedali preteklosti. (G.A. Livraga) ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

No, zadnjič sva ravno z enim kolegom iz Severne Nemčije ugotavljala, da obstaja velika razlika med severno in južno Evropo, tudi v vnemi pri delu (in etičnosti prebivalstva, mimogrede…) :). In ugotavljala, da protestantska etika ustvarja bistveno bolj odgovorne in samostojne ljudi kot južna RKC 😉


Strinjam se, da smo v krizi zaradi moralnih (ne)vrednot in da je v veri možno najti uteho.
Moti pa me to, da se poveličuje simbol trpljenja in žrtvovanja, kot edina prava pot do boga oziroma resnice.

Ljudje trpijo tako ali tako…Religija temu trpljenju le prisodi nek višji pomen in namen.
Kar pa po moje ni prav. S tem se težave ne rešujejo, ampak poglabljajo.


Očitno še vedno imajo neko korist od samega odnosa. Pa čeprav je to le finančna.
Ali pa jim še vseeno ne gre tako hudo, kot želijo prikazati. Saj veš, da ljudje tudi jamramo in jamrajo tudi tisti, ki še vedno imajo za jesti in normalno živijo, pa čeprav jamrajo, da so visoke cene.

Je pa res, da imamo Slovenci visok prag tolerance in res rabimo kritične situacije, da bomo kaj naredili in začeli protestirati.

No, zadnjič sva ravno z enim kolegom iz Severne Nemčije ugotavljala, da obstaja velika razlika med severno in južno Evropo, tudi v vnemi pri delu (in etičnosti prebivalstva, mimogrede…) :). In ugotavljala, da protestantska etika ustvarja bistveno bolj odgovorne in samostojne ljudi kot južna RKC ;)[/quote]Mislim da je več te materialistične miselnosti zaradi razlik v samem podnebju, v skandinaviji na primer ne raste paradižnik do pozne jeseni, kot je to sredozemlju… na severu je bilo preprosto treba več delati, da si preživel, od tu verjetno razlog, zakaj se je evropski človek razselil in nato (posredno in neposredno) zagospodoval nad onimi, ki so se prosto pasli pod bananami in kokosi in nikomur niso hoteli nič žalega… ne vem če je tu anglija s svojo cerkvijo ravno svetniška…
etičnost_prebivalstva.press
na čigav račun je ta etika???? vnema pri delu, izkoriščanje drugih????

[i][code]"Nekoč bo lepo, ko blazni bomo ob ognjih čepeli in bomo odprte rane imeli- takrat bo lepo..."[/i][/code] [sup]france balantič [/sup]

No ja, eni bi prašek želeli najti takoj in ga tudi takoj spremenitiv pečenko, drugim se pač predpiše recepte kako naj si ta prašek pripravijo, da ga bodo lahko zaužili enkrat po smrti. Ampak prašek pa še vedno ostaja le prašek, “prednost” je morda le v tem, da ta druga metoda daje možnost, da zraven lahko še malo jamramo. Pa tudi za osebnostno rast ni ravno molitev nujno potrebna. Glede krize moralnih vrednot bi se pa strinjal, čeprav tu … hmmm … ne vidim bistvene razlike med kakšnim škofom in/ali zavarovalniškim agentom (recimo).

Ali se vam ne zdi, da je včasih naš kolektivni (slovenski) pristop do življenja sila melanholičen in morda že smešen?

Joj, kako je življenje kruto 🙂

sam mislim, da je slovenski pristop do življenja melanholičen.
vzroke vidim v naši teritorialni in številčni majhnosti, ki se naslanja na velike germanske in romanske, v vsakem primeru bolj tehniško-kulturno razgledane sosede.
tudi krvna neprevetrenost z drugimi narodi

tu, pri nas, se dogajajo neverjetni ekstremi.
imaš in delaš za socializacijo psa, pa ti ga sosedsko okolje zastrupi. nočeš imeti dobrega avta, pa ti tvoj naročnik del, prepove, da se z pripelješ na investitorjevo dvorišče, hoče pa, da parkiraš 500 m vstran:))
ali pa da prideš s kakšno veliko in drago kišto.

večkrat razmišljam za te vzroke.
vsaj na Štajerskem bi bilo smiselno raziskat vpliv več stoletnega uživanja šmarnice in sličnih divjakov,,,

življenje je danes bolj kruto, predvsem pa za tiste ljudi stare okrog 35 let, ki so imeli v razcvetu socializma (ga ne zagovarjam, ampak obsojam) zelo lepo mladost.

danes je pač jeba:))

Nisem mislila na Anglijo. Bolj na kalviniste – Nizozemska, Švedska, …

Nisem mislila na Anglijo. Bolj na kalviniste – Nizozemska, Švedska, …[/quote]Ja vem da ni bila mišljena anglija.. ampak gre za filozofijo etičnosti.. namreč težko si katerakoli evropska država prilašča neko visoko etičnost do drugih narodov, dokler se uvažajo stvari iz tretjega sveta in živi na njihovih plečih.. lakote neizobraženosti, bolezni,… četudi so daleč.

[i][code]"Nekoč bo lepo, ko blazni bomo ob ognjih čepeli in bomo odprte rane imeli- takrat bo lepo..."[/i][/code] [sup]france balantič [/sup]

Visok standard v Angliji je v veliki meri odvisen tudi od tega:
How Britain plundered the globe for 300 years
http://praag.org/?p=2676

S temi kraljevskimi bedarijimi, ki stanejo ogromne vsote denarja, bi lahko plačevali reperacije v obliki hrane ter v izgradnji šolskih in bolnišniških infrastruktur v afriških in indijskih deželah, ki so jih stoletja ropali.

[i]Mojega hudiča sem prodal svoji duši.[/i]

No ja, eni bi prašek želeli najti takoj in ga tudi takoj spremenitiv pečenko, drugim se pač predpiše recepte kako naj si ta prašek pripravijo, da ga bodo lahko zaužili enkrat po smrti. Ampak prašek pa še vedno ostaja le prašek, “prednost” je morda le v tem, da ta druga metoda daje možnost, da zraven lahko še malo jamramo. Pa tudi za osebnostno rast ni ravno molitev nujno potrebna. Glede krize moralnih vrednot bi se pa strinjal, čeprav tu … hmmm … ne vidim bistvene razlike med kakšnim škofom in/ali zavarovalniškim agentom (recimo).[/quote]Čista resnica.
Oba ponujata neko instant rešitev ve ovčke samo sledite mojemu načrtu….
Nobene veze nima več “sodobna” religija (bolj ali manj nobena) z nekim razsvetljenjem človekove duhovnosti v smislu boljše kvalitete življenja.

Zato pa jaz tudi poleti nosim dolge rokave, če je treba komu šmrkca z noska obrisat….. 😉 :))))

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

No ja, eni bi prašek želeli najti takoj in ga tudi takoj spremenitiv pečenko, drugim se pač predpiše recepte kako naj si ta prašek pripravijo, da ga bodo lahko zaužili enkrat po smrti. Ampak prašek pa še vedno ostaja le prašek, “prednost” je morda le v tem, da ta druga metoda daje možnost, da zraven lahko še malo jamramo. Pa tudi za osebnostno rast ni ravno molitev nujno potrebna. Glede krize moralnih vrednot bi se pa strinjal, čeprav tu … hmmm … ne vidim bistvene razlike med kakšnim škofom in/ali zavarovalniškim agentom (recimo).[/quote]Čista resnica.
Oba ponujata neko instant rešitev ve ovčke samo sledite mojemu načrtu….
Nobene veze nima več “sodobna” religija (bolj ali manj nobena) z nekim razsvetljenjem človekove duhovnosti v smislu boljše kvalitete življenja.

Zato pa jaz tudi poleti nosim dolge rokave, če je treba komu šmrkca z noska obrisat….. 😉 :))))[/quote]

Sem napisala, da protestantska “etika” ustvarja bistveno bolj odgovorne in samostojne ljudi. In to sem pisala kot odgovor na ta post:

Torej ukvarjala sem se le z odnosom do dela (lastnega, ne unih v Aziji :)) in opozorila, da se mi zdi, da so neke razlike med RKC in protestantskim svetom 🙂

NIkjer pa seveda nisem želela komurkoli dodeljevati pripat etničnosti ali poštenosti 😉

Torej ukvarjala sem se le z odnosom do dela (lastnega, ne unih v Aziji :)) in opozorila, da se mi zdi, da so neke razlike med RKC in protestantskim svetom 🙂

NIkjer pa seveda nisem želela komurkoli dodeljevati pripat etničnosti ali poštenosti ;)[/quote]No saj protestantizem se je ravno rodil z razlogom/odporom do moralnih vrednot, ko se sla po kratkotrajnem dobičku postavlja pred vse drugo..in da nadaljujem še redkejši so ki molijo in se posvečajo sebi in svoji osebnostni rasti… ki se je v tistem času razbohotila med krščanstvo in v njem bogato živi še danes pod krinko duhovnosti.

So razlike v odnosu do dela vendar je meja tanka in pohlep kmalu premaga šibke na duhu tako v eni kot na drugi strani…. Potem pa ni več nobene razlike med nikomer…. 🙁

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close