Sem dolžna skrbeti za taščo?
Če je možno, naj bo nega doma, 15.07.2021 ob 16:34
Ali živi tašča sama, ali živi z možem?
Imam 7 letne izkušnje z nego nepokretnih na domu. V vsakem primeru nega stane.
Sama sem pristaš nege na domu, če je le mogoče. Najprej finance. Ima tašča pokojnino? Dobite dodatek za pomoč in postrežbo. Vsaka občina ima organizirano pomoč na domu, ki je subvencionirana. Država plača del negovalne opreme, tu sodelujte z zdravnikom.
Najbolj se obnese kombinacija “občinska” pomoč na domu (ne moreš izbirati ur), privatna pomoč, ki jo najameš (se lahko dogovarjaš za ure in lahko opravi več ur) ter delate tudi sami, lahko pomaga že otrok od 12 leta dalje. Pomoč otroka je, da malo posedi ob babici, ji kaj pove, tudi če ona ne more govoriti. Pomoč otroka je, da ji prinese vodo, kaj za jesti. Večji otrok, 15+, lahko počaka patronažo, poišče kakšno informacijo, pomaga pri prehranjevanju……. Od šolanih negovalcev se učiš prijemov. Bodite odprti za znanje, ki vam drugi ljudje posredujejo. Vztrajate, da vsi sorojenci sodelujejo.
Treba je prilagoditi hišo oz. stanovanje, da lahko zaupate drugim ključe. Da negovalne pripomočke zlo
Kako to vpliva na družino? Če je v domu, potem vidiš, kako je slabo poskrbljeno za nepokretne, saj je premalo kadra. Sledi slaba vest, otroci imajo slab zgled. Ljudje po smrti takega svojca travmirajo še leta. Če je doma, je to velika obveza, ampak tudi v dom je treba pogosto hoditi na obisk in sodelovati, če seveda si srčen človek.
Čudovit odgovor… in za moje pojme edina moralno pravilna odlocitev….
Avtorici teme: tasca je rodila, vzgojila in preskrbela ljubezen tvojega zivljenja in oceta tvojih otrok…
Srecno!
Odločena, 15.07.2021 ob 15:58
Sem v moralni dilemi! Ne vem, naj naredim po svojem prepričanju ali po tem kaj se od mene pričakuje.
Z družino smo si ustvarili dom v taščini hiši, kjer imamo svoje stanovanje. Funkcionirali smo bolj v smislu, manj se vidimo rajši se imamo. Taščo je pred mesecem dni zadela možganska kap. Za dom nimamo denarja. Sedaj se od mene pričakuje, da bom skrbela za taščo, umivanje, previjanje, hranjenje, zdravniki,… Ona praktično ne more nič sama, še pri govoru jo težko kaj razumem. Imam svojo službo, za delo s tako težkim bolnikom nisem usposobljena, imam tri osnovnošolske otroke in velik vrt. Moje mnenje je, da v takem primeru v prvi vrsti dolžni poskrbeti partnerji, nato otroci in nazadnje vsi ostali. Meni se gravža, da bi brisala tujo rit in menjala plenice. Meni se zdi, da dejansko tega nisem dolžna nobenemu, razen otrokom.
Res je niste dolžna delati tako negravzžnega dela. Res je, da imate svojo družino in otroke s sinom te ženske, in res je, da ste tudi vi ženska in boste nekoč tašča, upam in upam, da se nikomur ne boste gravžala. Pa srecno in vse dobro.
Večina tu mi je dala moč, da bom zmogla naprej. Najrajši bi, da bi mož potegnil z mano in bi staro lepo porinila v bolnišnično oskrbo ali pa v dom za stare. S taščo nikoli nisem bila v takih odnosih, da bi sedaj morala skrbeti še za njo. Mož skrbi kolikor more poleg službe in dela doma. Meni se pa stara gravža in bi najrajši videla, da bi jo nekam odpeljali.
Ko sva se z možem preselila k njemu domov, sem pričakovala da se nam bo ona kmalu umaknila, ne pa da bo še toliko živela in nam uničevala življenje. Res je, da sta hišo kopletno sezidala in popolnoma uredila umrli tast in tašča, vendar sva z možem kupila novo kuhinjo in zamenjala ploščice v kopalnici, zato jaz iz te hiše ne grem. Pa saj tudi nimam kam.
Zanimivo,vsi jamrajo ko je treba priskočiti na pomoč,mogoče bi se malo morala dotična vprašati in zamisliti nad dejstvom,da bo tudi ona enkrat stara in bognedaj,še obnemogla,vsem njenim bljižnjim pa bo težko če ji bodo morali rit obrisat in prinesti hrano na pladnju…današnji ljudje so vse preveč egoistični in ne vidijo dlje od svojih potreb…manjka nam sočutja do bližnjega….
To gre tako, 17.07.2021 ob 08:40
Tašča zapusti hišo občini in občina plačuje za dom. In nimaš skrbi. Če pa ti hočeš njeno hišo pol moraš ti skrbeti za njo. Čisto enostavno.
Notarsko uredite, da tašča prepiše vse premoženje na sina.
Njo potem v dom, pa vi ne boste imeli nobenih stroškov z kakršnim koli doplačevanjem doma!
Tvoj mož. Ne ti. Tvoj mož. Ti pa začasno več v vašem gospodinjstvu prevzameš, pa skuhaš še zanjo pa to… da ne bo on popolnoma preobremenjen. Drugače pa ne, tašča ti nič ni. Dedovala tudi ne boš ti. Ne poslušaj pritiskov na to temo. Dec nima izgovorov, da zanjo ne bi skrbel in ne, ni ti treba namesto njega.
Kdo je njen otrok, 17.07.2021 ob 12:13
Tvoj mož. Ne ti. Tvoj mož. Ti pa začasno več v vašem gospodinjstvu prevzameš, pa skuhaš še zanjo pa to… da ne bo on popolnoma preobremenjen. Drugače pa ne, tašča ti nič ni. Dedovala tudi ne boš ti. Ne poslušaj pritiskov na to temo. Dec nima izgovorov, da zanjo ne bi skrbel in ne, ni ti treba namesto njega.
Če živi v njeni hiši,ji mora tud ona pomagat. Kje je enim obraz. Samo jemljejo. Niti zase ne znajo poskrbet. Sramota.
Ups333, 16.07.2021 ob 20:48
Glede na to, da živite pri tašči, prodajte njeno!!! nepremičnino in boste tako prišli do financ za njeno oskrbo. Vi pa se znajdite po svoje…
Saj to tudi od tašče pričakujete, nehvaležnica!
Popolnoma se strinjam. Nekoč boš najbrž sama tašča. Ko boš stara in obnemogle se spomni tega.
NE! Nisi dolzna nic! Obcina sofinancira pomoc na domu ( obstaja tudi opcija, da si uredite denarno pomoc ) Uredite si to pomoc na domu, sestra lahko pride samo za pol ure, tudi vec krat na dan, da jo umije in previje. Ostalo naj dela njen sin. Njegova mati je in ne tvoja! Pripada vam tudi in to zastonj 30 dni na negovalnem oddelku!
Sem mama dvema sinovoma, poročenima, 3 vnučki. Bližam se šestdesetim. Z leti se slabšajo fizične sposobnosti, pa tudi osebnostno danes katere stvari drugače gledam in prenašam kot včasih. Ene bolje, druge slabše. Večkrat premišljujem, da se lahko zgodi, da bodo morali skrbeti zame, lahko me doleti nepokretnost. Skrbim za zdravje, z največjimi željami, da bi bila do konca samooskrbna. In sem vedno bolj hvaležna tistim, pa tudi sama spoštljiva do starejših, ko vidim, kako je lepo, če kdo skrbi za osebo, ki je popolnoma, delno ali malo odvisna od pomoči. In rečem, vem, danes je naporno, hiter tempo, ko bo čas, dajte me v dom in raje večkrat obiščite. Če ne bo denarja za dom, bo pač potrebno prodat stanovanje. Kako žalostno, ko berem, da je mati moža, ki je del njega, lahko samo “neprijeten predmet”. Skratka, če mož ne bo negoval svoje matere, pač prodat hišo in jo “oddat” v dom. Sicer se mora o tem itak on izjasnit. Hvala za moji snahici, ki imata lep odnos do mene in tudi jaz se trudim. Biti vezan ne nepokretnega je res naporno. A vse se da rešiti in organizirati, če je le vsaj osnovna povezanost in spoštovanje.
Preko csdja lahko najamete negovalko,priblizno 4.5 e na uro in vam uredijo vse kar tasca potrebuje.
Zaprostite tudi dodatek za nego in postrezbo (ji pripada).
Pogovorite se doma,kdo bo kako in kdaj pomagal.
Tasca ima penzijo in hiso.
Torej za dom ima.
Ce pa zelite,da ne gre v dom ji omogocite dostojno zivljenje doma.
Vsekakor je mama vasemu sinu in babi otrokom
Druzina naj si pomaga..
Spostovana
Kako lahko zivis v njeni hisi, za katero se je ona matrala. Ti si prisla na gotovo. A si gdaj pomislila kaj bi bilo ce bi na njenem mestu bila ti. Namesto da ji pomagas in vse das od sebe da se cim prej rehabilitira ti razmisljas kako bi jo v dom dala. Vsaka palica ima dva konca. Pazi da ne bos sama dozivela tako kot ona. Vse se vrne. Ce se lepo organizirate lahko naredite tasci in vsem skupaj veselje.
S službo in tremi otroci je nemogoče, da skrbite za takega bolnika. Vem, kako je, ker imam takega doma, vendar sem jaz upokojena. Nujno rabite pomoč na domu in to tako, da vam pomaga več ur na dan . Razumem vse vaše argumente, zelo me je pa zmotil stavek, da ne želite brisati tuje riti in menjati plenic. Ali ste kdaj pomislili, da se to lahko zgodi vsakomur v trenutku, tudi vam in bi moral nekdo skrbeti tudi za vas. Delo si je treba razdeliti, najti pomoč in se organizirati in z dobro voljo še vse da.
Bojan874, 18.07.2021 ob 11:35
Kako vas ni vse sram tako grdo govoriti, pa ne glede na to, da je tašča. Nagravžna, gravža se ji brisat rit……Sramota za vse, ki tako opisujete taščo ali bodisi tasta. Mene bi bilo sram, res….
Ja poba,koliko si pa ti star…?
Današnje generacije bab niso vredne popolnoma nič.
Edino saloni, oblekice, kofetki, pa družabna omrežja je za njih vse, za kar so se pripravljene potruditi ??
-
Moz ni hotel slisat nic o lastni hisi. Vse v staro bajto v kateri smo ziveli skupaj s tasco. Midva kredit ona opletala z jezikom in komandirala pri deci pri delu. Z mozem sva bila na bojni nogi skoz. Pol je ostarela itak je bila vecina skrbi na meni moz pa kao guzva v sluzbi in nadure. Potem je bil kredit odplacan bajta obnovljena otroci sli na svoje tasca skripnila moz poerbal vse mene postavil na cesto in si pripeljal mlajso….
edina rešitev ni, 16.07.2021 ob 13:30
Tašča bo prodala hišo in šla v dom ter s tem denarjem pokrivala razliko v domu. Sicer je dolžan sin ali sorodnik v 1.kolenu doplačati za dom. Če ostane doma, bo treba zanjo poskrbeti.
Mislim, da je to realen odgovor.
Če prav razumem je hiša od tašče, ki je vdova. Če ne bosta poskrbela zanjo in če želita ostati v tej hiši, bosta morala poskrbeti zanjo, ali pa bo šla v dom. Če nima dovolj visoke pokojnine, bo dom doplačevala iz denarja, ki ga bo dobila s prodajo nepremičnine.
Bi pa predlagala, da skupaj poskrbite za mamo, če je le možno in da najamete še kakšno negovalko ali osebno asistentko. Če bi bila možganska kap huda, bi takoj predlagali dom, tako da če so jo poslali domov, potrebuje le na novo učenje govora in ostalih spretnosti. Mož naj prevzame glavnino dela z mamo, ti predvsem kuho in osnovno čiščenje, otroci pa naj jo učijo kakšno uro pisati, govoriti … Vedi, da svoje otroke sedaj učiš kako naj ravnajo s teboj in možem, ko bosta stara (verjemi, leta se pa hitro obrnejo). Vem, da to ni tvoja mama in da do nje ne čutiš kaj dosti, kot večina snah ne, ampak imej srce za to, da vsaj poskusite dati vse od sebe kakšne tri mesece. Tisti vrt pa lahko tudi malo zmanjšaš, plevel pa tudi ne bo naredil večje škode. Potem pa boste videli kako naprej.
Forum je zaprt za komentiranje.