Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Še kdo dvomi v električne avte ?

Še kdo dvomi v električne avte ?

Odgovor na objavo uporabnika
dobrodošli v 2025, 06.09.2025 ob 03:09

Treba je videti, koliko dobiš, ko prodajaš 10 let starega EV ali bencinarja. Prihranek pri EV se popolnoma izniči, ker vrednost tako pade. Povedal mi je prodajalec sam, ko smo kupovali novo vozilo. Prodaja EV do subvencij je bila baje zelo zelo nizka. Udoben pa EV je, to je prednost .

Leapmotor T03 nov stane 10500 €.

Najcenejši novi bencinar stane 12500 €.

Prvega kupiš, narediš 200000 km, potem pelješ v na odpad, recimo pesimistično.  Za elektriko daš 6000 €, za avto si dal 10500 €, skup si zapravil 16500 €. Brezplačna cestnina, cenejši servisi so dodaten prihranek

Bencinarja kupiš, narediš 200000 km, za bencin daš 15000 €, za avto si dal 12500 €, skup 27500 €, prodaš rabljenega za 4000 €, si zapravil “samo” 23500 €. Cestnina, dražji servisi so dodaten strošek

Nimata pojma ne ti in ne tvoj prodajalec, oba ostala v letu 2015.

Hipotetičen primer:

V Sloveniji imamo cca. 1,2 milijona registriranih avtov. Vse avte z motorji z notranjim zgorevanjem, v kratkem času zamenjamo z električnimi.

A ti resno misliš, da bo elektrika še vedno po taki ceni kot je zdaj? Da še vedno ne bo cestnine?

Saj nas niso prvič navukli. Najprej so nas ‘stimulirali’, da smo prešli na električni vir ogrevanja (el.grelci, toplotne črpalke), kuhanja, pranja, sušenja … Ko je dovolj ljudi prešlo na elektriko, so se pričele višati cene električne energije. Sedaj nas nagrajujejo za EV. Ko bo dovolj velik odstotek ljudi prešel na EV, bo cena elektrike poskočila, ker proizvodnja el.energije in posodabljanje infrastrukture ne sledi dovolj hitro povpraševanju. Hkrati nasprotujemo novim termoelektrarnam (itak), hidroelektrarnam, jedrski energiji, vetrni energiji.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimen15748292, 06.09.2025 ob 11:44

Hipotetičen primer:

V Sloveniji imamo cca. 1,2 milijona registriranih avtov. Vse avte z motorji z notranjim zgorevanjem, v kratkem času zamenjamo z električnimi.

A ti resno misliš, da bo elektrika še vedno po taki ceni kot je zdaj? Da še vedno ne bo cestnine?

 

1. Cestnina za EV je ŽE, pa njihovo število kljub temu še kar raste.

Čudno …

 

2. Zakaj pa bi se kar naenkrat menjavo vsa vozila za EV?!?

Nobena vsiljena sprememba ni dobro sprejeta, tudi večanje števila EV se dogaja postopoma

 

In prav je tako.

Omrežje se tako uspe prilagajati, ljudje primerjajo razlicne tipe vozil in presodijo, kaj je zakaj zanje bolj smiselno, prav tako pa se samo področje EV razvija in izboljšuje. Cene padajo, kapaciteta baterij in ostale karakteristike vozil se izboljšujejo.

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
ne razumem, 06.09.2025 ob 11:56

 

1. Cestnina za EV je ŽE, pa njihovo število kljub temu še kar raste.

Čudno …

 

2. Zakaj pa bi se kar naenkrat menjavo vsa vozila za EV?!?

Nobena vsiljena sprememba ni dobro sprejeta, tudi večanje števila EV se dogaja postopoma

 

In prav je tako.

Omrežje se tako uspe prilagajati, ljudje primerjajo razlicne tipe vozil in presodijo, kaj je zakaj zanje bolj smiselno, prav tako pa se samo področje EV razvija in izboljšuje. Cene padajo, kapaciteta baterij in ostale karakteristike vozil se izboljšujejo.

 

 

Očitno res čisto nič ne razumeš. Nomen est omen.

Raste toliko da je že na 1% 🙂

Da elektrika nima prihodnosti že vidiš na parkirišču term in podobnega, ko se v električnem tomobilu pripeljeta 2 moška, ki gresta potem na nočno kopanje in v savne ???

Odgovor na objavo uporabnika
Raste, 06.09.2025 ob 14:14

Raste toliko da je že na 1% 🙂

V skupnem deležu morda že.

Kako pa kaj raste število prvič registriranih EV?

?

Odgovor na objavo uporabnika
Štajerska 1972, 06.09.2025 ob 14:50

Da elektrika nima prihodnosti že vidiš na parkirišču term in podobnega, ko se v električnem tomobilu pripeljeta 2 moška, ki gresta potem na nočno kopanje in v savne ???

Boš moral še malo po drugih parkiriščih pogledati, kdo izstopi iz EV, ne pa samo oprezati za tebe vznemirjajočimi osebki.

Žal tile osebki prevladujejo, pa veliko jih je tudi pred trgovskimi centri, ko pravi moški kupujejo Čistila, metle in sesalce

Hipotetičen primer:

V Sloveniji imamo cca. 1,2 milijona registriranih avtov. Vse avte z motorji z notranjim zgorevanjem, v kratkem času zamenjamo z električnimi.

A ti resno misliš, da bo elektrika še vedno po taki ceni kot je zdaj? Da še vedno ne bo cestnine?

 

Za cestno dajatev bi morali spremenit sistem, ker zdaj se računa od kubature, ki je električar pač nima in ne plačaš nič

Elektrika sama po sebi že zdaj ni poceni, na kWh stane 20 centov, bencin stane 15 centov na kWh. Žal pa naftni motorji spustijo v luft večino energije in rabijo 50 kWh na 100 km, medtem ko EV 20 kWh ali manj, od tu je prihranek. Elektro motor bo vedno bolj učinkovit od naftnega.

Kar se tiče elektro omrežja, ponoči imamo viške elektrike (zato je nočna tarifa on omrežnina cenejša) in večina EV se polni ponoči, tako da EV uravnotežujejo omrežje, so blagodejni na omrežje in gre brez težav. Moč pri filanju za večino potreb dnevih potreb zadošča 2 kW (marsikdo naredi tudi samo 100 km na teden ali celo manj), to je tako kot da bi kakih 300000 fenov priklopili ponoči, omrežje to zmore brez težav.

 

Odgovor na objavo uporabnika
kosdfksdo, 06.09.2025 ob 15:49

Hipotetičen primer:

V Sloveniji imamo cca. 1,2 milijona registriranih avtov. Vse avte z motorji z notranjim zgorevanjem, v kratkem času zamenjamo z električnimi.

A ti resno misliš, da bo elektrika še vedno po taki ceni kot je zdaj? Da še vedno ne bo cestnine?

 

Za cestno dajatev bi morali spremenit sistem, ker zdaj se računa od kubature, ki je električar pač nima in ne plačaš nič

Elektrika sama po sebi že zdaj ni poceni, na kWh stane 20 centov, bencin stane 15 centov na kWh. Žal pa naftni motorji spustijo v luft večino energije in rabijo 50 kWh na 100 km, medtem ko EV 20 kWh ali manj, od tu je prihranek. Elektro motor bo vedno bolj učinkovit od naftnega.

Kar se tiče elektro omrežja, ponoči imamo viške elektrike (zato je nočna tarifa on omrežnina cenejša) in večina EV se polni ponoči, tako da EV uravnotežujejo omrežje, so blagodejni na omrežje in gre brez težav. Moč pri filanju za večino potreb dnevih potreb zadošča 2 kW (marsikdo naredi tudi samo 100 km na teden ali celo manj), to je tako kot da bi kakih 300000 fenov priklopili ponoči, omrežje to zmore brez težav.

 

Saj pri proizvodnji elektrike tudi večino energije spustimo v zrak ali reko.

Tudi če bi kilometer z EV stal isto, si z EV na boljšem, ker nov EV je cenejši od bencinarja (leapmotor T03 proti benc malčku) in servisi bodo vedno manj komplicirani in cenejši.

Kdor se spozna na tehniko, ve, da je mehanika vedno manj zanesljiva od elektronike. Zato se je tudi še v naftnih avtih šlo s fergazerjev na elektronski vbrizg, zato se je šlo s kablov na elektronske lopute, zato se je pri računalnikih šlo z mehanskih trdih diskov na SSD. Vedno in povsod je tako. Ko boste pa imeli laptope in telefone na nafto, se pa oglasite.

In pri avtu to ni nič drugače. Poleg tega je elektrika praktično vsepovsod, bencinske črpalke vam pa zapirajo in protestirate.

Saj pri proizvodnji elektrike tudi večino energije spustimo v zrak ali reko.

Precej manj. In predvsem ne končni kupec, to je že všteto v ceno elektrike, medtem ko kupec nafte spusti v luft po tistem, ko jo kupi.

Tvoj problem, da ti naftni avto ne gre na jedrsko energijo, sončno, vetrno, premog itd. ampak samo na eno sorto brozge iz puščav in rusije (elektro avto preko generatorja gre tudi na to), to ima pač zelo negativne posledice na ceno

 

In VEDNO bo imelo negativne posledice na ceno. Poleg neučinkovitosti naftnih motorjev.

Odgovor na objavo uporabnika
ne razumem, 06.09.2025 ob 15:05

V skupnem deležu morda že.

Kako pa kaj raste število prvič registriranih EV?

?

Kar naj raste število na novo registriranih, še vedno jih je skupno 1% 🙂

Morda še par desetletij, pa bosta 2% 🙂

Odgovor na objavo uporabnika
My moon, 05.09.2025 ob 17:47

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 10708, 05.09.2025 ob 14:49

Odgovor na objavo uporabnika
dej dej, 05.09.2025 ob 13:52

Ko jih bo večina prešla na priključna EV, bo to en najdražjih načinov prevoza. Nič več subvencij, nič ugodnosti, draga elektrika… Takrat bodo še vodikove gorivne celice izgledale smešno poceni. Šele to bo pravi preboj na EV.

kako pa zgleda nepriključni EV?

Nepriključni so tisti, kjer ne potrebuješ elektrike iz omrežja, tudi hibridi, kjer bencinski motor polne baterije. Pravo nepriključno EV je recimo Toyota Mirai kjer se uporablja vodikove gorivne celice za proizvodnjo električne energije za polnenje baterije in kjer je izpuh voda. Vodik natankaš v 3-5 min in avto ima doseg kot klasični avtomobili. To je prihodnost EV.

 

Toyota Mirai ima pogon na vodikove celice, nobene veze nima z elektriko. Pri nas jih ni, v Parizu jih je pa na cesti kar nekaj, predvsem taxijev. Ta je iz druge roke še precej cenejši kot katerkol EV.

 

Ti sploh veš, kako se obračuna letna dajatev za EV?

 

Glede na tvoje trditve, da se tudi za EV obračuna po kubikaži, že ne.

Odgovor na objavo uporabnika
Kar naj, 06.09.2025 ob 21:21

Kar naj raste število na novo registriranih, še vedno jih je skupno 1% 🙂

Morda še par desetletij, pa bosta 2% 🙂

Nočeš ali ne znaš odgovoriti, kakšen je delež EV med novoregistriranimi vozili?

?

 

A ni razumljivo, da skupni delež neke nove skupine vozil ne more naenkrat drastično narasti? Sploh za predmete, ki (lahko) dolgo služijo svojemu namenu?

Odgovor na objavo uporabnika
ne razumem, 07.09.2025 ob 17:01

Nočeš ali ne znaš odgovoriti, kakšen je delež EV med novoregistriranimi vozili?

?

 

A ni razumljivo, da skupni delež neke nove skupine vozil ne more naenkrat drastično narasti? Sploh za predmete, ki (lahko) dolgo služijo svojemu namenu?

Tu se hočeš ti sprenevedati kako pomembne so registracije novih. In kaj potem če je zraslo iz enega registriranega novega na dva? Vau, za 100% je zraslo!

Še vedno električne avtomobile kupujejo glupi japiji kot drugi družinski avto za po mestu (za resna potovanja imajo še vedno bencinarja), razne firme s službenimi avtoparki za furanje po mestu, car sharing sheme, itd.

Zato je 1% skupnega deleža, ker je dodatek in ne nadomestilo. Zdaj pa pojdi drkat na blacked pornografijo in se tolažit ker te električno sranje ne pripelje do lipe vaše.

Super da ste tako navdušeni nad EV. Dajte jih se kupovati. Nič se ne prodaja, prodaja stoji v salonih, kupujejo le bencinske in dizelske. Škoda da vas je tako malo navdušenih nad EV.

Odgovor na objavo uporabnika
Crni kroatski tič, 07.09.2025 ob 17:12

Tu se hočeš ti sprenevedati kako pomembne so registracije novih. In kaj potem če je zraslo iz enega registriranega novega na dva? Vau, za 100% je zraslo!

Še vedno električne avtomobile kupujejo glupi japiji kot drugi družinski avto za po mestu (za resna potovanja imajo še vedno bencinarja), razne firme s službenimi avtoparki za furanje po mestu, car sharing sheme, itd.

Zato je 1% skupnega deleža, ker je dodatek in ne nadomestilo. Zdaj pa pojdi drkat na blacked pornografijo in se tolažit ker te električno sranje ne pripelje do lipe vaše.

 

Dvigni roko s svojega mednožja in pobrskaj, koliko je EV med novoregistriranimi vozili.

Seveda pa samo slovenska EV ne uspejo priti do morja, iz raznih zahodnoevropskih držav pa se brez težav pripeljejo do morja in nazaj.

 

Popolnoma logično, ja …

 

Večina vas na cesti niti ne zna ločit med EV in ostalimi vozili. Če bi, bi videli ogromno EV  s tablicami od nas oddaljenimi 1000 in več km, ki so se čist normalno pripeljali do sem in gredo še naprej. Tako pač je, vi pa imejte neko svojo pravljico v glavah, kako z EV ne moreš dlje kot do najbližje trgovine.

Odgovor na objavo uporabnika
ne razumem, 07.09.2025 ob 19:00

 

Dvigni roko s svojega mednožja in pobrskaj, koliko je EV med novoregistriranimi vozili.

Seveda pa samo slovenska EV ne uspejo priti do morja, iz raznih zahodnoevropskih držav pa se brez težav pripeljejo do morja in nazaj.

 

Popolnoma logično, ja …

 

Seveda ne razumeš če si si mozak zmešal s pornografijo in ustaškim razmišljanjem.

1% EV je pri nas registriranih. Dovolj zgovoren podatek.

https://www.izvoznookno.si/aktualno/prodaja-ev-se-je-v-evropi-v-2025-okrepila/

https://siol.net/avtomoto/novice/delez-elektricnih-registracij-le-devet-znamk-v-sloveniji-nad-10-odstotki-667913

Pa še tole https://forbes.n1info.si/tehnologija/kako-mate-rimac-vidi-prihodnost-vecina-ne-bo-imela-avtomobilov/

 

Mogoče se boomerjem zdi ideja o življenju brez avta in vožnja na poziv z avtonomnimi vozili ZF, ampak mladim je to blizu in sigurno se to bo zgodilo. Testiranje takega načina že poteka, marsikje.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close