Še kdo dvomi v električne avte ?
Ti verjamem, ampak to ne spremeni mojega mnenja. Bencinski motor ne izgubi 10% kapacitete, starata se pa oba enako. Še vedno pa je baterija najdražji del avta in če ta gre….Kaj ostane?
Ko ti gre baterija, mas vmes že našparano za novo baterijo (tam nekje od oka) na račun prihranka pri bencinu, elektrika je 3x ceneje na kilometer. Pa tudi cenejši servisi in brezplačna cestnina npr. Baterije so tudi vedno cenejše, bencinski motorji pa niso zmeraj cenejši. Boš videla v prihodnjih letih, če ti zdaj ni jasna smer prihodnosti.
Meni se zdi, da veliko bolj izgubljajo vrednost, kot navadni.
Če bolj izgubljajo vrednost, pač lahko tudi ti kupiš rabljenega dosti bolj poceni. To ni nujno slaba stvar. Zakaj se dajate v pesimisitične scenarije, če lahko izkoristite pozitivne točke? Sicer ja, ceno hitro izgubljajo zaradi tega, ker hitro prihajajo vedno novi in novi modeli, zmeraj cenejši in z zmeraj daljšim dosegom. Kako boš potem prodal starega za ne vem kako ceno, čeprav z njim ni nič narobe, če dobiš novega boljšega za vedno cenejšo ceno? Ne gre.
Bencinski pa ne samo, da držijo ceno. Celo pridobivat jih bodo kmalu začeli. Ker noben več ne bo hotel vzdrževat bencinskega avta in plačevat 3x več za kilometer. Ogromno bencinarjev bo šlo v preše, zato bodo zaradi svoje redkosti postali muzejski eksponati z vedno večjo vrednost. Samo pogon in vzdrževanje bo pa še vedno predrago, kot je že zdaj dražje od električnega.
elellee, 02.09.2025 ob 01:50
bencinski novi avti so vedno dražji, zato rabljenim ne tiščijo tako hitro cene dol.
električni novi avti so pa vedno cenejši, zato rabljenim tiščijo cene hitro dol
Rabljen bencinar dobiš v dobrem stanju za par jurjev, najcenejši električar je na avtonetu 3600€ z dosegom baje celih 90km.
Rabljen bencinar dobiš v dobrem stanju za par jurjev, najcenejši električar je na avtonetu 3600€ z dosegom baje celih 90km.
Si spregledalo, da pišem o NOVIH avtih. Električni NOVI avti so vedno cenejši. Bencinski in dizel NOVI avti so vedno dražji. In to potem vpliva na cene rabljenih
Leta 2015 je bil najcenejši nov električni avto 25000 €, leta 2025 je najcenejši nov električni avto 10000 €. Bencinar pa je bil 2015 najcenejši 10000 €, danes je pa 12500 €. Električni novi avti se cenijo, bencinski se dražijo. Pri bencinskih je razvoja konec.
Glede rabljenih pa: a teh 3600 € pri rabljenem električarju ni “par jurjev”, je to mogoče drago glede na dejstvo, da se potem voziš 3x ceneje? Seveda pod pogojem, da ti doseg zadošča. Marsikomu 90 km zadošča za drugi ali mestni, predmestni avto. Če delaš npr. 40 km na dan, je to 15000 km letno ali 750 € letnega prihranka napram bencinarju. Če rabiš daljši doseg, moraš pa gledati drug model rabljenega električarja, za kakšnih 5 do 7 jurjev dobiš doseg 150 km pri rabljenem. Če ti ne zadošča, pa si potem že pri novih električnih avtih z dosegom 250-300 km za ceno 10000 € (leapmotor).
elellee, 02.09.2025 ob 06:41
Rabljen bencinar dobiš v dobrem stanju za par jurjev, najcenejši električar je na avtonetu 3600€ z dosegom baje celih 90km.
Si spregledalo, da pišem o NOVIH avtih. Električni NOVI avti so vedno cenejši. Bencinski in dizel NOVI avti so vedno dražji. In to potem vpliva na cene rabljenih
Leta 2015 je bil najcenejši nov električni avto 25000 €, leta 2025 je najcenejši nov električni avto 10000 €. Bencinar pa je bil 2015 najcenejši 10000 €, danes je pa 12500 €. Električni novi avti se cenijo, bencinski se dražijo. Pri bencinskih je razvoja konec.
Glede rabljenih pa: a teh 3600 € pri rabljenem električarju ni “par jurjev”, je to mogoče drago glede na dejstvo, da se potem voziš 3x ceneje? Seveda pod pogojem, da ti doseg zadošča. Marsikomu 90 km zadošča za drugi ali mestni, predmestni avto. Če delaš npr. 40 km na dan, je to 15000 km letno ali 750 € letnega prihranka napram bencinarju. Če rabiš daljši doseg, moraš pa gledati drug model rabljenega električarja, za kakšnih 5 do 7 jurjev dobiš doseg 150 km pri rabljenem. Če ti ne zadošča, pa si potem že pri novih električnih avtih z dosegom 250-300 km za ceno 10000 € (leapmotor).
Spet te tvoje argumentacije. Ta električar je 10 tisoč samo s subvencijo, drugače je 18 tisoč. S tem da z najcenejšim bencinarjem celo prideš na morje in nazaj, s tem elektronarjem je pa treba računat kje se boš ustavil in čakal uro ali dve.
Drugače pa je vse odvisno od konkurence in trga. Ta električni jajček, ki je danes rabljen 4 jurje od novega je slabo držal ceno, ker je stal 25000 €. Ampak zdaj, ko stane 3 do 4 jurje, pa bo vnaprej dobro držal ceno, ker njegova bencinska rabljenega konkurenca sicer stane 2 jurja, ampak ima 3x dražji kilometer samo za pogon, da ne govorimo zdaj o bencinarjih za 2 jurja, kaj vse je dotrajano, česar električar sploh nima. Jermeni, filtri, šobe, turbine, štarterji.
Rabljenih elektirčarjev pod 3 jurjev ne pričakujte še zelo dolgo, ker pač ekonomsko povozijo svojo naftno konkurenco za 2 jurja po dolgem in počez. Da ne govorimo o udobju, avtomatik, brez hrupa, brez vibracij.
Spet te tvoje argumentacije. Ta električar je 10 tisoč samo s subvencijo, drugače je 18 tisoč. S tem da z najcenejšim bencinarjem celo prideš na morje in nazaj, s tem elektronarjem je pa treba računat kje se boš ustavil in čakal uro ali dve.
Ja, ampak subvencija ti pač pripada in jo izkoristiš, logično. Leta 2015 je nov električar okoli 25 jurjev s subvencijo, ki se vmes ni spremenila, danes je pa nov električar 10 jurjev s subvencijo. Novi električarji se cenijo, to je dejstvo, pa če se na trepalnice mečeš. Bencinarji pa gredo v kontra smer.
V Nemčiji je pa npr. elektro subvencij že konec, tam je najcenejši novi električar Dacia Spring za 13500 €, najcenejši novi bencinar pa tako kot pri nas, nekih 12500 € (približno enako velika in enak rang). V roku 20000 km imaš nakupno razliko pokrito in delaš z električarjem profit.
Tako da subvencija ne igra neke vloge, je samo bonus. Električarji ekonomsko povozijo naftaše in razlika bo postajala samo še večja.
daisycutter, 01.09.2025 ob 20:51
Anonimno 9911, 01.09.2025 ob 20:41
daisycutter, 01.09.2025 ob 20:26
Meni se zdi, da veliko bolj izgubljajo vrednost, kot navadni. Ko 3nkratbgr3 baterija, ga ne moreš več prodat, ker je baterija pol cene. Si narobe predstavljam?
Tudi kupila ne bi recimo šest let starega, medtem ko bencinarja komot.
Bomo videli kaj bo čas pokazal….
Jasno da hitrej zgubljajo ceno, sej je razvoj EV xyx hitrejši kot pri bencinarjih. Ni fora sam v bateriji. Imam 10let star EV, baterija je zgubila kapaciteto 10%, verjami al pa ne, kot ti paše.
Ti verjamem, ampak to ne spremeni mojega mnenja. Bencinski motor ne izgubi 10% kapacitete, starata se pa oba enako. Še vedno pa je baterija najdražji del avta in če ta gre….Kaj ostane?
Težko je takim kot si ti razlagat kaj ostane, ker vam osnove niso jasne. Mogoče seštej vse servise, ki jih preplačaš v 10 letih, ves benz ki ga natočiš v tem času itd. Baterija ima garancijo, moja 10 let. Sej pravim, ne fantazirajte o stvareh, ki jih ne poznate in ne razumete. Če že, najprej naredte domačo nalogo, potem šele pišite, da ne izpadete … milorečeno smešni.
Do sedaj je bil avto nekomplicirana stvar. Tankaš in voziš. Odslej bo pač potrebno vklopiti možgane in včasih kaj razmisliti, navaditi na razne aplikacije za polnjenje in tako naprej. Ni vsak avto za vsako situacijo, to je sicer vedno veljalo, z električnimi pa bo veljalo še toliko bolj. Za povprečnega Slovenca, ki lahko polni doma ter vsak dan naredi kakšnih 50km do službe in nazaj (ajde, čez vikende še kakšen daljši izlet), pa je EV čista zmaga.
Anonimno 9911, 02.09.2025 ob 09:34
Težko je takim kot si ti razlagat kaj ostane, ker vam osnove niso jasne. Mogoče seštej vse servise, ki jih preplačaš v 10 letih, ves benz ki ga natočiš v tem času itd. Baterija ima garancijo, moja 10 let. Sej pravim, ne fantazirajte o stvareh, ki jih ne poznate in ne razumete. Če že, najprej naredte domačo nalogo, potem šele pišite, da ne izpadete … milorečeno smešni.
Ohjej , taki ki ste pamet s taveliko žlico jedli, bi mogoče lahko prebrali še kaj o bontonu in umetnosti debate?
Ali si samo majčken lulček in se za kakšne pol urce bolje počutiš potem ko enega nadereš?
Jaz se nič ne duvam, da vse vem o električnih avtih, zapisala sem svoje povsem laično razmišljanje, do,katerega imam vso pravico, a veš?
Fak no, keri moroni tle gor.
daisycutter, 02.09.2025 ob 10:13
Ohjej , taki ki ste pamet s taveliko žlico jedli, bi mogoče lahko prebrali še kaj o bontonu in umetnosti debate?
Ali si samo majčken lulček in se za kakšne pol urce bolje počutiš potem ko enega nadereš?
Jaz se nič ne duvam, da vse vem o električnih avtih, zapisala sem svoje povsem laično razmišljanje, do,katerega imam vso pravico, a veš?
Fak no, keri moroni tle gor.
Odgovor vreden bontona.
elellee, 02.09.2025 ob 07:01
Drugače pa je vse odvisno od konkurence in trga. Ta električni jajček, ki je danes rabljen 4 jurje od novega je slabo držal ceno, ker je stal 25000 €. Ampak zdaj, ko stane 3 do 4 jurje, pa bo vnaprej dobro držal ceno, ker njegova bencinska rabljenega konkurenca sicer stane 2 jurja, ampak ima 3x dražji kilometer samo za pogon, da ne govorimo zdaj o bencinarjih za 2 jurja, kaj vse je dotrajano, česar električar sploh nima. Jermeni, filtri, šobe, turbine, štarterji.
Rabljenih elektirčarjev pod 3 jurjev ne pričakujte še zelo dolgo, ker pač ekonomsko povozijo svojo naftno konkurenco za 2 jurja po dolgem in počez. Da ne govorimo o udobju, avtomatik, brez hrupa, brez vibracij.
To da je bencin dražji velja v primeru ko polniš doma ure in ure. V primeru tega Leapmotorja polniš okoli 10 ur. Na polnilnicah je lahko elektrika dražja od bencina, o čemer smo že govorili.
In najcenejši elektrojajčki imajo najmanjši doseg, pa pojdi z njim na daljše potovanje, vmes se pa ustavi nekje in čakaj da se napolni.
To da je bencin dražji velja v primeru ko polniš doma ure in ure. V primeru tega Leapmotorja polniš okoli 10 ur. Na polnilnicah je lahko elektrika dražja od bencina, o čemer smo že govorili.
In najcenejši elektrojajčki imajo najmanjši doseg, pa pojdi z njim na daljše potovanje, vmes se pa ustavi nekje in čakaj da se napolni.
Najcenejši nov elektro jajček ima 250 km dosega. Povprečen človek gre 2x letno na daljše potovanje. Tako da ni bistveno za tiste 2x letno, da se čaka par ur in da se tiste 2x letno plača na hitrih polnilnicah isto kot za bencin, ker je celo preostalo leto pač 3x cenejša vožnja in čakanja ni.
jaja599, 03.09.2025 ob 02:54
To da je bencin dražji velja v primeru ko polniš doma ure in ure. V primeru tega Leapmotorja polniš okoli 10 ur.
Jasno. Nekaterim vam ni jasno, da povprečen avto stoji pri miru 22 ur na dan. 12 ur od tega doma. Nekateri sanjate, da ste 18 ur dnevno na cesti. Ampak res samo sanjate.
Bognedaj da koristi avto več kot ena oseba.
Ali pa da hočeš na manjši izlet isti dan kakor si šel na šiht.
najcenejši, 03.09.2025 ob 02:58
To da je bencin dražji velja v primeru ko polniš doma ure in ure. V primeru tega Leapmotorja polniš okoli 10 ur. Na polnilnicah je lahko elektrika dražja od bencina, o čemer smo že govorili.
In najcenejši elektrojajčki imajo najmanjši doseg, pa pojdi z njim na daljše potovanje, vmes se pa ustavi nekje in čakaj da se napolni.
Najcenejši nov elektro jajček ima 250 km dosega. Povprečen človek gre 2x letno na daljše potovanje. Tako da ni bistveno za tiste 2x letno, da se čaka par ur in da se tiste 2x letno plača na hitrih polnilnicah isto kot za bencin, ker je celo preostalo leto pač 3x cenejša vožnja in čakanja ni.
Polnilnice so pa seveda povsod na poti kamor greš. Še posebej hitre polnilnice so za vsakim vogalom. Kajneda?
Forum je zaprt za komentiranje.