Psihoterapija – koliko časa
Če se učiš strokovnosti, ni nujno, da si strokovnjak. Seveda se to od nas pričakuje, ampak niso vsi vesti in odgovorni pri svojem poklicu.
Ob zdajšnjem vedenju, ne bi zaupala zdravnici, ki je “zdravila” Nekrepa. H pekarju, ki je enkrat slabo zamesil kruh, bi pa še vedno hodila.
Pišeš o širini, ki jo nekateri ljudje imajo, drugi hodijo kot konji (s plahutnicami). Imaš takšne in drugačne ljudi, bolj in manj zavzete, pridne in površne ipd. V kolikor imam možnost se odločati, bom izbrala tistega strokovnjaka, za katerega menim, da je najboljši.
In ni konca… Je pa ”zanimivo”, kako nekateri uživajo in se zabavajo ob tem, ko tolčejo po tistih, ki so že tako na tleh. :/
Matjažko… ti si največji zj*bant tule… a vedno, ko začutiš resno temo se tako tudi obnašaš. Moj poklon zate. Še so ljudje, ki vejo, da zaj*bancija ni vedno na mestu.
Pojdi k mesarju, da ti zob izpuli, saj ne rabiš strokovnjaka stomatologije. :)))[/quote]Matjazko vrnil si se!……..
Enkrat je ena napisala, da ko/če bo imela partnerja ne bo več (tako pogosto) sem pisala.
A si tudi ti “not padu”….? :)))
[/quote]
On_ , prijatelj, ne vem, čemu delaš neke frekvenčne analize postov članic tega foruma, ko imaš tako lep in plemenit poklic, a ne bi raje ti v okviru tega, za kar si vendar poklican, pomagal svetu okoli sebe, ne pa z nekimi nejasnimi domnevami… in še ne vem, čemu se spravljš na matjažka in njegovo zasebno življenje glede ne/samskosti in to, če se prav spomnim, ni prvič… če bi se jaz toliko ukvarjala z njim, bi še kdo pomislil, da “imava kaj”, pri tebi pa si skoraj ne upam špekulirati, kaj bi utegnil biti razlog za tolikšno zanimanje zanj… :)))) ccc
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] A še ni toliko bolj pomembno, kdo ti “groža po psihi”? Jasno, da to ni vseeno, da tak človek mora biti profesionalno usposobljen (teoretično in praktično), da so dobre refrence, saj tudi kirurg npr. ni vsak dober – in tak te lahko “zafuša”, čemur se reče strokovna napaka. 🙂 In za to delo rabiš tudi licenco, če si veterinar in si npr. mačkam in psom že večkrat operativno odstranil tumor, je prav neumno domišljavo, kdor si samovšečno domišlja, da bi s tem znanjem potem lahko operiral tudi človeka. 🙂 Mogoče si pa ti izjema, On? :D[/quote]Sreča zate Matjazko, če se postaviš na vse štiri bo težko opazit razliko tudi tistim veterinarjem z dolgoletno prakso 😉 😀
Samo a si našel koga/katero, ki bi te želel/a peljat na povodcu? 😉 😀
Tale primerjava s kirurgom se mi ne zdi posrečena. [/quote]Seveda, hvala za tole, primerjava s kirurgom je zelo neposrečena, se mi zdi nekam na silo privlečena sem… matjažko bo že vedel, čemu je to pisal…
Nekaj kritičnega dvoma v strokovnjake specialiste je vendar dobro imeti, so pa na drugi strani tudi takšni, ki mnenje stroke popolnoma ignorirajo, na primer, imajo diagnosticirano dioptrijo, pa ne nosijo očal (to še ni toliko sporno, ker so glede dosledne uporabe dotičnega medicinskega pripomočka celo mnenja stroke deljena), na drugi strani pa ob domnevni alergiji vlivajo v oči kar neke kapljice, ki so jih mimogrede dobili v lekarni po možnosti brez recepta, namesto da bi svoje lepe oči ob priliki nesli na ogled k specialistu.
Naše telo je vendar občutljiv instrument, za katerega moramo lepo skrbeti in to sami, ne moremo tega pričakovati od nikogar drugega. In s psiho ne vem če je prav drugače…najboljši psioterapevt smo sami sebi oz nam je življenje kot takšno in drugi, slučajni ali izbrani posamezniki ob nas, njihovi teoretični in praktični principi, če imamo to milost, da jih zasledimo, da ne grejo njjhove, še zlasti trpke izkušnje neopaženo mimo nas. In da nismo toliko vzvišeni, da pisunimo po takih forumih, da smo ogromno prebrali pa da nam nič ni pomagalo[/i] in pod nujno rabimo strokovno usposobljenega psihoterapevta, edino vprašanje je koliko časa in koliko bo to stalo.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Aja še tole, v sloveniji, kolikor vem, študij psihoterapije ne obstaja, je pqa možno v zadnjih nekaj letih študirati na daljavo v sodelovanju z dunajsko univerzo, torej večina psihoterapevtov sploh ni ustrezno izobražena, ampak gre za (večinoma nezaposljive) diplomante s čisto tretjega področja, ki potem nahitro opravijo kake tečaje, obiščejo kako delavnico, in že so “stroka”.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Japkica ne tako, sedaj si še ti postala tista. ki tolče naj vsaj nekateri letijo/mo……. 😉
Ali je to samo demonstracija nevoščljivosti o kateri pišeš? :))))[/quote]
Se ti terapiraš na ta način? Čisto možno. Vse pije vodo… le ne potegne mi, da na račun drugih.
Pri meni ‘prođe’ vse, kjer sta oba za. Ni dovolj, da si samo ti za… Se razumeva ali sem prekratka? 😉
Ni vedno tako kot je videti. Glede matjazka imam pa sama čisto drugačno mnenje. Vsak misli, da vidi točno tako kot je:). Izkušnje izoblikujejo spoznanja.[/quote]
Pa saj to je normalno. Vsak ga vidi po svoje in moje videnje je lahko povsem zgrešeno. Lahko pa tvoje. 🙂
Ja, pomagaj si sam in bog ti bo pomagal, pravi stara ljudska modrost. Ampak je res vse tako preprosto kot nekoč? Kvaliteta življenja je dejansko precej slabša na pram našim prednikov, čeprav smo v materialnem smislu gledano pravi bogataši v primerjavi pred 100 let in danes.
Vsaka medalja ima 2 plati, torej dobro in slabo, saj tega jnaj bi bil vsak “svesten”, ki uporablja razum, da vsak strokokovnjak le ni Strokovnjak – to ni nič novega. Pleve od zrnja je potrebno prebrati z različnimi metodami razvrščanja. Tukaj sta pomembni opreznosti in premišljenosti, ker je to področje v Sloveniji zakonsko slabo regulirano, kot ugotavljamo, in razni “psihoterapevti” rastejo kot gobe po dežju, ker vidijo lepo priložnost za zaslužek (dobrodošli na Balkanu). Osebno, kdor se odloči za psihoterapevta, mora vsekakor upoštevati naslednje pomembne dejavnike:
– izobrazbo terapevta (ustrezna smer, podiplomski študij….)
– strokovne kompetence
– njegove delovne izkušnje in reference
– odzivi pacientov in uspešnost zdravljenja
In četudi so vsi ti dejavniki izpolnjeni, je to lahko še vedno premalo, ker se z vsakim človekom ne “zaštekamo”, ne pride do “psihične interakcije”. To podtočje ne bo nikoli stroga znanost zaradi človeške narave, ki je ne moremo razvrščati metodično.
Imaš prav…Le dodal bi še, da nam je najboljši terapevt partner/ka in otroci 🙂
Pač nekdo, ki nam je blizu in s komer imamo čimbolj globok in odprt odnos, saj na takšen način spoznamo globino svoje podzavesti in ostalega dela naše osebnosti.
V ogledalu se lahko prepoznamo le, če smo odkriti. Z masko se v ogledalu ne moremo prepoznati, 🙂
Matjazko, včasih se pa res izkažeš. Se strinjam z Japkico, da se izkažeš takrat, ko veš, da je stvar resna.
Pri teh psihologih, terapevtih je pa tudi tako kot pri ostalem. Vedno se najdejo ljudje, ki radi izkoristijo ljudi, ki so že tako na tleh. Zdaj diplomo ali jo imajo ali ne, se da preverit, morebitne objave člankov tudi. Ostalo pa je že težje, ker večina niso neki znani terapevti. V končni fazi pa tudi mladi terapevti morajo nekje začet.
Tisti, ki pa izkoriščajo, so pa tudi v drugih ‘poklicih’. Številni ‘zdravilci’ se recimo okoriščajo na račun bolanih. Človek je že tako na dnu, zdravniki mu ne morejo pomagat, potem se obrne na takega ‘zdravilca’, ki ga še ožame za denar.
Da ne govorim o raznih šlogarjih, astrologih in podobnih, ki iz ljudi vabijo denar.
Kjer je povpraševanje, je tudi ponudba. Vsak se zavestno odloči, v kaj bo investiral. Nekaterim ne pomagajo zgodbe drugih, ki so že hodili po tankem ledu in se jim je vdrlo. Nekateri morajo sami izkusiti na lastni koži. Pa naj, kdo jim brani. Meni se ne smilijo. In tisti, ki zaupa vedeževalki, se je morda izognil psihiatru. Če v tem najdejo svoj način zdravljenja, naj imajo takšno ponudbo samooklicanih vračev, ki lepo govorijo. No, saj včasih so imeli to funkcijo duhovniki pri spovedi:).
Imam občutek, da si preveč “odvisna” od mnenja ljudi. Oz. temu mnenju preveč verjameš. Tudi če pišeš v tretji osebi.
Prav imaš, drugače, ko pišeš tole:
Jaz lahko dodam samo tole:
Pa meni tudi. Pa On_ -u tudi. Pa Robitu, pa katenjki, pa zmedeni samici, pa matjazku, pa …[/quote]
Na podlagi česa pa sklepaš, da še nam vsem veliko manjka ?
Torej imaš neko idejo o nečem višjem ali boljšem ?
In kako to izgleda ?
A je več nimajo 😉 ??[/quote]
:))) Nop, od kar imajo osip obiskovalcev:). Včasih so pa množično hodili na t.i. seanse in travmirali v nedogled. Danes so to vlogo prevzeli osebni zdravniki, ampak od kar so bolj pozorni na tistih 15 minut/pacienta, se ljudje zatekajo v samoplačniške ambulante:). Ljudje potrebujejo nekoga, ki jih bo poslušal, jim prikimaval…hranjenje:).
Goldfish, me zanima, če boš tako govorila tudi v primeru, da bo nekdo tebi ljub hudo bolan in se bo odločil, da gre še h kakemu takemu zdravilcu, ki samo denar pobira v upanju, da ga ozdravi. Mu boš tudi naredila pridigo kako hudo je neumen? Človeku, ki se oprime vsake zadnje bilke, ki jo vidi? Človek v stiski se oprijema marsičesa, kar bi se mu drugače zdelo povsem neumno. Osebno poznam ljudi, ki so jih bioenergetiki okrog prineseli. Tja so šli, ker so bili skrajno obupani in so mislili, da jim bo pa to pomagalo. Pa je pomagalo samo denarnico izpraznit.
Hudo bolanemu bi povedala svoje mnenje, odločil bi se seveda sam. Tudi, če bi videla, da potrebuje le pozornost in da verjame nečemu, kar ne pomaga. Veliko je na psihi, temu koliko se človek preparira in zaupa v nekaj. Morda je vse skupaj le blef, ampak če v glavi pomaga, naj kupi tudi ta blef:). Obupanci bi radi videli, kako nekdo drug prevzame njihovo odgovornost, kako se drugi soočijo z vsemi strahovi in kako drugi ozdravljajo namesto njih samih. Ker mora vsak sam pri sebi marsikaj razčistiti in narediti kaj ZASE, predno gre k drugim.
A je več nimajo 😉 ??[/quote]
:))) Nop, od kar imajo osip obiskovalcev:). Včasih so pa množično hodili na t.i. seanse in travmirali v nedogled. Danes so to vlogo prevzeli osebni zdravniki, ampak od kar so bolj pozorni na tistih 15 minut/pacienta, se ljudje zatekajo v samoplačniške ambulante:). Ljudje potrebujejo nekoga, ki jih bo poslušal, jim prikimaval…hranjenje:).[/quote]
Zanimivo, da tako dobro poznaš duhovnike oz njihovo delo pa trenutne razmere.
Forum je zaprt za komentiranje.