Otroci z odločbami
Otroci, ki imajo odločbe in prilagoditve v šolah, ne bi smeli imeti opravilne sposobnosti pri 18h ampak pri 21h letih, po ponovnem zdravniškem pregledu.
Na cestah vidim mnogo mladih “debilov”, ne morem drugače reči, ko sili v enosmerno v nasprotno smer, ki parkirajo čez 2 parkirni mesti, ki delajo traparije…se sprašujem so imeli odločbe? Ogromno mladih na eskirojih, avtomobilih…pa to ni sposobno voziti. Kako so dobili izpit?
Če imajo odločbe za prilagoditve, se mi zdi upravičeno, da se jim polnoletnost zamakne na starost 21let!
Kaj se ti ne svita, da so te odločbe samo zato, da imajo babe kaj za delat v šoli?. Nekateri otroci jih potrebujejo. Ne mi zamerit, če govorim za večino.
In jaz ne verjamem in nikoli ne bom verjel, da imajo ti papirji kakšen dolgotrajni učinek na otroka.
Zakaj toliko mevžastih psihologinj in specialnih pedagoginj v šolah, če pa ne znajo narest reda pri šolarjih?.
In nekateri šolarji se celo upirajo, ker morajo sploh hoditi k psihologinji.
Moja hči se je v 7.razredu uprla in ni več hotla hodit na razne ure. Pa je končala šolo brez težav.
Recimo taki, ki so pa strah in trepet v razredu, ki ustrahujejo vse po vrsti, pa imajo privilegirane starše. Taki so brez odločb. Ja, pa zakaj??.
In ne ti meni o opravilni pravici do vozniškega. Vedi, da je večina odločb tudi potvorjenih!.
Točno , naj nekdo naredi –statistiko- …koliko služb se dobi od teh odločb…od začetka …učiteljica opaža , nato se gre k šolskim svetovalkam in nato se začne kotaliti šetkanje vamo -tamo … in štejte naprej ,…kje se konča, otroške terapevtke , pedopsihiatrinje …/ in koliko jih je kar naenkrat… in jih še zmanjka …kakšne gneče ,čakalne dobe ,- a včasih nismo vedeli za te službe /…In koliko je moških v tem…Pa tako početje je vse za pomoč, pomoč, pomoč, …ki vidimo – ne pomaga …itd…Ausglajzan šolski sistem.
Neznanje vožnje in prometnih predpisov nima veze z odločbami. Ne delajo vsega tega samo mladi, ampak tudi vse ostale generacije. Zato bi bil edini smiseln predlog obvezno obnovitev teorije, praktične vožnje in prve pomoči npr.na 10 let. Pa morali bi najt rešitev kako zmanjšati uporabo mobitelov med vožnjo. Neverjetno je da imajo ljudje dobre nove avte pa ne znajo niti povezat telefona z avtom. Zato je utopično pričakovat da bi uporabljali druge sisteme v avtu.
Začelo se je novo šolsko leto in spet boš odpirala teme o odločbah. A še nisi našla terapevta, ki bi ti znal pomagati?
Ti tudi ne? 90% odlocb je zato, ker jih mame zahtevate, da bodo vasi otroci bolj na komot prisli skozi solo in ker so uciteljice napsihirane, da je vse, kar je za 1% drugacno od povprecja primerno za odlocbo. Ce nimam prav, ima Slovenija najvecji procent otrok s posebnimi potrebami. Kaj je narobe s starsi, da sproducirajo toliko posebnih otrok? So ze oni vsi posebnezi?
Delam v šolstvu.
Realno gledano z večino otrok, ki imajo odločbe, ni nič narobe, dobijo jo iz čisto praktičnih razlogov in ravno učiteljice so največje pobudnice teh odločb, malokateri starš iz lastne pobude da otroka v to, da se mu uredi odločbo. Gre se samo zaradi tempa, ki je danes v šolah neprimerljivo hitrejši kot v naših časih. Tempo jemanja snovi danes je prilagojen tempu zelo pridnih, hitro dojemljivih in poslušnih punčk in celoten šolski sistem je pisan na kožo takim punčkam.
Ocenjevanje je zelo podrobno, zelo dolgi testi, ki temeljijo na piflariji, definicije na pamet že od začetka. Če otrok s svojimi besedami napiše, enostavno ne dobi vseh točk pri posamezni nalogi, tudi če se vidi, da jasno razume snov. Je treba napisat dobesedne razlage kot iz učbenika že od zgodnjih razredov. Testi so polni zank, v naših časih je bilo to izjemoma, tu so pa zanke v vsakem testu in polno je tega, ne samo pri eni nalogi. Vsi testi so dolgi po 4 strani (pri nas so bili eksterci tako obsežni, vsi testi pa so bili veliko krajši), polno nalog in oni imajo uradno 45 min za reševanje, kar v praksi ni res, ker učiteljica vedno najprej 10 min razlaga, 5 minut deli in realno imajo 30minut za reševanje 4 polnih strani. Še tistim najhitrejšim zmanjka časa in ne rešijo vsega, nimajo časa za preverjanje kot smo to imeli mi, ki smo imeli čas vse še enkrat preveriti.
Fantje ki so bolj pustolovski, aktivni in raziskovalni, rabijo počasnejše razlage in več ponavljanja in utrjevanja, da dojamejo, za kar v rednem pouku ni časa, ker so nabasali tako maso snovi v vsak predmet, da nič ne utrjujejo, ampak v OŠ učiteljice samo na hitro odpredavajo, če otrok česa ne razume, ne razložijo med poukom, ampak ga napotijo na dopolnilni pouk.
Odločbe in dopolnilni pouki so za to, da ima otrok vsaj malo počasnejši tempo kot je bil včasih, ko se je učiteljica res lahko posvetila vsakemu učencu, kar se zdaj ne more, ker je 5x preveč vsega.
Se strinjam, da je absurdno, da rabiš odločbo za normalen tempo reševanja (pre)dolgih testov in razlago snovi v normalnem tempu. Res je to, da so na slabsem te ki nimajo odločbe ali statusa in so hkrati povprečni, ne nadpovprečni pri dojemanju. Moralo bi biti tako, da bi bile te “ugodnosti” kot jih dobijo te z odločbo, enako dostopne vsem otrokom.
Mtja, 12.09.2025 ob 18:28
Delam v šolstvu.
Realno gledano z večino otrok, ki imajo odločbe, ni nič narobe, dobijo jo iz čisto praktičnih razlogov in ravno učiteljice so največje pobudnice teh odločb, malokateri starš iz lastne pobude da otroka v to, da se mu uredi odločbo. Gre se samo zaradi tempa, ki je danes v šolah neprimerljivo hitrejši kot v naših časih. Tempo jemanja snovi danes je prilagojen tempu zelo pridnih, hitro dojemljivih in poslušnih punčk in celoten šolski sistem je pisan na kožo takim punčkam.
Ocenjevanje je zelo podrobno, zelo dolgi testi, ki temeljijo na piflariji, definicije na pamet že od začetka. Če otrok s svojimi besedami napiše, enostavno ne dobi vseh točk pri posamezni nalogi, tudi če se vidi, da jasno razume snov. Je treba napisat dobesedne razlage kot iz učbenika že od zgodnjih razredov. Testi so polni zank, v naših časih je bilo to izjemoma, tu so pa zanke v vsakem testu in polno je tega, ne samo pri eni nalogi. Vsi testi so dolgi po 4 strani (pri nas so bili eksterci tako obsežni, vsi testi pa so bili veliko krajši), polno nalog in oni imajo uradno 45 min za reševanje, kar v praksi ni res, ker učiteljica vedno najprej 10 min razlaga, 5 minut deli in realno imajo 30minut za reševanje 4 polnih strani. Še tistim najhitrejšim zmanjka časa in ne rešijo vsega, nimajo časa za preverjanje kot smo to imeli mi, ki smo imeli čas vse še enkrat preveriti.
Fantje ki so bolj pustolovski, aktivni in raziskovalni, rabijo počasnejše razlage in več ponavljanja in utrjevanja, da dojamejo, za kar v rednem pouku ni časa, ker so nabasali tako maso snovi v vsak predmet, da nič ne utrjujejo, ampak v OŠ učiteljice samo na hitro odpredavajo, če otrok česa ne razume, ne razložijo med poukom, ampak ga napotijo na dopolnilni pouk.
Odločbe in dopolnilni pouki so za to, da ima otrok vsaj malo počasnejši tempo kot je bil včasih, ko se je učiteljica res lahko posvetila vsakemu učencu, kar se zdaj ne more, ker je 5x preveč vsega.
Se strinjam, da je absurdno, da rabiš odločbo za normalen tempo reševanja (pre)dolgih testov in razlago snovi v normalnem tempu. Res je to, da so na slabsem te ki nimajo odločbe ali statusa in so hkrati povprečni, ne nadpovprečni pri dojemanju. Moralo bi biti tako, da bi bile te “ugodnosti” kot jih dobijo te z odločbo, enako dostopne vsem otrokom.
Nekaj si razjasni: če si čistilka v šoli, to ne pomeni, da delaš v šolstvu ????????
za avtorico, 12.09.2025 ob 12:08
Začelo se je novo šolsko leto in spet boš odpirala teme o odločbah. A še nisi našla terapevta, ki bi ti znal pomagati?
A ti se pa še nisi sprijaznilo s tem, da tvoje sonce ne potrebuje samo več časa in rumenih testov, ampak je počasno ker ne dojema?
Anonimno 7434, 12.09.2025 ob 11:47
Otroci, ki imajo odločbe in prilagoditve v šolah, ne bi smeli imeti opravilne sposobnosti pri 18h ampak pri 21h letih, po ponovnem zdravniškem pregledu.
Na cestah vidim mnogo mladih “debilov”, ne morem drugače reči, ko sili v enosmerno v nasprotno smer, ki parkirajo čez 2 parkirni mesti, ki delajo traparije…se sprašujem so imeli odločbe? Ogromno mladih na eskirojih, avtomobilih…pa to ni sposobno voziti. Kako so dobili izpit?
Če imajo odločbe za prilagoditve, se mi zdi upravičeno, da se jim polnoletnost zamakne na starost 21let!
Kam pa bi pospravila potem vse tiste starejse debile, kot jim pravis, ki so 40+ in glih tako delajo bedarije ki jih opusujes, se vozijo na eskirojih vec kot 50 na uro in se in se? In izhajajo iz casov, ko odlocb se ni bilo ali kasneje ko jih je bilo zelo malo( v casu mojega solanja je bila to 1 oseba)
Tista, ki “dela v šolstvu”, pravi, kako je šola danes težja kot v nekih prejšnjih časih, po drugi strani pa poslušamo, da še nikoli ni bilo toliko odličnjakov v osnovni šoli, kot jih je danes. Menda so tako nevzdržno obremenjeni z nalogami, da imajo popoldan še vsi čas za razne aktivnosti, neke treninge itd. Nekaj tu ne gre skupaj. Kot da so vsi ti odločbarji v bistvu nadpovprečno inteligentni in sposobni.
Neregistriran, 13.09.2025 ob 15:41
Tista, ki “dela v šolstvu”, pravi, kako je šola danes težja kot v nekih prejšnjih časih, po drugi strani pa poslušamo, da še nikoli ni bilo toliko odličnjakov v osnovni šoli, kot jih je danes. Menda so tako nevzdržno obremenjeni z nalogami, da imajo popoldan še vsi čas za razne aktivnosti, neke treninge itd. Nekaj tu ne gre skupaj. Kot da so vsi ti odločbarji v bistvu nadpovprečno inteligentni in sposobni.
malo naklada, ker je ta sodobna šola lažja, kot je bila naša včasih..
Forum je zaprt za komentiranje.