Odnosi
Fant ima sestro, ki se obnaša kot motena oseba. Popolnoma je obsedena z mano. Že od začetka mu je govorila, da ga bom uničila in postopoma so se iz njene strani začele motnje. Najprej je poskušala skregati njegove z mano in ker ji to ni uspelo nadaljuje svoje bolezensko početje naprej. Širila je laži, njegove starše nagovarjala proti meni, tako so stvari prišle tako daleč, da sva se s fantom izselila od tam stran. Motnje so se nadaljevale in se še nadaljujejo.Iz omare mu je zmetala njegove stvari na dvorišče, začela je parkirati svoj avto v njegov nadstrešek, ki si ga je sam naredil, samo da bi mu namerno nagajala, da on ni mogel več tam parkirati, zaletavala se je v mene,…. Naj omenim, da je stara čez 30 let, ima dva otroka,ločena in se je vrnila živet nazaj k staršem….Trenutno je začasno v pokoju. Ko sva začasno živela pri njemu, sem tudi jaz kdaj skuhala kosilo in ona ni hotela jesti, ker sem ga jaz skuhala(bolano). Odkar sem pa jaz bila tam se še ni zgodilo, da bi kdaj kaj skuhala. Problem je, ker starši ne naredijo reda, enostavno njene motnje spregledajo. Naj povem, da sem že imela fanta, ki je imel sestro in takega obnašanja še nisem nikjer zasledila.
Ne more bit trenutno in začasno v pokoji. Al gre spet za provokacijo al pa nisi razumela zadev. Če imaš psihiatrično diagnozo in nisi sposoben za delo, te upokojijo. Tu ni začasno.
Sicer pa, zdaj sta se s fantom preselila na svoje, torej nima s čim več nagajat. Če bo delala piz*darije še pri vama, samo 113. Mogoče jo bodo hospitalizirali. Starši si pa mogoče mečejo pesek v oči in se jim celo smili, ker je ločena in še mati povrhu.
Ne more bit trenutno in začasno v pokoji. Al gre spet za provokacijo al pa nisi razumela zadev. Če imaš psihiatrično diagnozo in nisi sposoben za delo, te upokojijo. Tu ni začasno.
[/quote]
Seveda, da obstaja začasna upokojitev, pogosta pri psihiatričnih bolnikih, kjer npr po letu ali dveh po kontrolnem pregledu dobiš “pildek”, da si zdrav za delo in se začasna upokojitev preneha.
@it, invalidna upokojenost se ji reče. Ne vem, morda so se stvari v 20-ih letih vseeno malce spremenile.
Sem se zdaj spomnila na en primer, imaš kar prav. Samo ta človek ne bo nikoli dosegel načina razmišljanja in delovanja več kot 12 let.
Če je isto pri avtoričini snahinji, potem nima smisla, da se obremenjuje. Mogoče samo, da razišče zakaj je tako negativno nastrojena do nje. Mislim, tudi otroci imajo radi druge in načeloma niso hudobni. Da bi namerno do nekoga bili sovražni, sovražnost je samo neprimeren odziv njihov na kdo ve kaj vse…
@Robi, ti sploh veš, kako je živeti s takšno osebo? Ni tega, da “narediš red” kot pri malem otroku. čeprav nam odraslim tako nerealno in agresivno izpade njihovo obnašanje, gre še vedno za odraslega, ki ima psihične motnje in tega ne greš tretirat na način “grd si, ker si poreden in ne upoštevaš mamice”.
Če ji je ugotovljena motnja, gotovo jemlje tudi tablete, morda jih je ravno zamenjala ali jih slabo prenaša, po vsej verjetnosti pa se nekomu, ki je izven tega (kot je npr. avtorica) zdi, da taki osebi popuščajo, ji dajejo potuho, zato izpade, da ne “delajo reda”, da je ne jemljejo resno, ko ima te izpade. Točno za to gre, za izpade, ta ženska ni vedno taka in namesto da se avtorica o tej bolezni (karkoli že ima fantova sestra) po(d)uči, se o tem pogovarja s svojim fantom in njegovimi starši, se raje zgraža nad njo.
Saj pa je napisala, da ne živita več z njo.
Motena ali ne motena…Nima pravice delati, kar ji paše. Jaz že ne bi bil tako popustljiv in prenašal tega, da mi nekdo uničuje življenje.[/quote]
Saj pa imaš vedno možnost oditi stran.
In veliko večjo pravico oz. vso pravico, to narediti, in veliko manjšo pravico (ali sploh ne pravice?) spreminjati življenje nekomu drugemu.
Ravno zato, ker ne razumeš vzrokov in poteka določenih psihičnih bolezni, misliš da gre za nepokoriščino, razvajenost, žal ne gre tako. Misliš, da boš “naredil red”, če kaznuješ tako osebo in ji prepoveš določene “ugodnosti”, dejansko pa samo poglabljaš prepad.
Če je ta tema resnična (v kar čedalje bolj dvomim, saj je samo kost odvrgla oz. odvrgel, ane), potem, bi se avtorica morala zavedat, da gre samo za občasne izbruhe in ja, verjetno ji je samo narasel pritisk, ker se ji je nabralo vsega, in je vso stvar napihnila, da res izpade tako katastrofalno, kot se bere.
Ravno zato, ker ne razumeš vzrokov in poteka določenih psihičnih bolezni, misliš da gre za nepokoriščino, razvajenost, žal ne gre tako. Misliš, da boš “naredil red”, če kaznuješ tako osebo in ji prepoveš določene “ugodnosti”, dejansko pa samo poglabljaš prepad.
Če je ta tema resnična (v kar čedalje bolj dvomim, saj je samo kost odvrgla oz. odvrgel, ane), potem, bi se avtorica morala zavedat, da gre samo za občasne izbruhe in ja, verjetno ji je samo narasel pritisk, ker se ji je nabralo vsega, in je vso stvar napihnila, da res izpade tako katastrofalno, kot se bere.[/quote]
S tem se ne morem povsem strinjat. Odrasli osebi je potrebno postavit meje, podobno kot otroku. Treba mu je pokazat, da določenih dejanj pri njemu pač ne bomo tolerirali in da se lahko spelje, če jih ne bo spremenil. Če je za to osebo kaj upanja, bo tako sama spoznala svoje napačno ravnanje, če pa jo pomilujemo in z njo samo sočustvujemo, pa ne bo kar tako spremenila svojega vedenja. V tem primeru je seveda tudi vprašanje, koliko je ta sestra sposobna takšnega razmišljanja, glede na to, da jo je avtorica označila za moteno. Ampak mislim, da ne gre drugega kot za nek strah pred tem, da bo zapuščena, tokrat od brata.
Aloha, govorimo o odraslem s psihičnimi motnjami (diagnosticirano shizofrenijo, psihozami ipd.)!!! Ne moreš ga nagnat na ulico, ker si zanj odgovoren pa čeprav ima 40 let. Daj malo berite, kaj ženska piše, no! Začasne predčasne upokojitve ne dobiš na lepe oči!
Tudi če mu boš povedal, ne bo razumel, ali pa bo držalo le kratek čas. Noben pa avtorici ni svetoval iskrenega odprtega pogovora z njenim tipom in njegovimi svojci. Vsaka medalja ima 2 plati, ne pozabit.
Ne vem, kje si pobrala to diagnozo, avtorica je napisala samo, da se vede kot motena oseba. ??? Tudi ni napisala iz kakšnega razloga ima upokojitev. Lahko, da imaš prav, lahko pa se motiš.
Marko tako je vede se kot motena oseba, ker namerno dela škodo svojemu bratu in kaže na obsedenost z mano. Kot sem že navedla je tega kar precej: nisem smela sedet na njenem stolu(enkrat sem se usedla na stol za dve minuti-pa je rekla, da se moram vstat iz njenega stola, me omenja in primerja tudi kadar se sploh ne gre zame-ko mene seveda ni zraven,…) Razlog za upokojitev je menda alergija na neko stvar s katero je delala v prejšnji službi. Fant je živčen, ker se to ne neha (ker ko želi rešit stvari je vedno on kriv) in ker za njegove starše to ni nič spornega se teh dejanj ne da rešit. Ker pa je dojela, da z mano ne more manipulirati to počne z drugimi.
Aloha, govorimo o odraslem s psihičnimi motnjami (diagnosticirano shizofrenijo, psihozami ipd.)!!! Ne moreš ga nagnat na ulico, ker si zanj odgovoren pa čeprav ima 40 let. Daj malo berite, kaj ženska piše, no! Začasne predčasne upokojitve ne dobiš na lepe oči!
Tudi če mu boš povedal, ne bo razumel, ali pa bo držalo le kratek čas. Noben pa avtorici ni svetoval iskrenega odprtega pogovora z njenim tipom in njegovimi svojci. Vsaka medalja ima 2 plati, ne pozabit.[/quote]
Kje pa piše o kakšni diagnozi ?
Avtorica piše, da sta na svojem. Zato ni potrebe, da bi koga metal na ulico, ampak ji le postaviš meje in prepoveš, da počne, kar njiju moti.
Aloha, govorimo o odraslem s psihičnimi motnjami (diagnosticirano shizofrenijo, psihozami ipd.)!!! Ne moreš ga nagnat na ulico, ker si zanj odgovoren pa čeprav ima 40 let. Daj malo berite, kaj ženska piše, no! Začasne predčasne upokojitve ne dobiš na lepe oči![/quote]
Zanimivo kakšne sklepe ljudje vlečemo in kako zelo smo prepričani v njih in to brez pravih razumnih razlogov, iz mojega vidika seveda.
Jaz Marko se načeloma strinjam s tabo. Ali/in Robitom.
Pa vendar, ali res lahko nek svoj pogled, prepričanje, tako vestno zagovarjamo, če ne vemo, kako je imeti v bližini takšnega človeka, če nimamo tovrstnih izkušenj.
Jaz bi vsekakor poskušala na način, ki ga opisujeta, ampak si ne upam trdit, da bi mi uspelo. Bodimo pošteni.
Aloha, govorimo o odraslem s psihičnimi motnjami (diagnosticirano shizofrenijo, psihozami ipd.)!!! Ne moreš ga nagnat na ulico, ker si zanj odgovoren pa čeprav ima 40 let. Daj malo berite, kaj ženska piše, no! Začasne predčasne upokojitve ne dobiš na lepe oči![/quote]
Zanimivo kakšne sklepe ljudje vlečemo in kako zelo smo prepričani v njih in to brez pravih razumnih razlogov, iz mojega vidika seveda.[/quote]
Sklepala na podlagi začasne upokojitve (tega ne dobiš zaradi neke alergije, kot jo omenja avtorica, kar nakazuje, da nima pojma, zakaj je tista ženska predčasno upokojena), ker ima moj bližnji družinski član enako. In če omenja motenost, je to lahko vzrok.
Seveda pa je najlažje rečt, da je nekdo moten in tako se ni treba ukvarjat z vzroki, ampak se samo pljuva po njem!
Filozofirat ni potrebe, ker gre za kompleksen problem. Včasih se začne zdravljenje šele, ko pogledamo resnici v oči, ko položimo karte na mizo, ko VPRAŠAMO iskreno, zakaj se to dogaja, in zahtevamo odgovore, ne izmikanj. Če sta že oba živela skupaj v tisti hiši.
Če bi avtorica vprašala starše, zakaj se tako vedeta, bi poznala tudi odgovore, nenazadnje je bila avtorica enakovreden prebivalec tiste hiše/stanovanja in bi se lahko pozanimala o pravilih, ki vladajo tisti hiši, o dinamiki odnosov, kaj kdo dela, česa ne, delitev dela ipd. Nič ni napisala o odnosu ki ga imata s fantom, kako on gleda na vse to, bere se samo pritoževanje, ki ga pač ne morem jemat resno oz. kot konstruktivno željo po rešitvi težav.
Imam znanca, ravno toliko starega kot tale snaha, tudi začasno upokojen. Je pa psihični bolnik, shizofrenija. Ko jemlje tablete lahko povsem normalno funkcionira. Zdravniki ga imajo tudi pod nadzorom. Je pa problem v tem, da tudi njega mamica carta kot malega otročka. In potem seveda nastanejo težave, katerih vzrok ni bolezen, ampak razvajenost.
So ljudje, ki s temi boleznimi čisto ok funkcionirajo, če le jemljejo tableta in redno dobivajo injekcije. So pa ljudje, ki so jih zaradi takih bolezni razvajali in razvajali in so nemogoči po svojem obnašanju.
Začasna upokojitev zaradi alergije? Ne verjamem. To so si izmislili. Zaradi alergije ti zdravnik napiše kaj ne smeš delat. Vedno se najde delo, ki ga smeš opravljat. Sem skoraj 100%, da gre za psihične težave, ki pa jih želijo njeni starši in tvoj fant skriti, ker se jim zdi to sramotno.
Sicer pa sta na svojem tako, da lahko brez problema omejiš stike. Poskušaš razumet, da je bolna, da pa je razvajena, da nima nobenih mej, je pa druga, tega ti ni treba prenašat. Torej ne hodiš prepogosto na obisk, naj gre fant sam, ti pa le tu in tam pa je.
Rekla bi, da ima sestra hude psihične težave, zaradi katerih je začasno v pokoju (tudi jaz poznam začasne upokojitve) in to seveda ni zaradi alergij (razen nate hehe). Glede na to, da ima dva otroka in je ločena, njegova starša najbrž prevzemata velik del odgovornosti za otroka, kar je lepo in prav.
Vidva s fantom, ki sta dva zdrava mlada človeka pa se bosta menda ja postavila na lastne noge? Čim manj se obremenjuj z njegovo sestro, tembolj pa se posveti postavljanju lastnih temeljev in svoje družine. Njegovim staršem lahko svetuješ, da poiščejo pomoč zase, saj je življenje s psihiatričnim bolnikom zelo naporno in težko, zahteva pa tudi ogromno znanja, ki ga tukajle ne boš mogla dobiti. Malo naj poguglajo kakšen forum za psihične bolezni.
Forum je zaprt za komentiranje.