Gospodinje povejte
No, jaz tako
Zjutraj vstanem ob 5 uri, v miru spijem kavo in pojem zajtrk. Zbudi se mož, se uredi in odide v službo. Jaz grem v štalo, porihtam kravo in prašiče, zajce. Nahranim mačke, psa in ribice. Se stuširam in preoblečem. Zbudim vse tri otroke, malega zrihtam za vrtec, veliki to storita sami in jih odpeljem proti šoli in jaslim. Nato grem v trgovino po vse kar potrebujem in sem ob cca 9 uri doma. Na hitro pospravim kaj se je nabralo zjutraj in si pripravljam tisto kar bo za kosilo. Olupim krompir, očistim solato, spaniram, mariniram itd, pripravim kakšno sladico npr. rulado ali zavitek… med tem operem, polikam včerajšnjo, pospravim otroške sobe, grem na vrt ali na njivo, sprehodim psa, pojem malico. Grem po otroke, se z njimi igram, dokončam kosilo, najemo se, pogledam ali rabijo pomoč pri učenju, poleti vlagam zelenjavo, sadje, gremo na sprehod, vrne se mož, on poje ostanke kosila, jaz pripravim kaj na hitro za večerjo otrokom, npr. praženec, riž z mlekom, jajčka… Mož prevzame štalo in hlev, jaz pospravim, skupaj porihtava otroke, ter jih spraviva spat. Po 21 uri imam frej, včasih tudi kaj prej, he he! Pogledam kak film z možem, spijeva kozarec vina, včasih poprosim sosedo, da pomerka otroke in greva v kino ali preprosto malo sama nekam. Obožujem počitnice, ko so otroci doma, da ni urnik natrpan in smo bolj na izi… Ob 24 uri pa običajno že sladko spim. Ja, zavestno sem se odločila da bom žena, mati, gospodinja. Živim preprosto in ni mi žal. Dolgčas? Kaj je to!?
lp
Niso vse gospodinje doma lene in si nimajo kaj počet. Velikokrat so to ženske moških, ki ne živijo na 50 kvadratih v nekem stanovanju in hodijo v službo, ki traja 8 ur. Povečini so podjetniki ali pa imajo odgovorno delovno mesto, ki od njih zahteva 24 urno prisebnost in vsaj 10 urno prisotnost. Taki moški so hvaležni, če imajo doma ženo, ki skrbi zase, za otroke in dom oz. hišo. Nemalokrat imajo večje ali celo več nepremičnin in žena ureja vso organizacijo kar se tiče doma. Marsikatera ima tudi svoj vrt in zelenjavo pridela doma. Imajo tudi svoje hobije itd.
Jaz sem ena od takih, mož je večinoma odsoten. Najin dom je lep, urejen, glede otrok sva imela dobro organizirano (zdaj so že večji), mož ni nikoli rabil skrbet, ko so bili bolani, ali pa da jih je moral vozit k dejavnostim, skratka on je imel čas se posvetit karieri in mu je uspelo.
Kaj to za žensko pomeni: vsekakor ti mora mož kupit svoj avto in ti dat dovolj denarja, da lahko normalno greš po nakupih in si kaj malega privoščiš tudi zase. Časovno si lahko privoščiš bistveno več, ker si delo razporediš, kakor ti najbolj ustreza. Druga plat pa je, da pač nikoli ne pokažeš sitnosti do partnerja, si mu vedno na voljo itd. (seveda če zboliš, je logično, da ti da mir in tudi poskrbi, da ti nič ne manjka v času okrevanja).
Ni pa to za vsakega, morata se s takim načinom strinjati oba in oba se morata zavedat, da se ne sme: igrati ljubosumja, trme, posesivnosti (ženska), bit kakorkoli nasilen ali manipulativen (moški). Skratka to je za žensko in moškega, ki se zavedata svoje nekak osnovne vloge (oskrbovalec in skrbnik).
Jaz sicer nisem gospodinja, ce pa bi bila bi zjutraj hitro kaj skuhala da bo za kosilo ko pridejo vsi domov.
Potem bi sla 3x do 4x na teden v fitnes. Mogoce sla na sprehod ali vodeno vadbo.
1x na 4 tedne bi si uredila nohte, torej bi sla na manikuro pa na kaksen facial massage da bi imela urejen obraz.
Popoldne pa itak gres po otroke v solo ali vrtec (moji so se manjsi) in domov, kosilo, igranje z otroci, domaca naloga, branje.
Cistilko bi pa imela 1x na 14 dni da mi globinsko scisti ostalo bi sproti.
Zena srecna, otroci stecni = moz srecen.
Ne vidim tu nic narobe ali spornega, super lajf bi bil.
Res me zanima, 12.09.2023 ob 11:24
Kaj delate 6-8ur na dan doma, ko je vedno kao tako veliko dela?
Za 4člansko družino gre nekako takole, kjer delata oba:
Tedensko: 1-2h
Pobriše se prah, sesanje, tla pomiti, kopalnice
Vsak dan 1 pranje (črno, belo, barvno, brisače in pojstelnina) 15min za obešanje, je barvno razdeljeno in ne vzame nič časa. 15min likanje srajic
Zvečer se pospravi igračke- 30min in pižama, zobki, priprava za naslednji dan.
Kuhanje vzame 1h/na dan cca vsi obroki, zvečer naložiš v pomivalca med kuhanjem in zjutraj zložiš ven.
1krat na mesec generalno čiščenje-okna, zavese, yogiji, terasa itd.
In kaj vi delate preostanek dneva, ko otrok ni?
Ti si kot moja sošolka.
Tik tak vse pospravljeno.
Se vsedem za mizo, na robu ostanek nekega čokolada, ki je silil k tlom. Kozarec s katerega ne bi pila za nič na svetu, ampak ona je bila prepričana da ima stanovanje tipi top pospravljeno.
Avtorica, kaj pa skuhate za te vse obroke? Mikrovalovna in minutka iz Meckatorja?
Goveja juha se kuha najmanj 2 uri, tega ne kuhate pri vas? Če palačinke pripraviš in speces traja pol ure?
Aha, tako kot v reklami za Bosch…krožniki sami letijo v pomivalca?
Ah, pojdi po nova očala in poglej kako imaš pospravljeno.
Vedno bolj si takšnega umirjenega življenja želim tudi sama. Zahteve v službah postajajo vse hujše, veliko časa izgubljamo na cestah, stalno hitimo. Posledično smo utrujene, tudi izgorele (pa čeprav z manj pompa kot znani) in prezgodaj ostarele in bolne. Gledam bivšo sodelavko, ki je ostala doma. V enem letu se je bistveno pomladila. Predvsem se ji pozna na izrazu na obrazu. Seva umirjenost. Skrbi za svoje telo, v smislu gibanja, masaž, ne kakšnih lepotnih popravkov ali doteranega makeupa. Ima hobije, se izobražuje. Je pa res, da sama ne bi hotla biti finančno odvisna od moža. Ženska mora imeti nek svoj vir dohodka (iz kapitala, oddajanja v najem, dividende) in lastninsko pošlihtano glede nepremičnin.
lunca zadnji krajec, 12.09.2023 ob 15:16
Jaz sem v penziji, ko sem še hodila v službo, pa se nikoli nisem spraševala, kaj delajo ženske doma. A ste jim fouš? Ostanite tudi ve doma in uživajte.
Moja mama je bila doma, kmečka gospodinja, tako kot tudi vse ostale ženske v tistih časih. Je pa garala kot živina od zore do mraka. Doma smo imeli govedo, kokoši, prašiče, obdelovali smo njive, grabili seno, imeli smo velik vrt, dela več kot dovolj.
Danes so ženske doma večinoma tiste, ki imajo več otrok, kmetijo ali pa skrbijo za ostarele starše. Verjemite, ni jim dolg čas. Imajo dela več kot ga zmorejo.
Jaz sem v penziji in mi tudi ni dolg čas. Redno kuham vsak dan, skrbim za vrt, za okrog hiše, za živalce, popoldan grem počivat, ker se počutim utrujena in me bolijo noge. Imam svoja leta. Kaj delajo drugi – s tem se ne ukvarjam. Važno je, da nobenemu ne škodijo.
Bravo za vaš zapis, se strinjam z vami.
Vstanem nekaj do 5ih. Najprej delam z utežmi, nato plavam. Se stuširam, si skuham kavo.
Potem pripravim zajtrk za vse.
Hči je prva, ker je že srednješolka. Nato zbudim otroke. Mož in vsi skupaj pojemo zajtrk. Pač odvisno od obveznosti. Potem otroke odpeljem v šolo. Grem v tegovino. Doma skuham, pospravim, urejam zunanjost hiše.
Včasih se dobim s kakšno prijateljico.
Grem po otroke ali pa pridejo z busom.
Cas kosila. Začne se razvažanje na popoldanske aktivnosti. Vključi se tudi mož, ket na 4ih koncih ne morem biti.
Vsaj 1 do 2krat tedensko grem, ko je otrok na 1,5h treningu, tečt.
Zvečer večerja, še večerne obveznosti, šola, …
Pravzaprav je dan prekratek.
Priprava večerje.
Tiste par ki jih jaz poznam vse domače stvarri opravijo ko so otroci v šoli. Veliko delajo prostovoljno. Večina tam po 20h tedensko. Vse logistične stvari domače imajo čez, na vse preglede ipd. vozijo one, na tehnični, zavarovanja, take stvari vse urejajo. Nobene ne poznam ki bi tv gledala. V bistvu te ki jih poznam niti nimajo tv. Imajo pa veliko knjig. In ko so otroci in mož doma so skupaj. Ne perejo, ne kuhajo, ne ribajo….so skupaj. Lepe družinice so. No eno pa poznam ki skrbi za mamo moža. Je nepokretna. Bi te rada videla na njenem mestu.
Vse lepo in prav, če rade uživate in si privoščite. Zanimalo me je za to, ker ene pravijo, da je grozno veliko dela, ker mož dve uri na dan potegne v službi in imajo otroke. Zato me je zanimalo, kaj se nato dela, da je taka kopica dela.
Jaz naprimer bi zelo težko uživala doma, čakala prahec, posebaj pozorno likala gube, ki bodo prišle nazaj, ko se usedeš. Čas zase, si vzamem mimogrede in mislim, da bi večino dneva le razmišlala o tem, kaj bi bilo če bi se možu kaj zgodilo, jaz pa nobene finančne varnosti. To še gre, ko si brez otrok, z otroci pa mi ne bi bilo tako lahko ostati doma, če ne bi bilo kakšne nesreče, da ne bi mogla delati, tudi, če res ne bi bilo drugega, bi tudi spustila ponos, šla čistiti kam, da se ustvarja neko zaledje, za vsak slučaj. Da o odvisnosti v odnosu ne govorim, iz ene in iz druge strani. Bi raje videla, da sva neodvisna in padeva oba utrujena v pojsteljo in ko kateremu ni več do veze, greva svojo pot in ostaneva starša.
A svet bi bil dolgočasen, če bi bili vsi isti.
…………………
Res me zanima, zakaj se ne prijaviš kot ilegalna migrantka iz Ukrajine ali Afganistan, Pakistan, ni važno, in dobiš vse zastonj?
Dobiš denar, vse poplačano, pomoč različnih institucij. V drž. blagajno je denar kolk si želiš samo ga moraš znati poiskati. To da si pridna, delovna, porabiš 8ur vsak dan od svojega življenja da bi financirala migrante, priseljence od Kosovo, različne javne sklade, javne nabave od zdravstva do vojske, ni da ni…
Tako da, nadaljuj pridno delati, bodi ponosna da prispevaš k bogatenju le peščici in za tujce v lastno državo.
Se strinjam da so gospodinje največja težava v državi. Sedijo doma, uživajo življenje,..in ene ženske so ljubosumne. Bog ve zakaj!?
Niti ni veliko časa, ko si tako doma. Za kuhaje si pač vzamem več časa. Obroki so verjetno boljši, so redno kuhana kosila in večerje.
Prej sem kuhala v stresu, mimogrede še prala, likala, se ukvarjala z otroki.
Zdaj imam svoje jušne osnove, ribjo in podobno. Delam svojo vegeto, paradižnikovo omako.
No, prej časa za družino med tednom niti ni bilo. Samo hitenje, stres.
Prideš iz službe, oroci bi kaj, mudi se s kuhanjem, peljati jih je kam treba, pa včasih treba na banko, ue, pošto, na bencinsko…..zdaj vse to pravim dopoldan.
Zdaj vsa gospodinjska dela opravim zjutraj in dopoldan.
Popoldan je razvažanje otrok in ja, tu pride mož zelo prav. Sploh, ko kdo zboli ali je treba npr. v Ljubljano.
Torej mož v miru dela, ni cirkusa z negami, varstvom dopoldanskimi aktivnostmi staršev v vrtcu in ja, tudi v šoli. Popoldan ni stresa, vsaj v večini ne. Večerja je predpripravljena, samo dokončam jo.
Torej trgovina, godpodinjstvo on dopoldneva zmanjka. Za kave niti časa nimam. No ja, si ga ne vzamem. Raje naredim kaj drugega.
Sploh ni viška časa. Pa ne lenarim, a če hočem vse opraviti, moram kar pohiteti!
Je pa res, da imava vsaj malo varnosti v zaledju. Če bi šlo karkoli narobe, imva nekaj kapitala.
Konec koncev lahko tudi vstopim nazaj na trg dela
Forum je zaprt za komentiranje.