Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Dopust in delovne ure

Dopust in delovne ure

Gledam eno izmed ljubljanskih osnovnih šol, koledar.

Učitelji imajo v šolskem letu vsega skupaj 63 dni dopusta (samo delovnih dni). Na teden imajo, govorim za razredno stopnjo, 20 ur delovne obveznosti (urnik, s tem, da ena ura ni polna ura, vmes so odmori), torej je prisoten v razredu na dan od 5 ur do 3 ure, odvisno od urnika.

Ok, saj razumemo, da so tukaj še roditeljski sestanki (3x letno) in govorilne ure, ki so v dopoldanskem času in 1x mesečno v popoldanskem času. Pa dodajmo še kakšno uro za njihove t.i. “priprave” in na koncu ugotovimo, da še zmeraj ne morejo oddelati polni delovni čas, tj. 40 ur na teden. Plače niso slabe, sploh za tak urnik in število dni dopusta.

Mislim, da jim prav nič ne manjka. Stres? Mislim, da je na stresni lestvici, skoraj vsaka služba bolj stresna kot delo učitelja, ki je zaščiten z vseh strani.

 

 

ja, se strinjam ja. zdaj bodo eni rekli, kako se učitelji ukvarjajo z učenci pa to….malo sutra. na naši šoli se ukvarjajo samo tam, kje ni problemov, težijo staršem kako otrok drži svincnik, kako otrok preveč pritiska, ko piše….če ima pa kakšen otrok resne tezave, jih pa boli in briga, takrat pa ni nobenega, ki bi se resno ukvarjal s stisko otroka. smo imeli primer na šoli, deklica je bila v hudi stiski pa šole to ni zanimalo niti učiteljice. deklica ni zdelala razreda – 4. razred. Starši smo se zavzeli in pomagali deklici. se je pa učiteljica intenzivno ukvarjala s tem, ker je en otrok preveč pritiskal med pisanjem v zvezek in da nima razvite finomotorike in kako bo imel hude tezave v višjih razredih.

Katastrofa, se mi zdi da jih zanima, samo kdaj bodo prve počitnice in adijo.

 

Izšolaj se, pojdi učit, kdo ti brani!

Saj jih primankuje, tko da te bodo veseli, če ae prijaviš na razpisana mesta.

Jaz ne bi šla nikol, že zarad otrok, ki predobro vedo vse svoje pravice, dolžnosti pa niti slučajno ne, pol pa se ukvarjat še z njihovimi starši.

Pri nas se je učiteljica na roditeljskem sestanku 3. septembra smejala, da kako so v zbornici prvi dan šole izračunali, da imajo 40 delovnih dni do prvih počitnic. Mislila je, da kako je smešna pa se seveda noben starš ni smejal.

Da ne govorim o tem, da so celega avgusta dopustovali in začeli migati dobesedno 1. septembra. Vsaj na naši šoli nobene organizacije, urnik še zmeraj ni dokončen, ker niso še uredili urnikov za Rap, kar naprej neke nove šolske potrebščine, ki jih na seznamu ni bilo, starši pa smo že vse kupili. Vsak učitelj pa potem še nove dodatne zahteve, na seznamu piše, na primer, brezčrten zvezek za predmet, sedaj pa, da rabijo učenci zvezek s črtami. In polno takih stvari je, da je jasno, da ni nobenega reda in organizacije.  Vse to bi se lahko uredilo že zadnji teden avgusta, ne pa da se starši in učenci sredi septembra, ko bi moralo biti vse nared, še urejamo in organiziramo stvari.

Prav zares so popolnoma razpuščeni, premalo nadzora.

To je pa zato, ker so ustvarili to famo, da jih primanjkuje in ljudje to verjamejo. Kar sploh ni res, mogoče primanjkuje kakšen učitelj v spodnji Kungoti za geografijo. To je bilo pred leti umetno ustvarjeno s strani sindikata, da lahko učitelji pogojujejo boljše plače in se še zmeraj to misli.

Učiteljev na razredni stopnji je dovolj, v Ljubljani pa tudi na predmetni stopnji.

In prav kolegica, ki uči 4. razred je rekla, da nam nič ne morejo, ker itak velja, da jih primanjkuje in lahko dela v razredu kar želi.

Moja soseda sta oba učitelja, na različnih osnovnih šolah in oba sta od 18.8. vsak dan v službi.

Pa prva dva tedna julija sta še vedno bila.

Res pa, da sta bila potem 5 tednov na dopustu, kar je 25 dni v kosu.

V ostalih kratkih “počitnicah” pa hodita v službo, imajo izobraževanja, konference in podobno.

Poznam kar nekaj učiteljic….same so čisto zadovoljne z učenjem in prav nobena se ne pritožuje. Ravno obratno, večinoma se hecajo, da imajo super službo zaradi počitnic in ker so hitro doma. Otroci v prvih razredih niso naporni in še upoštevajo navodila. So pa to učiteljice v prvih razredih.

Mogoče une, ki učijo v višjih razredih nimajo tako lahkotnega dela, to pa ne vem. Iz prve roke lahko povem samo za učiteljice, ki učijo prvih par razredov, da jim nič ne manjka.

Sestra je učiteljica, letos 2. razreda. Na morju je bila  točno od 27. junija do 26. avgusta. Naslednji dan je šla na sestanek v šolo in to je vse kar je imela od priprav za šolo. Vse, ampak res vse počitnice je doma prosta. Na izobraževanje (pa tega ni veliko) pa gre med šolskim letom in se organizira nadomeščanje za tisti dan. Še nikoli ni imela ene službene obveznosti v času šolskih počitnic.

Se strinjam, tudi jaz sem takega mnenja, da se je ustvarila ena velika fama, da so učitelji slabo plačani, nerazumljeni in da strahovito trpijo, se malodane z žrtvujejo zaradi svojega poslanstva. In ta fraza, da starši pridejo z odvetniki v šolo mi je tudi za lase privlečena. Jaz imam 4 otroke, sestra ima 5 otrok in poznamo ogromno staršev in niti enega primera ne poznava, ko bi kdo prišel v šolo z odvetnikom. Tudi če bi, in kaj potem? Če pride zraven, še ne pomeni, da bo tožil učiteljico. Večina odvetnikov tudi ne bi sprejela takšne tožbe, razen če res nekaj močno smrdi. Če učitelj  dela kot je treba, se nima česa bati, noben starš ga ne bo tožil zaradi ocene. Dajte mi primer, ko je kdo tožil zaradi ocene. Dejansko je pa veliko več neprimernih praks, ki se jih poslužujejo učiteljice kot si lahko zamislimo in jih je strah, ko se starši takemu načinu odločno uprejo. Starš se bo seveda potegnil za svojega otroka, saj se nihče drug ne bo potegnil za njega.

Glede plač – Vsi poklici so na začetku slabo plačani in z napredovanjem pridejo do višjih plač, učiteljem pa sploh ni hudega.

Res so zaščiteni, celo zelo zaščiteni in imajo res ogromno ugodnosti napram zaposlenim v gospodarstvu.

Če bi se vsi ljudje raje resno posvetili svojemu delu namesto da  iščejo privilegije in napake drugih… Res je zanimivo, da je vsem drugim ful super v službah in vsi drugi delajo nič, pa še to res slabo, le jaz delam ogromno, res dobro in plačan sem premalo.

Različni poklici imajo različne + in -. Frizerka pač zasluži več kot učiteljica (spodnja tema), pa je učiteljica dlje hodila v šolo. Ima pa učiteljica boljši delovni čas oz. marsikaj lahko naredi doma (priprave, popravljanje kontrolk…), ni ji treba biti cel delovnik v prisilni drži, je pa psihično bolj naporno delo.

V glavnem – poskusite svojo energijo vložiti v to, da dobro opravite svoje delo, ne v šimfanje drugih, ker delo drugih itak le površinsko poznate

 

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimnež, 10.09.2025 ob 08:48

Gledam eno izmed ljubljanskih osnovnih šol, koledar.

Učitelji imajo v šolskem letu vsega skupaj 63 dni dopusta (samo delovnih dni). Na teden imajo, govorim za razredno stopnjo, 20 ur delovne obveznosti (urnik, s tem, da ena ura ni polna ura, vmes so odmori), torej je prisoten v razredu na dan od 5 ur do 3 ure, odvisno od urnika.

Ok, saj razumemo, da so tukaj še roditeljski sestanki (3x letno) in govorilne ure, ki so v dopoldanskem času in 1x mesečno v popoldanskem času. Pa dodajmo še kakšno uro za njihove t.i. “priprave” in na koncu ugotovimo, da še zmeraj ne morejo oddelati polni delovni čas, tj. 40 ur na teden. Plače niso slabe, sploh za tak urnik in število dni dopusta.

Mislim, da jim prav nič ne manjka. Stres? Mislim, da je na stresni lestvici, skoraj vsaka služba bolj stresna kot delo učitelja, ki je zaščiten z vseh strani.

 

 

Ja, res ne razumem zakaj učiteljev potem primanjkuje in zakaj nekateri s pedagoško izobrazbo raje delajo v Lidlu … Ali pa so tvoji podatki bazirajo na predpostavki, da je učitelj v službi samo takrat, ko je v razredu in da nima drugih obveznosti.

 

Če so učitelji zaposleni za polni delovni čas, potem bi morali biti v šoli 8 ur. Morali bi se štemplat tako kot mi vsi v službah. Če imajo na dan 4 do 5 ur predavanj, naj ostale 3 ure namenijo na pripravo za naslednji dan, pripravo kontrolk, popravo, ne pa da skoz jamrajo kok morajo doma skoz delat za šolo. 8 ur naj bodo v šoli in tam naj naredijo vse priprave. Ne vem, zakaj grejo lahko že ob 12ih, enih domov???

Imela sem starša učitelja. Na morje smo šli konec junija, doma je bil do zadnjega tedna avgusta. Enkrat na par let je bila dežurna in je morala biti dosegljiva na telefon do prvega tedna v juliju. Vse počitnice je bila prosta, je pa v tem času pregledala in uredila dnevnike (pregled ocen itd).

Doma je bila vsak dan po vsaj 14. uri, večnima pa že po 13. uri. Meni je bilo to fajn dokler nisem bila najstnica.

Niti enega učitelja ne poznam, ki bi pustil službo in šel delati v Lidl, prosim lepo no. Ali res mislite, da bi se našel učitelj, ki bi šel delati v Lidl, vsak dan za 9 ur, filat police s težkimi izdelki in izpolnjevati normo koliko izdelkov potegne čez blagajno v najkrajšem možnem času, z 18 dnevi dopusta in še delo v soboto in z odmorom 30 minut na dan.

Nisem učitelj, nimam nobenih stikov z učitelji, ampak za ta poklic bi jaz uvedel bonifikacije. Da ti 20 otrok cel dan serje po buči, ko prideš domov, ti pa od 3 do 11 zvečer po mailu serjejo še starši, šole so brez keša, tkda si morš hočeš nočeš komp kupit sam … fuck off. Pol maš pa prve razrede, druge razrede … sej scat ne morš it cel dan, ker ne veš, a bo šou kdo po jabolko h umivalniku pa se zadavu. Rajš 10 ur na dan cepim drva, ko da morm horde otrok poslušat pa bit odgovorn za njih 5 ur na dan.
Pa nekdo je gor pisal, da ne pozna nobenga, k bi šou od učiteljskega poklica v Lidl. Jaz sem slišal pa že veliko zgodb, in tud zelo jih primanjkuje, če kdo bere uradne statistike. Tako da, če se vam sliši mikavno, kar gas 🙂

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close