Časovna banka
Glede na to, da je tema o kapitalizmu, socializmu in delodajalcih, me zanima, kaj menite o konceptu časovne banke: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yb-oVZ-AZd8
A je kdo to že probal? A funkcionira? A bi sodelovali?
Pa še stara dobra vikipedija ….
Heh…wikipedija – le kdo jo jemlje resno? Tam lahko kdorkoli napiše karkoli pa nima veze kaj je res in kaj ne 😛
Predstavljen koncept ima nekaj izhodišč, kako pogledati na opravljeno delo, porabljen čas in denar drugače od klasičnega pogleda oz trenutne prakse. Vendar so naredili že v štartu napako – trdijo, da je denar nepravično sredstvo menjave, s čimer se popolnoma ne strinjam, tako da so pri meni z idejo o časovni banki kompletno pogoreli 🙂
Jaz se lahko včlanim in se “časovno” angažiram ter naredim to in tisto, vrnjeno pa mi morda v sorazmerno enakem času ne bo nikoli, ker ne bo tega nihče želel oz ker bi rada imela storitev, ki je nihče ne opravlja 😛
Pa še nekje imam pomisleke: “…v časovno banko se lahko vključim tudi, če imam službo in želim od nje izkoristiti svoje spretnost, sposobnosti in znanja še za kaj drugega.” Marsikdo ima v svoji pogodbi o delovnem razmerju klavzulo, ki mu lahko to prepoveduje.
Pa nobene besede o tem, da mora biti član razsoden…ta pa sploh zmaga:)
Toda naše ure, merilci časa se niso spremenili, še vedno ima sleherni dan (kjerkoli po svetu) v svojem trajanju natanko 24 ur oz 1440 minut oz 84600 sekund :))) torej o inflaciji “časovne banke” se trenutno lahko le domneva, ni pa legalna 🙂
Toda naše ure, merilci časa se niso spremenili, še vedno ima sleherni dan (kjerkoli po svetu) v svojem trajanju natanko 24 ur oz 1440 minut oz 84600 sekund :))) torej o inflaciji “časovne banke” se trenutno lahko le domneva, ni pa legalna :)[/quote]To ni ravno res, zemlja nenehno spreminja svojo obliko, zaradi katere se maliči njena pot (čas) rotacije in revolucije (ta druga sploh ne traja 365*24*84600 sekund, ker imamo prestopna leta in še popravke na vsako leto, ki je deljivo s 100), sploh je pa že skoraj sto let znano, da je čas relativna veličina…
tudi se ni zanašati na “mili-” količine, dovolj seštetih infinitezimalno malih delov postane čisto klasična stvar. Ampak vse to bo razložil matkič, potem ko se je tri leta učil fiziko v srednji šoli, po možnosti ne na gimnaziji cccccc
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] To ni ravno res, zemlja nenehno spreminja svojo obliko, zaradi katere se maliči njena pot (čas) rotacije in revolucije (ta druga sploh ne traja 365*24*84600 sekund, ker imamo prestopna leta in še popravke na vsako leto, ki je deljivo s 100), sploh je pa že skoraj sto let znano, da je čas relativna veličina…
tudi se ni zanašati na “mili-” količine, dovolj seštetih infinitezimalno malih delov postane čisto klasična stvar. Ampak vse to bo razložil matkič, potem ko se je tri leta učil fiziko v srednji šoli, po možnosti ne na gimnaziji cccccc[/quote]
Eno je kar obravnajo in opažajo fiziki, drugo je kako so še zaenkrat še vedno uradno določeni časi v okviru enega dne….dan se v smislu številk/ur, ki se uporabljajo za takšne ali drugačne izračune ni nič spremenil, še vedno traja 24 ur itd. Logično je, da moja minuta povsem drugače teče kakor tvojih 60 sekund, toda ko se obravnajo številke, kako dolgo je neko delo trajalo, pa ta relativizem odpade 😛
Ja res je , ne vem, zakaj sem šla to dlakocepit, pač študijska deformacija, pa še to ne, ker sem, kar se tiče fizike, ponižno ponižna občudovalka… kvantne količine so čisto preveč mistične, da bi jim poklanjali v našem svetu, kjer kot je napisal prešeren “človek toliko velja, kar plača.”
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Podpiram, so pa tu nekateri “haklji” v družbenem vidiku, o katerih lahko napišem več, ko bom bolj na času in volji..
Sama si že nekaj časa s parimi ljudmi izmenjujem dobrine ali storitve – npr. v zameno za gajbico domače zelenjave ali sadja nudim inštrukcije glasbenega inštrumenta. Ali za sešite hlače ali krilo (kjer sama prinesem blago), nudim masažo ali podarim domača mila, mazila in kreme.
Kar nekaj imam primerov in ljudi, s katerimi smo se “našli”. Denar nikoli ni predmet pogovora (to je tudi od vsega začetka glavni namen), saj smo oboji zadovoljni z menjavo.
Mene je ta zadeva pritegnila, zato ker ne razumem točno, kaj država meni na vse skupaj. Ali je potem to pravnoformalno delo na črno ali ne? Če nisi plačan, naj ne bi bilo delo. Ampak potem tudi “sosedska” pomoč ni bila plačana… pa je bil cel halo…
Mislim pa, da se časovna banka predvsem uporablja za kakšno varstvo starejših ipd. Da ni ravno tako, da se izmenjujejo vse storitve…
Toda naše ure, merilci časa se niso spremenili, še vedno ima sleherni dan (kjerkoli po svetu) v svojem trajanju natanko 24 ur oz 1440 minut oz 84600 sekund :))) torej o inflaciji “časovne banke” se trenutno lahko le domneva, ni pa legalna :)[/quote]
To potem pomeni umetno regulacijo vrednosti, kar lahko vodi v gospodarsko krizo. :-))
Toda naše ure, merilci časa se niso spremenili, še vedno ima sleherni dan (kjerkoli po svetu) v svojem trajanju natanko 24 ur oz 1440 minut oz 84600 sekund :))) torej o inflaciji “časovne banke” se trenutno lahko le domneva, ni pa legalna :)[/quote]
To potem pomeni umetno regulacijo vrednosti, kar lahko vodi v gospodarsko krizo. :-))[/quote]
Tako bi novinarji našli “zlato jamo”, da bi lahko na veliko pisarili o tem, koliko je kriza umetno narejena in koliko ni in naša napredno strokovno zelo podkovana vlada bi se šla spet “skupinskega kriznega menedžerja” z sds-esovskimi idejami 10+100 in bi zametke krize zatrli v kali, ni panike Boom, bi preživeli :)))))))
Znanja, spretnosti itd. so različnih težavnosti. Ne moreš ene ure fizičnega dela primerjati in enačiti z eno uro lahkotnega (sicer entuziastičnega) branja:). Lahko rečeš, da si solidaren z drugimi in se ne spuščaš v težo storitev, ampak gledaš zgolj z vidika, kako vsak nekaj pridobi.
Opraviš delo, ker ga znaš in ker te veseli:). Ja, vse lepo in prav. Samo, ko pogledam ljudi okoli sebe. Egocentriki, še tisto kar znajo stiskajo pri sebi in bog ne daj, da bi s kom delili. Najbolj srečni so, če vse svoje spretnosti zadržijo zase. To jim daje moč in veličino. No, saj niso vsi takšni:)). In še to, kolk ljudi rado prizna, da česa ne zna? Po moje bi bilo več ponudbe kot povpraševanja.
Sicer mi ni blizu DAJ-DAM sistem. Pri tem mi je všeč le ideja, da nekomu narediš nekaj, kar znaš in on to dejansko potrebuje. A vendar nesebično, brez obveznosti. Če pade kaj v zameno je lepo, sicer enako:). Tukaj gre pa za drugačno zgodbo.
Tam je en haklc na katerega se da “obesit”. Po zakonu greš lahko pomagat le sosedu, nikjer pa ni definirano kdo ti je sosed, ker lahko ti je nekdo sosed po hišni št., lahko ti je pa nekdo sosed po duši 😉
Tako, da Pandora1, če bi mi bila ti nap. soseda po duši ne bi bilo zakonsko sporno, da bi ti šel kdaj kaj pomagat…. :)))))
Nap sekat drva 😉
Forum je zaprt za komentiranje.